Keď sa začiernenie úplne nepodarí

31.01.2021 Zdroj: Marian Kechlibar Výber z blogov

Zverejnená zmluva medzi EÚ a AstrouZenecou obsahuje veľa začiernených miest. K obsahu niektorých z nich sa dá ale dostať, a to veľmi jednoduchým spôsobom.

Ako je všeobecne známe, Európska únia a farmaceutická firma AstraZeneca sú svi ne ohľadne toho, koľko dávok vakcíny má byť dodané a v akom časovom horizonte.

Zmluva, ktorú EÚ a AZ uzavreli a ktorou sa ich vzťahy majú riadiť, bola až do včerajška utajovaná. Dnes (29. januára 2021) ju Európska komisia zverejnila na svojich stránkach, a to s rozsiahlym začiernením citlivých údajov, medzi ktoré patria okrem iného celková cena.

Lenže niekto, zrejme nejaký asistent, nebol dostatočne poučený o tom, ako sa také začierňovanie dokumentu robí dôsledne. A vypustil do sveta verziu, v ktorej veľmi podstatné kusy (nie všetky) toho začierneného textu môžete ľahko prečítať.

Kópia na mojom serveri (odkaz pre stiahnutie, formát PDF).

Na prvý pohľad to vyzerá dostatočne utajené, a to bolo zrejme to, čo dotknutého zamestnanca zmiatlo. Lenže v skutočnosti bola v jeho postupe bezpečnostná diera. Začiatky všetkých odsekov sú totiž viditeľné (nezačiernené), ak vo voľne dostupnom programe Acrobat Reader DC kliknete v ľavom stĺpci hore na ikonu "Záložky". Tým sa odhalí síce nie úplne všetko, ale mnohé. Vyzerá to takto:

A tak sa napríklad môžete dozvedieť, že pôvodne začiernena suma, o ktorej sa v súvislosti s cenou dodaného tovaru hovorí, činí 870 miliónov eur. Alebo to, z akých položiek sa cena tovaru kalkulovala (odsek 1.15 zmluvy "Cost of Goods", kompletne začiernené, no tiež takmer kompletne viditeľné).

V súčasnej chvíli už bola táto verzia zo stránok Európskej komisie stiahnutá a nahradená verziou, v ktorej "záložky" dostupné nie sú, ale internet nezabúda. Obyčajný text vyextrahovaný zo záložiek si možno prezrieť aj tu.

Ponaučenie z krízového vývoja:

  1. Používať počítačovú techniku ​​na základnej úrovni je jednoduché a zvládne to kdekto, vrátane rôznych nepríliš dobre preškolených asistentov.
  2. Používať ju bezpečne je naopak sakramentsky neľahké.
  3. Raz uniknuté dáta sa nedajú zase od-uniknúť.

Zdroj: Marian Kechlibar


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie