Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Klamanie v mene rovnosti


Klamanie v mene rovnosti

Vzhľadom k tomu, že u nás dnes robili nejaké opravy na elektrorozvodoch a ističoch, tak som bol štyri hodiny bez průdu. Nielen, že to overilo stav batérie na notebooku (nevydrží už ani tridsať minút), ale donútilo ma to vytiahnuť staré poznámky, vyhnalo pred poludním z tepla domova a stálo ma to dve pivá. Takže som sa vrátil k experimentu, ktorý ma prekvapil a zaujal zároveň (a takisto som niekedy dávno bľabotal, že o tom niečo napíšem).

Negatívom behaviorálnych experimentálnyh výskumov je, že manipulujeme výstupy ľudského konania, takže môžeme pochybovať napríklad o tom, či budú reálnu situáciu vnímať naši pokusní podobne aj mimo laboratórium. Pozitívom je zase práve možnosť onú reakciu po vystavení výskumnej manipulácii sledovať. Podľa Judd Kessler a Lise Vesterlund nám sice takéto výskumy nedokážu poskytnúť informácie o rozsahu takéhoto chovania (kvantitatívne ukazatele), ale dokážu vierohodne zachytiť jeho princípy (kvalitatívne ukazatele). A z môjho osobného skromného pohľadu sú výsledky výskumu Dishonesty in the Name of Equity (Francesca Gino a Lamar Pierce) povedzme znepokojivé.

Predstavte si, že sa takéhoto experimentu zúčastníte. Na začiatku rozhodne "blbá náhoda" o rozdělení účastníkov do dvoch skupín. Los, hod mincou alebo koleso šťastia určí, či budete (v rámci skupiny) bohatí alebo chudobní. Ak ste mali šťastie, tak je z vás boháč s 20$ bankovkou, ktorú si hrdo vystavíte na obdiv, aby každý ďalší pokusný králik vedel, s kým má tu česť. Ak ste mali smolu, tak nemáte nič. Týchto 20$ alebo 0$, vylosovaných pri pravdepodobnosti fifty-fifty, si po skončení experimentu odnesiete domov.

Rovnako ako náhodný výber rozhodol o "vašom majetku", tak náhoda rozhodne aj o vašom parťákovi a o vašej funkcií v dvojičke. Bohatí (B) a Chudobný (C) utvoria štyri možné druhy partnerstiev, kde prvý menovaný bude riešiteľom zadania (R) a druhý menovaný bude hodnotiteľom spŕavnosti riešenia (H): BR-BH, BR-CH, CR-CH, CR-BH. Samotné zadanie je prosté: R má siedmich písmeniek poskladať čo najviac slov a H bude potom kontrolovať správnosť riešenia – splnenia zadania. Ak ste hrali niekedy Scrabble, tak viete, že v zápale boja sa tu a tam dopustíte chybičky formou preklepu alebo nedovoleným/nesprávnym výrazom.

Za každé splnenie úlohy sú "v banku" ďalšie 2$, ktoré môžu účastníci experimentu získať a o pripísaní týchto 2$ rozhoduje iba H. Ak teda H povie, že R splnil zadanie, ta si obaja aj H aj R pripíšu 2$. Hráči absolvujú 10 kôl a v každom kole sú pravidlá vrátene odmeny identické. Toto sa však týka iba prvej varianty (V1). Druhá varianta (V2) tejto hry mení spôsob, akým sú účastníci odmeňovaní. Zatialčo vo V1 sú obaja hodnotení za správne riešenie zo samostatných pokladničiek, tak pri V2 su naši R a H postavený proti sebe. Odmenu dostane buď R (ak H uzná splnenie úlohy) alebo H (ak H neuzná splnenie úlohy).

Pri oboch variantách hry sa teda môže stať, že H poškodí alebo prilepší kolegovi. Pri V1 však škodením, škodí aj sebe a prilepšením, prilepší aj sebe. Pri V2 však škodením sám získa a prilepšovaním sám stráca. Celá táto sranda má za cieľ vysledovať, ktorá motivácia, u ktorého H prevládne. Bude víťaziť príjmovo racionálna sebecká motivácia klamať vo svoj prospech alebo zvíťazí skôr pocit viny za nezaslúžené obohatenie a potreba kompenzovať nespravodlivo navodený stav. "Ten blbec mal iba šťastie a teraz tu frajerí s dvadsiatimi dolármi, ja mu to spočítam!" a "Chudák chalan, nič nemá a ja mám dvacku len, preto, že som mal šťastie, tak ja mu teda pomôžem!". Už na prvý pohľad je jasné, že tieto dve teórie budú vystavené skúške vďaka rôznym pravidlám pripisovania finančnej odmeny (V1 a V2).

Výsledky experimentu pri variante 1

Výsledky experimentu pri variante 2

Chudobní hodnotitelia (CH): Ak sa stretla dvojica chudobných (CR-CH), tak si v oboch variantách pokusu prilepšovali. Nadhodnoťovali výrazne výkon kolegu, keď to bolo pre oboch prospešné (V1) a CH nadhodnoťoval výrazne výkon CR, aj keď sám na tom tratil (V2) – aj keď už nie v tak veľkej miere, ale stále výrazne. Smerom k bohatým riešiteľom (BR) však neprilepšovali v ani jednej z variant. Zároveň boli schopní BR poškodiť, a to dokonca aj pri variante V1 (!), kde tým škodili aj vlastnej peňaženke, aj keď nie toľko ako pri V2, kde si týmto poškoďovaním sami finančne pomohli. Smerom k BR však v ani jednej z variant nedošlo prakticky k žiadnemu prilepšeniu v prospech BR.

Bohatí hodnotitelia (BH): Boli schopní objektívne hodnotiť svojích bohatých kolegov na pozícii R, a to v oboch variantách experimentu. Smerom k menej šťastným C kolegom neboli prakticky schopní CR poškodiť. Ak klamali, tak v prospech CR. Pričom pri V1, kde bolo prilepšenie výsledku aj v ich záujme klamali o niečo menej (!) ako pri variante V2, kde táto ich pomoc znamenala vlastný finančný postih.

Navodenie výraznej finančnej nerovnosti malo vplyv na objektivitu hodnotiacich účastníkov. Tí, ktorí sa ocitli "dole", sa dokázali chovať až sebedestrukčne k svojím budúcim možným ziskom. Tí "hore", zas neobjektívne pomáhali tým "dole", ale keď boli vystavení vlastnému finančnému postihu, dokázali neférovo prilepšiť ešte výraznejšie.

Prvotným losovaním nemohol nikto z účastníkov nič stratiť. Mohli iba získať a napriek tomu sa v závislosti na náhodnom losovaní o pridelení majetku, ocitli mnohí v pozícií, kde dokázali hodnotiť objektívne. Nech už to bolo vo svoj prospech, neprospech, ale aj v neprospech tých, ktorí samotný výskum financovali. V realite je to všetko ešte zložitejšie, pretože pozitívne alebo negatívne môžeme hodnotiť už samotný "systém", ktorý má vplyv na naše odmeny.

"Starý-dobrý pravo-ľavý" obraz politického spektra, ku ktorému sa mnohí vo svojej argumentácii upínajú nie je bez trhlín. A nech už stojíte tesne pri ktoromkoľvek z mantinelov tejto debaty, tak by nemuselo byť na škodu, trochu vlastný postoj prehodnotiť. Opustiť zdanlivé istoty v podobe krajného riešenia a urobiť úkrok tým, či oným smerom.

 

http://www.menejstatu. sk/klamanie-v-mene-rovnosti/< /p>Author: Tomas Lengyel # VunyWury98
Svet2013-10-02
-
 54%  ( 3 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   pä
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0212 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage