Kravu onlajn nepodojíš!

25.01.2021 Zdroj: spolok-narodohospodarov.sk Výber z blogov

Ako dojemne sa štát postaral o to, aby podniky nemuseli zatvárať a ísť do krachu: Povolil prácu z domu, teda „home office“ , ako sa hovorí ľudovo írečito po slovensky „onlajn“ (on-line, angl.).

Lepší dôkaz, že Slovensko je kolóniou Západu sa ani nedá dodať: Vláda Slovenskej republiky vyhovela požiadavkam nadnárodných korporácií a firiem, ktoré tu na našom území ťažia zisky a „fajnúčko“ pracujú predovšetkým „on-line“ vo vysokých administratívnych budovách ako biznis-centrá, obchodné centrá, ale nakoniec i celá štátna správa prešla skoro komplet „digitalizáciou“, takže nemá problém riadiť veci úradné „onlajn“. Ono sa tu ukázalo i pri testovaní a poradovníkoch na očkovanie proti koronavírusu: Babka z dedinky mimo siete internetu „nemá nárok“ ísť sa testovať a bohvie či si na ňu spomenie „preceda“ teda richtár dediny. Nemá internet aj keby „sieť už bola natiahnutá“. Ale nemá ani „ajpod“ ak aj má mobilný telefón. Je mimo dohľadu. A to sme vraj v 21.storočí jedna „veľká globálna dedina“.

Takže banky, firmy, obchodné podniky, dokonca i časť výroby a obchodné siete, to všetko je šťastné, že môžu pracovať „onlajn“. Lenže čo tie pracovné pozície a tá fyzická práca, kde sa pracuje so živými zákazníkmi, kde beží materiálna výroba?

Naši bratislavskí papláši asi ani netušia, že v 21.stotorí ešte stále niekto pracuje v osobnom kontakte s inými ľuďmi, so zákazníkmi (čože, ono ešte všetko zakázané nebolo?!) a že je priveľa pracovísk možno len lokálneho významu, kde treba miesiť cesto na chlieb, stáť pri pečení a odbere rožkov, kde treba kŕmiť zvieratá, kde treba povedzme čo i len ošetrovať pacientov.

Za všetky prípady to bolo výstižne pomenované v článku Jozefa Sedláka v Pravde z 10.januára 2021 s názmo „Kravu on-line nepodojíš. Vidiek je na vírus citlivejší ako mestá, práca z domu ho nespasí“ viď https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/574031-kravu-on-line-nepodojis/ kde je tá myšlienka dovedená do absurdna: cit „Práca z domu pre farmárov? Zabudnite. Hoci roľníkov a potravinárov takmer nevidno, sú nenahraditeľní rovnako ako zdravotníci. Musia deň čo deň vstať a pobrať sa na farmy za zvieratami, nakŕmiť ich, kravky podojiť, zamiesiť múku na chlieb, vytvarovať z cesta bochníky a upiecť ich. V poľnohospodárstve práce cez internet nehrozí.“

No ale aby sme aj ilustrovali, ako to v realite vychádza povedzme „v zaostalej krajine akou je Rusko“, ilustračne sem dáme videoreportáž ako pekná administratívna pracovníčka pracuje na farme:( pozor, je to v ruštine) : Séria Človek na mape: Katka a mliečna farma: Катя и молочная ферма | ЧЕЛОВЕК НА КАРТЕ

Pozn: A myslíte, že u nás to už všetko ako mliečne farmy a podobne – zaniklo? Hlavne neexistuje žiadna videospráva o takýchto našich prevádzkach….

Autor: Ing.Peter Zajac-Vanka

Zdroj: spolok-narodohospodarov.sk


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie