Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Venezuela: Najmenej slobodná krajina v priebehu posledných troch rokov


Venezuela: Najmenej slobodná krajina v priebehu posledných troch rokov

Index ekonomickej slobody(EFW), ktorý bol publikovaný 7. októbra kanadským Fraser Institute, hodnotí Kanadu ako najslobodnejšiu krajinu na americkom kontinente a ako siedmu v celosvetovom meradle. Na druhej strane Venezuela sa ocitla na opačnej strane rebríčka už po tretí rok.

Od roku 1975, EFW meria v 152 krajinách to ako prispievajú verejné a inštitucionálne politiky k ekonomickej slobode. K zostaveniu indexu autori posudzovali 42 premenných rozdelených do piatich kategórií: veľkosť vlády, zabezpečenie vlastníckych práv, stabilita meny, medzinárodný obchod a regulačné prostredie.

Z vyše 280 stranovej analýzy, ktorá je založená na údajoch z roku 2012 vyplýva, že najslobodnejšou krajinou na svete je Hongkong s 8,98 bodmi z maximálnych 10. Nasledovaný je Singapurom(2), Novým Zélandom(3),Švajčiarskom(4) a Maurícijskou republikou (5). Na americkom kontinente je na druhom mieste po Čile(10) a tesne za ním sú Spojené štáty americké(12).

Autori tvrdia, že dopady ekonomickej slobody sa dajú ľahko vidieť aj z porovnania HDP na obyvateľa v jednotlivých krajinách. Tí, ktorí sú na horných pozíciách majú HDP v priemere 39 899$ na obyvateľa v porovnaní so štátmi na nižšej pozícii 6253$ na obyvateľa.

Zaseknutá Latinská Amerika

Ekonomická sloboda v Latinskej Amerike sa v priemere nezmenila oproti roku 2011. Klesla len nepatrne z 6,72 na 6,71. Juan Carlos Hidalgo, analytik pre verejnú politiku v Latinskej Amerike s Centrom pre globálnu slobodu a prosperitu v Cato institute, sa podelil o svoje dojmi pre PanAm Post.

"Región stagnuje už jednu dekádu, zhoršujúca sa ekonomická sloboda v určitých krajinách je kompenzovaná zlepšujúcou sa ekonomickou slobodou v ostatných krajinách."

Podľa Hidalga ťaží región v poslednom desaťročí hlavne zo zvyšujúcich sa cien surového materiálu na medzinárodných trhoch. Kvôli tomuto javu mnohí prehliadajú nevyhnutnosť hospodárskych reforiem.

"Jedným z parametrov v ktorom ekonomická sloboda v Latinskej Amerike očividne zaostáva je oblasť pracovných predpisov. Táto oblasť má čo do činenia so stavom podnikania a v podstate štát týmto dusí podnikateľské prostredie. Táto skutočnosť ľudí nabáda pracovať v šedej ekonomike. A kvôli tomuto nedostatku v oblasti podnikania sú chudobní vylúčení z legálnej ekonomiky.

Pacifická aliancia lepšia ako zvyšok

Čile je na čele Indexu ekonomickej slobody v Latinskej Amerike (7,87). Podľa indexu je najväčšou výhodou pre tento štát sloboda obchodu na medzinárodných trhoch, zatiaľ čo má nedostatky v oblasti súkromného vlastníctva. Túto slabinu zdieľa s kolegami z Pacific Alliance, s Mexikom(91) a Kolumbiou(104).

Prípad Peru je odlišný. Od roku 1980 krajina neustále stúpa v rebríčku ekonomickej slobody. V roku 2007 bolo na 41. mieste a teraz je už na 20. priečke. Rovnako ako ostatní členovia Pacific Alliance zdieľa výhody stabilnej meny, zatiaľ čo jeho slabinou je nedostatok ochrany súkromného vlastníctva.

"Pacific Alliance je zoskupenie, ktoré sa snaží podporovať otvorenejšiu ekonomiku," hovorí Hidalgo. "Podľa tohto indexu sú tieto krajiny otvorené z hľadiska obchodu, ale nie sú to krajiny s dostatočnou ekonomickou slobodou."

Zmiešané výsledky v Strednej Amerike

Rebríček Strednej Ameriky je pomerne rozdelený s Kostarikou (23) v hornej časti a na druhej strane Belize(82), ktoré je na dne. Nikaragua je na 36. Mieste a Guatemala zaujíma 48. miesto. Celý región má spoločnú oblasť stability mien, najmä Salvador(60) a Panama(66), vzhľadom k tomu, že majú americký dolár.

Autori Indexu kritizujú v Strednej Amerike oblasť ochrany súkromného vlastníctva. Podľa ich názoru sú tu ešte stále veľké nedostatky najmä pri Hondurase(55), ktorý je uvedený ako krajina ktorá potrebuje najväčšie reformy.

"Hoci sa Honduras zlepšuje, nie je to stále dostatočné na to aby predbehol ostatné krajiny," hovorí Guillermo Peña Panting, výkonný riaditeľ Eleutera Foundation v San Pedro Sula. "Rozhodnutie o odvolaní generálneho prokurátora a štyroch sudcov najvyššieho súdu malo negatívny dopad na tohtoročné poradie v Indexe ekonomickej slobody."

Peña Panting dúfa, že legislatívne zmeny ku ktorým došlo v priebehu roka 2013 vrátane energetických predpisov a zjednodušenia registrácie podnikateľských subjektov a tiež systémových reforiem bezpečnosti a spravodlivosti pomôžu v posunutí sa Hondurasu smerom nahor po rebríčku.

Mercosur

Z rebríčka vyplýva, že päť krajín, ktoré patria do Common Southern Market (Mercosur) sú najhoršie na kontinente. Hoci je Uruguaj na 47. mieste, stále je tu Venezuela(152) a Argentína(149), ktoré sú na dne rebríčka. Rovnako zle sú na tom aj Paraguaj(87) a Brazília(103), ktoré bojujú o lepšie miesto. Jedinou útechou pre Venezuelu môže byť to, že z krajín ako Kuba a Severná Kórea neexistujú dostatočné údaje na posúdenie ekonomickej slobody.

Autor: Adriana Peralta

Preklad: Martin LindákAuthor: Martin Lindak # KygeHesy45
Svet2014-10-202
-
 41%  ( 7 people voted )
+
znôška nezmyslov
lolo # TinuPoku32
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2014-10-20 12:41:04 052bafb2
Už len vedieť čo je : EKONOMICKÁ SLOBODA! A kde je tá Venezuela... a Španielsky sa tam hovoríííí a majú NAFTU? Hotovo a sloboda jak .. "hovado"...!/ nepovedzte nikomu..že som sa pýtal../
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-21 12:53:48 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

SÚMRAK SVETA KEŠU


SÚMRAK SVETA KEŠU
Poznáte tú žabu, ktorá si na začiatku spokojne pláva v hrnci, potom sa začne voda príjemne zohrievať, a ani sa nenazdá a môžeme začať servírovať žabaciu polievku...
SCHODY DO … PEKLA
Neuvěřitelný příběh Tippi Degré, která vyrostla mezi divokými zvířaty
Selhání elit

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0222 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles