Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ľudského práva sa nenapiješ


Ľudského práva sa nenapiješ

Ak je voda ľudské právo, nemalo by Slovensko mať povinnosť, ako bohato zásobená krajina, ju exportovať tam, kde jej ľudia majú nedostatok?

"Spojené Arabské Emiráty sú krajina mimoriadne bohatá na ropu. Ropa je národným bohatstvom! Naša krajina a jej obyvatelia sú na rope životne závislí. Bez nej ustrnie doprava, elektrárne prestanú vyrábať elektrinu a chemický priemysel by nemal surovinu na výrobu hnojív, či etylénu. Preto sa od nového roka zakazuje vývoz ropy mimo územie Emirátov a to ako potrubím, tak aj vozidlami," zaznelo v oficiálnom televíznom prehlásení premiéra tejto púštnej krajiny."

Predchádzajúce slová sú samozrejme fikcia. Ťažko si predstaviť, že by sa daktorá arabská krajina len tak vzdala ekonomického tromfového esa. No zameňte si slovíčko "ropa" za "voda" a miesto "Emiráty" dosaďte "Slovensko" a rozum vystriedajú emócie rýchlejšie ako na východniarskej svadbe.

Nedávny zákaz vývozu vody sa z pohľadu argumentov stal akýmsi svätým grálom zlého, resp. absentujúceho ekonomického uvažovania. Voda nie je tovar, voda nemá cenu, voda je totiž ľudské právo.

Nie je to žiadna slovenská špecialita. Viacerí čitatelia si určite spomenú na kolujúce video s Peter Brabeck-Letmathe, šéfom firmy Nestlé. Prezentoval v ňom myšlienku, ktorú dlhodobo obhajuje aj na firemnom blogu water-challenge.com: ak chceme vodu ochrániť a zabrániť jej nadmernému užívaniu, musíme ju komercionalizovať a podrobiť cenovému mechanizmu. Hoci to nie je nič iné, ako prerozprávanie už klasického problému obecnej pastviny a jeho riešenia, video vyvolalo poprask naprieč internetmi a Brabeck-Letmathe bol zaradený do panteónu kapitalistických vampírov po boku Strýka Držgroša, Rockefellera a pána Burnsa zo Simpsonovcov.

Prestrih do Štokholmu, kde bola bez rozruchu začiatkom septembra 2014 odovzdaná Štokholmská vodná cena. Takzvanú "vodnú nobelovku" si z rúk švédskeho kráľa prevezal John Briscoe, profesor environmentálneho inžinierstva na Harvarde. V závere jednej z jeho kľúčových štúdií sa dočítate: "Manažovať vodu ako ekonomický statok prináša pre ekonomiku, spotrebiteľov a životné prostredie rozsiahle benefity." Teda za zhruba to isté, za čo to Brabeck-Letmathe "schytal".

Poklad pod zemou

Export a import vody už dávno prebieha a prebiehať aj bude. Voda vstupuje do výrobných procesov prakticky ktoréhokoľvek produktu, či už ako závlaha, chladivo, alebo chemický komponent. S každým zemiakom, sudom piva či valcovaným plechom exportujeme aj slovenskú vodu. Podľa Eurostatu je 54% vody z verejných vodných zdrojov využitých v poľnohospodárstve a priemysle, zvyšok v domácnostiach. Koľko vody takto skončí v zahraničí môžeme len tipovať.

To je nič oproti tomu, koľko vody exportuje sama príroda. Na Slovensku pramení len asi 14% povrchového vodného fondu, zvyšok (asi 70 miliárd metrov kubických vody) priteká zo susedných štátov. V podobe zrážok spadne ďalších 35 miliárd kubíkov. Čísla celkového odberu vody pre slovenskú ekonomiku sa naproti tomu pohybujú v rozmedzí 600-900 miliónov kubíkov.

Sotva si môžeme predstaviť, že spotrebujeme celý prítok Dunaju na nejaké ekonomické aktivity, hoci vo svete nájdeme príklady "vyzavlažovania" celej rieky. Preto existuje ukazovateľ tzv. využiteľnej vody. Jej ročný objem kolíše v závislosti od prírodných podmienok. Vo výrazne suchom roku 2003 to bolo zhruba sedem miliárd kubických metrov, vo vlhkom roku 2010 to bolo 23 miliárd kubíkov. Pre skompletizovanie informácie sa môžeme pozrieť ešte na odber podzemnej vody. Tej sa v roku 2012 na Slovensku odobralo necelú pol miliardu kubíkov.

Pri pohľade na tieto čísla je predstava, že cisterny s kapacitou pár desiatok kubických metrov dokážu akokoľvek zasiahnuť do stavu vody na Slovensku,komická. Menej komické je, že to nakoniec viedlo až k zmene ústavy.
Na situácii by nič nezmenila ani nejaká jednoduchá rúra cez hranicu. Na výraznejšie odčerpanie vody zo Slovenska by muselo prísť k výstavbe rozsiahleho potrubného systému, či vodného kanálu. Nič také sa nechystá a hlavne načo by niekto do niečoho takého vrážal peniaze?

Tým sa dostávame k bodu číslo dva. Voda je bohatstvo. Áno, je, ale až v momente, keď sa ponúkne na trhu. Poklad sa stáva pokladom až vtedy, keď doputujete na mape k miestu označenému X a vykopete truhlicu zo zeme. Ak by Spojené arabské emiráty zakázali export ropy, dnes by tam jazdili na ťavách a bývali v stanoch. Ropa sa stala bohatstvom až vtedy, keď ju kupujúci vo svete začali dopytovať a Emirátčania tento dopyt začali uspokojovať. Zákaz predaja slovenskú vodu ako bohatstvo zrušil teoreticky.

Prakticky sa svetové trhy o slovenskú vodu nijak zvlášť nebili a ani nepobijú. "Svetové trhy" totiž znamená okolité štáty. Do Afriky sa kvôli vyššie spomenutým logistickým problémom slovenská voda v inej podobe ako zlatistý penivý mok tak skoro nedostane, aj keby sme ju ponúkali v zlatej karafe a nie blokovali ústavným zákonom. No a stredoeurópsky región má vody požehnane. Zhodou historických okolností totiž všetky krajiny naokolo, s výnimkou Rakúska, majú históriu centrálneho plánovania a s ním spätú históriu neefektívnej výroby a plytvania zdrojov. Transformácia priniesla do týchto krajín okrem iného aj efektívnejšie narábanie so zdrojmi, ako je voda. Kým ešte v roku 1993 bola priemerná spotreba vody na občana Slovenska zhruba 300 kubíkov, v nasledujúcich rokoch klesla až ku 120 kubickým metrom. Miera odberu využiteľnej vody je posledné roky bezpečne pod úrovňou 10%. Z pohľadu vodných potrubí dokonca samotná správa o stave životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2012 varuje pred "neúmerným šetrením vodou." Odber povrchových vôd sa prepadol zo 700-800 miliónov kubíkov ročne v 90.rokoch na zhruba 300 miliónov v posledných rokoch. To je síce do značnej miery spôsobené úpadkom závlahových systémov v poľnohospodárstve, nie zvýšenou efektivitou, ale pokles to je. Intenzita odberu podzemnej vody dosahovala v roku 1995 viac ako 18 kubických metrov za sekundu, v posledných rokoch je to okolo 10-11 kubíkov. V tom istom období zároveň narástlo množstvo využiteľných podzemných vôd o 10%, takže kým v roku 1995 sa na Slovensku odoberalo 25% ich kapacity, teraz je to menej ako 15%.

K pozvoľnému poklesu odberov prichádza aj u našich susedov. A nie len to. Od transformácie radikálne stúpla aj kvalita vody. Počet čističiek odpadových vôd bol v roku 2013 trojnásobný oproti roku 1994. Ukazovatele znečistenia ako sú nerozpustné látky, biochemická spotreba kyslíka, chemická spotreba kyslíka dochrámanom, či uhľovodíkový index poklesli o 80%-95%, čo uľahčuje návrat vody do kolobehu.

To je tretí bod. Vody je na Zemi plus mínus konštantné množstvo. Pojem "spotreba vody" je len obrazný. Keby niečo také ako spotreba vody existovalo, naši predkovia by už všetku sladkú vodu našich končín vypili a vyzavlažovali. Voda sa točí v kolobehu, ale to už určite viete zo základnej školy. S trochou preháňania môžeme povedať, že pár molekúl v pohári vody, ktorý mate na stole, bol kedysi Spartakov pot, či slzy Kleopatry (pripadne akékoľvek iné telesné tekutiny...).

V skutočnosti sa bavíme o spotrebe upravenej vody. Takej, ktorá má isté vlastnosti (je pitná, alebo destilovaná a pod.) a zároveň je prepravená k užívateľovi. Takáto voda je rovnaký produkt ako jablko, tenisky, alebo CDčko Rytmusa. Dá sa s istými nákladmi vyprodukovať podnikateľskou činnosťou, potrebuje investície, vstupy a zákazníkov.

Najlepším príkladom je odsoľovanie. Existujú rôzne náročné metódy, od voľného odparovania podľa Príručky mladých svišťov až po jadrové odsoľovanie zariadenia. Obyvateľ Afriky denne priemerne spotrebuje 60 litrov vody. Toto množstvo je možné odsoliť s nákladom zhruba 5 amerických centov. Všetko je len otázka investícií. Tie sú otázka zdrojov a ich rozdelenie je otázkou cien.

Otázka cien

Rozospatý polievate záhradu. Ranné slnko sa trbliece na prúde vody zo zelenej hadice. Spoza rohu zrazu vyjde Vodná hliadka. V tom si uvedomíte svoj omyl je utorok a vy máte nepárne číslo domu. Polievať dnes nesmiete! Neskoro, hliadka zamierila k vám. Toto bude už tretie porušenie zákona, hrozí vám obmedzenie dodávok vody.

Ukážka z pokračovania Šialeného Maxa? Nie, takto nejak to vyzerá v niektorých austrálskych mestách. Žiaden neľútostný diktát trhu, ale dopad regulovaných cien. Ak nepodrobíme ktorýkoľvek produkt cenovému mechanizmu, ktorý vychádza z pohybov dopytu a ponuky, začnú vznikať podobné anomálie. Bez trhovo generovanej ceny nie je nikto schopný efektívne umiestňovať zdroje tam, kde ich je najviac treba. Príklad z Austrálie je o zvädnutých ružiach a neumytých rodinných autách. Ale sú aj horšie príklady a nemusíme ich hľadať hneď v Saheli.

V Kalifornii zažívajú jedno z najsuchších období za posledné dekády. Priehrady sú takmer prázdne a farmári zažívajú obrovské problémy. Až donedávna si užívali dostatok vody za extrémne dotovanú cenu 10-15 dolárov za akrovú stopu (asi 1230 kubíkov) a niekedy dokonca ešte menej, hoci náklady na čerpanie a transport takéhoto množstva presahujú 100 dolárov. Domácnosti platia 60-230 dolárov za rovnaké množstvo. To (spolu s ostatnými štedrými dotáciami, ktoré si v ničom nezadajú s nešťastným bruselským CAPom) viedlo k takým bizarnostiam, že z kalifornskej púšte sa do Číny vyváža 200 000 ton lucerny ročne. Toto leto sú farmári nútení nakupovať dodatočnú vodu na aukciách za 50-100 násobky bežných cien. Pre viacerých z nich bude toto leto najhoršie v histórii a možno aj posledné.

Umelé ocenenie vody hlboko pod trhovú cenu viedlo k tomu, že sa ňou plytvalo. Či sa to niekomu páči, alebo nie, všetko je na konci dňa otázkou cien. Vyššie ceny znižujú plytvanie. Vyššie ceny zvyšujú investície, ktoré následne zvýšia ponuku a zatlačia ceny dole. Pokiaľ bude voda voľný statok, nebude s ňou nakladané zodpovedne. Označenie vody za ľudské právo je len frázou, za ktorej vyhlásenie netreba dať ani cent. Ale ľudského práva sa napiť nedá. Musia byť vytvorené a následne správne investované vzácne zdroje, vďaka ktorým sa voda dostane na náš stôl. Čím efektívnejšie ju budeme produkovať, tým menej ľuďom bude právo na vodu porušené. Nahradenie úradníkov podnikateľmi efektívnosť produkcie zvýši.

Aby sme sa vrátili k Slovensku, uzavrime to otázkou na zamyslenie. Ak je voda ľudské právo, nemali by sme ako bohato zásobená krajina mať povinnosť ju exportovať tam, kde jej ľudia majú nedostatok?

http://www.iness.sk/stranka/9 937-Ludskeho-prava-sa-nenapijes.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2014-09-259
-
 40% ( 5 people voted )
+
Už som raz písal ---"zosrandenie" .. dvojpotrubie... tam voda-sem ropa... Ale to "zosrandenie"...nebola SRANDA! A keď sa to dá do polohy ľudských práv... varúj--zavaruj... vznikne istý ŠWAJCERNBERGOVSKÝ ..pobehovač po Pražskom hrade a driemajúci exot s "hozen -tróger" --ovskými dizaijnom!neznalí ani MATEŔTINU:....A v Helsinkách sa ... Hozentrógeroval.... za ľudské práva....
klopi # JuxuQoxa93
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-25 11:58:07 58d4289b
Problem je v tom ze z nej chce profitovat par zidov. Je to nase narodne bohatstvo. Precitajte si Zelenu knihu od Kaddafiho a pochopite co znamena narodne bohatstvo. V Libyi nestal liter benzinu 1,50. Energia z ropy (teplo, elektrina) boli pre obcanov ZADARMO!!! Tak tu prosim netlacte kaleraby ovciam. Este vam aj uveria ze za to co maju doma musia platit rovnako ako chudaci co to doma nemaju. Ano, vyvazajme, predavajme, ale nech tá predaná voda zaplatí aspon nasu domácu spotrebu. Aj ked ani myslienka tam voda - sem ropa nie je velmi zlá... :D
lks # MovaByso50
-
 69% ( 6 people voted )
+
2014-09-25 12:27:33 bca73d37
Ospravedlňujem sa autorovi príspevku---asi to myslel seriózne stými ..ľudskými právami! Ale u nás pod Tatrami je tiež švarcenberg.. "čarny verch" a huby rastú .... a ani "komedianstvo" netreba!
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-25 12:30:25 58d4289b
Karol Polák: „Socializmus má k demokracii bližšie ako kapitalizmus. “

V minulosti bolo zvykom, že komentátori jazdili priamo do dejiska podujatia, ktoré mali komentovať. Mnohokrát ste sa teda dostali aj na Západ. Aké ste mali dojmy z tejto časti sveta?
Boli v tom rozdiely. Videl som vo výkladoch veci, ktoré tu neboli ani v tuzexe. No na prvej ceste do Ameriky som prvýkrát videl ležať na zemi ľudí prikrytých škatuľami. Pýtal som sa, kto sú títo ľudia. „To sú bezdomovci,“ povedali mi. Vraj nemajú kde bývať. „Ako je to možné?“ pýtal som sa. So samozrejmosťou odpovedali, že tu je taký systém… Sú tu nezamestnaní. Akí nezamestnaní? Veď tu nebol jediný nezamestnaný! Každý dokonca musel robiť! Keď ste sedeli v krčme a prišla policajná hliadka a niekoho hľadali vypýtali si občiansky preukaz, na zadnej strane ste mali pečiatku zamestnávateľa. Keď ste ju nemali, brali vás ako príživníka. V Amerike nevedeli, čo je to štátny byt. Keď som povedal, že mladá rodina dostane od štátu byt a platí si len elektrinu, vodu, plyn, tak mi to nechceli veriť a označili to za komunistickú propagandu.

“Na prvej ceste do Ameriky som prvýkrát videl ležať na zemi ľudí prikrytých škatuľami.”

Väčšina ľudí však vnímala len pozlátko kapitalizmu. Snažili ste sa svojim kolegom alebo blízkym rozprávať svoje zážitky?
Samozrejme, že áno, aj keď som tým možno vo svojom okolí vyvolal určitú nevôľu u skupiny, ktorá nadŕžala kapitalistickému systému. Ale veľmi som sa do týchto polôh nechcel dostávať. Videl som to, ale príliš som sa tým nezaoberal – bola to otázka zahranično-politických komentátorov. Ja som komentoval zápasy. Skritizoval som nanajvýš tak obecenstvo, ak sa správalo nevhodne. Ale videl som tie veci. Chodil som s otvorenými očami, no bral som to ako realitu. Na škole aj v zamestnaní sme mávali politické školenia, kde nám prednášali o hrozbe kapitalizmu a vykorisťovaní človeka človekom, My sme pod lavicou hrali karty, lebo jednak som to videl na vlastné oči a jednak to bolo v Amerike – čo mňa vtedy zaujímal kapitalizmus? My sme sa mali báť kapitalizmu? Veď to bolo niekde ďaleko. Odrazu sme však zistili, že ho už máme tu.
Ak by ste mali zhodnotiť socializmus. V čom spočívali jeho plusy a v čom mínusy?
Povedal by som, že má oveľa bližšie k demokracii, ako má k nej kapitalizmus. Každý mal istotu, lebo pracoval. Že sa nemohlo cestovať? Mohlo sa cestovať. Kto nemal nejaké naozaj vážne problémy s režimom, tak mohol. Veď boli cestovné kancelárie – cestovalo sa na dovolenky do Talianska, do Turecka, do Grécka. Len sa nemohlo cestovať individuálne. A možno to bolo aj dobre – neboli tu drogy, zbrane, mafia. O tom, že sa nedalo cestovať sa najviac zmieňovali tí, ktorí potrebovali ísť štyrikrát denne do Viedne, ako teraz, a prevážať sem rôzny tovar, ktorý sa sem prevážať nesmel. Tí potrebovali „cestovať“.
Myslíte, že zmena spoločenských a ekonomických pomerov ovplyvnila aj úroveň športu?
Ovplyvnili úroveň športu v tom, že sa stal súkromným. Napríklad kluby sa stali súkromným majetkom podnikateľov, ktorým sa raz darí, inokedy nie. Voľakedy boli futbalisti Interu zamestnancami Slovnaftu, futbalisti Slovanu zase zamestnancami Dimitrovky, futbalisti Nitry zamestnancami Plastiky. Boli súčasťou fabriky a dostávali mesačnú výplatu ako ostatní zamestnanci. Nezarábali horibilné sumy, no mali sa o čosi lepšie ako radoví zamestnanci a stačilo im to. Nenaháňali sa za miliónovými zárobkami. Mali istotu. Klub fungoval stále, lebo nemohol skrachovať, nemohli meškať výplaty. Vtedy športovci brali šport ako šport – robili ho s láskou!


http://artur.blog.pravda.sk/2014/06/16/karol-polak
-socializmus-ma-k-demokracii-blizsie-ako-kapitaliz
mus/


Any # KoloRifu20
-
 67% ( 5 people voted )
+
2014-09-25 21:06:56 5b941a55
Mojko zlaté a čo si sa z bujakom zrazil ? A či Ty nevieš že vśetko čo by sa mohlo speňažiť tu musí ležať ľadom lebo bežný Slováčisko z toho že je niečo na predaj aj tak nikdy nič nemal a ani mať nebude ?

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-25 21:33:09 b2281b81
Cudzie nechceme, svoje nedáme. :D
vypIta placacka # FasePinu49
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-09-26 11:17:43 4e62e909
loading...
Ano Gejzi.

Clovek naplno doceni veci,az ked mu ich niekto vezme.

Smutne,smutne poznanie pre mna.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-26 16:47:19 5b7f2cf6
Gejzi,som rad ze som Ta opet nesklamal.

Telefon neodkladaj,bud v pohotovosti.Nehladiac na to,kam sa to vsetko prirodzene a logicky ruti,zacni vytacat.

Naznak optimizmu v mojom pripade nastava,nachystal som sest vetriesiek s drevom.Dost som si makol,hlavne ze uz som za vodou:}

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-26 22:13:55 5b7f2cf6
No vidis Gejzi.

Nebolo treba utekat,stacilo sa trochu obetovat.Mozno by stacili tri minuty.To ja Tebe ako chlapovi na urovni musim takto polopate vysvetlovat?

Tak ten mierny optimizmus berem spet.:}

Ale s tym Turcynovom si zabodoval.Dobre mi Ty vidis do duse.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-27 00:33:58 5b7f2cf6

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0276 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne