Centralizácia oslabuje regióny, sťahovanie vodohospodárov nemá logiku

Najnovšie sa problém centralizácie štátnej správy dotkne vodohospodárov v Banskej Štiavnici. Sídlo, ktoré tu fungovalo takmer štvrťstoročie ide vláda na čele s enviroministrom J. Budajom presťahovať do Bratislavy.

„Teraz sú to vodohospodári. Ktorú inštitúciu presťahujú do Bratislavy nabudúce?“

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) by mal podľa strany Smer – sociálna demokracia ostať v Banskej Štiavnici. Sťahovanie jeho sídla do Bratislavy je len ďalším krokom k centralizácii štátnej správy. Strana Smer – SD žiadala zachovať sídlo SVP v Banskej Štiavnici v rámci tzv. vodného zákona.

So sťahovaním vodohospodárov zásadne nesúhlasí ani tunajšia samospráva. „Sťahovanie riaditeľstva SVP bude mať za následok prepúšťanie niektorých zamestnancov so sociálnymi dopadmi v regióne. Po útlme ťažby je to ďalšia rana pre Banskú Štiavnicu,“ odôvodňuje návrh stopnutia sťahovania podpredseda strany Smer – SD Richard Takáč a jeden z navrhovateľov. „Argument, že teraz musia niektorí zamestnanci dochádzať z Bratislavy do Banskej Štiavnice je postavený na vode. Zamestnanci SVP pracujú v teréne a cestujú naprieč Slovenskom, čo dáva – z hľadiska geografickej polohy – plusové body sídlu v Banskej Štiavnici,“ vymenúva Takáč niektoré z argumentov pre pôvodné sídlo SVP.

Poslanci Národnej rady SR návrh strany Smer – SD nepodporili, čím dali jasne najavo svoj postoj k regionálnemu rozvoju slovenských miest.

Sťahovanie Slovenského vodohospodárskeho podniku sa rieši v čase, keď je inštitúcia bez vedenia. „Ak by mali vodohospodári generálneho riaditeľa, ktorý by prešiel transparentným výberovým konaním, keby on predložil svoj plán, stratégiu, návrh ako si predstavuje fungovanie tejto inštitúcie, tak vtedy by to možno malo nejaké opodstatnenie.

Envirominister Budaj ide presťahovať sídlo SVP do Bratislavy bez toho, aby mali generálneho riaditeľa,“ dodal Richard Takáč s tým, že vládu a envirorezort pravdepodobne vôbec nezaujíma život za hranicami Bratislavy.

Akreditácia ako divadelné predstavenie

Minister pôdohospodárstva S. Vlčan na minulotýždňovej tlačovke klamal. S pompéznosťou ohlásil splnenie všetkých podmienok pre vydanie trvalej akreditácie pre Poľnohospodársku platobnú agentúru. „Deň pred tlačovkou, teda 14. októbra mal pritom informáciu, že Generálne  riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli (DG AGRI) neodporúča udeliť slovenskej PPA trvalú akreditáciu, ale odporúča ju na 4 mesiace predĺžiť. Minister Vlčan napriek tomu udelil PPA trvalú akreditáciu, čím ohrozil preplatenie dotácií pre koncových žiadateľov, teda slovenských pôdohospodárov,“ hovorí Richard Takáč, podpredseda strany Smer – SD a člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Podľa informácií z Bruselu, slovenská PPA niektoré z podmienok pre udelenie akreditácie nesplnila, iba oznámila ako a do kedy ich plánuje splniť. DG Agri tak dala slovenskej strane 4 mesiace na prepracovanie a dočasnú akreditáciu im odporučila predĺžiť do februára 2022. Na tlačovke teda klamali a šéf agrorezortu nemal európsku záruku na udelenie trvalej akreditácie pre PPA.

Trvalá akreditácia je pre Slovensko viac ako nevyhnutná pre čerpanie eurofondov a následný reštart slovenského pôdohospodárstva a potravinárstva. „Plnú zodpovednosť za naťahovanie času nesie bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský a bývalý šéf PPA Jánoš, ktorí sa mali dôsledne venovať krokom k získaniu trvalej akreditácie. Z časti za tento stav môže aj ministerstvo pod vedením vicepremiérky Veroniky Remišovej, ktoré malo zabezpečiť digitalizáciu PPA a urýchlenie celého procesu,. Zbierame podpisy pre zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Minister nám musí vysvetliť tieto kroky. Tvrdenie, že DG Agri malo informácie spred mesiaca, teda z 13. septembra, sú neakceptovateľné. “

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies