Medicína založená na štatistike, nie na dôkazoch

28.02.2021 Zdroj: zemavek.sk Zdravie

Moderná medicína, západná medicína, klasická medicína – všetko je to ten istý vedný odbor, ktorý si sám sebe priradil vlastnosť EBM. Evidence based medicine. Medicína založená na dôkazoch. Tento pojem je však zvolený nevhodne, pretože podsúva do podvedomia mylnú informáciu.

Keď totiž bežnému človeku poviete, že máte na niečo dôkaz, považuje to za niečo absolútne, finálne. V matematike je korektný dôkaz nespochybniteľný. Vo fyzike môže existenčný dôkaz spôsobiť prelom a možno aj objav novej teórie. V súdnictve zase dôkaz rozhoduje o vine alebo nevine.

Pojem Medicína založená na dôkazoch v našom podvedomí budí dojem že pozná pravdu, a tým vytvára emóciu konečnosti, nespochybniteľnosti, ktorá prechádza do emócie pokoja a dôvery.

Ale je to naozaj tak? Čo je v medicíne dôkaz?

Aktuálny najlepší dôkaz v medicíne sú informácie z najnovšieho príslušného, korektného výskumu, pričom najväčšiu váhu majú meta-analýzy a prehľadové prieskumy (reviews). Oba tieto pojmy znamenajú vlastne to, že sa vezme veľké množstvo štúdií a z nich sa spraví (samozrejme prísne odborný) štatistický súhrn. Spomínané veľké množstvo štúdií v preklade znamená veľké množstvo štatistických článkov.

V skutočnosti dôkaz v medicíne teda znamená výsledok súhrnu veľkého množstva štatistických údajov. To evokuje skôr pojem Medicína založená na štatistike. Statistics based medicine. SBM.

Nie je cieľom tu obviňovať medicínu, že je preto zlá. Cieľom je poukázať na korektnosť vyjadrovania.

Napríklad fyzici sa nehanbia za to, ak na výpočet niečoho použijú štatistickú pravdepodobnosť. Taká štatistická fyzika je odvetvie fyziky, ktoré používa štatistické metódy na opis správania systémov s veľkým počtom častíc. Použitie nachádza vo výskume jadrových reakcií, žiarenia telies, teórie plynov (turbulencie), či supravodivosti. Žiaden fyzik vám nepovie, že má dôkaz na to, ako sa bude správať reaktor v Jaslovských Bohuniciach. Všetci budú tvrdiť, že predpovedajú jeho správanie na základe štatistiky. Toto je korektný a otvorený prístup voči tomu, komu je to hovorené.

Rovnako to funguje aj v medicíne v praxi. Žiaden správny doktor vám nepovie, že má dôkaz na to, ako bude postupovať vaša choroba a ktorý liek ju určite vylieči. Všetci (správni doktori) budú tvrdiť, že predpovedajú účinok lieku na základe štatistiky (štatistických výskumov).

Medicína by sa mala prestať hanbiť za to, že nemá dôkazy a mala by sa prestať skrývať za pojem Medicína založená na dôkazoch. Radšej by sa mala označovať ako Medicína založená na štatistike.

Zdroj: zemavek.skMohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie