Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Zdevastovala povrch Marsu 50 metrová vlna tsunami?


 Zdevastovala povrch Marsu 50 metrová vlna tsunami?
Podle nové studie detailní snímky povrchu Marsu odhalují zkázu pradávné megatsunami. Proto prý na Marsu nemůžeme nalézt zřetelnou čáru pobřeží.

Chryse Planitia a Arabia Terra. Kredit: Jim Secosky / NASA.
Chryse Planitia a Arabia Terra. Kredit: Jim Secosky / NASA.

Jak asi každý ví, Mars je sice krásně červený, ale zároveň pustý, vyschlý a zmrzlý svět. Stále častěji se ale objevuje úplně jiný Mars, plný vody a představ o tom, co všechno fantastického v marťanském oceánu mohlo být. Takový Mars měl existovat před miliardami let a vědci zkoumající Rudou planetu pro něj objevují další a další doklady. Což o to, zní to zajímavě. Problém je ale v tom, že ne všechno na povrchu Marsu svědčí ve prospěch téhle pěkné pohádky.

Alberto Fairén. Kredit: A. Fairén.
Albert o Fairén. Kredit: A. Fairén.


Například na Marsu není jasně patrné pobřeží, jaké bychom u dlouhodobě existujícího oceánu očekávali. Přesněji řečeno, na Marsu je celá řada míst, kde badatelé umísťují údajné pobřeží jenomže tahle místa se navzájem razantně liší svou výškou (které bychom na Zemi říkali nadmořská, ale na Marsu by to bylo předčasné). Příznivci představy, že Mars byl kdysi krásně zatopený, proto vymýšlejí různá vysvětlení, která by přiblížila údajný marťanský oceán realitě.
Alberto Fairén z madridského Centra pro astrobiologii a jeho kolegové přišli s příjemně dramatickou hypotézou, která by mohla přinést požadovanou odpověď. Pořádná pobřeží oceánu Marsu podle nich nevidíme, protože je asi před 3,4 miliardami let zdevastovala masivní tsunami. Marťanskými moři se měla prohnat gigantická vlna, která rozházela kusy ledu a kamení, kde se dalo. Fairén a spol. pro takovou ničivou vlnu přinášejí první doklady.

Taylor Perron. Kredit: Bryce Vickmark / MIT.
Taylor Perron. Kredit: Bryce Vickmark / MIT.


Badatelé k tomu využili termální snímky povrchu Marsu, které pořídila sonda NASA Mars Odyssey. Detailně na nich prostudovali hranici mezi níže položenou plání Chryse Planitia a výše položenou oblastí Arabia Terra. Objevili tam ohromné proudy ledu a balvanů, které podle všeho tekly z plání a pokryly stovky kilometrů vyšších poloh v Arabia Terra. Jestli nám neuniká něco zásadního, tak by to znamenalo, že se tehdy kameny a kusy ledu řítily proti směru působení gravitace. A to nemohlo být jen tak.

Dávný Mars, zatopený oceánem. Kredit: Ittiz / Wikimedia Commons.
Dávn Mars, zatopený oceánem. Kredit: Ittiz / Wikimedia Commons.

Podle Fairéna a spol. jsou za to zodpovědné minimálně dvě vlny tsunami. Mladší z nich měla být menšího rozsahu. Starší tsunami se měla dostat hlouběji do Arabia Terra a zanechala po svém řádění nánosy velkých kusů ledu a kamení. Simulace ukazují, že něco takového mohl způsobit dopad meteoritu na povrchu Marsu, který by tam zanechal kráter o průměru kolem 30 kilometrů. Po dopadu nebeského posla by v takovém případě vznikla veliká vlna tsunami, která by u tehdejšího pobřeží dosáhla výšky kolem 50 metrů.

Topografie Marsu. Modrá by měla znamenat dávný oceán. Kredit: NASA / JPL-Caltech / GSFC.
Topogr afie Marsu. Modrá by měla znamenat dávný oceán. Kredit: NASA / JPL-Caltech / GSFC.

Na Zemi jsou sice odlišné podmínky a srovnání pokulhává, marťanská vlna tsunami uvedených proporcí by ale významně přesáhla výšku i ničivou sílu tsunami, které po zemětřesení u Sumatry v roce 2004 zabíjelo v oblasti Indického oceánu.
Pro Taylora Perrona z MIT je skvělé, že na Marsu nacházíme další a další doklady existence dávného oceánu. Ohledně gigantické tsunami si ale není úplně jistý. Jde o to, že objevené proudy ledu a kamení jsou mnohem větší než to, s čím máme zkušenost na Zemi. Podle Perrona je to opovážlivá interpretace, protože nikdo pořádně neví, jak by mělo vypadat pobřeží oceánu, který zmizel před miliardami let. Další výzkum Rudé planety by měl napovědět víc.


Video: NASA: Measuring Mars' Ancient OceanAuthor: Stanislav Mihulka # DaxuDufy45
Veda2016-05-2413
-
 45% ( 1 people voted )
+
Uvidiac nadpis, v prvom okamihu mi zišlo na um - ktože to tam zdevastoval? Robili snáď súdruhovia na Marse svoj smutno povestný spoločenský experiment? Veď je to tak aj príznačne červená planéta známa ako pustý, nehostinný a vyschnutý svet. Vzápätí si vydýchnem: tak teda tsunami. To bol ten lepší prípad. Ten prvý mohol byť horší...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-05-25 04:13:48 bc7b649f
Ale nie..Pande..36..neuvedomujete si , že svojou " goebelštinou " robite reklamu tomu "spoločenskému experimentu" . "Sto krát ..opakovaná...." oné izé ešte aj pred milionmi rokov , na Marse , sa stáva realitou dneška tu na Zemi.../ Ale musím uznať , že máte "slušné " snaženie "provokovať " istých oponentov k prípadnej reakcií , ktorá sa manipulačne následne "obohatí "aj "červeno-invektívne".
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-25 05:49:04 58d4289b
"Veď je to tak aj príznačne červená planéta známa ako pustý, nehostinný a vyschnutý svet." Pustost, nehostinnost a vyschnutost nie je vzdy problem. Staci vediet ako oje-bat ludi o ziviny. Mozno Coca-cola tam pride, vytazi nejake tie kamene v pustatine a na pultoch bude nova "limitovana" edicia s prichutou "zdravych" kamenov z Marsu. Az 10 z 10 lekarov bude odporucat tento zazrak v reklame za cast zo zisku. A naplnia aj regale vo Venezuele.

Coca-cola RedStone # ByroCoka75
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-05-25 07:24:29 5bdbecda
A keď Pande vstúpil do svojho rozumu-tak ho zdevastoval-že zostal ako Noémova archa-výletnej lodi svojej múdrosti-plávajúc v šírom mori-Dôležité.SK ako cunami do čiernej diery-kde spozná realitu toho onéého-predavača za prázdnymi regálmi---Halóóó Pande- máme už len Coca Colu!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-26 10:35:25 58d4285f
Halóóó Pande-máme už len Coca Colu!---nevadí--ja to milujem-ale pijem iba čučo z krabice!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-26 10:51:40 58d4285f
Tá sopka Olympus Mons tam predsa tiež nevznikla len tak pre nič za nič, a tá obrovská 6000 km dlhá trhlina kde sa Grand Canyon stratí bez stopy? Nože podumajte trochu, to musela byt gigantická katastrofa čo zmietla z Marsu atmosféru aj z vodstvom.
Bynk # LojuWafa17
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-27 00:07:34 c35b0a26
loading...
Škoda, že sa nemôžem cez víkend baviť na súdruhovi. Musím odcestovať na kultúrnu akciu.
:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-27 13:27:53 d425402c
Jak dobre , že ten Mars...je červený...aspoň sa vie , že všetko červené má kdesi pôvod...a príčinnosť či následnosť.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-27 17:23:44 58d4289b
No neviem? ako prijme Pande život na Marse-keď je alergický na červenú! Júúúúúj bude to horor pre neho-žiť- všade komunistická červena pôda!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-27 18:00:38 58d4285f
No tak až zas tak slnečná sústava nie je pustá ako sa nám snaží NASA naznačiť. Nikdy nezabudnem na čínsky triumf, keď poslali svôj výskumný voz na Mesiac a HD kamerou späť obraz na Zem, takú fajnovú hnedozem ako je na Mesiaci nemám ani ja v záhrade. A tie do červena retušované fotky z Marsu - toto je stredovek na Zemi. By vám padla sánka, ak by ste sa dostali k originálnym fotkám.

Itdof # GohiXici12
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-27 18:08:11 b28fcbe2
"Musím odcestovať na kultúrnu akciu" V tebe sa clovek nikdy poriadne nevyzna. Myslis kulturnu, alebo MULTIKULTURNU ako naposledy ? Vtedy si pisal, ze ides za kulturou, ale nakoniec si skoncil na multikulturom karnevale v Nemecku.

Abdul Kabel # LoloXydo44
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-05-28 07:48:39 a3acd12e
Tak som sa vrátil z ciest za kultúrou, môžem zas súdruha výchovne zosmiešňovať.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-29 19:09:06 bc7b649f
Jáááj--Pande sa vrátil zo zájazdu z Mačiek landu-kde bol pre výchovnú kultúru pre svoje Mačky a teraz ich učí tancovať nové tance!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-29 19:27:59 58d4285f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Moje zkušenost svobodně vzdělávaného člověka


Moje zkušenost svobodně vzdělávaného člověka
O domácím svo­bodném vzdělávání či unschoolingu koluje široké spektrum názorů, negativních i pozitivních, od těch, kteří jej nikdy nezažili až po ty, kteří jsou právě v ...
Za hranice představivosti
VIDEO: TURECKO JE ZMÍTÁNO NEPOKOJI
AKO ROBÍ WAZE NAŠE CESTY BEZPEČNEJŠIE AKO POLÍCIA

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0283 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles