Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ekonómia a zdravý rozum


Ekonómia a zdravý rozum

"Pravdou, akokoľvek smutnou, je fakt, že veľká časť poznatkov v ekonómii je kontraintuitívnych. Tento stav veci je vodou na mlyn celému politickému remeslu. Je to nevysychajúca studnica dopytu po politikoch. Druhou, možno ešte smutnejšou skutočnosťou je fakt, že na základe skúsenosti je pomerne zložité ex post vyhodnotiť chybné politicko-ekonomické opatrenia. Za všetky chyby sa však platí. Pochybenie v prípade prírodných zákonov je často bolestivé a väčšina ľudí sa z neho rýchlo poučí. U ekonomických zákonov je tomu však inak. Priradiť pôvodné príčiny k skutočným dôsledkom môže predstavovať zložitý intelektuálny počin a neskúsený pozorovateľ stojí pred neľahkou úlohou. V ekonómii sa totiž nikdy nedočkáme empirického dôkazu sporom. Každú historickú udalosť je možne interpretovať podľa vlastného presvedčenia."

Bryan Caplan mi však (ako už veľa krát) ukázal< /a>, že moje presvedčenie nemusí byť vôbec založené na pravde. Presnejšie povedané, ľudia naozaj zlyhávajú pri chápaní základných ekonomických princípov, dôvodom však nemusí byť ich kontraintuitívnosť, ale skôr zlá prezentácia problému. Tu vám prinášam pár Bryanových návrhov doplnených niekoľkými mojimi, posúďte sami:

1

Ekonomický princíp: Medzinárodný slobodný obchod je výhodný pre všetky krajiny, dokonca aj keď má obchodný partner veľkú výhodu, napr. lacnú pracovnú silu alebo oveľa vyspelejšiu technológiu.

Intuitívna verzia: Keby nám ostatné krajiny dávali veci zadarmo, boli by sme na tom lepšie. Nie je "veľmi lacno" druhá najlepšia možnosť?

2

Ekonomický princíp: Rozsiahly zákonník práce a prísne regulácie sú zlé pre pracovníkov

Intuitívna verzia: Zamestnávatelia nemajú radi zamestnávanie ľudí, ak je ťažké ich prepustiť. Predstavte si, že by ste si museli zobrať každého, koho pozvete na prvé rande.

3

Ekonomický princíp: Rovnostárstvo vytvára chudobu... dokonca hladomor.

Intuitívna verzia: Ak dostane každý rovnaký diel bez ohľadu na to, či pracoval alebo nie, de facto chcete od ľudí, aby pracovali zadarmo. Ľudia neradi pracujú zadarmo, zvlášť keď ich práca nie je zábavná.

4

Ekonomický princíp: Ceny sú determinované ponukou a dopytom a nie arbitrárne stanovené sumy obchodníkmi.

Intuitívna verzia: Ak by bol nejaký výrobok zadarmo, spotrebitelia by ho chceli neskutočne veľa; zatiaľ čo producenti by nemali veľký záujem o jeho výrobu. Ak by sa nejaký výrobok predával za miliardy eur, producenti by sa predbiehali v jeho výrobe, zatiaľ čo spotrebitelia by oň nemali veľký záujem. Niekde medzi týmito extrémami musí byť cena, pri ktorej spotrebitelia chcú kúpiť tak veľa, ako chcú producenti vyrábať.

5

Ekonomický princíp: Prepúšťanie zamestnancov z dôvodu technologického pokroku je zdrojom ekonomického rastu a prosperity.

Intuitívna verzia: Ak si každý deň robíte raňajky 20 minút a jedného dňa prídete na spôsob, ktorým vám to potrvá 10 minút, ste na tom lepšie ako ste boli a to aj napriek tomu, že ste "prepustili polovicu pracovnej sily". Ak by sa niekomu v minulosti podarilo zastaviť prepúšťanie zamestnancov z dôvodu technologického pokroku, dnes by sme skoro všetci pracovali na poli.

6

Ekonomický princíp: Konečný cieľ ekonomickej aktivity nie je produkcia, ale spotreba (nadväzuje na predchádzajúci princíp)

Intuitívna verzia: Čo preferujete: a) Upiecť koláč a nezjesť ho; b) Zjesť koláč a nepiecť ho?

7

Ekonomický princíp: Burzoví špekulanti s komoditami redukujú volatilitu a pomáhajú efektívne alokovať zdroje

Intuitívna verzia: Špekulanti kupujú komodity, keď s nimi ľudia plytvajú a predávajú im ich naspäť, keď ich potrebujú najviac; čim navyše pomáhajú znižovať ich cenu v čase nedostatku a zvyšovať v čase ich nadbytku.

8

Ekonomický princíp: Na slobodnom trhu jednotlivci sledujúci svoj vlastný záujem slúžia spoločnému blahu, bez toho aby im na ňom záležalo.

Intuitívna verzia: Sebeckí jednotlivci nemôžu uspieť a zbohatnúť na slobodnom trhu iným spôsobom, ako uspokojiť potreby zákazníkov lepšie ako ich konkurencia.

9

Ekonomický princíp: Ak zákonom zavedieme minimálnu mzdu, ktorá je nad úrovňou trhovej mzdy, výsledkom bude nezamestnanosť nízko kvalifikovaných ľudí.

Intuitívna verzia: Viete uviesť nejaký ďalší statok alebo službu, v prípade ktorej by štátom vynútený rast ceny nespôsobil pokles dopytu? Pivo? Brokolica? Buldozér? Káva? Holičstvo? Benzín? Autá? Domy? Lístok do kina? Žiadny z nich? Prečo potom veríte, že ak vláda zvýši cenu práce, nebudú jej zamestnávatelia dopytovať menej? Čo je také špeciálne na nízko kvalifikovanej práci?

10

Ekonomický princíp: Slobodný trh umožňuje koordináciu miliónov ľudí a alokuje zdroje efektívnejšie ako centrálne plánované hospodárstvo.

Intuitívna verzia: Na trhu jednotlivci neustále robia chyby, o ktorých dostanú okamžitú spätnú väzbu a ich následky musia znášať; v centrálne plánovanej ekonomike sa jednotlivci rovnako dopúšťajú chýb, avšak nevedia o tom a za ich chyby trpia ostatní.

Viete o nejakom základnom ekonomickom princípe, ktorý nie je také jednoduché prepísať do intuitívnej verzie? Alebo – ešte lepšie – poznáte nejaké ďalšie príklady intuitívnej ekonómie? Podeľte sa o ne s nami!Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2014-09-2214
-
 55% ( 1 people voted )
+
Užitečný článek - ano je to tak - pře-vláda-jící "ekonomické způsoby nejsou odvoditelné z nějakých přírodních zákonitostí či něčeho "objektivního", nýbrž jde o ryze subjektivně lidskou - umělou a to ještě ne jedinou možnou...zkušenost.

Brax # KesySope45
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-22 18:21:22 4e88baca
A přesně tak většina lidí se v chápání hospodářství korpostátního rozchází v tom, že na to aplikuje "naivní teorie z domácnosti" jak BY to on/a dělal/a si někde u sebe doma.

Lofko # TabiDame67
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-22 18:23:32 4e88baca
Ovšem to, co je v článku zváno "ekonomický princíp" jsou vlastně taky jen žvásty mediacírkví (a posluhovačských "intelektuálů" hlavně pro potřeby školního oblbování realitě vzdálenými "poučkami").
Takže ve výsledku proti sobě postavíte žvásty mediacírkví proti žvástům "selského rozumu". To se ovšem reálného systému fungování těžko dá dobrat z těchto dvou konců.

Revuce # KapeHofu96
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-09-22 18:29:05 4e88baca
Ekonómia je vedná disciplína --hraničná! medzi exaktnými a umeleckými! Aby som bol konkrétny.. neexistuje niečo bez zmyslu ani vo vzťahu k života-schopnosti/ -- podstate/ ani vo vzťahu k umeckosti.. ktoré by vylučovalo Ekonomiu...ako aj stmeľujúci aspekt ! Ano tie pokusy o paradigmu ekonómie sú neskutočne ............. Veď ekonomia odhalila že naj ,,,,je podnikanie s trhom--vojna---- zisky--- potom "biele mäso" a samozrejme peniaze--ako neprírodzený stav a obchod s nimi!A autor definuje vecí ..a ťahá k smeru ktorý je tendenčný... málo objektívny!Ani exaktne ani umelecky --trvale a jednoznačne --len a len platiací----Je to inde!
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-22 18:56:36 58d4289b
Pane --Autor .. Robert...94.. A ekonomický princíp : teplé hovno --kravské --- ohreje ...zmrznutého ---Ále ste asi--ďalej ako do desať --- a viete ..Teda dogmy a princípy...vami definované nútia človiečika ...sa modliť , alebo rozmýšľať!Netreba ani definovať ani mentorovať ---ale smerovať ..postupnosti... Jasné !
klopi # KyvoWavo40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-09-22 19:16:13 58d4289b
Jasmine Tridevil na zábere z Facebooku, ktorý zachytáva výsledok plastickej operácie. Má tri prsia.
demokratzUSA # MonoTore49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-22 23:28:40 4e62ae00
loading...
Subject: Pravá tvář muslimů


V polském tisku se již tyto hrůzy objevují a naši představitelé a uplacení novináři mlčí. Proč asi ?
I když jsem nevěřící, tak „Bůh s námi“ !!!
A my jim u nás prodáváme pozemky, zavřeme své nečisté psy a vydáme jim stavební povolení ke stavbě jejich mešit …http://www.redakcja.mpolska24.pl/67
37/holokaust-chrzescijan
Pravá tvář muslimů

Tohle nikdo neokecá. Jen pro otrlé......Nečtěte to po jídle, jde o opravdu seriálové fota s detaily poprav bezvěrců ( jak je nazývají muslimové ).

A co je velmi ZVLÁŠTNÍ, že někteří naši násilní vrazi a recividisté – nyní v našich věznicích za podpory státu přecházejí na korán – PROČ ASI ??!!!? ALAH AKBAR

Jen Česká média udržují obyvatelstvo v nevědomosti, že se celkem nic neděje. Půl národa s nimi ještě sympatizuje...

Doporučuji poslat co nejvíce kamarádům.....

pete novak # CawiLyca34
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-09-22 23:47:32 4faafecd
Gejza a to si do istej doby existencie tejto stranky nemohol ani to slovicko socializmus napisat ale nadavky ano.
Rafael # BakiQuno09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-23 13:31:33 59ad0eb9
Gejza, vždy som rád čítal tvoje príspevky to že ich kapitalisti začali mazať ma neprekvapuje.Skús sa pozriet na www.vzdor.org alebo

https://www.facebook.com/vzdorhp?fref=ts
qido # MaruHere39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-23 14:05:16 c3a873d1
Gejza H. tak tu to máš


Spravny pravicovy kapitalista razi heslo:


kdyz se mu dari, vsichni se maji umet postarat sami o sebe, to je ta svoboda


kdyz se mu nedari, bez kouska cti a patere natahne spinavou pracku a dozaduje se zachrany, pomoci z penez

danovych poplatniku, od te luzy, kterou z duse nenavidi a opovrhuje, protoze kazdodenni pohled na ni mu pripomina jaka je s v i n e a podvedome citi karmu.

demokratzUSA # MonoTore49
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-09-23 14:08:48 4e627e5c
Gejza, kde mi zmazal spravca stranky prispevok? vsimol som si, ze maze prispevky, cim porusuje podmienky uzivania dolezite.sk, avsak svoj si si nevsimol :P
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-23 14:23:26 d5a0a629
Gejza a nebol to fero s malym "f" ? to je iny fero. ja som s velkym :)
Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-23 14:38:39 d5a0a629
Voľní trh, o čom je, no o tom že Rusko odmietlo kúpiť Poľské jablká a tak poliaci nelenili a volnotrhovo ich(poľské jablká) vyviezli do Mekky kapitalizmu a voľného trhu do USA, alebo aj nie(nevyviezli ich)!!!
demokratzUSA # MonoTore49
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-09-23 15:19:06 4e627e5c
demokratzUSA a Gejza alias Orangutan:
Když vy si plete (možná úlisně, možná si jen ze všeho děláte prostředek vlastní zábavy) "svobodu jednotlivce" se "svobodami z pozice oficiálních funkcí v mocenském aparátu". Například svoboda slova neznamená svobodu médiacírkví (a dalších odnoží-organizací a agend) manipulovat. Svoboda tržní by neměla být vykládána jako svoboda korpobyra "podnikat" a pokřivovat trh a podobně.
A mimochodem Gejzo... žádný pojem "neviditelna ruka TRHU" jak jsi ho už několikrát svévolně zneužil...není původní (Schválně kde vznikl a kdy?)

jestlovis # LiniGaba93
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-23 21:03:07 4e88ae3f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Kvóty už zase hrozí


Kvóty už zase hrozí
Byla to občanská iniciativa IVČRN, která varovala už před lety, že k nám bude chtít EU lifrovat imigranty, zejména muslimy, které západní Evropa nezvládá. U sluníčkářů, řady ...
Imigranti si opět stěžují: Chybí nám sex!
Slovanizmus - stručný návrh nového štátneho systému, časť 2
Merkantilistické Monsanto: Tahoun organického pěstitelství

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0705 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made