Deštrukcia životného prostredia

20.03.2021 Autor: PBP 5G sieť

Chráňme životné prostredie pred dopadom digitalizácie a bezdrôtových technológií. Chráňme NAŠE JEDINÉ životné prostredie pred

  • enormnou spotrebou energie
  • ničením pôdy a prírodných nálezísk extrémnou ťažbou nerastných surovín
  • obrovským množstvom odpadu a iného znečistenia

Predpoveď svetovej spotreby energie

od Dr. Anders S.G. Andrae (Huawei) na Nordic Digital Business Summit, Helsinki, Fínsko, 5. 10. 2017
https://www.researchgate.net/publication/320225452_Total_Consumer_Power_Consumption_Forecast

Spotreba energie informačných a komunikačných technológií (IKT) porastie. Smartfóny, počítače, dátové centrá, antény, internet... toto všetko bude v roku 2025 reprezentovať 20% podielu celkovej spotreby elektriny. Na grafe fialová čiara.

V rámci IKT budú najviac energie spotrebúvať dátové centrá, predpokladá sa, že ich podiel bude 33%, napríklad podiel spotreby smartfónov bude 15%, laptopov 6%, tabletov 5%.

Hodnotenie globálnej emisnej stopy IKT: Trendy do roku 2040 a odporúčania

autori Lotfi Belkhir a  Ahmed Elmeligi
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S095965261733233X
https://www.semanticscholar.org/paper/Assessing-ICT-global-emissions-footprint...

V tomto dokumente sa zameriavame na hodnotenie globálnej uhlíkovej stopy celého odvetvia IKT vrátane podielu hlavných spotrebiteľských zariadení, dátových centier a komunikačných sietí a porovnanie s celkovými celosvetovými emisiami skleníkových plynov. Zistili sme, že relatívny príspevok IKT by mohol vzrásť zo zhruba 1–1,6% v roku 2007 na viac ako 14% do roku 2040. Naša štúdia tiež zdôrazňuje prspevok inteligentných telefónov a ukazuje, že do roku 2020 by stopa inteligentných telefónov prekonala stopuy stolových počítačov, notebookov či displejov. Príspevok ku uhlíkovej stope narastá aj v prípade dátových centier.

Environmnentálna stopa digitálneho sveta

autor Frédéric Bordage, francúzsky epert na zelené IT a digitálnu triezvosť
https://www.greenit.fr/wp-content/uploads/2019/11/GREENIT_EENM_etude_EN_accessible.pdf

Súhrnná hmotnosť IKT zariadení vzrastie z 128 miliónov ton v roku 2010 na 317 miliónov ton v roku 2025, čo je 2,5 krát viac! Toto poukazuje na nápor spotreby surovín, materiálov, kovov a konfliktných nerastných surovín.

Čo je konfliktná nerastná surovina? (conflict mineral)

V oblastiach postihnutých konfliktmi sa ťažba niektorých vzácnych surovín často zneužíva na financovanie týchto konfliktov a domácich extrémistických skupín. EU medzi takéto materiály zaradila cín, tantal, volfrám, ich rudy a zlato a ich dodávanie upravuje nariadením 2017/821.

Prehľad svetovej spotreby materiálov do roku 2060

autor OECD
https://www.oecd.org/environment/waste/highlights-global-material-resources-outlook-to-2060.pdf

Zvýši sa znečistenie a vyčerpanie vody, zničenie prostredia, odlesňovanie, oblasti sucha, strata biodiverzity.

Svetový E-odpad

autor International Telecommunication Union (ITU)
https://www.itu.int/en/ITU-D/Environment/Pages/Toolbox/Global-E-waste-Monitor-2017.aspx

Príchod miliónov 5G bezdrôtových zariadení do našich životov (ako napríklad domáce spotrebiče, hodinky, oblečenie, plienky, rolety) rozvinie konzumný spôsob života, zrýchli zastarávanie technológií a zvýši elektronický odpad, ktorý sa ťažko recykluje.

V roku 2016 sa vytvorilo 44,7 miliónov metrov kubických elektronického odpadu, čo je ako 4500 Eifelových veží.


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie