Politika sa naďalej mieša do športu. Bielorusku ukradli organizovanie MS v hokeji

19.01.2021 Zdroj: IIHF / hockeyslovakia.sk Slovensko

Rada IIHF rozhodla o zmene dejiska MS 2021, v Minsku šampionát nebude

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) sa na pondelňajšom zasadnutí uzniesla na zmene dejiska tohtoročného svetového šampionátu. Pôvodne ho malo od 21. mája do 6. júna usporiadať Bielorusko s Lotyšskom. V pondelok sa však členovia výkonného orgánu IIHF zhodli, že vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v Bielorusku je nevyhnutné šampionát presunúť do iného dejiska.

V súvislosti s vrcholným hokejovým podujatím bolo v uplynulých týždňoch a mesiacoch veľa vzruchu. Prvé obavy spustilo kontroverzné víťazstvo Alexandra Lukašenka v bieloruských prezidentských voľbách koncom leta minulého roka. Pre dôvodné podozrenia z manipulácie výsledkov vyšli do ulíc státisíce nespokojných občanov, ktorí spustili niekoľkotýždňové masívne protesty. Ruka v ruke s nelichotivou politickou a spoločenskou situáciou bolo riešenie otázky ohľadom pandémie koronavírusu. Súčasné politické špičky v krajine jej dlhý čas venovali nízku pozornosť. Nedostačujúce obmedzenia sa prejavili najmä v druhej vlne, ktorá krajinu prudko zasiahla. Zľahčujúci postoj Bieloruska k pandémii sa napriek rapídne rastúcim číslam príliš nezmenil. Naďalej patrí medzi krajiny s najnižšou mierou obmedzení v Európe. 

Vlna odporu pre kontroverzné spoločenské či politické dianie a obáv z bezpečnosti pred koronavírusom začala silnieť aj v ďalších členských federáciách IIHF, ktoré mali vyslať mužstvá na MS do Minska.

Vedenie IIHF sa preto minulý týždeň osobne stretlo s prezidentom Lukašenkom i predstaviteľmi Bieloruskej hokejovej federácie a organizačného výboru MS. S pomocou nezávislých odborníkov začalo v rámci takzvaného „starostlivého procesu“ vyhodnocovať situáciu. Napokon sa Rada IIHF rozhodla odobrať Minsku usporiadateľské práva, ktoré krajine spoločne s Rigou pridelil kongres IIHF v závere MS 2017 v Nemecku. „IIHF má povinnosť postarať sa o všetkých účastníkov MS. Bod číslo 9 v stanovách IIHF umožňuje Rade odstúpiť práva na organizovanie šampionátu krajine v prípade, že je dôvod na znepokojenie či pochybnosti v súvislosti so zabezpečením bezpečnej slobody pohybu hráčov, rozhodcov, fanúšikov a novinárov,“ píše sa v pondelňajšom komuniké IIHF.  

Za súčasných podmienok nie je možné v Bielorusku zabezpečiť blahobyt pre mužstvá, fanúšikov či rozhodcov.

Na základe viacerých nezávislých reportov, zozbieraných indícií i stretnutia s bieloruskými politickými a hokejovými špičkami v rámci spomínaného „starostlivého procesu“ vyhodnocovania situácie dospela Rada IIHF k nasledovnému stanovisku: „Za súčasných podmienok nie je možné v Bielorusku zabezpečiť blahobyt pre mužstvá, fanúšikov či rozhodcov.“

„Je to poľutovaniahodná skutočnosť," pokračoval prezident IIHF René Fasel a na margo bližších skutočností doplnil: „V celom procese sme sa snažili svetový šampionát využiť ako nástroj zblíženia či pomoci, ktorý pomôže upokojiť spoločensko-politické problémy v Bielorusku a bude pozitívnym odrazovým mostíkom vpred. Rada IIHF sa však uzniesla, že majstrovstvá sveta nemôžu byť zneužité na politickú propagácia žiadnej strany. Ich organizovanie v Minsku by z tohto hľadiska nebolo vhodné, keďže sú tu aj väčšie problémy spojené s bezpečnosťou mužstiev, divákov či rozhodcov a mnohých administratívnych pracovníkov. A to je primárne.“  

Rada IIHF v najbližších dňoch zváži ďalšie kroky. Rovnako aj účasť Lotyšska v pozícii spoluorganizátora turnaja. Vyhodnocovať bude tiež možný presun do iného dejiska. Ohľad pritom bude brať na situáciu ohľadom pandémie koronavírusu, bezpečnostné, cestovné a iné možné obmedzenia.  

K rozhodnutiu odobrať svetový šampionát Bielorusom sa vyjadril aj prezidetn SZĽH Miroslav Šatan: "Berieme na vedomie rozhodnutie IIHF v súčasnej situácii stiahnuť organizáciu majstrovstiev sveta 2021 z Bieloruska. Veríme, že IIHF robí všetko preto, aby sa svetový šampionát v tomto roku uskutočnil a v dohľadnej dobe sa nájde plnohodnotné náhradné riešenie."

Zdroj: IIHF / hockeyslovakia.sk


UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


Mohlo by vás tiež zaujímať
Najčítanejšie