Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Dlhujeme už 40 miliárd


Dlhujeme už 40 miliárd

Dlh slovenských verejných financií oslavuje pokorenie ďalšej okrúhlej hranice. Podľa počítadla na našej webovej stránkecenastatu.sk  prekonal 28. 2. 2014 hranicu 40 miliárd eur a čoskoro prekročí hranicu 7 400 eur na občana  SR*. Za posledných 12 mesiacov tak zadlženie stúplo  o takmer 500 eur na hlavu.

 

Jedna vec je preto deklarovaná snaha vlády konsolidovať verejné financie, druhou však výsledok. Náš dlh sa od roku 2008 viac ako zdvojnásobil, a to nie len v absolútnych číslach (z 18,6 mld. eur na 40 mld. eur), ale aj relatívne k veľkosti ekonomiky (z 28 % HDP na vyše 54 % HDP). Hlavným problémom tak nie je otázka, čo sa stane po prekročení kritických hraníc ústavného zákona dlhovej brzdy, resp. či zákon zmäkčiť, aby sme sa mohli "lacno" zadlžovať aj naďalej.

Otázkou je, kto a kedy tento dlh zaplatí, a najmä, kto a kedy jeho rast zastaví. Slovenské verejné financie totiž len prežívajú z roka na rok a aj po zvyšovaní daňovo-odvodového zaťaženia hospodária s vyše 2 miliardovým schodkom. S absolútnym poklesom dlhu vláda v budúcnosti neráta vôbec. Relatívny pokles (v % HDP) je zatiaľ stále len jej zbožným prianím, ktoré sa viac ako na konsolidáciu spolieha na stabilný ekonomický rast.

Namiesto stabilného rastu sme sa však v Európe ocitli skôr v časoch stabilnej stagnácie. Kríza nám predostrela novú realitu, ktorú politici, zdá sa, stále nepochopili. Verejný dlh tak stúpa naďalej a suma na občana sa už prakticky rovná čistému príjmu, ktorý priemerný pracujúci zarobí za celý rok. Ak by teda chcel splatiť svoj podiel dlhu, musel by sa vzdať svojho ročného príjmu.

 

Dlh sa však týka aj dôchodcov, nemluvniat, detí a nezamestnaných, ktorí v zásade nemajú iný príjem ako príjem z verejných zdrojov. Splatenie dlhu tak bude vždy stáť na bedrách pracujúcich, ktorých je ale na Slovensku len 2,3 milióna (teda menej ako polovica populácie). Štát plánuje v tomto roku vybrať prostredníctvom daňovo-odvodového zaťaženia necelých 20 miliárd eur. Na úplné splatenie dlhu by tak pracujúci museli platiť dane a odvody 2 roky tak ako doteraz bez toho, aby štát poskytol čo i len jedinú verejnú službu – žiadny dôchodok, žiadny plat verejného zamestnanca, žiadnu zdravotnú starostlivosť, žiadne vzdelávanie, žiadne opravené cesty. Nepredstaviteľná predstava.


Realitou preto ostáva, že dlh sa stabilne nepodarí znížiť bez upratovania vo výdavkoch verejných financií. Možnosti zvyšovania daní a odvodov vláda do veľkej miery vyčerpala, navyše sa takéto opatrenia negatívne odzrkadľujú na ekonomickom raste a celkovej zamestnanosti, čo má následne negatívny vplyv aj na vývoj dlhu. Do škrtanianeefektívnych vládnych výdavkov sa možno pustiť kedykoľvek, odkladanie tohto rozhodnutia len zvyšuje daňové náklady občanov v budúcnosti. Nečinnosť vlády nás ale zatiaľ stavia do pozície cestujúcich v autobuse, ktorý sa rúti v ústrety dlhovému vlaku.


*Poznámka: Pri výpočte používame lineárny prepočet na základe koncoročného odhadu dlhu, ktorý odhaduje MF SR. Skutočná výška dlhu v čase kolíše, keďže štát si zdroje požičiava (resp. spláca) v konkrétnych časových bodoch.

http://www.iness.sk/stranka/9 384-Dlhujeme-uz-40-miliard.htmlAuthor: Jan Dinga # FifyGybi46
Slovensko2014-03-0410
-
 60% ( 5 people voted )
+
Dlh je nesplatiteľný (vedia to všetci), no na šťastie to nie je len náš problém. Splácajú sa už len úroky. Čo sa s tým dá urobiť netuší nikto. Riešenie isto nepríde od našich eko-nómov. Prosto sa, ako vždy, len pridáme. On to "niekto" rozhodne za nás. Smutné.
Možno sa to už blíži - Čína bude chcieť od amíkov zaplatiť svoje dlhy a v zlate, Rus prestane (ak bude veľmi tlačený nejakými sankciami) uznávať dolár ako rezervnú menu, ostatní aziati sa pridajú, strhne to aj ďalších producentov ropy - sveto-eko-krach - a dlhy sa "nejako" zmažú. Či nás to všetkých bude veľmi bolieť, uvidíme (radšej nie).

Luko # LidySesy00
-
 62% ( 3 people voted )
+
2014-03-04 15:31:06 c3a87f42
Luko

ja myslim ze pad rezervnej meny nas boliet nebude.Lebo cely cas sa manazeri sveta chystali na vojnu vojen preto,aby ked bude pad meny neodvratny,aby to nikoho nebolelo.To neva,ze dolar stiahne v hyperinflacnom pade zo sebou vsetky meny ktore su nan naviazane,to neznizi ludom zivotnu uroven.

Urcite to bude aj na prospech amikov.,zrazu vsetci budu miliardari.

Uz sa treba pytat,kto su najvetsi drzitelia zlata.To budu zaujimave odpovede.

Ordo ab chao.

Treba sa modlit,aby toto bola najvysia genialne dohodnuta hra a divadlo mocnych pre plebs,na posledny krok.Lebo ak nie......

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-04 17:04:30 b229dd5a
Takze zo slovenskych verejnych financii by som si problem absolutne nerobil p.Dinga.:}

Srat nas nebudu.

Po tom,co mi kamos zahlasil,ze uz aby bola vojna,toto sa uz neda vydrzat,uz neseru ani mna.:}}

harry # PahoLenu00
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-03-04 17:07:31 b229dd5a
Veru veru, bude vojna...Geld, peníze, peneži, money...veď vieme

Bertold # FuliXuju84
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-04 17:48:21 5f66980e
Keď nejaký Slovák prestane splácať svoj dlh, vznikne preňho problém.
Keď prestanú splácať svoj dlh všetci ľudia na Slovensku, stane sa to riešením.

Dudo # SebiPube68
-
 68% ( 9 people voted )
+
2014-03-04 18:09:03 57c56bd2
harry, nie som veľký fanda kapely Mayhem ani nie som slobodomurár (Ordo ad Chao). A Tvoja správna poznámka - Lebo ak nie .... Ťažko teraz domýšľať všetky špekulácie "ak nie, tak ...". V každom prípade to nebude len jarný, vlahý vetrík a čím neskôr to príde, tým väčšiu mám šancu, že mi to už možno bude jedno. Stále sa len utešujem, že žiadna kríza nikdy nie je totálna a min. 50% našich terajších potrieb (nutných či márnivých) bude potrebné stále uspokojovať. V tom je očista a nový (pokrízový) začiatok. Desí ma len tá možnosť - lebo ak nie ...(?!)

Luko # LidySesy00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-04 18:27:27 c3a87f42
loading...
Keď už spomínate Mayhem, tak ich som videl naživo dvakrát. Treba chodiť po kultúrnych akciách a nesedieť len doma pred monitorom.Pandemonium # DaruJete36
-
 46% ( 3 people voted )
+
2014-03-04 19:23:55 4e62dd64
sa zbadame ked chleba bude stat 100 euro, to bude koniec takze vobec nie je odveci si kupit konzervy do zasoby, aj GMO potraviny budu v takom momente dobre vacsina skape jak za kobu na ukrajine, ale mozno ze to bude inak

riso # QemiGibe29
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-04 21:32:38 5c3405a7
len aby dlžníkov nechali existovať a požičiavali im aj nadalej :-)...budme radi a verme, že sa neplánujú dlžníkov zbaviť...

Any # KoloRifu20
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-03-04 23:03:21 5b941a93
Any # KoloRifu20
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-03-04 23:12:42 5b941a93

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Mariška a pokrytectvo


Mariška a pokrytectvo
Pokrytectvo je odporná ľudská vlastnosť. Osobne nepoznám nikoho normálneho, komu by boli pokrytci sympatickí. Pokrytci si totiž myslia, že sú lepší, múdrejší a morálnejší ako ...
Žijeme v dobe sexuálnych hriechov
Výzva obchodníkom – zverejňujte všetky ceny
RON PAUL: „NULOVÁ ŠANCE“, ŽE BY ZA ÚTOKEM CHEMICKÝMI ZBRANĚMI V SÝRII BYL ASAD, NEJSPÍŠ JE TO FALEŠNÁ VLAJKA

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0303 s
good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made