Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

TESLA ŠOKUJE: VŠETKY NAŠE PATENTY PATRIA VÁM


TESLA ŠOKUJE: VŠETKY NAŠE PATENTY PATRIA VÁM

Chcete dôkaz toho, že starý systém hierarchického riadenia a kontroly spoločnosti sa pomaly ale isto rúca? Stačí sa pozrieť na vyjadrenie šéfa Tesla Motors Elona Muska k téme revolučných motorov Tesla:

Ešte včera sme mali na stene v lobby v centrále Palo Alto umiestnené naše patenty. To je už minulosťou. Boli odstránené, vo viere slobodného prístupu k informáciám a pre rýchlejší vývoj technológií elektrických áut... Tesla nebude podnikať žiadne právne kroky proti nikomu, kto v dobrej viere použije jej technológie.

Keď som začínal so svojou prvou firmou Zip2, myslel som si že patenty sú dobrá vec a dosť tvrdo som pracoval na tom, aby som ich získal. A možno boli pred časom aj dobré, no dnes už len brzdia vývoj, upevňujú pozície gigantických korporácií na trhu a obohacujú advokátov, namiesto investorov. Po Zip2 som si uvedomil, že získanie patentu sa rovná výhre tiketu na zaručený súdny spor, a odvtedy som sa im vyhýbal všade kde sa dalo.

Čože? Z Muska sa stal komunista? Ani zďaleka. Uvedomil si, že bude na tom lepšie v trhovej konkurencii ako keby mal držať nejaké kúsky papiera od štátu, ktorými by sa vyhrážal každému, kto by sa snažil napodobniť ich technológiu.

Inými slovami, rozhodol sa vyskúšať kapitalizmus, ktorý napriek širokej verejnej mienke, nemá absolútne nič spoločné s patentami. Voľný trh je voľný ako ľudská reč. Ak je váš produkt na trhu, každý by mal mať právo ho upravovať, vylepšovať a potom s ním aj konkurovať.

Takto funguje móda. Tak funguje aj potravinársky priemysel. Takto funguje trh. Žiadny výrobca nie je povinný prezradiť svoje výrobné tajomstvá. No ak je konkurent schopný a natoľko šikovný, že to dokáže zistiť a okopírovať to najlepšie čo výrobca ponúka, potom má smolu.

Ako aj Musk spomína vo svojom vyjadrení – nik ešte nezarobil ani cent tým, že lipol na patentoch. Ochrana patentov pred pirátstvom je extrémne nákladná činnosť a vždy ňou aj bola. Pre firmu ktorá chce byť skutočne úspešnou, nestačí len skopírovať to, čo už niekto iný na trh uviedol. Musí inovovať. Táto inovácia zas motivuje pôvodnú firmu, aby vylepšila svoj produkt a znížila jeho cenu.

Držiteľ patentu sa snaží chrániť pred prirodzenými trhovými silami.

Znie to tak, že konkurencia na trhu ťažká? Znie to nebodaj tak, že udržať si ziskovosť je ťažké bez štátnych privilégií? Určite. Vitajte vo sviežich vodách trhu, kde vládnu spotrebitelia a nie výrobcovia. Skutočný kapitalizmus je pretrvávajúce sprisahanie na redukciu ziskov najväčších hráčov na trhu na nulu.

Trvá to už veľmi dlho, možno aj stovky rokov, čo sú ľudia zmätení z patentov. Začali ako štátne licencie pre monopolné privilégiá politicky obľúbeným firmám. Starí liberáli 18. storočia, obhajcovia voľného trhu, boli proti nim. No časom sa znovu objavili a vo verejnosti sa stali stelesnením samotného kapitalizmu.

Určite to nerobilo dobrú povesť kapitalizmu, keďže ľudia si spájali trh so silnými a bohatými vlastníkmi týchto špeciálnych privilégií. Ironické na tom je, že tomu stále je tak dodnes. Ľudí to hnevá a prispieva to len k obrazu o trhu ako o skrytej forme despotizmu.

Naviac to navodzuje dojem, že nedostatky ktoré sa snažia trhoví hráči prekonať sú umelé, vytvorené zákonom. To neplatí pre väčšinu vecí, no platí že patenty vytvárajú nedostatky z informácií, ktoré by ináč patrili všetkým z dôvodu čistej povahy voľného trhu.

Trh sa spolieha na imitácie. Žiadna firma totiž nemôže inovovať niečo bez toho, aby s niečim nezačala. História ekonomického vývoja sa vyskytuje v marginálnych krokoch, kde sa jeden podnikateľ učí tým, že napodobňuje inú firmu v úspešných fázach počas celého vývoja. Zisk slúži ako signál pre ostatných: títo ľudia vedia čo robia, choďte a robte to podobne. Patenty narúšajú tento proces a násilne spomaľujú priemyselný vývoj.

V prípade Tesly boli ich patenty získané defenzívne. Inými slovami, firma nechcela vyjsť na trh s veľkými inováciami bez patentov a čeliť tým riziku, že iný konkurent by využil štát na to, aby im znemožnil výrobný proces. V tomto smere vytvárajú patenty morálny hazard. Majú tendenciu stiahnúť firmy do korupčného vesmíru štátnych regulácií a odkloniť ich pozornosť od podnikania a vývoja.

Aj keby bol každý vlastník patentu ochotný vzdať sa ho, je to v podstate samotný systém, ktorý tomu zabraňuje. Je to ako vzájomná systémová deštrukcia. Musíte sa držať zbrane, ináč budete zničený.

Tesla sa rozhodla pre tento radikálny krok len preto, že si uvedomila že ich konkurencia pre nich nepredstavuje veľkú hrozbu. Americký automobilový priemysel je tak hlboko zahrabaný v regulačnom bludisku, že v podstate stoja na jednom mieste a robia inovácie v oblasti elektrických áut len z dôvodu štátnych regulácií. To v podstate zanecháva Teslu na trhu dosť opustenú.

Vzhľadom k tejto situácii urobila Tesla nádherný krok smerom k propagácii obchodovania na voľnom trhu. Uvoľnením patentov pre všetkých vlastne vyjadrila názor, že nebudú využívať násilie na zastavenie napodobňovania. Ľudia hovoria o tomto rozhodnutí ako o altruistickom. To sotva. Je to skôr rozumné. Stačí si zrátať, že koľko firma ušetrí tým, že sa nebude musieť zaoberať všetkými tými nezmyslami.

Žiadna firma nezbohatla tým, že sa držala svojich patentov. Takmer všetky udelené patenty sú zbytočné. Nevznikli vďaka nim žiadne skvelé produkty. Nemotivovali spotrebiteľov ku kúpe. Nevznikal vďaka nim zisk. To všetko vzniká len vďaka šikovným firmám na trhu.

Napriek všetkej korupcii, všetkým nákladom a všetkej stratenej energii, zostáva len malá nádej na reformu patentov prichádzajúcej od vlády. V tomto prípade sa ale priemysel reformuje sám. Potrebujeme tisíce ďalších Tesiel, aby sme videli ako sa náš monopolistický systém priemyselných privilégií premení na mierumilovné sily trhu.

Zdroj: Liberty.me http://www.menejstatu.sk/tesla-sokuje-vs etky-nase-patenty-patria-vam/Author: Martin Bulak # QoxiPedy87
Technológie2014-06-151
-
 70%  ( 13 people voted )
+
Vývoj technológií, techniky a robotiky ide míľovými krokmi dopredu už pekných pár desaťročí. Len človek s toho má len veľmi málo osohu. Už je načase, aby sa začal vyvíjať aj ľudský rozum. Konečne prichádzame na to, k čomu slúžia také vynálezy.
milan # PesyMihy72
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2014-06-16 19:52:52 57f4f91b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0213 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles