Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

VLAKY ZADARMO ALEBO SPRCHOVANIE V ŠAMPANSKOM


VLAKY ZADARMO ALEBO SPRCHOVANIE V ŠAMPANSKOM

Často krát sa mi stane, že narazím na nejakú perlu ducha z opozičných lavíc. Zlatý Fico, pomyslím si vtedy a stratím chuť do volebnej miestnosti krpce drať. Ale potom si spomeniem na vlaky zadarmo a rozhodnem sa svoj postoj k voľbám ešte prehodnotiť.

Z môjho pohľadu je táto ficovina jedna z takých tých rozprávkových iracionalít, ako keď občania Kocúrkova vedrami svetlo do domov nosili, lebo si okná zamurovali (nie, že by v produkcii nezmyslov boli Slováci nejakým spôsobom výnimoční).

Pokúsim sa čitateľovi trochu priblížiť podstatu celého tohto bláznovstva.

Keďže som sa priženil do Trenčína, mám veľmi presnú predstavu, koľko stojí taká cesta autom medzi "krásavicou" na Dunaji a hradom Matúša Čáka. Nebudem čitateľa otravovať nudným výpočtom. Kľudne vychádzajme z faktu, že pri dnešných cenách pohonných hmôt na spomínanej ceste spálim benzín za 10 eur.

Pretože do Trenčína cestujem so svojou krajšou polovičkou, môžeme konštatovať, že preprava jednej osoby medzi spomínanými dvoma bodmi ma vyjde na 5 eur.

Niekto by samozrejme mohol namietať, že nie vždy si nájdeme spolujazdca. Ale sólové jazdy vykompenzujú traja cestujúci v iných autách. Keďže vlastníctvo automobilu považujem v dnešnej dobe za dostatočne rozšírené, vychádzam z predpokladu, že najnižšia cena, za ktorú sa pri dnešných nákladoch prepravujú Slováci z Bratislavy do Trenčína je 5 eur. Plus mínus autobus.

Že tomu tak skutočne je, dosvedčia aj sumy, ktoré si za túto štreku účtujú železničné spoločnosti. 5 euro je jednoducho referenčná hodnota, s ktorou prepravné spoločnosti na trhu súťažia. ŽSSK vás z hlavného mesta na festival Pohoda, alebo každoročné predstavenie Stanley cupu, prevezie za 5,91, Regio Jet za 4,40 eur.

Doteraz všetko v poriadku. Ale presne v duchu eseje Fréderica Bastiata sa treba zaoberať nie len tým, čo je vidieť, ale aj tým čo je skryté.

Musím povedať, že som bol šokovaný, keď som sa dozvedel, aké sú skutočné náklady Slovenských železníc. Nie je to raz toľko, respektíve dvakrát toľko. Slovenského daňového poplatníka stojí preprava jednej osoby medzi Bratislavou a Novým Mestom nad Váhom (vzdialenosť kratšia ako do porovnávaného Trenčína) 22 eur 20 centov.

Toto je jednoducho suma, za ktorú by sa na dnešnej úrovni vybudovanej infraštruktúry, hospodárskeho rozvoja, úrovne konkurencie na prepravnom trhu do Trenčína nikto nikdy vlakom nevybral, pretože má obrovské množstvo rádovo lacnejších alternatív. Jediný dôvod, prečo vôbec niekto štátnymi železnicami cestuje, je ten, že si ich platí formou povinného daňového zaťaženia. A tomu by sa žiaľ nevyhol, ani keby za celý život do vozňa nevstúpil.

To ale nerobí cestu do Trenčína za viac ako 22 eur ani o chlp menej iracionálnou. Tieto maximálne neefektívne použité prostriedky potom chýbajú v iných rezortoch, napríklad v toľko spomínaných čiernych dierach štátneho rozpočtu ako je zdravotníctvo a školstvo. Že by tie peniaze dokázali daňoví poplatníci sami využiť oveľa, oveľa, oveľa, oveľa lepšie (4 krát predražené) je na tomto webe už klišé.

Predstavme si nasledovnú situáciu.

Róbert Fico by sa rozhodol, že zavedie do každej slovenskej kúpeľne nový kohútik. Po jeho otočení by tieklo do vane, respektíve do umývadla, šampanské. Náklady na sladké bublinky dôchodcom a študentom kompletne prepláca štát. Bežný občan si dopláca časť sumy (rádovo nižšiu ako skutočné náklady).

Iste, že by sa ľudia sprchovali v šampanskom. Pretože účet za vodné-stočné platí štát, mnohým by celé bláznovstvo ani nedošlo. A tí, ktorí by cenu šampanského v porovnaní s alternatívnymi kvapalinami tušili, by si aj tak napustili plnú vaňu. Veď dane budú platiť, aj keby použili na hygienu oveľa vhodnejšiu triviálnu vodu.

Ak chce dnešná opozícia ponúknuť aspoň trochu racionality, musí toto sprchovanie v šampanskom zatrhnúť.

Bohužiaľ som nepočul, že by mala nejaká relevantná politická sila podobný zámer. Iste, dá sa s Ficom súťažiť v rozprávkových bláznovstvách. Tým ale rezignujeme na akékoľvek kvalitatívne zlepšenie. Nemá význam bojovať proti korupcii, zatiaľ čo si polovica národa napustí vedro plné šampanského sa vydrhne ním schodisko. S naivnou predstavou, že je to zadarmo.

V opačnom prípade sú voľby len zbytočným striedaním figúriek na orloji.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2015-09-2212
-
 43% ( 4 people voted )
+
kto vymysli este vacsiu chujovinu?

kucma # FyvaFixa25
-
 42% ( 2 people voted )
+
2015-09-22 16:20:54 b2fd8acb
Myslíš, ako tento článok? Tak to asi ťažko, toto je bez konkurencie.
Tak toto by platilo vtedy, keď by Fico jedneho dňa odstavil železničnú dopravu a všetci železničiari by boli prepustení. Ale to by nám nikto ani v EU nedovolil z strategických, vojenských, ekonomických.... dôvodov.
Máme tu mrte investorov, ktorí tu prišli chlípať smotanu a ako by ju vozili domov do Nemecka, vo forme SK dreva, výrobkov z montovní? Odstaviť ŽSR nám nedovolia, takže budeme udržiavať a modernizovať vlakovú cestu, zamestnávať kopec železničiarov, spotrebovávať el energiu aj pre jeden nákladný vlak denne. Toto stojí obrovské peniaze štát a teda nás muklov.
Vlaky jazdili poloprázdne a ak museli pridať nejaký vagón pre ľudí ktorí pre tento štát robili z každého roka pol roka zadarmo, tak si to zaslúžia. A že trochu rozcestujú študentov a dôchodcov tiež fajn, náš cestovný ruch musí prežiť z domácich turistov. Ľudia sa začali navštevovať ako za starých čias, stretávať na pohreboch a vymieňať si domáce produkty. To stojí za to, lepšie ako vysedávať pri TV
reality šou.
V Tatraách som bol príjemne prekvapený množstvom SK turistov, určite ich veľa jazdí na hory aj vlakom, aj mladých ktorí nemajú vodičáky...
Bál som sa len že to skončí po slabšej lyžiarskej sezóne a že je to na objednávku J and T a TMR.
Oproti fixným nákladom sa prevezením zopár osôb navyše náklady zvyšujú nepatrne.

Jozko # XeseKija93
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-09-22 20:28:54 c3a8d104
Ďalším benefitom v tomto zbesilom svete je, že starí rodičia môžu zobrať vnúčikov na výlet a rodičia môžu byť spokojní, že horšie vidiaci a počujúci starý otec niekde s ich deťmi nehavaruje v aute.

Jozko # XeseKija93
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-22 20:38:15 c3a8d104
A kto zaplatí boľševický experiment "vlaky zadarmo"? No tak, nehláste sa naraz, po jednom...!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 61% ( 8 people voted )
+
2015-09-23 00:13:51 bc7b649f
Obdivujem odvahu ludi publikovat taketo diletantske clanky... Zamyslel sa autor nad tym co vlastne porovnava? Co obsahuju uvedene naklady? Odporucanie redaktorovi tejto stranky: snazte sa aspon o nejaku kvalitu. Skoda ze takyto uzitocny portal sa vie takto zhovadit a nici si doveryhodnost.
ms # RitaPaco9
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-09-23 04:37:14 c35b057a
No dobre ,dobre , ale aspoň za ten "papierik" v podobe cestovného lístka../ je to nejaká obdoba" kriedového papiera"/ by som vyberal nejaké "všimné"...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-23 05:50:54 58d4289b
loading...
Ale pokiaľ si myslel autor článku, že zaplní "priestor" pre prirovnania neprirovnateľnými "vecami" tak dosiahol čosi...aj úsmevné.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-23 08:42:48 58d4289b
co si myslite danovi poplatnici, ze zadarmo sa v statnom podniku jazdi? len sa skladajte vy radsej grekom a mojej zlatej bravcovej hlave a statny podnik nechajte inkasovat dvojmo...
hulic bravcovej hlavy # KoceVaxo14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-23 09:23:25 97ece3d4
ms

"Odporucanie redaktorovi tejto stranky: snazte sa aspon o nejaku kvalitu. Skoda ze takyto uzitocny portal sa vie takto zhovadit a nici si doveryhodnost."

Vyborny sarkazmus... :-DDDDD

Uzitocny portal... :-DDD

Urcite, urcite, americka ambasada je nim nadsena... Lietadla pre humanitarne bombardovanie Slovenska su uz pripravene... :-DDD

Len pre pripad, ze by sa nahodou nejednalo o sarkazmus, tieto stranky nemaju redaktora, len admina, ktory je zaroven ich jedinym cenzorom a menejstatovec Fandak, je jeho kamaratom, takze nech by uz Fandak napisal cokolvek, bude to tu uverejnene... :)

Uzitocny portal, ja sa asi docuram od rehotu... :-DDD


kukucka # GareXigo05
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-09-23 10:58:58 dcff03b9
A to si Fandak pripada ako genius, nehladiac na ch.joviny napisane v tom jeho clanku.
rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-23 11:09:37 59ad961d
rafael

Taky je uz udel kazdeho blbca... Pripadat si ako genius... Oni za to nemozu... :)))


kukucka # GareXigo05
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-23 11:17:28 dcff03b9
ake zazracne auto ma autor ked mu zozerie na 130km ca 6lt benzinu? celkovej cene 10e a ostatne hôuúpsti ani nebudem komentovat proste hnoj.
filiosys # FyraJetu77
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-10-11 23:05:43 2ee3b31f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   o
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Petice vědců a primitivní pudy


Petice vědců a primitivní pudy
Petice vědců volá po tom, aby se společnost, politici, media i veřejnost zbavila iracionálního strachu a „ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti...
CDC PŘIZNÁVÁ, ŽE MILIONY AMERIČANŮ DOSTALY VAKCÍNU PROTI OBRNĚ OBSAHUJÍCÍ RAKOVINOTVORNÝ VIRUS
ŠÉF EVROPSKÉ CENTRÁLNÍ BANKY DRAGHI: JE ČAS NA VĚTŠÍ INTEGRACI
PRÍBEH DVOCH CIEST VLAKOM: AKO JE V KONKURENCII VŠETKO LEPŠIE

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0346 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo