Z Poľska hlásia nebývalú vlnu nových prípadov rakoviny

23.05.2021 Zdroj: hnonline.sk Koronavírus
  • V posledných týždňoch počet nových pacientov vyžadujúcich okamžitú chemoterapiu pred operáciou vzrástol až štvornásobne.
  • Zúfalí ľudia cez telefonáty, listy a e-maily prosia o pomoc a sťažujú sa, že nemôžu zohnať nikoho, kto by ich liečil.

Onkológovia z univerzitnej nemocnice v Krakove varujú, že tento rok sa dá očakávať až o 40 percent viac novo odhalených prípadov rakoviny než vlani. Vtedy totiž nebolo kvôli pandémii covidu-19 mnoho zhubných nádorov odhalených, upozornila poľská televízia TVN 24.

"Sme vo veľmi kritickej situácii, v ktorej sme nikdy neboli a ani sa nám nezdalo, že by sme sa v nej mohli ocitnúť. Voláme o pomoc, pretože sme na okraji priepasti," vyhlásil podľa televízie šéf krakovského onkologického oddelenia profesor Piotr Wysocki. Varoval, že iné nemocnice v krajine sú na tom rovnako.

Vlani podľa profesora bolo odhalených o 20 percent menej zhubných nádorov ako v predchádzajúcom roku - a stalo sa tak nie preto, že by neboli, ale preto, že neboli včas diagnostikované. "A teraz sa objavila neuveriteľne veľká vlna nových prípadov," dodal.

Krakovskí experti predpokladajú, že tento rok bude o 40 percent viac zistených zhubných nádorov než vlani. "Predpokladáme, že sa preženú dva ročníky pacientov: minuloročné a tohtoročné," povedal profesor. Očakáva, že v minulom roku "prehliadnutí" pacienti tento rok prídu s väčším nádorom, vyžadujúcim zložitejšiu a dlhšiu liečbu.

"Celý systém roky pracoval na hrane a pandémia spôsobila, že sa rúca ako domček z kariet," varoval. Čelí vraj zúfalým telefonátom, listom a mailom, v ktorých ľudia prosia o pomoc a sťažujú sa, že nemôžu zohnať nikoho, kto by ich liečil.

K novým pacientkám napríklad patrí dvadsaťročná tehotná žena s rakovinou, ktorá už je v pokročilom štádiu, pretože príznaky v posledných mesiacoch nikto neskúmal. V posledných týždňoch počet nových pacientov vyžadujúcich okamžitú chemoterapiu pred operáciou vzrástol až štvornásobne. "Je to nepredstaviteľné," povedal onkológ.

"Už roky sledujeme rast počtu onkologických ochorení. Teraz sú ochorenia v pokročilejšom štádiu ako pred pandémiou," zdôraznila doktorka Joanna Strebová, ktorá okrem práce v nemocnici plní aj úlohu konzultanta v rámci vojvodstvo (kraja).

Kým pacientov rýchlo pribúda, nemocnici sa nedostáva mladých onkológov. Na viac ako dve desiatky voľných miest sa v priebehu dvoch rokov prihlásili len traja záujemcovia.

Krakovská nemocnica je najväčšia v regióne a má najviac lekárov, ale napriek tomu na jedného onkológa tento rok pripadá 4 200 pacientov. Ešte pred piatimi rokmi to bolo 2 600 pacientov na doktora. Ročne do univerzitnej nemocnice príde takmer 30-tisíc pacientov s rakovinou, dodala TVN 24.

Zdroj: hnonline.skMohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie