Slovanstvo – SPÔSOB MYSLENIA A ŽITIA.

30.12.2021 Zdroj: slovanskenoviny.sk Výber z blogov

Pozorujem dianie u nás na Slovensku a občas ma to núti k zamysleniu. Rád sa zamýšľam nad tým, čo vidím… a premýšľam, či sa to dá vylepšiť. Nie zmeniť. Vylepšiť… lebo podľa mňa sa dá vylepšiť všetko, nech to je akokoľvek zlé. Všimol som si, že aj na Slovensku už rastie Slovanský Duch.

Ľudia začínajú myslieť a pozerať sa týmto smerom. Jedni v tom hľadajú korene, iní múdrosť, ďalší iba akési pobavenie na ceste Poznania. No je vidieť, že Slovanstvo začína Žiť v srdciach Slovákov. Vzniká tu množstvo rôznych skupín, ktoré sa rôznou formou snažia zjednotiť slovansky mysliacich ľudí. No občas sa zastavím pri prívlastkoch, ktoré si podobne zmýšľajúci ľudia dávajú. Snažia sa hodnotiť po starom, v starom programe, ktorý ešte stále v našom podvedomí máme… Slovan, Neslovan, pravý Slovan, falošný Slovan.

Slovan ukazuje na Slovana a dáva mu prívlastky. K čomu to je? Sme akí sme. Prebúdzame sa vo svojej Identite a snažíme sa veľa vecí pochopiť. No ak sa k sebe nebudeme správať bratsky, ako chceme byť Slovania? Slovanstvo je bratstvo. Slovanstvo je RODina, ROD, náROD v súdržnosti. Slovanstvo je SPÔSOB MYSLENIA A ŽITIA.

Ten, kto sa hrdí že je Slovan, má svojim menej zdatným bRAtom a sestrám pomôcť pochopiť, čo to znamená. Bez ponižovania, bez ubližovania. Bez Ega. Spoločne sa držať hodnôt, ktoré z ľudí vytiahnu Človeka. Jedného po druhom. Až do posledného.

Pred rokom som si s mojim blízkym bRAtom povedal, že by bolo dobré urobiť niečo pre spojenie týchto malých slovanských skupiniek, ktoré sa každá hrdia pravosťou svojho slovanstva. Ani jedného z tých, čo tieto skupinky vedú sa nám nepodarilo dostať k spoločnému stolu. Veľmi prekvapivé… veľmi.

Taký je náš obraz, milí Slovania. My sme nakoniec aj tak svoju misiu naplnili, no úplne iným spôsobom… Je pre nás cťou, keď vidíme, koľko ľudí sa zapája do spoločných aktivít v duchu vzájomnej pomoci, je pre nás potešením byť pri tom, keď vznikajú nové a nové priateľstvá, sme hrdí na to, že VEDOMIE RASTIE tým správnym smerom. A že sa občas zdá, že niekto nie je pravý Slovan, alebo nerozumie Slovanstvu, je naozaj v tejto fáze úplne jedno.

Ak tu je niekto pravý Slovan a ak tu je Ten, kto Rozumie Slovanstvu, dokáže to len tak, že pomôže tým, ktorí jeho úroveň nedosiahli. Toto je Cesta, na ktorej sme. Rešpektujme sa navzájom, majme sa v úcte a pomáhajme menej zdatným, aby dorástli na úroveň tých, ktorí sú zdatní viac.

A ako to rozpoznáme? V myslení a postoji, ktorý prezentujeme našimi skutkami. Lebo len podľa skutkov sa spoznáme. Prajem vám všetkým, aby sme spoločne vytvorili spoločnosť, v ktorej sa za nikoho nemusíme hanbiť.

S úctou milan

Slovanské Noviny

Zdroj: slovanskenoviny.skMohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie