Žiarenie mobilného telefónu a smrť hmyzu

03.02.2021 Zdroj: science.orf.at 5G sieť

Organizácia environmentálne Akut Luxembursko spolu s Naturschutzbund Deutschland a iniciatívu Diagnose Funk, analyzoval 83 vedeckých štúdií z celého sveta a vytvorili meta štúdiu z nich. Výsledok je alarmujúci: 72 z 83 analyzovaných štúdií zistilo škodlivé účinky. Výsledok ukazuje, že elektromagnetické polia (EMF) z mobilných komunikácií majú vážny vplyv na vitalitu populácií hmyzu. Štúdia bola zverejnená aj v angličtine.

Dezorientovaná orientácia, poškodenie DNA

Väčšina štúdií klasifikovaných ako závažné preukázala negatívne účinky na včely, osy a muchy v laboratórnych a poľných testoch. Tie sa pohybovali od straty orientácie v dôsledku magnetických polí po poškodenie genómu a lariev.

Jedným z dôvodov je to, že najmä mobilný telefón a žiarenie WLAN zabezpečujú otvorenie vápnikových kanálov v bunkách tak, aby dovnútra prúdilo viac iónov vápnika. Ako vysvetľuje štúdia zverejnená v časopise „Umweltmedizin Gesellschaft“, vápnik je dôležitou látkou, ktorá spúšťa biochemickú reťazovú reakciu u hmyzu.

Zistenie, ktoré rakúske fórum mobilnej komunikácie ( FMK ) okamžite kritizovalo. „Podľa súčasného stavu vedeckých poznatkov neexistujú vedecky spoľahlivé dôkazy o nebezpečenstve pre zvieratá a rastliny vysokofrekvenčnými elektromagnetickými, ako aj nízkofrekvenčnými a statickými elektrickými a magnetickými poľami pod medznými hodnotami,“ citovala FMK z domovskej stránka nemeckého spolkového úradu pre ochranu pred žiarením.

Otáznik pri 5G

Lekár pre životné prostredie Hans-Peter Hutter z Viedenskej lekárskej univerzity odporuje .

"Nová štúdia je dobrou a starostlivo zostavenou prehľadnou prácou," povedal Hutter pre science.ORF.at. „Už dávno je známe, že elektromagnetické polia ovplyvňujú živé bytosti.“

Tieto účinky môžu byť negatívne alebo pozitívne - existujú niektoré živočíšne druhy, ktoré elektromagnetické polia priamo lákajú. Hutter netvrdí, že tieto polia samotné sú zodpovedné za vyhynutie druhov hmyzu, ale prispievajú a môžu napríklad narušiť orientáciu zvierat. Lekár pre životné prostredie je za presnejšie preskúmanie účinkov na živé bytosti, ktoré sú základnými piliermi ekosystémov - najmä pokiaľ ide o nový štandard mobilnej komunikácie 5G. 

Bol preukázaný rozsiahly potenciál poškodenia

Poškodenie hmyzu zistené v štúdiách sa okrem iného ukazuje nasledovne:

 • Obmedzenia v zmysle smeru,
 • znížená schopnosť reprodukcie a plodnosti,
 • letargia,
 • zmeny dynamiky letu,
 • úspešnosť hľadania potravy,
 • reakcia rýchlosti,
 • v únikovom správaní,
 • narušení cirkadiánneho rytmu,
 • blokovanie dýchacieho reťazca a poškodenie mitochondrií,
 • nesprávna aktivácia imunitného systému,
 • zvýšený počet zlomov reťazcov DNA,
 • metabolizmus vrátane pôsobenia na napäťovo riadené vápnikové kanály,
 • oxidačný stres buniek

„Veda a politika musia teraz vyvodiť závery z výsledkov tejto štúdie, bez ohľadu na predchádzajúce dohody medzi politikou a podnikaním. Namiesto zvyšujúceho sa EM preťaženia nášho prostredia sa musí plošne znížiť existujúce vystavenie žiareniu. Autor Alain Thill uvádza, že v niektorých experimentoch sa škodlivé účinky vyskytli po niekoľkých mesiacoch, a to aj napriek nízkej úrovni znečistenia z vysielacích systémov. Intenzita poľa desaťkrát pod medznými hodnotami ICNIRP má stále vplyv. S týmito informáciami by sa rozšírenie mobilnej siete nemalo v žiadnom prípade uskutočňovať plošne. Je potrebné chrániť biotopy hmyzu pred vystavením EM poliam. “

 

Zdroj: science.orf.at


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie