Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

DOBRO, KTORÉ LEN ZNIŽUJE KOMFORT


DOBRO, KTORÉ LEN ZNIŽUJE KOMFORT

Združenie MyMamy sa rozhodlo v prešovskej mestskej časti Šidlovec zriadiť azylový dom pre týrané ženy. Miestne zastupiteľstvo im v tejto oblasti ponúklo budovu na prenájom za symbolické jedno euro. Obyvatelia štvrte s rozhodnutím svojich zastupiteľov, ktorí by mali primárne hájiť ich záujmy, nesúhlasia. V demokratickej spoločnosti so silným sociálnym štátom majú v rukách mocnú zbraň petíciu. Irony off.

V podstate bežná situácia, ktorá má určitý edukatívny potenciál. Prešovčania sa dúfam vyliečia z predstavy, že štátny majetok patrí nám všetkým. Ich vplyv na jeho spravovanie (konkrétne verejného majetku v bezprostrednom okolí ich domov) vrcholí podpisom hárku papiera s ostro formulovanou žiadosťou. Dennodenná realita, ktorá ani nestojí za reakciu.

Po prečítaní blogu som sa ale prinútil k napísaniu tohto textu. Autorka obviňuje Prešovčanov z nedostatku empatie k týraným ženám. Vraj sa nevedia vyrovnať so zníženým komfortom. Sebci!

Musím konštatovať, že s tak šokujúcim nedostatkom základného porozumenia ku konaniu bežných ľudí ako prezentuje blogerka vo svojom článku, som sa už dávno nestretol. Pokúsim sa teda vzbudiť u nej trochu empatie k signatárom petície.

Henry Toulouse-Lautrec - At Montrouge Rosa la Rouge

Henry Toulouse-Lautrec - At Montrouge Rosa la Rouge

Azylový dom so spomenutým účelom, to sú po okolí sa prechádzajúce potetované ženy so smútkom v očiach fajčiace jednu od druhej. Neskôr za nimi pridajú potetovaní muži fajčiaci jednu od druhej. Tí už ale majú miesto smútku v očiach agresivitu. A nakoniec ich deti. Výrazne zvyšujúce šancu, že to vaše sa raz vráti domov s plačom. A bez bicykla. Ako to ovplyvní kvalitu života daného nejbru nechám na posúdenie čitateľovi.

Kľúčový rozdiel medzi nami, relatívne spokojnými ľuďmi, a spomenutými ženami so smutnými očami je ten, že tie dievčatá sú každú minútu svojho života v nehostinnom svete tam vonku. Nemajú taký ten karteziánsky bod 0,0,0, kde môžu vypnúť a cítiť sa bezpečne. Kde vás niekto vypočuje a namiesto objektívneho feedbacku nekriticky pochváli a poľutuje. My čo také miesto máme, tomu hovoríme domov.

Nemôžem si pomôcť, ale spomínaná stavba azylového domu proti vôli obyvateľov štvrte je v podstate útok na ich domov. Že si svoje bezpečné miesto chcú chrániť aj pred náznakom rizika? To predsa nemôže absolútne nikoho prekvapiť.

Nemôžeme budovať útočište pre niekoho tým, že ohrozíme domov niekoho iného.

Vybudovať domov nie je nič triviálne. Po stránke medziľudskej a rovnako aj po stránke materiálnej. Keď sme si nafúknutú realitnú bublinu zamenili za prosperitu a naši sociálni inžinieri s mániou hráča Simcity obmedzili svojimi reguláciami ponuku stavebných plôch na nevyhnutné minimum (narážam na administratívne rozdelenie pozemkov na takzvané stavebné a tie ostatné), sa zabezpečenie nehnuteľnosti stalo celoživotnou misiou, ktorá odčerpá masívne množstvo finančných prostriedkov.

Len tak na okraj, profesionálni páchači dobra ho konajú nielen v cudzom susedstve, ale aj za cudzie peniaze. Väčšina má byť financovaná z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu. A aj na povinných desať percent, ktoré majú pochádzať z vlastných prostriedkov plánuje združenie vyhlásiť zbierku.

Dá sa povedať, že bežný človek nezrealizuje za svojho života väčšiu obchodnú transakciu ako nákup bytu, alebo stavbu domu. Tá je spojená s určitou predstavou o domove pre seba a svojich blížnych na nasledujúce roky, pre mnohých ľudí až do smrti. Za tragédiu blogu považujem presvedčenie, že by sa ľudia mali svojej predstavy o budúcnosti vzdať s nadšením presvedčeného komunistu z budovateľského plagátu.

Slečna pravdepodobne ešte žiadnu tridsaťročnú hypotéku neriešila, keď sa nevie vžiť do mentálneho nastavenia obyvateľov Šidlovca. Možno by zaujala iný postoj, keby bol v hre osud nehnuteľnosti, na ktorej splatenie venovala dve tretiny svojho profesionálneho života. Z mojich skúseností majú podobné názory väčšinou ľudia, ktorým "zníženie komfortu" nehrozí.

Pripomína mi slovenskú europoslankyňu, vo voľnom čase optimalizátorku migračných trás tresky baltickej, Moniku Flašíkovú Beňovú. Keď odopierala obyvateľom neslávne známej Družstevnej ulice v Malackách, ktorým primátor nasťahoval do bezprostredného okolia (tu už je neprispôsobiví slabé slovo) Rómov, čo i len právo na protest. Aby potom po pôsobivej demonštrácii proti intolerancii odišla do svojej miliónovej vily. A Malačania naspäť na bojisko.

BTW nezabudnime, že rovnako ako v prípade azylový dom, proti vôli Malačanov konali predstavitelia štátu. To len keď bude zase niekto tvrdiť, že tu štát máme na riešenie negatívnych externalít.

Osobne považujem takýto útok na domov za neuveriteľne arogantný čin. Človek dokáže robiť heroické činy v ťažkých podmienkach. Ak má domov, kde môže načerpať sily. Takto fungujú aj pracovníci humanitárnych organizácii, ktorí majú moju úctu. Ale aj oni potrebujú zázemie, kde môžu uniknúť pred problémami, ktoré pomáhajú riešiť. Budú si ho pravdepodobne strážiť rovnako ako to robia "sebci" z Malaciek a Prešova. Nerobme niekomu niečo, čo nechceme, aby ostatní robili nám.

Ak sa ma v diskusii k tomuto článku niekto spýta, aké riešenie teda mám pre týrané ženy ja, tak úprimne poviem, že nemám žiadne. Uvedomujem si komplexnosť problému. Ja nemám šancu ani ambíciu zachraňovať svet. Moje možnosti sú obmedzené a preto sa sústredím na okruh ľudí v mojom blízkom okolí. Dúfam, že raz, keď sa v ňom týraná žena objaví, tak jej budem schopný pomôcť.

Ale určite nie tak, že ju nasťahujem do bytu niekomu cudziemu.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2015-05-131
-
 54%  ( 3 people voted )
+
Perfektne napisane, plne suhlasim.
Neviem sice presne co kde chceli stavat, ale ja mam pre tie zeny aj riesenie. POSTAVTE SI TO INDE a je po probleme. Ci ? Nech im to Nori postavia kde chcu a ta treska co pre slovensko nikdy nic neurobila im moze asistovat. Zastupitelia plateni a voleni obcanmi musia pocuvat na slovo co obcania pozaduju a pomahat im. Ak nie ihned ich treba zosadit z ich tepluckych rozkradacskych miestocok.

MM # SidaSafa91
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-05-14 13:39:46 d94b4912

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě


Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
Odstranění světové chudoby je podle OSN jedním z rozvojových cílů tisíciletí. Evropská unie má vlastní Strategii pro Afriku, ve které mj. říká: „Ve snaze účinně snížit chudobu...
Psychicky onemocní polovina lidí
Idite na chuj. Ja separatist.
CHCEL BY JEŽIŠ, ABY STE PLATILI DANE?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0217 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles