Holandský súd: Pravdepodobne zvýšené zdravotné riziká prenosovej veže

16.01.2021 Zdroj: letstalkabouttech.nl 5G sieť

Rozsudok okresného súdu Gelderland 18.decembra 2020 má veľký význam, pretože súd rozhodol, že prenosový stožiar pre mobilnú komunikáciu, ako sú 4G a 5G, nemožno jednoducho umiestniť bez preskúmania námietok týkajúcich sa zdravotných rizík.

Obec Berkelland vydala 17. júla 2018 environmentálne povolenie na stavbu anténneho stožiara vysokého takmer 40 metrov. Oznámenie o námietke obyvateľky Haarlo bývajúcej 650 metrov od stožiara bolo rozhodnutím z 15. marca 2019 vyhlásené za neprípustné, pretože vraj nie je dotknutá osoba. Obyvateľ proti tomu podal odvolanie.

Otázka, na ktorú musí súd odpovedať, je, či žalobca zažíva nejaké významné následky v podobe zvýšeného zdravotného rizika v dôsledku elektromagnetických polí (EMP) okolo vysielacej veže. Obec a poskytovateľ telekomunikačných služieb zastávajú názor, že vysielacia veža pre žalobcu nepredstavuje zvýšené zdravotné riziko.

Podľa názoru súdu, berúc do úvahy všetky argumenty, s prihliadnutím na vedeckú literatúru nemožno vylúčiť, že existujú zvýšené zdravotné riziká aj pri intenzite poľa nižšej ako 1 V/m, a teda aj v prípade žalobcu. Je dôležité, aby orgán ako Rada pre zdravie, ktorého rady zohrávajú dôležitú úlohu pri rozhodovaní v záležitostiach ako je táto, vo svojej najnovšej správe v podstate potvrdil, že zatiaľ nie je jasné, ktoré účinky na zdravie sa vyskytujú u 5G a že existujú väzby medzi EMP a určitými chorobami. Rada pre zdravie tiež poukazuje na vzťah medzi expozíciou EMP a určitými biologickými procesmi.


Článok v novinách: https://letstalkabouttech.nl/wp-content/uploads/2021/01/20201231-Telegraaf-Binnenland-NL-Gezondheid-boven-mast.pdf

Zdroj: letstalkabouttech.nl


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie