Jedovatá kozmetika - Parabény

20.03.2021 Autor: PBP Zdravie

Z chemického hľadiska sú to parahydroxybenzoáty. Prírodné parabény sa vyskytujú v ovocí, napríklad v čučoriedkach. Komerčne používané parabény sa vyrábajú synteticky z kyseliny benzoovej.

Parabény sa používajú ako konzervanty, pretože majú antibakteriálny účinok. Pomáhajú predĺžiť životnosť potravín a kozmetických výrobkov. Medzi parabény patria:

  • Metylparabén (iné možné názvy sú methyl paraben, methyl 4-hydroxybenzoate, methyl p-hydroxybenzoate, methyl parahydroxybenzoate, E218)

  • Etylparabén (ethyl paraben, ethyl 4-hydroxybenzoate, ethyl para-hydroxybenzoate, ethyl p-hydroxybenzoate; 4-hydroxybenzoic acid ethyl ester, E214)

  • Propylparabén (propyl paraben, propyl 4-hydroxybenzoate, propyl p-hydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate; nipasol, E216)

  • Butylparabén (butyl paraben, butyl 4-hydroxybenzoate, butyl parahydroxybenzoate; butyl p-hydroxybenzoate, butoben)
    nemá priradený kód E, pretože nie je povolený v potravinách

Zdravotné riziká:

Wikipédia (http://en.wikipedia.org/wiki/Paraben) uvádza, že parabény sú rýchlo absorbované, metabolizované a vylúčené (močom).

To však nie je pravda za každých okolností, keďže o pár odstavcov ďalej sa píše, že stopy piatich parabénov boli nájdené v nádoroch prsníka. Táto rodina chemikálii má zrejme schopnosť prenikať cez pokožku a nezmenená, nespracovaná naším metabolizmom, ostáva v tkanivách.

Jedna štúdia (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12419695) z roku 2002 na potkanoch ukázala, že propylparabén výrazne znižuje dennú tvorbu spermií. Pritom množstvá, ktorým boli potkany kŕmené korešpondujú s potravinovými limitmi Európskej únie - 10 mg/kg hmotnosti za deň.

Často sa stáva, že osoba dlhodobo používa kozmetiku s obsahom parabénov, no zrazu sa po použití liečiva (na vonkajšie použitie) u nej objaví kontaktná dermatitída (žihľavka) (www.epitesty.cz/pasports/B 020.pdf). Vysvetlením tohto javu môže byť:

  1. koža s porušenou bariérovou funkciou netoleruje parabény a ľahšie podlieha alergickej reakcii ako zdravá koža

  2. v kozmetických výrobkoch je obvykle nižšia koncentrácia parabénov ako v liečivách.

Navyše metylparabén aplikovaný na pokožku môže reagovať s UVB žiarením. To spôsobuje poškodzovanie DNA a predčasné starnutie pokožky.

Obmedzenia:

Európska únia povoľuje koncentráciu parabénu do 0,4 percenta v krémoch.

V Dánsku je zakázané používať butyl- a propylparabén a ich odvodené soli v kozmetických produktoch určených pre deti mladšie ako tri roky.

V USA je povolený a má status GRAS (Generally recognized as safe, vo všeobecnosti považovaný za bezpečný).

Kde sa vyskytujú:

Nájdeme ich v krémoch, dezodorantoch, šampónoch, zubných pastách a v krémoch zarábaných v lekárni zo základu Cremor anionicus (napríklad pediatri predpisujú krém s kyselinou mliečnou). Nekonzervovaný prípravok je náchylný na mikrobiálnu kontamináciu a jeho použiteľnosť je iba 1 týždeň. http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2013/01/06.pdf

Zloženie krému Cremor anionicus:

alcohol cetylstearylicus emulsificans A 9,0 g
paraffinum liquidum 6,0 g
vaselinum album 15,0 g
aqua purificata 70,0 g
konzervant Methylparabenum 0,06 g
konzervant Propylparabenum 0,03 g

 

Zloženie krému s kyselinou mliečnou:

základ Cremor anionicus
glycerol
kyselina mliečna

Tip:

  • Pediatra môžete požiadať, nech Vám predpíše radšej 2 polovičné recepty namiesto jedného. V lekárni môžete následne požiadať, nech Vám zarobia krém bez konzervantov.
  • Pre bežné každodenné použitie vyskúšajte kokosový olej namiesto krému na tvár, krému na ruky a krému na detský zadoček.


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie