Ide o Galka, no vonkoncom nejde o Galka!

 

    Aké sú dôvody na taký radikálny záver ako je demisia resp. odvolanie vládnych činiteľov. Pretože causa odpočúvania novinárov nie je Galkov škandál, ale je to hnis slovenskej politiky.

    Každý, kto sa pohybuje v prostredí podnikania alebo verejného života, vie alebo tuší, že nelegálne odpočúvanie je bežná prax! Človek z prostredia exekutívy mi otvorene povedal, že odpočúvajú každého, kto sa akokoľvek dostal do kontaktu s tzv. záujmovou osobou. Napríklad zavoláte omylom na číslo takej osoby a ste v tom! Aj po dobu šiestich mesiacov. Ten známy dodal, že čo nezvládne naša technika, to dodajú Američania...

   Verím tomu – iný môj priateľ mal milenku prokurátorku, s ktorou sa rozišiel a prežíval takú tortúru, že jeden by zošedivel. Normálne mu dokázala vylustrovať s kým a kedy volal, dokonca si vybratým osobám dovolila priamo zatelefonovať a vedela si zistiť aj aktuálnu polohu svojho bývalého milenca. To čo už?!

 

    Ale ani o toto nejde. V Galkovom prípade určite nejde o odpočúvanie.

 

    Čo hovoria fakty a zákon?

 

Odpočúvanie rieši trestný poriadok v §§ 115 až116. Zo zákona vyplýva toto:

 

  1. Odpočúvať možno v trestnom konaní.
  2. Príkaz na odpočúvanie vydáva predseda senátu alebo sudca v prípravnom konaní.
  3. Príkaz, ak ide o naliehavú vec, ktorá neznesie odklad, môže dať aj prokurátor.
  4. Odpočúvanie a záznam robí polícia.
  5. Všetko sa deje na podklade písomného príkazu resp. protokolu.
  6. Trestné konanie a všetky úkony v tomto smere môže vo vzťahu k civilným osobám robiť len polícia a prokuratúra!

 

     Kde v tomto, do čerta, máte toho chudáka Galka?!!!

 

     V praxi to teda funguje tak, že ak Galko prišiel na to, že ktosi pácha trestnú činnosť, tak zrejme dal podnet na ďalšie úkony, ktoré však nemal kompetenciu robiť. Ak aj povedal – odpočúvajte ich, potom tu bol prokurátor, sudca a policajt, ktorí rozhodovali o tom, či je ten Galko normálny. A asi bol, keď sa pod to všetko podpísali. Ak nebol normálny, mali to zastaviť, inak mu umožnili konať nezákonne a podieľali sa svojou kompetenciou na tom všetkom; a to je už o organizovanej skupine!

   Kto má v kompetencii zákonnosť trestného konania?

   Minister vnútra, policajný prezident, prokurátor, sudca.

 

   Za čo zodpovedá Galko?

   Vari si zohnal odpočúvaciu techniku, posadil k nej vojakov a počúval a počúval? A vlastne k čomu by to bolo? Nezákonne získané dôkazy sú v trestnom konaní nepoužiteľné; iba ak by previnilcov Galko postavil pred poľný súd, ale to je už naozaj o inom...

    Kde je teda zodpovednosť justičného systému? (Ministerstvo vnútra – polícia – prokuratúra – súd.)

 

     A čo má s tým Iveta Radičová?

 

    Tú pani som mal veľmi rád. Tak som sa tešil, že je žena na tomto poste, tak som smútil, keď ju ako političku zruinovali. Mám názor, že priniesla do slovenskej hnisajúcej politiky penicilín. ( To hnisanie je však skôr na operáciu než na neinvazívnu liečbu.)

 

   No teraz ma pani Iveta zabila! Surovo odfúkla poslednú štipku penicilínu.

 

   Pani Iveta, čo má znamenať, že novinárov staviate nad zákon?!

   

Kde to sme?! Politici – chránený tvor, sudcom nesmieme dať menší plat, ani ich stíhať za ich nezákonnú svojvôľu, lekárom musíme pridať aspoň toľko, čo zarobí nadpriemerný človek, aby boli nadpriemerne nadpriemerní a novinári najnovšie nemôžu byť legálne podozriví?! Sám som novinár, ale mám strach z takéhoto myslenia. Malý exkurz: na Slovensku je naozaj veľa skvelých a odvážnych publicistov, ale aký je komparz? Koľkým ľuďom práve novinárski diletanti zničili životy? Chcete aj mená? Dám vám tucet takých mien, desiatky mien.

 

    Pani Radičová, váš výrok - odpočúvanie novinárov - a je úplne bezpredmetné či legálne alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie a na ktorých je postavená táto vláda – je podľa mňa ten najnebezpečnejší výrok, aký kedy politik od roku 1989 vyhlásil!

    Prestal som vám veriť, pani Radičová. Ani neviete ako mi to je ľúto. Boli ste moja posledná nádej.

 

   Ľudia, vezmite kľúče – ideme štrngať!

 

P.S.:

 

Čestne vyhlasujem – nemám rád SaS, ani ku Galkovi nezdieľam žiadne sympatie, volil som SDKÚ.