Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MLIEKO


MLIEKO

Existuje len málo potravín, ktoré sú tak kontroverzné ako mlieko. Niet divu. Už keď zadáme slovo "mlieko" do googlu, hneď na prvej strane nám vybehnú stránky s názvom "Piť či nepiť mlieko" alebo "Škodlivá biela tekutina".

Medzi najčastejšie argumenty proti pitiu mlieku patria tvrdenia, že mlieko svojim zložením nie je vhodné pre človeka a že spôsobuje tzv. zahlienenie.

Existuje viacero druhov mlieka. Kokosové, kozie, ryžové, atď. Každé má iné zloženie. Vzhľadom k tomu, že obyvatelia na Slovensku najčastejšie konzumujú kravské mlieko, budeme sa venovať tomuto druhu.

PREČO JE DÔLEŽITÉ PIŤ MLIEKO?

Kravské mlieko je potravina, ktorá je jedným z hlavných zdrojov, vitamínov, bielkovín, minerálov a iných látok. Zo všetkých týchto látok je potrebné spomenúť, v prvom rade, vápnik. (1) Naše telo potrebuje udržovať istú hladinu vápnika v krvi, keďže je potrebný pre mnohé biochemické procesy (prenos nervového signálu, kontrakcia svalstva, atď.). Do krvi sa dostáva prakticky dvoma spôsobmi: konzumáciou potravín s jeho obsahom a vstrebávaním z kostí, kde predstavuje jednu zo základných zložiek kostnej hmoty. Nedostatočný príjem vápnika prostredníctvom potravín teda spôsobuje zvýšenie vstrebávania a rednutie kostí, osteoporózu. U ľudí klesá kostná hmota prirodzene v procese starnutia. Preto je veľmi dôležité maximalizovať kostné zásoby a to adekvátnym príjmom vápnika. K spomínanému ubúdaniu kostnej hmoty dochádza približne po 30 roku života, nie nadarmo sa niekedy osteopóroza nazýva "ochorenie mladých ľudí, ktoré sa prejaví v neskoršom veku". Častejšie sú postihnuté ženy, pretože po menopauze klesá hladina estrogénu, ktorý ich chráni pred touto chorobou. (2, 3)

Dôležité je takisto prijímať vitamín D, ktorý stimuluje vstrebávanie vápnika v čreve a v obličkách. V lete sa nám síce tvorí účinkom slnečného žiarenie v koži, no v zimných mesiacoch čerpáme zo zásob. Vitamín D je veľmi zaujímavá látka, ktorej detailný význam stále nie je objasnený. V súčasnosti sa jeho deficit spája s množstvom ochorení. (4) Príjem potravín (napr. ryby, mliečne výrobky) s jeho obsahom, je teda hlavne v zimných mesiacoch vysoko odporúčaný. V súčasnosti je mlieko obohacované aj o vitamín D, čiže obsahuje obe dôležité látky. Biologická dostupnosť vápnika je pomerne dobrá, až 35%. Udáva sa, že bez mlieka a mliečnych výrobkov sa získa menej ako polovica požadovaného množstva. Rastlinná strava síce obsahuje vápnik, ale aj oxaláty a fytáty, ktoré s vápnikom tvoria nerozpustné komplexy, čo znižuje jeho absorpciu. Napríklad zo špenátu vstrebete len 5% vápnika, čo je okolo 6 mg, hoci samotná potravina obsahuje 115 mg (pri daných množstvách). Mlieko je potravina, z ktorej vie človek vstrebať vápnik najefektívnejšie (5). Sójové mlieko nie je rovnako adekvátnym zdrojom vápnika (6)

Viaceré štúdie preukázali, že konjugovaná kyselina linoleová, ktorá sa nachádza prevažne v mlieku a mäsu, prináša benefity pre ľudské telo. Podieľa sa na prevencii proti ateroskleróze, viacerým druhom rakoviny, či podporuje imunitu jedinca. (7) V roku 2010 bola z mlieka izolovaná trans-palmitolejová kyselina, ktorá pravdepodobne redukuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. (8)

ALE ČO KONZERVANTY, TUKY A CHEMICKÉ SPRACOVANIE, ABY BOLO MLIEKO TRVANLIVÉ? NIE JE ZDRAVŠIE SUROVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Vitamíny a minerály sa nachádzajú aj v trvanlivom mlieku. Pri tepelnom spracovaní metódou UHT (uperizáciou, vysokotepelné ošetrenie) dochádza k strate maximálne 10% výživných látok, čo je stále dostatok pre ľudský organizmus. Dochádza, ale, k značnému poklesu obsahu vitamínov B1 a C. (9,10, 11)

Tvrdenie, že mlieko nie je zdravé, lebo obsahuje veľa konzervantov je taktiež nesprávne. Práve vďaka spomenutej tepelnej úprave sa do mlieka nepridávajú nijaké konzervanty.

Čo sa týka tukov, guideliny odporúčajú 3 poháre buď nízkotučného alebo polotučného mlieka. V 1 litry plnotučného mlieka sa nachádza 30-40 g tuku. Tuk je vo forme emulzie, čiže sa dobre vstrebáva. Energetický obsah polotučného mlieka je približne o polovicu menší. Asi nie je potrebné vysvetľovať ďalej, že čím viac kalórií prijmeme, tým viac energie musíme vynaložiť na zachovanie peknej postavy. Odborníci však upozorňujú, že by deti do 5 rokov nemali dostávať odtučnené mlieko. (12) Koncentrovaný zdroj energie v ich prípade slúži pre rýchly rast a rozvoj nervového systému.

Surové mlieko sa líši najmä chuťou. Nie je ani potrebné držať ho v chladničke, nepokazí sa. Hrozí tu ale nebezpečenstvo, že sa cez neho môžeme infikovať niektorými mikroorganizmami. Často sa spomína vírus kliešťovej encefalitídy. Preto je vhodné zvážiť pitie surového mlieka (alebo zistiť odkiaľ mlieko pochádza) najmä v letných mesiacoch, keďže Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom kliešťa prenášača. (13)

JE MLIEKO VHODNĚ PRE KAŽDÉHO?

Nie. Mlieko nie je vhodné pre osoby s alergiou na mliečne bielkoviny a s laktózovou intoleranciou. (14) Pri alergii, ktorá postihuje asi 7% populácie, reaguje telo hypersenzitívnou reakciou na prítomnosť kazeínu. Takisto alergici na peľ môžu mať v čase sezóny mierne zhoršené príznaky pri konzumácii mlieka.

Mlieko obsahuje cukor, laktózu, ktorá je v črevách štiepená enzýmom, zvaným laktáza. Chýbanie alebo nesprávna funkcia tohto enzýmu je príčinou intolerancie. U ľudí dochádza v procese starnutia k postupnému znižovaniu produkcie laktázy. Preto pociťujú starší ľudia črevný dyskomfort po vypití mlieka oveľa častejšie než deti.

Viaceré štúdie poukázali na súvis konzumácie mlieka a IBD, teda nešpecifické zápalového postihnutie čreva, ako je Crohnova choroba (15, 16).

Iné štúdie poukázali na možný súvis rozvoja karcinómu prostaty pri vyššom príjme mlieka, než je odporúčaná denná dávka (3 poháre nízkotučného alebo polotučného mlieka denne pre osoby nad 9 rokov). (17)

Takisto nie je vhodné využívať kravské mlieko ako náhradu za materské mlieko počas doby dojčenia. Kravské mlieko je v prvom polroku absolútne nevhodné, najmä pre vysoký obsah minerálov a bielkovín, ktoré zaťažujú obličky. Nedojčené deti majú dokonca vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení v dospelom veku. Iné dlhodobé následky môžu byť alergie, porucha funkcie obličiek v dospelosti, hypertenzia, obezita atď. Ak je dojčenie kontraindikované, používajú sa náhradné mliečne výrobky, ktoré zložením kopírujú materské mlieko. (18)

.

ZAHLIEŇUJE MLIEKO?

Podľa stránky bejky.sk až 47% opýtaných verilo tvrdeniu, že mlieko zahlieňuje. (19) Tento hlien vraj potom využívajú mikroorganizmy ako stavebný materiál na vytvorenie infekčných ložísk. Áno, po vypití mlieka dochádza k tvorbe ochranného filmu na sliznici tráviaceho traktu. Avšak film sa po krátkej dobe rozkladá na živiny. Nijaká kvalifikovaná odborná štúdia nepodporila teóriu zahlienenia. (21, 22, 23)V minulosti sa dokonca krátkodobá tvorba filmu využívala pri terapii zápalu tráviaceho traktu.

ZÁVER

Mlieko je pre nás ľudí veľmi dôležitá potravina. Napriek určitým výnimkám je jeho konzumácia nielen neškodná, ale aj prospešná. Ako napísala odborníčka na výživu, pani doktorka Babinská z LF UK v Bratislave: "Dodnes som sa nestretla s negatívnym názorom na mlieko, ktorý by bol podložený serióznym komplexným výskumom. Väčšina námietok boli vyňaté z kontextu a predstavovala skôr extrémne postoje." (20) Netreba, ale, zabúdať na konzumáciu v rozumnom množstve.Author: lovcisarlatanov # QyxaDomi06
Zdravie2014-12-1430
-
 40% ( 10 people voted )
+
Tento článok napízal zrejme ten istý obmedzenec, ktorý sa nižšie "blysol" ospevovaním pozitívnych účinkov fluóru na zuby. Ešte nám tu napíš aká je chemoterapia úžasná metóda liečby rakoviny, aké perfektné je očkovanie detí proti chrípke, ako nemožno žiť bez mäsa a aké nezdravé je behať maratóny. Prípadne aká je Amerika najdemokratickejšia krajina na svete. LOL!

meldo # FajuSuba76
-
 55% ( 12 people voted )
+
2014-12-14 18:44:37 c35b0d90
Ja si radšej počkám na kvalifikované závery Dra. Hujera na predmetný článok.
Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 19:24:45 d405c1fd
Bohužiaľ, si uvedomujem, že konzumácia m,lieka od doby komunizmu sa niekoľkokrát znížila, čo určite celá populácia pocíti, ako nedostatok živín v budúcnosti.Degenerácia, osteoporóza srdcovocievne ochorenia a iné. Mlieko je jedna z mála látok, ktorá pôsobí v žalúdku ako zásaditá látka a tak zmierňuje agresivitu kyselín na steny žalúdka a čriev. Agresívne kyseliny totiž v nezdravej mikroflóre pôsobia zápaly a tie spôsobujú choroby v celom organizme. Napríklad zápal pankreasu(cukrovka) Zápal tenkého čreva obezita a zlá regulácia hormónov.Neskôr rakovina hrubého čreva a aj vredy žalúdka dvanástnika pankreasu a iné. Mlieko je podľa mňa to čo sme zabudli, že treba piť stále. A najlepšie si to obohatiť o mliečne výrobky aj z oviec kôz a podobne.Domnievam sa však, že surové má určite kvalitnejšie živiny.
Sando # QeluKefe05
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 21:07:03 5c341847
Nevadilo by mi mlieko z krabice, pokiaľ by v ňom bolo iba mlieko. Obávam sa, že tam namiesto smotany nájdeme rastlinné tuky a to ma najviac desí. Mnohé mlieka maz krabice majú iné pomery sušiny, čo znamená že ju pridávajú až po procese ohrevu. Niekde viac inde menej, ale ani jedno nieje originál a ani nikdy nebude, je to len ochutená voda.
Sando # QeluKefe05
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 21:10:54 5c341847
Keď som kúpil mlieko z automatu, ktoré som prevaril ešte stále to bolo asi 60x lepšie mlieko, ako to z krabice. Ale naviac mi chutí neprevarené. Škoda, že sú na svete kliešte. Nechápem ako je možné, že sa ten vírus dostane do mlieka a potom do krvi človeka, tráviaci systém by ho mal zabiť, nie?
Sando # QeluKefe05
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 21:14:50 5c341847
Ochutená hnisom zo zapálených kravských vemien a antibiotikami, ktorými sú kravy dopované, aby tie zápaly nejako znášali..
meldo # FajuSuba76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 21:18:06 c35b0d90
loading...
ciste hovna, najlepsie vastna skusenost ked som zacal pit mlieko pod mojim presvedcenim ze budem najzdravejsi na zemeguli 1 az 2 litre kazdy vecer (klasika po praci domov sem tam pocvicit strava a pri posteli mlieko, trvalo to asi 3 mesiace) a podobne hovna = vysledok hospitalizovany 11 dni v nemocnici s vysledkom ziadna diagnoza jedine ako mi mohli pomoct tak pchat cukor do krvi aby som nezdochol od hladu kedze kazdu tekutinu a jedlo som hned vyvratil... od vtedy som mlieko do seba nedal nahradil som ho cistou vodou hlavne rano, vysledok? zatial ziadna choroba v praci ziadna unava a pod. mozno nahoda alebo tiez hovna neviem ale bola to moja skusenost PS: keby nejestvovali kravy na zemi to by sme zdochli? pride mi cudne pit tu tekutinu

dev # ReseSaqy51
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 21:19:00 b28f422c
Mlieko v podobe ako sa predava v hypermarketoch je znehodntené pasterizováním, je to mŕtvy produkt:

Pasterizaci objevil v minulém století francouzský drogista Louis Pasteur. Ohřátí potravin na 80°C má usmrtit všechny choroboplodné zárodky v potravinách. Tím se však potraviny nejen znehodnotí, ale stanou se škodlivými. O tom psal roku 1958 časopis "Mind und Matter" následující:
V zemědělském učilišti ve Skotsku probíhaly pokusy s pasterizovaným a syrovým mlékem. Osm novorozených telátek dostávalo od prvního dne mléko pasterizované a dalších osm telátek mléko syrové. Z první skupiny už po prvním měsíci uhynula dvě telata. Třetí se podařilo zachránit, ale jen za cenu přerušení pokusu. Čtvrté zahynulo dva dny po skončení pokusu a ostatní telata zachránilo syrové mléko. Telátka druhé skupiny, která dostávala nemanipulované syrové mléko, zůstala úplně zdravá.
Američtí vědci Potenger a Simonsen uskutečnili pokusy s kočkami probíhajícími několik kočičích generací. Syrovým mlékem krmené kočky se vyvíjely normálně. Mláďata živená pasterizovaným mlékem onemocněla křivicí (rachitis), která se u většiny z nich stala příčinou smrti. U koček, které nedostávaly syrové mléko, se často objevovaly potraty už v první generaci. I povahově se tyto kočky podstatně měnily. Stávaly se agresivními, škrábaly a kousaly. U 53% degenerovala štítná žláza.
Z pokusů vyplývá, že pasterizované nebo vařené mléko ztrácí výživnou hodnotu. Kanadský biolog H. Tobe v knize "Enzymy, jiskry života" píše: "Zahřátím nad 40°C či působením chemikálií potraviny postupně ztrácejí všechny enzymy důležité pro život. Takto se mohou všechny hlavní složky mléka (vápník, železo, fosfor) v našem těle jen v minimálním množství vstřebat (asimilovat). Zbytek je jen balast znečišťující krev. Choroboplodné zárodky, které navzdory pasterizaci zůstávají v krvi, způsobují různé choroby. Pasterizováním je tedy dosažen pravý opak."
Anglický badatel dosvědčuje následující: "Suchá větévka bývá napadena bakteriemi a červy. Proč není napadena i větévka zdravá, plná šťávy a života? Bakterie mají za úkol odstraňovat v přírodě odpad. Proto napadají i odpad v naší krvi a buněčné tkáni. Myslím, že právě toto způsobuje mnoho chorob." Aby tento názor potvrdil, pozřel profesor Emerich ampulky s bacily cholery, které mu vůbec neuškodily.
Jedna matka trvala na tom, aby její dítě dostávalo čerstvě nadojené mléko jen od jediné krávy. Po nějakém čase se ukázalo, že právě tato kráva měla tuberkulózu. Dítě určitě vypilo milióny bacilů tuberkulózy, aniž by mu nějak uškodily. Skutečnost, že dítě žilo na přirozené stravě, zvýšila jeho odolnost natolik, že se škodlivé bacily v jeho malém organismu nemohly rozmnožit.
J. H. Oliver píše, že mléko je mistrovským dietetickým dílem přírody. Když je pasterizováno, stává se kloakou chorob a smrti. I vápník se v něm znehodnotí.
Dr. Evelyn z Londýna zjistil, že syrové mléko poskytuje výbornou ochranu proti zubnímu kazu u dětí. Pokusy v tomto směru, uskutečněné se sedmi sty padesáti chlapci v období tří až čtyř let, měly překvapující výsledky. U skupiny padesáti osmi dětí, které od šestého roku svého věku dostávaly prvotřídní syrové mléko, nezjistil po uvedené době ani jeden případ zubního kazu.
Americký badatel Arnold de Vries píše v knize "Elixír života" o různých pokusech na univerzitách i v nemocnicích v Anglii a USA. Děti, které dostávaly výlučně pasterizované mléko, onemocněly v krátkém období skorbutem (nedostatkem vitaminu C), dále na rachitis (nedostatek vápníku), poruchami trávení, průjmy a jinými chorobami. Pasterizované mléko nechrání ani před tuberkulózou. V dětském domově, kde větší skupina chlapců dostávala syrové mléko, onemocněl na TBC jen jeden chlapec. Arnold de Vries uvádí přesné údaje. Z uvedených případů je jasné, že vaření a pasterizování mléka nás stojí ročně miliardy.
Před léty jsem bydlel na Floridě. Jednou jsem zkoušel obstarat syrové mléko pro sousedovy nemocné děti, ale nepochodil jsem. Rolníci mi mléko nechtěli prodat, protože to tam zakazuje zákon. Uzákonit několika spekulantům takový návrh umožnila nevědomost občanů. Jedinou předností pasterizace je, že upravené mléko je možné dopravovat na delší vzdálenosti, aniž by zkyslo. Spotřebiteli tím však vznikne nenahraditelná škoda. Nezapomínejme, že mléko obsahuje více vápníku, než kterákoli jiná potravina. Vápník patří k nejdůležitějším minerálům. Nejvíce jej potřebují kosti a nervy. Nedostatkem vápníku dnes trpí devadesát procent lidské populace. Důsledkem toho jsou onemocnění, jako ischias, artróza, choroby páteře, kloubů, srdce, nervů i zlomeniny kostí. Abychom tomu předešli, potřebujeme denně syrové mléko nebo zeleninu.
Ve většině oblastí Německa už syrové mléko ke koupi není. Švýcarsko je na tom o něco lépe, třebaže i tady je možnost koupit syrové mléko stále menší. Když nedojde k nápravě, budeme i ve Švýcarsku brzy bez syrového mléka. Už nyní se pije mnohem více pasterizovaného, přestože je dražší. Všeobecně není známo, že znehodnocené pasterizované mléko je častou příčinou onemocnění. Naopak, mnozí nevědí, že pitnou kúrou syrového mléka je možné nejrůznější těžké choroby vyléčit. Jako nápoj k uhašení žízně je syrové mléko jedinečné a podstatně lacinější, než různé sladké limonády. V tomto ohledu je čerstvé mléko mnohem lepší, než pivo.
Jogurt je vařením při výrobě částečně znehodnocen (enzymy, vitaminy, bílkovina, vápník) a jeho silně kyselá reakce zbavuje organismus dalšího vápníku. Naproti tomu syrové mléko je nejlepším zdrojem vápníku, navíc má alkalickou reakci a neutralizuje škodlivé kyselé jedy v těle jako zelenina. Tím léčí choroby. Tuto skutečnost nemůže nikdo vyvrátit. Plnotučné mléko, pokud není zkyslé, je v malém množství neškodné. Revmatici by je měli pít. Vegetariánovi může mléko nahradit nevařená zelenina.
Někteří mohou namítnout, že s nepasterizovaným mlékem by bylo vše v pořádku, kdyby zde nebyla ta rizika! Na příkladech jsem ukázal, že rizikem je pasterizované, ne syrové mléko. V Bulharsku a jiných východních zemích je syrové plnotučné mléko hlavní potravinou. Tam o riziku nikdo nepřemýšlí. A pokud se tam hodně lidí dožívá přes sto let věku, vděčí za to syrovému mléku. Bangova nemoc je zde tak vzácná, že je vzhledem na všechny přednosti syrového mléka zanedbatelná. Propagandu proti syrovému mléku šíří jednotlivci a zájmové skupiny z bezohledných sobeckých zájmů. Dokonce žádají, aby pití syrového mléka bylo zakázáno, Myslím, že v první řadě by měla být zakázána auta, která mají na svědomí velký počet zraněných a zmrzačených, ale i mnoho mrtvých.
Syrové mléko čistí organismus, proto je hygienické. Cizí baktérie, které by v něm mohly být obsaženy, jsou neškodné. Mléko se nekazí, nehnije, ale zkysá vlivem mléčné kyseliny. Je zbytečné se obávat, jestliže syrové mléko není úplně čerstvé. I tak si zachová plnou výživnou hodnotu. Je schopné očistit střeva od hnilobných a choroboplodných zárodků. Pasterizované mléko naproti tomu podléhá hnilobě a nemá léčivé vlastnosti.
Metody dojení krav jsou prý nehygienické. Je přece známo, že více, než dvě třetiny mléka jsou nadojeny strojově. Jsou to tedy jen názory nepřátel syrového mléka. Výčepní mléko v mlékárnách se navíc filtruje. Následným pasterizováním se ovšem ničí enzymy a mléčná kyselina. Tím je mléko vystaveno napadení bakteriemi a je už v podstatě zkažené.
V naší rodině po hlavních jídlech pravidelně pijeme šálek mléka. Je to nejlepší, nejlehčeji stravitelná, poměrně laciná a přitom plnohodnotná potravina. Moje šestnáctiletá dcera dostávala v prvních týdnech po narození obyčejné řídké syrové kravské mléko. Dodnes nikdy neonemocněla a skvěle se vyvíjí, přestože nebyla nikdy očkována.
Chtěl bych energicky protestovat proti názorům Waltera Sommerse, že děti ze syrového mléka dostávají vyrážky, osypky, spálu, zarděnky, atd. Na vlastním dítěti jsem dokázal pravý opak takového tvrzení. Syrové mléko chrání před chorobami tím, že váže kyseliny vnitřního prostředí organismu. Sommersovu teorii dokonale vyvrací i skutečnost, že obyvatelé východního Balkánu, jejichž hlavní potravinou je syrové mléko, se dožívají vyššího věku. Odmítání pití mléka z etických důvodů je jiná otázka. Proto však ještě nemusí být napadána jeho nutriční kvality.
Chtěli bychom vyzvat konzumenty do boje za záchranu syrového mléka. Bez spolupráce těch, kteří poznali pravdu a široké protipropagandy proti nenápadné, ale systematické akci na vyloučení syrového mléka ze sortimentu potravin, nastane situace, kdy si už nepasterizované mléko vůbec nebudeme moci koupit. Výstražný příklad Floridy bychom měli brát vážně. Tam rolníci přišli o domy a dvory poté, když je zlomyslní lékaři obvinili, že prodejem syrového mléka zapříčinili choroby u dětí. Pokud už dnes nesáhneme k účinné protiakci, budou před podobnou situaci brzy postaveni i naši rolníci. Když švýcarská spolková vláda zakázala prodej tvarohu a mléka ze syrového mléka, stalo se jednomu rolníkovi z kantonu Neuenburg totéž, co sedlákům na Floridě. Když prodával tyto zakázané produkty soukromníkům, přišla policie a zabavila mu všechny zásoby. Tento rolník přitom obdělával půdu bez umělých hnojiv a jiných chemických jedů a tím byla zaručena vysoká kvalita jeho výrobků. Měl proto i mimořádně dobrý odbyt. To se stalo v krajině Wilhelma Tella už v roce 1976.
Tedy s mlékem přímo od rolníka, nejspolehlivějšího pramene dobré kvality, je u nás asi už konec. Zůstávají jen mlékárny, kde je zatím možné koupit syrové mléko. Ale jak dlouho ještě? Proto podporujeme tyto mlékárny, jinak jedna po druhé zaniknou. Ještě poznamenávám, že uperizované a homogenizované mléko je ještě škodlivější, než mléko pasterizované. Ohřátím na vysokou teplotu se v mléku poškodí, až zničí, i bílkoviny a jiné důležité komponenty.
miki # CugaDihe81
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 00:47:08 5f673b8a
Trvanlivé mlieko je nekvalitný produkt - používa sa pri ňom UHT technológia (ultra vysoký ohrev), ktorá úplne denaturuje bielkoviny, dokonca som čítala aj nejaké výskumné správy, že takto denaturované bielkoviny spôsobujú rakovinu. Denaturované živočíšne bielkoviny všeobecne majú kancerogénny účinok, čím dlhšie a pri vyššej teplote sa napr. upravuje mäso, tým viac týchto látok vzniká, najhoršie je grilovanie alebo otvorený oheň. To sa už dokázalo x-pokusmi na zvieratách, keď sa napr. mäsožravcom podávali denaturované bielkoviny a surové mäso, na denaturovaných bielkovinách sa ich zdravotný stav výrazne zhoršil, dostávali rakovinu. V podstate pre človeka je zdravé občas si dať niečo ako suši alebo tatársky biftek - len veľký problém je práve hygienická nezávadnosť mäsa, aj surové vajíčka. Lenže akonáhle hodíme kus mäsa na rozpálený olej a tam to opekáme až "do chrumkava", tak dostaneme do seba zakaždým slušnú dávku rakovinotvorných látok jednak zo zahriatých tukov, ktoré takisto denaturujú vysokými teplotami a jednak zo zahriatych bielkovín. Toto je presne aj dôvod prečo všetky prírodné protirakovinotvorné diéty majú striktný zákaz konzumácie mäsa (kto už len jedáva napr. mäso varené v pare? relatívne ešte vhodné), tepelne upravených tukov a preto má surová strava taký význam. Akú výživnú a vitálnu hodnotu už môže mať len mlieko, ktoré je schopné pol roka ležať na regáli v supermarkete?
maria # LoroSeti78
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 00:58:03 5f673b8a
Mlieko nie je predovšetkým vhodné pre dospelé mačky. To je len všeobecne rozšírený nesprávny názor z detských obrázkových leporel a knižiek.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 02:09:06 bc7b649f
člověk je jediný savec, který v dospělosti pije mléko jiných savců - vyzráli jsme na přírodu nebo nám to ona vrací osteoporózou a jinými moderními chorobami? abychom dokázali zpracovat vápník z mléka musí ho imunitní systém nejprve rozložit a poté substituovat na pro tělo přirozenou molekulu a k tomu si bere vápník z našich kostí, další úbytek vápníku způsobuje boj s překyselením těla po požívání masa a masných výrobků (masožravci mají kyselé prostředí , člověk je mírně zásaditý), imunitní systém snižuje Ph právě pomocí vápniku. zkuste si na dva měsíce vysadit příjem živočišných bílkovin a pak si dát vépřo-péčo. podle toho jak se budete cítit, poznáte, zda to tělo potřebuje nebo ne :) určitě počítejte během odvykací kůry s abstinenčními příznaky - což dokazuje že nezdravé stravování je závislost jako alkohol či cigára - víme že to je nezdravé, ale nepřestanem a nepřestanem :)

libri # ToweRoca73
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-12-15 03:44:24 4f8df4f3
Áno Človek je jediný cicavec, ktorý pije mlieko aj v dospelosti, a to ešte iného živočišného druhu - kravské. A aj to len asi posledných 7 - 10.000 rokov, odkedy začal s chovom a pasením dobytka. Na trávenie mliečneho cukru - laktózy - je potrebný enzím laktáza, ktorý chýba asi 80 % ľudskej populácie. Keďže laktóza u väčšiny ľudí prejde nestrávená tráviacim traktom, výborne slúži ako potrava pre mikroorganizmy v našom čreve, najmä tie čo nám škodia - napr. vylučovaním rôznych jedov a pod. Preto potom mnoho ľudí pri pití mlieka pociťuje a má rôzne zdravotné problémy.
Kocur v cizmach # LovoXexu33
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 05:48:40 42f951cf
aaa ..kobylie.. sobie..../Kocúr.../33//Ale o inom...je množstvo disciplín zapodievajúcích sa výživnými "parametrami" stravy! Jednak detí, mládeže......aa seniorov! Dokonca aj ekonomika určuje priority produkcie v zmysle ziskovosti! Na druhej strane je málo ľudí--"neznalcov" , či "vedeckých" múdrlantov aby nevedeli o výhodach "poživatín" ! Každému je všetko jasné, len poučenie z NEZDRAVEJ KONZUMÁCIE zostáva na jedincovi a jeho "SKÚŚOBNEJ TESTÁCIÍ"! Niet tej sily --aby to objektívne usmerňovala!
Klopi # GuqeBocy11
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 07:29:45 58d4289b
Aziati mlieko neznášajú a nestrávia.
VypIta placacka # CevePyli42
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 08:38:13 4e62cc6a
netreba si zamienat mlieko a tu gebuzinu, co dostat v hypermarketoch. dokonca niekto mlieko odtucnuje a tym z neho odobera to najvzacnejsie. chory svet.
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 09:14:08 d9777929
Ešte tak o materinskom mlieku----niekoľko negatív---aby to bolo ucelené! Čo už sa nevie---???
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 10:07:11 58d4289b
Starsi lekari vam povedia pravdu, mladsi doktoru su papagajmi bigfarmy. A coraz viac mliecnych vyrobkov obsahuje karagenan. Aj takto sa robi sofistkovana genocida.
ISP # HereWeri76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 11:07:44 d405d2ca
same mudrosti su tu. hmmm.

jojo # MuveNuhe65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 11:29:33 55d88695
klopi
Materinské mlieko negatíva nemá, pokiaľ nepochádza od matky feťáčky, alebo inak vážne chorej. Ale existujú jeho rôzne pochybné nahrážky, o ktorých negatívach by sa písať dalo ajajáj... No a ešte potom také tie "matky" ktoré v záujme zachovania krásy svojej hrude lejú do svojich detí rôzne nutrilony a sunary - to sú najväčšie negatíva.

meldo # FajuSuba76
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 13:20:42 c35b0f39
Davidko,si to ty???strasne si mi tu chybal :D :D :D

TNT1973 # HamuQeno04
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 16:21:07 d991c738
Nebuďte ...oné izé.. ..meldo76.. ono existuje "materinské mlieko " aj nie "človečenské"..... / volá sa to po tepelnej úpave --kravské --- u nás -- aj "kuľajstra"/ Takže prrrrd...Ale určite máte svojú pravdu o znehodnocovaní a podceňovaní ---materinského mlieka----!/
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 19:11:22 58d4289b
tolko sprostosti co tu je v komentaroch...z dolezite.sk je zbierka slovenskych dementov, dr. hujer to tu vzdal a ja zavitam len obcas lebo pokusit sa nieco vysvetlit tunajsim vypatlancom je strata casu

kre*teni ako kocur v gumakoch len klamu a zavadzaju, laktozu vie stravit asi polovica svetovej populacie, v europe je to drviva vacsina ludi (pricom stravit ju vie KAZDE zdrave decko na svete, sme cicavce a vdaka rozsireniu mutacie sa gen zodpovedny za produkciu laktazy v dospelosti nevypina, u tej stastnejsiej polovice ludstva)

Yanath # VepeBeke80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 12:58:51 559f68d2
najviac sa mi paci vzdy ta ista hlaska, ze sme jedini, kto pije mlieko ineho cicavca... Nuz ako napisal nado mnou, tolko gebuzin sa naozaj da precitat len tu. Neviem si predstavit jedalny listok drvivej vacsiny ludi, ak by sa vzdali nielen mlieka, ale aj ich produktov. Ale placat piate cez deviate to treba.
Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 13:25:22 59ad0eb9
Tak tak Rafael, mlieko od susedovej kravy z horneho konca, ktora je cely rok na luke je vynikajuce
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 14:09:00 d9777929
Fero mlieku neholdujem, radsej produktom z neho.
Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 14:19:14 59ad0eb9
spravne Rafael a co najviac tuku treba.
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 14:31:57 d9777929
aha tukom proti zubnemu kazu....
Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 14:35:09 59ad0eb9
tukom ku zdraviu Rafael. ci chces byt chory ?
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 14:39:44 d9777929
Najlepše mleko je oslie-Ja mleko necicam od narodzenia a som tu--tak tak- račej pol kila slaniny i zuby zdravé budu-a ušetríš na kefe a pasty !
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 17:26:49 58d4285f
Fero-nože doneš tote kravy od suseda z horného konca na L-IX-uvidzíš či budze najlepša na lúúúke-či v žaludku!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-17 17:39:35 58d4285f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
ose   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0764 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles