Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

AKO SI PRED ŠTÁTOM OCHRÁNIŤ ÚSPORY?


AKO SI PRED ŠTÁTOM OCHRÁNIŤ ÚSPORY?

Upozornenie: Cieľom článku nieje navádzať čitateľov na konkrétne nákupy. Autor článku nieje jasnovidec a nikto nič negarantuje.

Trend z posledných rokov je jasný. EU a aj iné krajiny vo svete čoraz viac regulujú používanie hotovosti a testujú čo všetko si môžu dovoliť urobiť s peniazmi ľudí. Vďaka tomu že štáty znárodnili monetárny a sociálny systém, spoliehať sa na dôstojný dôchodok z týchto systémov je odvážne. Štát nás tak donútil špekulovať. Článok pojednáva o rôznych stratégiách ochrany osobných úspor v prostredí bankrotujúcich štátov, prípadne o tom, ako sa pripraviť na budúcnosť, aj keď žiadne úspory nemáte.

Najprv krátky prehľad toho, čo sa v týchto mesiacoch a rokoch deje:

 • Švédsko zaviedlo negatívne úrokové sadzby (áno, čítate správne). V súčastnosti na úrovni -0,35%. Ľudia sa snažia chrániť svoje úspory držaním fyzickej hotovosti mimo bánk. Švédsko je však krajinou, kde sa nie všade dá hotovosťou platiť.
 • Francúzsko pod pokrievkou boja proti terorizmu a daňovým únikom zakázalo platby v hotovosti nad 1 000 EUR (z pôvodného limitu 3 000 EUR).
 • Slovensko zaviedlo limit platieb v hotovosti pre podnikateľov na úroveň 5 000 EUR a pre "nepodnikateľov" na 15 000 EUR.
 • Grécko má zavedený limit na výbery z bankomatov vo výške 420 EUR na týždeň a ich obyvatelia nemôžu do zahraničia poslať viac než 500 EUR (až na určité výnimky). Ak chcú firmy poslať viac než 100 000 EUR za hranice, musia o schválenie požiadať vládu.
 • Obyvatelia Cypru si z bankomatov nevyberú viac než 300 EUR na deň a platby Cyperčanov do zahraničia nad 5 000 EUR musí najprv schváliť vláda.
 • Šéfka americkej centrálnej banky (FED) Janet Yellen na septembrovej konferencii FEDu nevylúčila zavedenie negatívnych úrokových sadzieb.
 • ECB už k zavedeniu negatívnych sadzieb čiastočne pristúpila, zatiaľ sa však netýkajú depozitov obyčajných vkladateľov.

Takto by sa dalo pokračovať, ale na ilustráciu súčasného trendu "The War On Cash" to zrejme stačí. Dotlačenie ľudí k tomu, aby svoje úspory skladovali na účtoch "pološtátnych" bánk, je pre vlády ideálny spôsob, ako "držať občanov za gule" a zároveň mať prehľad o ich finančných transakciách s ich citlivými údajmi.

Kto by si pár mesiacov pred eskaláciou kríz v Grécku a na Cypre pomyslel, že v týchto krajinách budú zavedené vážne finančné reštrikcie pre obyčajných ľudí a firmy, príde ku konfiškácii časti úspor obyvateľov a pred bankrotomatmi, pardon bankomatmi sa budú tvoriť fronty ako za socíku na mandarínky?

Nepriaznivá demografia, prísľuby valorizácie dôchodkov, očakávanie rôznych prídavkov a dávok, schémy štátnych výsluhových dôchodkov, plátanie dier v nefungujúcich štátnych podnikoch... Ak si do tohto kokteilu pridáme obrovské zadlženie štátov a perspektívu zvyšovania úrokových mier (lebo nemôžu byť na dne večne) zistíme, že vládam raz nejakou formou "dôjdu peniaze". Politici sú zvyčajne volení na 4 roky a je im jedno čo bude potom. Tí nešťastní budúci politici, ktorým v rukách zostane čierny Peter, sa budú musieť rozhodnúť ako konať. A ak sa neobjaví nejaká prevratná technologická inovácia, ktorá by radikálne zlacnila produktivitu a zastavila tak pád, zrejme zažijeme jeden z dvoch scenárov:

Riešenie cez tlačiareň na peniaze

Historická skúsenosť dáva väčšie šance tomuto scenáru. Pre politikov a elitu oligarchov je to pohodlnejšie. Značná časť ich majetku je v akciách, nehnuteľnostiach a iných nepeňažných formách. Inflácia vytvorená štátnou centrálnou im skôr pomôže než uškodí a z rastúcich cien obvinia "chamtivých podnikateľov". Obyčajní ľudia, ktorí vlastnia nanajvýš auto a byt na hypotéku, síce dostanú svoje dôchodky, výplaty, úspory si z bánk vyberú do posledného centu, ale bude im to málo platné, lebo cena dvojdenného nákupu môže obsahovať viacero núl na konci. Ľudia nominálne dostanú čo im bolo sľúbené, ale reálne si za to kúpia len veľmi málo.

Sekanie výdavkov a obmedzenie výberov

Scenár s masívnym sekaním vládnych výdavkov a obmedzením výberov z bánk je menej "politicky priechodný", ale keď si politici obyvateľstvo dostatočne "predvaria", prejde im to. Za týmto účelom sa bude sa hľadať vonkajší nepriateľ, viniť predchádzajúca vláda, či príliš veľké sucho. Na 100% sa dá povedať len to, že politici v krízovej situácii nevystúpia pred kameru so slovami "môžme za to my a vy že ste nás volili".

Ako sa chrániť?

Nakoľko nieje jasné, ktorý z týchto scenárov "vyhrá", prípadne či sa nepresadí ich kombinácia, nedá sa presne povedať ktoré aktíva je dnes vhodné nakupovať. Dá sa však "namiešať" portfólio, ktoré dokáže sporiteľa čiastočne ochrániť v oboch scenároch. Vzhľadom na neudržateľnosť štátnych dôchodkových schém, na čom sa zhodnú aj ekonómovia hlavného prúdu, je úvaha o stratégii nezávislého sporenia na mieste.

Aktíva do ktorých je možné "uliať peniaze" sa dajú členiť rôzne, ale ja ich "zaškatuľkujem" do troch základných skupín a popíšem ich výhody a riziká.

1) Papierové bohatstvo

Hodnota papierového bohatstva ako akcie, fondy, dlhopisy a aj hotovosť vždy závisí na nejakej tretej strane. To je hlavná nevýhoda. Výhoda je, že s papierovým bohatstvom sa dá jednoducho manipulovať a "skladovať". Jedná o nejakú formu papierovej "zmenky" na fyzický statok či príjem.

Nakupovanie akcií a fondov je ošemetné najmä v tom, že presne neviete v akom štádiu sa nachádza hospodársky cyklus (viac o "rakúskej teórii hospodárskeho cyklu": http://bit.ly/1LZT9hL). Dnes sa napríklad pri pohľade na graf dlhodobého vývoja cien akcií zdajú byť akcie predražené a to môže navádzať investorov k ich predaju. Možno však príde štvrté kolo kvantitatívneho uvoľňovania americkou centrálnou bankou, ktoré poženú nominálnu cenu akcií ešte vyššie.

Hotovosť je podľa mňa z dlhodobého hľadiska jedno z naj-rizikovejších aktív. Súčasná hotovosť (fyzická, či elektronická) je "vytváraná" podľa ľubovôle centrálnych plánovačov a tým znehodnocovaná. Historická skúsenosť dáva tomuto tvrdeniu za pravdu. Vo svete dnes niet meny, ktorej jednotka by dokázala kúpiť viac tovarov a služieb, než pri jej prvotnom zavedení. Prípady z Cypru a Grécka tiež naznačujú, že ak máte väčšie množstvo hotovosti, je lepšie mať jej značnú časť k dispozícii fyzicky a nie na účte, kvôli hrozbe nemožnosti výberu, alebo ako to elity a médiá radi nazývajú, kvôli hrozbe "bankových prázdnin". Nehovoriac o tom, že súčasný štátom posvätený systém frakčných rezerv znamená, že vy reálne máte len frakciu peňazí na účte, ostatné peniaze banka rozpožičia, no napriek tomu na účte vidíte kompletnú sumu vašich doslova "imaginárnych" úspor. Toto je možné vďaka tomu, že ľudia väčšinou nechodia vyberať peniaze nárazovo.
Výhodou hotovosti je jej vysoká likvidita. Pri nečakanej životnej situácii môžete hotovosť promptne použiť, čo sa nedá povedať o iných aktívach. Preto je vhodné mať dostatočnú hotovostnú rezervu v hodnote 6 až 12 mesačných platov vždy "po ruke". Vyhnete sa tak situáciám, v ktorých budete lákaný zadĺžiť sa kvôli nákupu akciovej práčky, alebo prosíkať rodinného príslušníka o pôžičku na opravu vytopenej kuchyne.

Štátne dlhopisy pomáhajú financovať kupovanie hlasov pre politikov. Financujú štátne výdavky, teda ilúziu o tom, že bez štátu by sme nemali cesty a ľudia by zomierali podchladení na ulici a jedli by otrávené sendviče v neregulovaných reštauráciách.
Dlhopis veľmi zadlženého štátu, ktorý len tlačí svoj dlh pred sebou, je časovanou bombou. Netreba tiež zabúdať, že reálna hodnota dlhopisov je podobne ako u hotovosti v priebehu desaťročí zvyčajne "vy-inflanovaná" centrálnou bankou.
Výhoda kvalitnejších dlhopisov je tá, že zvyčajne poskytujú nízky, ale stabilný výnos, najmä v časoch keď sa akciám nedarí. Kvalitnejšie dlhopisy sú tiež vhodným doplnkom portfólia človeka tesne pred dôchodkom.

Bitcoin je špecifickou kategóriou peňazí. V súčasnosti okrem Bitcoinu funguje aj niekoľko desiatok iných alternatívnych krypto-mien. Tieto meny sú v tejto fáze vysoko špekulatívne a volatilné, ale môžu mať obrovský potenciál. Virtuálne meny na báze decentralizovanej verejnej účtovnej knihy budú mať mnohé využitia, nielen ako platidlo. To či sa v Bitcoine časom neobjaví technická trhlina, alebo či si Bitcoin zachová status víťaza z pomedzi širokej ponuky iných krypto-mien, nieje jasné.

2) Fyzické bohatstvo

Hodnota fyzického bohatstva závisí hlavne od samotnej užitočnosti danej veci ako takej. Práčka ak funguje, má svoju hodnotu. Dom ak stojí, má svoju hodnotu. Komodita ak sa dá využiť, má svoju hodnotu.

Čo sa týka nehnuteľností, nevýhoda je, že nikdy neviete, akú daň z nehnuteľnosti si štát vymyslí o pár rokov, prípadne neviete, aký sused "dobrák" sa k vám nasťahuje.

Nehnuteľnosti, podobne ako akcie, tiež podliehajú hospodárskym cyklom. Je tiež rozdiel, či nehnuteľnosť vlastníte priamo, alebo "na hypotéku". Úrokové sadzby na hypotéky sú momentálne na historických minimách, čo nebude trvať večne. Na druhú stranu, prípadná inflácia vám pomôže "nepriamo" znížiť výšku hypotekárneho dlhu. Výhoda niektorých nehnuteľností je, že sa dajú prenajať a môžu vám tak generovať príjem. Na druhú stranu, byty a domy si vyžadujú údržbu, čo sú náklady na vyše.

Zlato je osobný bodyguard pred infláciou (pre zjednodušenie tohto textu, pod pojmom "zlato" mám na mysli aj striebro a iné vzácne kovy vo forme investičných mincí či odliatkov). Zlato má menšiu tendenciu podliehať hospodárskym cyklom, dá sa ľahko skladovať, vlády ho nenávidia a pritom ho sami držia vo svojich rezervách. Zlato má reálne využitie v priemysle a ľudstvo ho ako formu platidla pozná už 5 000 rokov.

Ak chcete eliminovať riziká spomenuté u papierového bohatstva, je potrebné zlato vlastniť vo fyzickej forme. Ak ho budete mať alokované napr. v bankovom trezore, zlato môže byť vládou skonfiškované pod zámienkou "boja proti špekulantom". Vláda môže tiež v budúcnosti zdaniť nákup a predaj zlata, prípadne obchodovanie s ním úplne zakázať. Ak zájdeme do extrémnejších úvah o rizikách zlata, existuje malá pravdepodobnosť že na Zem spadne zlatý asteroid, niekto vymyslí ako lacnejší prvok "premeniť" na zlato, prípadne sa nečakane nájdu gigantické zásoby zlata kdesi v horách. Toto všetko by bolo zlou správou pre majiteľov žltého kovu.

Nedá sa tiež vylúčiť, že sa ľudia v budúcnosti uchýlia k iným formám ochrany pred infláciou. Je tiež malá šanca, že centrálne banky dlhodobo upustia od inflačnej politiky a cena zlata neporastie.
Dnes sa však zlato dá považovať ako dobrá poistka pre prípad vysokej inflácie, alebo v prípade, že sa v mimoriadnej situácii nebudete vedieť dostať k svojim "klasickým" úsporám. Alokovať aspoň malú časť úspor do zlata napokon odporúčajú aj mnohí ekonómovia hlavného prúdu, ktorí nad týmto "prežitkom z minulosti" zvyčajne ohŕňajú nos. Výhodu v zlate vidím aj v tom, že väčšina ľudí sa oň momentálne nezaujíma a je tak šanca, že zlato je teraz výrazne podhodnotené. Ľudia radšej kupujú nehnuteľností. Inštitúcie nakupujú akcie a dlhopisy. Zlato je však zabudnuté či vysmievané. A to môže byť pre niekoho fajn.

Potom tu máme kvalitné spotrebné tovary. Medzi tovary, ktoré si môžu svoju úžitkovú aj peňažnú hodnotu zachovať aj po rokoch, patria napríklad kvalitné vína, objektívy, nože, trvácne potraviny, zberateľské veci a podobne.

3) "Neviditeľné" bohatstvo

"Chudobný byť nie je hanba, je to len nepríjemné."

Okrem zdravia, ktoré sa kúpiť nedá, tu existuje skupina aktív, ktoré sa kúpiť dajú, ale môžete ich získať aj bez peňazí. Ide o praktické zručnosti a znalosti. Naučte sa napríklad poriadne opravovať chladničky, programovať aplikácie, doučovať cudzí jazyk a hneď máte možnosť tieto schopnosti "predať na trhu". Ak ste teda bez úspor, nič ste nezdedili a nič nevyhrali, nezúfajte. Toto je ideálny spôsob, ako začať s budovaním vlastného portfólia. Riziká u tohto typu "skill" aktív sú v tom, že v budúcnosti môže klesnúť dopyt po vami nadobudnutej schopnosti.

Diverzifikovať

A ako sa vraví, netreba mať všetky vajíčka v jednom košíku. Samozrejme, nie každý má na konte stovky tisíc EUR na "rozinvestovanie". Je napríklad zbytočné "rozinvestovať" nasporených 1 000 EUR do 10 rôznych druhov aktív. Pri menších úsporách je skôr vhodné ísť do jedného, či dvoch typov aktív, aj za cenu vyššieho rizika.

Pri nakladaní s úsporami treba tiež brať do úvahy časový horizont. Ak ste mladí, môžete investovať dlhodobo a riskantnejšie. Ak sa čoskoro chystáte na dôchodok, použite konzervatívnejšiu stratégiu, držte viac hotovosti a kúpe akcií sa skôr vyhnite. Inflácia zvyčajne býva pozvoľná, ale pokles akcií býva často rázny a v šesťdesiatke pred dôchodkom sledovať odparenie citeľnej časti celoživotných úspor nemusí byť príjemné.

Ak nieste duchom (a žalúdkom) burzový obchodník, držte sa stratégie "kúp to a seď na tom". Nepúšťajte sa do pravidelného špekulovania a obchodovania na burze.

Čo však môže urobiť každý, je špecializovať sa na jednu oblasť ktorá vás aspoň trocha baví a má zároveň perspektívu využitia budúcnosti. Pestujte si tento skill, učte sa, praxujte, buďte špecialistom vo svojom obori a predajte sa. Či už ako zamestnanec, alebo podnikateľ. Okrem iného vás bude hriať pocit, že vaše bohatstvo, aj keď možno len skromné, je poctivo zarobené, narozdiel od niektorých ľudí, ktorí radi balia zväzky bankoviek do alobalov, alebo zháňajú peniaze "vlastnou hlavou".Author: Ondrej Turis # FeryMowi76
Európa2015-11-094
-
 54% ( 3 people voted )
+
Dobrý článok.. Autor predstavuje "scenériu " istých možností . Ne- akceleruje výrazne ani k jednej---nepreferuje. Je to chválihodné. Pri rozhodovaní sa je tu aspekt minimalizovať dopady --negatívne. A tu prichádza do popredia individuálny zámer. Lenže pozor , snaženia "človiečikov" sú jasné, zachovať si finančné hodnoty , vo akej koľvek forme ,sú jasné aj "žralokom" chtivých ich "požierania". /Už dnes sú úroky skoro na dne..bankové--kreditné. / Zlato sa znehodnocuje ./v Londýne denne ..istými ..felerovcami , childrencami,,/ pozemky sa zdaňujú.. úmerne so štátnou prosperitou/ Podnikateľské úsilie je "podriaďované" monopolizačným ,koncentrovaným záujmom . Ostáva len istý majetok --hmotný -- v lukratívnych jednak komoditách, či lokalitách..... A tam je priestor menej než obmedzený... Teda ďalší "ukážkový" návrh...je vítaný.. Nach sa ľúbi../."hej ešte tie štrimpfle.."/
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-09 18:38:26 58d4289b
Pre poriadok ..sú skoro nezničiteľné hodnoty... VZDELANIE a PODMIENKY ZDRAVIA../zdravého života/ Investície --do týchto oblastí predstavujú v dnešnej dobe asi to čo je treba "razantne presadzovať" - Ale to nie je..., je to indivindi.. pohľad.
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-11-09 19:02:10 58d4289b
Čo by furt chceli šetriť, keď nevedia ľudia bežne ani čo je to pojem investícia a podnikanie. Keď nevedia, tak nech sú spokojní, lebo dosiahli svoje maximum. Teda sú pôžičkoví špekulanti, čo pri vyberaní poštovej schránky im vyráža dych, keď zistia že, "Preboha, to musím splácať mesačne??" Alebo... "Oni nezabudli??"
VypIta placacka # CevePyli42
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-11-10 00:32:02 59ad2957
Super clanok. Konecne rozumna novinarcina bez paranoje.
mato # HituCilo09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-11-10 12:54:29 5b77edb5

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Žobrák a politik


Žobrák a politik
Chlap bez cti je ako hovno, ktoré sa tvári že je čokoláda. Je všetkým na smiech. Myslite na to, keď pôjdete nabudúce voliť. Čokoláda, ktorá smrdí, nie je čokoláda, ale h....
EVROPSKÁ KOMISE NEZMĚNÍ SVŮJ POSTOJ K PŘEROZDĚLOVÁNÍ AZYLANTŮ
RING VOĽNÝ – BITKA O VODU ZAČALA
Obeť na Golgote alebo ako sa stali kresťanské dejiny kriminálnymi.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0261 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made