Ťažba je kľúčom k zelenej budúcnosti - niet divu, že sa aktivisti za ľudské práva obávajú

02.07.2021 Zdroj: business-humanrights.org Zahraničie

Rozširovanie obnoviteľnej energie je projekt náročný na minerály. Príroda môže poskytovať slnečné žiarenie a vietor ako obnoviteľnú energiu, ale tepny, cez ktoré prúdi elektrina, sú vyrobené z medi - veľa medi. Prevodovky veterných turbín potrebujú magnety na báze mangánu, platiny a vzácnych zemín. EV batérie sú vyrobené z lítia, kobaltu a niklu. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) bude mať svet s nulovými emisiami uhlíka v polovici storočia šesťnásobné zvýšenie výroby týchto a ďalších  minerálov do roku 2030. Ceny už teraz stúpajú.

Zásobovacie reťazce, cez ktoré prechádza tranzit minerálov, sú vysoko koncentrované. Vo výrobe dominujú malé skupiny krajín - Konžská demokratická republika (kobalt), Indonézia a Filipíny (nikel), Austrália a Čile (lítium). Čínske ťažobné spoločnosti však rýchlo zvyšujú investície ...

Táto štruktúra trhu vysvetľuje, prečo vyhliadka na globálny ťažobný boom spôsobuje aktivistom obavy o ľudské práva. 

„Vytvorte zoznam spoločností a krajín vyrábajúcich minerály,“ hovorí Phil Bloomer, riaditeľ Centra zdrojov pre podnikanie a ľudské práva (BHRRC), „a získate prehľad o závažnom a systematickom porušovaní ľudských práv“. 

Centrum nedávno zverejnilo prieskum, v ktorom bolo viac ako 300 závažných obvinení voči 115 spoločnostiam na ťažbu minerálov, ktoré prechádzajú od porušenia domorodých pozemkových práv po znečistenie vody, zdravotné riziká, korupciu a systematické nekonzultovanie s miestnymi komunitami ...

Bolo by správne, aby sa nariadilo povinné podávanie správ o ľudských právach, tiež povinné zverejňovanie informácií o shell firmách a vlastníctve zahraničných spoločností. To by pomohlo nastaviť štandardy a posilnilo by ruky miestnych komunít a ďalších osôb brániacich ľudské práva. 

Alternatívou je vlna protestov, právne výzvy a váhanie investorov, ktoré spomalia otváranie nových zdrojov nerastných surovín potrebných na zabezpečenie našej klimatickej budúcnosti.

Toto je výsledok, ktorý si nikto z nás nemôže dovoliť. Správnym riadením môžeme zabezpečiť, aby sa zelená revolúcia v energetike nestala novým prekliatím pre chudobných - bez nej všetci prehráme.

Obchodné a ľudské stredisko pre ľudské práva

  • Registrovaná charita v Anglicku a vo Walese č. 1096664 501 (c) (3)
  • nezisková organizácia v USA.

Zdroj: business-humanrights.org


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie