Lukáš Machala: Quo Vadis RTVS?

18.01.2021 Zdroj: Lukáš Machala Výber z blogov

Keď som v roku 1996 ako mladý študent žurnalistiky vošiel do budovy Slovenskej televízie v Mlynskej doline, mal som veľký REŠPEKT a ÚCTU voči tejto inštitúcii a najmä veľkým profesionálom, ktorí v nej pracovali.

Byť redaktorom Redakcie spravodajstva nie je ľahký chlebík a vyžaduje si naozaj častokrát načrieť na dno síl. Ďakujem najmä starším kolegom, ktorí mi podali pomocnú ruku a naučili ma, ako funguje zložitý mechanizmus televíznej žurnalistiky.

V tých časoch sa ešte v redakcii všetci zdravili, existovala prirodzená kolegialita a túžba prinášať ľuďom SPRÁVY - nie PROPAGANDU. Samozrejme, nie vždy a všetko sa podarilo na 100%. V STV vždy boli stále pokusy o politickú “nadprácu”. Novinári sú tiež len ľudia, a občas urobí chybu každý. Náročky píšem chybu, lebo vždy išlo o potknutie sa jednotlivca, ktoré bolo aj následne verejne pomenované.

Takže etika novinárskeho remesla fungovala v praxi. Dnes je na RTVS pomerne smutný pohľad. Nerád by som sa dotkol bývalých kolegov, s ktorými mám aj dnes dobré vzťahy. Mrzí ma však, že nemajú buď CHUŤ alebo ODVAHU alebo MOŽNOSŤ hľadať pravdu v celej jej podobe. Vieme, že pravda bolí, ale aj očisťuje...A to čakáme od verejnoprávnej inštitúcie - hľadať a pomenúvať pravdu.

Spravodajčina v tzv. verejnoprávnej televízii skĺzla do polohy MEDIÁLNEJ SLÚŽKY MOCI. Nepíšem teraz o posledných pár mesiacoch, je to dlhoročný proces. Posledná “covid “ kampaň však podľa mňa definitívne zatĺkla klinec do rakvy nezávislosti tohto verejnoprávneho média. Už ju za nezávislú osobne len ťažko môžem považovať...

Bolo by dobré oprášiť Etický kódex žurnalistiky, a popri ňom si aj naštudovať platné slovenské a medzinárodné právne normy, ktoré súvisia s výkonom novinárskeho povolania. Etika a právo totiž musia ísť ruka v ruke.

Inak by sa v právnom štáte NEMOHLO stať, že novinári v RTVS takmer na DENNOM poriadku porušujú prezumpciu neviny, že používajú informácie zámerne vytrhnuté z kontextu, že nemajú súcit a empatiu voči verejne pranierovaným ľuďom, ani ich rodinám. Zámerne píšem len o RTVS, pretože hľadať etiku v slovenských propagandistických súkromných tlačových a elektronických médiách je sci fi.

RTVS by mala byť ETALÓNOM dôveryhodnosti, objektívnosti a profesionality. Žiaľ, nielen vo vysielaní spravodajstva, ale aj v práci iných redakcií sú veľké a neetické zásahy do práv respondentov aj divákov. V RTVS by si mali uvedomiť, že ich platí celý slovenský národ, a preto majú citlivo pristupovať k výberu tém aj ich samotnému spracovaniu.

Tento príspevok uverejňujem v nádeji, že sa zamestnanci RTVS zamyslia nad tým, či je všetko s kostolným poriadkom. Verím, že obrátia kormidlo a budú vlajkovou loďou skutočnej - etickej a pravdivej slovenskej žurnalistiky a hodnotnej a kvalitnej pôvodnej slovenskej televíznej a rozhlasovej tvorby. Držím im v tom palce a budem ich ako koncesionár veľmi pozorne SLEDOVAŤ a KONTROLOVAŤ!

Za slobodu a právny štát!

Zdroj: Lukáš Machala


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie