Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

PRÍBEH DVOCH CIEST VLAKOM: AKO JE V KONKURENCII VŠETKO LEPŠIE


PRÍBEH DVOCH CIEST VLAKOM: AKO JE V KONKURENCII VŠETKO LEPŠIE

Minulú nedeľu som šiel vlakom z Prahy do Přerova. Túto cestu som od obdobia zhruba pred trinástimi rokmi absolvoval nespočet krát. Navštevoval som tam kamarátov vrátane jedného z mojich najlepších, za ktorým som šiel aj tentokrát. Nie je to úplne najkrajšie miesto kam sa vydať, ale cesta bola vždy to najhoršie z celej skúsenosti.

Bola pomalá a často oneskorená, vagóny boli staré a toalety špinavé. Bolo dobré si nezabudnúť zobrať nápoj, lebo roznáška bola zriedkavá a drahá a ani nápojové automaty neboli k dispozícii (na rozdiel napríklad od vlakov Japonsku). Jediná možnosť často bola reštauračný vozeň s malým výberom predražených nápojov, zlého jedla a instantnej kávy. Na iných trasách ak ste mali šťastie alebo vedeli ktorým vlakom ísť, v ktorom vozni sedieť a zaplatili si prvú triedu ste mohli mať čistejší a priestranný vagón a elektrickú zástrčku, ale potom sa cena blížila cene paliva do auta. Toto sa príliš nezmenilo za tých šesť alebo sedem rokov, počas ktorých som túto cestu absolvoval vlakom. Odvtedy som šiel vždy autom, čo bolo rýchlejšie a flexibilnejšie. Pre mnohých je nesedenie za volantom forma relaxu, ale mňa šoférovanie baví, takže jediná skutočná nevýhoda bola nemožnosť pracovať.Prešlo ďalších šesť rokov a šiel som za kamarátom znovu, ale keďže už v Európe nemám auto, šiel som vlakom. Bol čistý, omnoho rýchlejší ako predtým a bolo v ňom dosť miesta a elektrická zástrčka. Obsluhovalo v ňom pár stevartiek a stevartov, ktorí vyzerali, že ich práca baví a priniesli mi decentnú kávu a fľašu vody, ktoré boli za rozumnú cenu a platiteľné kartou, aby si ich ľudia aj kúpili namiesto toho, aby si ich nosili so sebou. Bola tam wifi zdarma, priestranné čisté toalety a bol tichý. Aj z položenia laptopu na podnos som mal dobrý pocit, lebo bolo cítiť, že je spravený z kvalitných materiálov a dával pocit komfortu pri odložení rúk. Toto všetko v najnižšej ekonomickej triede, ktorá bola lacnejšia ako lístok u štátneho dopravcu.


Potešilo ma to, ale neprekvapilo. Už dávnejšie som čítal, že štátny monopol vlakovej dopravy bol prelomený regulátorom a v Českej Republike operujú prví dvaja súkromní dopravcovia, takže som si špecificky vybral jediného, ktorý premáva na tejto trase: Leo Express. Automaticky som si lístky šiel kúpiť online. Nepredpokladal som, že by čokoľvek iné bolo nutné a pochopiteľne nebolo. Nemal som ani potrebu priniesť si nápoje so sebou, lebo som očakával, že ma prepravca presvedčí kúpiť si ich vo vlaku tým, že nastaví rozumnú cenu a široký výber.


Stačil jeden súkromný konkurent, aby priniesol takto výrazne kvalitnejšiu službu. Majiteľa tejto spoločnosti som zhodou okolností stretol deň predtým na konferncii Liberty in Prague. Je jedným z tých hrdinov kapitalizmu, ktorí robia naše životy lepšími bez toho, aby boli oslavovaní podobne ako športovci, herci alebo dokonca zbytoční politici vytvárajúci a udržiavajúci monopol štátu a ich kamarátov v iných odvetviach. Konkurencia a slobodný trh sú najlepšie mechanizmy na zlepšenie našej životnej úrovne, na to aby veci ktoré musíme robiť šli jednoduchšie a veci ktoré chceme robiť boli viac dostupné a príjemné. Konkurencia tlačí ceny dolu, identifikuje neefektivity a dosahuje aj na najvzdialenejšie kúty trhu v snahe doručiť produkty a služby najširším možným masám.


Bola to konkurencia Googlu s mnohými inými firmami čo vytvorilo skvelé a cenovo dostupné zariadenie, ktoré zdarma zobrazilo mapu a gps koordináty miesta, kam som mal ísť, vďaka ktorému som sa mohol bez problémov spojiť s kamarátom keby som sa dostal do problémov a ktoré mi prehrávalo moju obľúbenú hudbu počas cesty a pritom sa stále zmestilo do dlane ruky. Bola to konkurencia malých hudobných vydavateľstiev vďaka čomu som si do toho zariadenia za pár dolárov stiahol albumy Moderat a Cinematic Orchestra, ktoré mi po ceste hrali.


Ďalší deň som cestoval vlakom do Bratislavy. Žiadna wifi, trikrát drahšie nápoje, ktoré sa nedali zaplatiť kartou, nepolohovateľná sedačka a sprievodca, čo mi prišiel skontrolovať lístok vyzeral, že má na háku. Čo čo bolo najhoršie, vlak meškal štyri hodiny bez akejkoľvek náhradnej dopravy alebo kompenzácie. Šiel som tentokrát štátnym dopravcom, lebo súkromný vlak nebol k dispozícii.


Kým vlak nabral meškanie, počul som dvoch pasažierov ako žartovali, že snáď výnimočne vlak nepríde včas, lebo by museli čakať príliš dlho na prestup. Tak vyzerá očakávanie verejnosti v služby štátu. Napriek tomu si stále mnohí politici, novinári a iné verejné osobnosti myslia, že sú produkty a služby, v ktorých treba konkurenciu držať na uzde štátnymi reguláciami alebo by mali byť štátom dodávané úplne a platené z peňazí daňových poplatníkov. Zdajú sa byť slepí k obrovským zlyhaniam štátych regulácií a manažmentu celých sektorov: zdravotnícke systémy, kde ľudia čakajú mesiace aj roky na kontroly a zákroky, polícia ktorá uplatňuje hlúpe alebo drakonické pravidlá na bezmocné menšiny, súdny systém, v ktorom sa chudobní nedočkajú spravodlivosti a bohatí si kupujú priepustky z väzenia, armády ktoré otáčajú zbrane proti vlastným obyvateľom alebo vraždia milióny ľudí v agresívnych vojnách za hranicami. Slobodný trh a konkurencia by nikdy neboli dokonalé, ale aj ak jeden ignoruje teórie, ktoré nesedia do jeho agendy, stačí mu jedna cesta štátnym a jedna súkromným dopravcom aby pochopil, prečo to prvé nikdy nebude fungovať a to druhé bude porovnateľne obrovským úspechom.Author: Tomas Forgac # PucuCixy60
Slovensko2014-09-2910
-
 50% ( 6 people voted )
+
O.K....ale keď sa povie "A", treba povedať i "B"...toto je jeden zo segmentov trhu a služieb. Ale čo tie ostatné? A tých je 90% o ničom, kde sa z Teba snaží tiež "podnikateľ" zodrať kožu...A pokiaľ nie si zbehlý a veríš, tak sa Ti to i stane...

Bertold # FuliXuju84
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-09-29 17:21:55 4e623e69
A lala ho zmizol mi príspevok, musím zavolať čierna prezident Husajn v Bielom Baracku aby poslal bombardér na Slovensko s nákladom Humanitárnych plomb, veď tu začína bujnieť nejaká ta neplecha nedemokratická, neslobodná, priam diktátorská, treba to hneď zaraziť na začiatku!!!
demokratzUSA # MonoTore49
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-09-29 18:04:43 4e63f9f9
Bertold:
Fakt neviem či je tak ťažké pochopiť že v naozaj slobodnom trhu a konkurenčnom prostredí sa podnikateľ ktorý sa snaži niekoho zodrať z kože jednoducho nechytá...
Čo sa týka vlakov, železnice bojkotujem približne od revolúcie, po mojích vysokoškolsko-vojenských skúsenostiach s (vtedy ešte) ČSD: Meškanie desať hodín bez akéhokoľvek oznámenia alebo ospravedlnenia, vlak nabitý tak že stojíš na jednej nohe i to nie na svojej, rušenie spojov počas tzv. súboru opatrení, dvakrát predaný miestenkový vozeň a následné ziapanie modrých mozgov na cestujúcich v zmysle "budte radi že sa veziete, jak sa vám nepáči môžete ísť pešo" ogrcané lehátka vo vozni, o toaletách ani nehovoriac, buzerácia byrokraciou a revizormi...a mnoho ďalších. Výnimku som spravil asi pred 3 rokmi keď som šiel na Sk na otočku čosi vybaviť, zo Schwechatu som cestoval busom do BA a odtiaľ do TN vlakom, rýchlik pristavili 10 min po odchode, čakal som že mašina pamätajúca ešte Husáka vo všetkých funkciách to rozpáli na 160 po žebože novom koridore, omyl pane, išlo to tak polovicou, možno 80-90, v Leopoldove sme mali sekeru už 30 min, sprievodca akurát cvikal lístky, neunúval sa aspoň vysletliť čo sa deje...No a cestou späť to bolo úplné vzrúšo, potreboval som stihnúť lietadlo zo Schw..., meškanie z TN 30 min, potom zvyšuje na 40 min, krátko pred príchodom 50 min...Zbohom nádhera, jediná možnosť ako nezmeškať lietadlo bolo zobrať si do BA taxík (a rozmýšľať či budem mať na letisku aspoň na minerálku)
Zbohom vláčiky, nechávam vás pre romantikov, dokiaľ železnice nebudú súkromné-ďakujem, neprosím!
P.S.
Čítal som úvahu že keby Dunlop vynašiel svoju pnoneumatiku o 70 rokov skôr železnice by vôbec neexistovali. A fakt by nebolo za čím žialiť.

General Guderian # TyroMury04
-
 54% ( 3 people voted )
+
2014-09-29 18:37:45 55e4d63a
Volny trh? To je zbozne zelanie romantikov. Nic take neexistuje. Mozno tak pred 100 rokmi by sa mestske trhovisko mohlo nazvat volnym trhom. Vsade je deformator trhu, len je viac ci menej schovany.

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-30 08:18:31 bc78020a
Máte pekné zážitky, ale to ste ešte necestovali z NR vlakom :-) Pred pár dňami som šiel domov vlakom, vzdialenosť cca 4km :-) cesta vlakom mi trvala 55 minút :-), Vysvetlím ako to naše železnice dokážu:
Vlak meškal 50 minút, no hoci o tom vedeli, pri predaji lístku mi to nikto nepovedal, doma by som bol peši oveľa skôr, a ani keď som nastúpil, ani sprievodca nič nikomu nepovedal, sedeli sme tam ako debili a čakali, až keď som sa opýtal sprievodcu po 20 minutách, či je nejaký problém, dozvedel som sa, že čakáme na prestup z iného vlaku, ktorý mešká. Nemusím ani písať, že som sa slušne opýtal, prečo ma o tom nikto ani pri kúpe lístka neinformoval že pešo budem doma skôr, ... hm,.. odpoveď žiadna. nakoniec však vlak prišiel, áno, tušíte, nikto neprestúpil do nášho vlaku smer NZ :-) Už chápem prečo chce Ficko aby boli vlaky zadarmo, mali byť zadarmo pre každého, veď je hanba pýtať peniaze za takéto služby.

marek500 # GicoRujy80
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-01 10:31:03 57c58714
Nekritizujte a zodvihnite lenivé zadky a ukážte či viete aj tvoriť. Postavte rýchloželeznicu, čo bude uháňať 400 km za hodinu a celý komunistický moloch spácha hromadnú samovraždu. Trúfate si?

Lidhja # JojaVime40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-10-01 21:10:56 b228947f
loading...
Nízko hodnotený príspevok


General Guderian # TyroMury04
-
 38% ( 3 people voted )
+
2014-10-02 17:19:23 55e4d63a
Aby ...sa rozmýšľalo hlavou...General Gu.. 04.. Pre predstavu viete si predstaviť "ten bordel zvany železnice"...žeby prepravoval z Pekingu do Paríža tovar po jednej trati ---každých 100 Km jeden 50 vagonoví vlak? A furt? Alebo Vami nenávidená železnica v alternatíve? No keď viete ..."do dzešec" tak poviete hneď a keď len "do pejc" tak máte priestor! A v našej krčmičke je už z Vás---rehot --hocičo poviete---aj "odborné"...Ale máme Vás radi...sem tam si aj zadrizdáte!
Klopi # KafuKygu89
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-02 18:53:33 58d4289b
No to je zase něco.... nejel jste do Bratislavy třeba Avalou? Pokud vím, tak na dálkových spojích u Českých drah fungují běžně stevardi, bar a restaurační vůz... Zpoždění bývá, ale to spíše kvůli dvěma stavbám na prvním koridoru, u Úval a Ústí nad Orlicí... a čtyři hodiny zpoždění má pouze výše jmenovaná Avala ze Srbska, která se ruší.... Leo expres je v pořádku.... Státní dopravce ale také.... Hodně jsem kdysi cestoval Praha-Košice (státní dopravce).... Také jste nenapsal, zda jste jel obyčejným rychlíkem nebo IC či spíše EC.... dost velký rozdíl... LEO nemá třeba obyčejné rychlíky či EC. Má pouze jednu kategorii... Ale to je na delší povídání.
KarelKarel # KepiXoma07
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-10-09 16:07:51 b2ffa805
Mít čtyřhodinové zpoždění, když Praha – Bratislava je interval dvě hodiny (s přestupem hodina), to já bych asi nedokázal. A pokud byl problém na trati… já vim vlak soukromýho dopravce by to vzal ten kousek po silnici… A s tim Googlem… no… doporučuji nastudovat jak to bylo s přenosnýma víceúčelovýma zařízeníma před rokem 2005, klíčový slova: PDA, Palm, Nokia, Epoc, Windows Mobile, Windows CE, Sony Ericsson, Siemens (a ta cena byla i po započítání inflace srovnatelná s tim, co jsou dneska lidi schopný utratit za telefon). No a zpátky k tématu: za poslední rok mám v průměru minutu zpoždění každých 66,5 km (ano správně, jsem magor, kterej si to píše), to nepovažuji za tak tragický když zohlednim, že jezdim přes rozkopanej úsek. A za cenu 0,62 Kč/km se všim všudy (ano, obětoval jsem dvě hodiny na výpočet nejvýhodnějšího způsobu dopravy, a ano, jsem takovej magor, že si vedu kolik jsem utratil za lístek / permanentku / průkazku a ujetou vzdálenost). Je zajímavý, že největší zpoždění mají ti co jedou po 5 / 10 / 15 / 20 *) letech vlakem, asi karma. :-)
*) Nehodící se škrtněte.

pan Anonymni # CyxyDori33
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-10-09 21:58:38 25bc8414

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jede   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Globalizace? Beton a žiletkový drát


Globalizace? Beton a žiletkový drát
Jedenadvacáté století mělo být stoletím globalizovaného, stále propojenějšího a otevřenějšího světa. Předpokládali jsme, že stále víc hranic bude jen symbolických, že se z ...
JEŽIŠ BOL LIBERÁL
Budoucnost Evropy
Rozvojová pomoc EÚ – treba viac peňazí, bez ohľadu na výsledky

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0323 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne