Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Pomýlené HDP


Pomýlené HDP

Ekonomická aktivita vs. ekonomický rast

Dokonca aj ten najchytrejší ekonóm môže urobiť jednoduchú chybu. Dve nedávno vydané knihy Násilie a Sociálne Obstarávanie od Douglasa Northa, Johna Wallisa a Barryho Weingasta a Prečo národy zlyhávajú od Darona Acemoglua trpia nepochopením konceptu o ekonomickom raste. Obe knihy hovoria o vysokej miere ekonomického rastu v Sovietskej ekonomike v polovici 20. storočia. Aj keď autori berú správne na vedomie, že takýto rast nebol udržatelný, napriek tomu predpokladajú, že agregátne merania, na ktoré sa spoliehajú ako na dôkaz rastu, ako je aj HDP, sa skutočne aj odrazili v zlepšení životov sovietskych občanov. Nie je ale úplne jasné, či tieto merania sú dobrými indikátormi skutočného ekonomického rastu.

Toto nepochopenie ekonomického rastu má dve formy. Jednou z nich je predpoklad, že tradičné merania, ktoré používame na sledovanie ekonomickej aktivity tiež popisujú hospodársky rast, a tou druhou je nesprávna výroba materiálnych vecí pre dosiahnutie takéhoto rastu.

Jadrom tohto zmätku je často koncept hrubého domáceho produktu (HDP). Hoci je to najčastejšie používaný ukazovateľ hospodárskeho rastu, to, čo naozaj meriame je ekonomická aktivita. HDP sa pokúša vypočítať trhovú hodnotu finálnych výrobkov a služieb vyrobených v určitej zemepisnej oblasti počas konkrétneho obdobia. Pod "finálnymi" produktmi a službami máme na mysli tovar a služby nakupované konečným zákazníkom, s výnimkou viacerých výmen vstupov použitých pri ich výrobe. Počíta sa bochník chleba, ktorý zakúpite na výrobu sendvičov, ale už nerátame nákup múky firmou, ktorá chlieb vyprodukovala.

Čo ale HDP však nerozlišuje je, či tieto výmeny, ktoré sa odohrávajú aj celkové množstvo konečných výrobkov skutočne zvyšujú kvality ľudských životov. A presne tento rast kvality by sme mali považovať za hospodársky rast. Dva krátke príklady môžu ilustrovať toto tvrdenie.

Napríklad národy, ktoré venujú veľkú časť prostriedkov na budovanie obrovských monumentov ich vodcom, ako výsledok uvidia nárast ich HDP. Nákup finálnych produktov a práce na postavenie takého monumentu určite zvýši HDP, ale či naozaj zvýši kvalitu ľudských životov a aj skutočne predstavuje "ekonomický rast" je otázne. HDP nám nehovorí nič o tom, či použitie finálnych výrobkov a služieb, ktoré ho merajú, je lepšie ako ich alternatívne využitie.

Po druhé stojí tiež za uváženie to, že ľudia často poukazujú na pozitívnu stránku prírodných katastrof: pracovné miesta, ktoré sa vytvoria v procese obnovy. Píšem tento článok na letisku v New Orleanse, kde po hurikáne Katrina, nezamestnanosť bola veľmi nízka a HDP veľmi vysoké. Všetky tieto obnovovacie aktivity sú započítané do HDP, ale nemyslím si, že obnovu zničeného mesta môžeme nazvať ako "ekonomický rast" alebo dokonca ako svetlú stránku niečoho. Prinajlepšom nás to vracia tam, kde sme boli pred katastrofou s použitím prostriedkov, ktoré mohli byť vložené niekde inde, do zvýšenia kvality života.

HDP meria ekonomickú činnosť, ktorá môže, ale nemusí predstavovať hospodársky rast. V tomto zmysle je to ako s váhou tela. Predstavme si dvoch mužov vážiacich 113 kíl. Jeden z nich môže byť svalnatý, profesionálny športovec v najlepšej forme, a ten druhý zase na hranolčekovo-kokakolovej diéte. Vedieť, koľko niekto váži, nám nepovie nič o tom, či je táto váha zväčša tuk alebo sval. HDP nám hovorí o tom, že ľudia produkujú veci, ale nehovorí o tom, či tieto veci skutočne prispievajú k zlepšeniu ich životov.

Sovietsky zväz tak mohol produkovať "veci", ale keď pozriete na životný štandard bežného občana, tak tieto produkty sa zmysluplne nepremietli aj do kvality jeho života.

A práve zvýšenie životnej úrovne je to, na čom nám naozaj záleží, keď hovoríme o ekonomickom raste.

Druhé nedorozumenie ohľadom HDP je vlastne konkrétnejšia verzia toho prvého. Až príliš často si myslíme, že hospodársky rast je predovšetkým o výrobe hmotných statkov. Vidíme to v diskusiách o americkej ekonomike, kde sa (predpokladaný) pokles výroby považuje za symptóm zle rastúcej ekonomiky. Ale ak je hospodársky rast naozaj o hromadení bohatstva čo znamená, že ľudia sa snažia získavať veci, ktoré si cenia viac tým pádom nejde len o hmotné statky. Viac fyzických statkov neznamená nevyhnutne, že tie statky aj zlepšujú životy.

Ešte dôležitejšie je však to, na čom naozaj záleží, a to je subjektívna hodnota. Nákup nejakej služby môže zvyšovať kvalitu našich životov viac, a byť tiež zdrojom hospodárskeho rastu, než je výroba a nákup hmotných statkov. V skutočnosti to, na čom nám naozaj záleží, keď kupujeme materiálny statok, nie je vec ako taká, ale rozsah služieb, ktoré nám dokáže poskytnúť. Laptop, na ktorom práve pracujem je pre mňa dôležitý, pretože mi poskytuje celú radu služieb (spracovanie textu, hry, internetové pripojenie, etc.), ktoré si ja vysoko cením. Je to subjektívne uspokojenie mojich prianí, na ktorých mi naozaj záleží, a na tom, či ich zdrojom je fyzický statok alebo ľudská práca nezáleží.

Toto je obzvlášť viditeľné v digitálnych a zdielaných ekonomikách, kde nie sú hodnoty vytvárané prostredníctvom ďalšej produkcie vecí, ale efektívnejším a presnejším využitím vecí, ktoré už máme. Uber nevyžaduje väčšiu produkciu aút a Airbnb nevyžaduje výstavbu bytov. Ale lepším využitím už existujúcich zdrojov vytvárame hodnotu tým máme na mysli hospodársky rast.

Takže na čo by sme mali prihliadať namiesto HDP, ak chceme zistiť, či sme svedkami hodpodárskeho rastu? Pozrite sa na životné štandardy priemerných ľudí, a najmä tých chudobných. Ako ľahko sa môžu dostať k ich základným potrebám? Koľko hodín musia odpracovať, aby tak urobili? Pozrite sa na deľbu práce. Ako uspokojujúca je? Sú ľudia schopní sa špecializovať v úzko-členených odvetviach a stále nájsť dopyt po svojich produktoch?

Ekonomický rast nie je to isté ako ekonomická aktivita. Nie je to len o tom, ako dosiahnuť viac výmen alebo vyrobiť viac vecí. Je to hlavne o tom, že ľudia dokážu získať to, čo chcú s postupne nižšími nákladmi a tým zvýšiť ich blahobyt. A presne to trhy spôsobili za posledné dve storočia. Pre tých z nás, ktorí rozumieme týmto argumentom, je dôležité nepredpokladať, že vyššia miera rastu HDP alebo zvýšená produkciou fyzických statkov znamená automaticky ekonomický rast.

Reálny ekonomický rast je o zlepšení subjektívneho blahobytu ľudí, a to je niekedy ťažšie vidieť, aj keď dôkazy sú všade okolo nás.Author: Natalia Hlavacova # GigiQypo39
Slovensko2015-12-09
-
 58%  ( 2 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Bude někdo bojovat za práva většiny?


Bude někdo bojovat za práva většiny?
Budu li uvažovat prostým selským rozumem, tak by společnost měla být založena na zastupování zájmů většiny. Bohužel, stále více se vymykáme tomuto logickému konstruktu a suneme se ...
Všetci zarábame málo – učitelia ale ešte menej
PREČO VOĽNÝ TRH?
Štandardná európska vláda slovenských oligarchov

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0214 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles