22. September 2019
    
Finančná kríza – čo si musíme neodkladne uvedomiť 1.časť - Dolezite.sk

Finančná kríza – čo si musíme neodkladne uvedomiť 1.časť


  2011-06-20  (20:03)  |  Ekonomika
  50% hlasovalo = 0  
mínus plus


Přírodní konopné mýdlo
Přírodní ...
portréty
portréty
Zamilovaný vešiak
Zamilovaný ...
Citrón a zázvor
Citrón a z...
 - Finančná kríza – čo si musíme neodkladne uvedomiť 1.časť

Definícia dvoch základných skutočností

Pokúsme sa čo najjednoduchšie (laicky)  vystihnúť určité aspekty, ktoré viedli a budú vždy viesť k poruchám jednotlivých ekonomík a finančným krízam. 

Hneď na začiatku treba povedať, že väčšina z nás má mylne vsugerovaný názor, že príčinou finančnej krízy je nedostatok peňazí. Prípadne znehodnotenie meny. V skutočnosti je to len dôsledok. Na to, aby sme prišli na samý ,,koreň veci“, teda na skutočnú prapríčinu všetkých tých finančných problémov dnešnej doby, treba si najprv ujasniť dve základné skutočnosti.

Prvá základná skutočnosť: Keď sa lepšie pozriete okolo seba uvidíte nadbytok všetkého. Regály v obchodoch sú plné tovarov najrozmanitejšieho druhu. Deň čo deň si nachádzate v schránke letáky s ponukami najrozličnejších služieb od výmeny okien, žalúzii, murárskych prác až po predaj pečiva. Nik nepochybuje, že ak človek disponuje náležitým finančným prostriedkom môže si dať postaviť vilu, chatu, kúpiť auto, dobre sa stravovať...a čím tých peňazí je viac, môže sa obklopiť doslova rozprávkovým prepychom. Súčasná finančná kríza teda nie je krízou z nedostatku tovarov a služieb. Nebudeme si predsa myslieť, že popraskané chodníky sú tu preto, že je nedostatok betónu, že ošarpané budovy sú dôsledkom chýbajúcich murárov alebo farby. Alebo, že mladí musia bývať u rodičov kvôli nedostatku surovín na výrobu domov. Dnes keď máte peniaze, môžete mať aj WC zo zlata, potravín je toľko, že by sa nimi mohol prejesť celý svet. Technológie sú na takej úrovni, že nielen potraviny ale akýkoľvek bežný spotrebný tovar je k dispozícii každému obyvateľovi planéty. Už neviem, ktorý výrobca automobilov to bol čo povedal, že v súčasnosti nie je problém auto vyrobiť ale predať. Žiadne generácie pred nami nežili v takom nadbytku ako tá naša. V tejto prvej základnej skutočnosti sme si uvedomili, že tovarov a služieb je požehnane. Nikto na tejto planéte nemusí žiť v chudobe, nik nemusí umrieť hladom. Toto si zrejme uvedomuje asi každý, ťažšie je to už s chápaním druhej základnej skutočnosti.

Druhá základná skutočnosť: Na to, aby sme mohli užívať hore spomínané jednotlivé tovary alebo služby potrebujeme peniaze. Treba si jasne uvedomiť, že hodnotou sú tu práve tie jednotlivé tovary (chlieb, maslo, ovocie, zelenina, auto, kalendár atď.) a služby (zubár, murár, maliar, kaderník atď.). Peniaze nie sú hodnota. Peniaze sú len určitý spoločnosťou akceptovaný prostriedok, vďaka ktorému dochádza k výmene tovarov a služieb. Ak toto nepochopíme, ďalej sa nemôžme pohnúť. Ak má napríklad chlieb hodnotu 30 korún, tak to preto, lebo sme prispôsobili peniaze tomu, aby výmena tovarov a služieb bola čo najspravodlivejšia. To bol ten prvotný idealistický princíp vzniku peňazí ako prostriedku na výmenu hodnôt, že tomu tak dnes nie je, k tomu dospejeme neskôr. Správne fungujúci finančný systém si teda žiada primerané množstvo skutočných tovarov a služiebspravodlivý, dobre prúdiaci peňažný tok, ktorý zabezpečí zdravú výmenu práve tých spomínaných skutočných hodnôt.

Spravodlivý, dobre prúdiaci peňažný tok

Peňažný tok (alebo jednoducho peniaze v obehu) možno pripodobniť krvi v ľudskom organizme. Ak krv prúdi tak ako má (dobre prerozdeľovaná), je všetko v poriadku ale akonáhle začne od kadesi vytekať je zle, hovoríme tomu že človek vykrváca a zomrie. Najmä pri rôznych nehodách. Alebo keď krv začne neprirodzene prúdiť (vysoký a nízky krvný tlak), prípadne upchávanie ciev (infarkt).  Zlý tok (prerozdelenie) krvi spôsobuje proste problémy v celom organizme. Podobne, peniaze zle prúdiace spôsobujú problémy v spoločnosti. A sme pri prerozdeľovaní financií.

Pri dobrom prerozdeľovaní peňazí nemôže vzniknúť finančná kríza. Otázkou ostáva, čo je to, to dobré prerozdeľovanie financií v ľudskej spoločnosti. Dobrým prerozdeľovaním financií je nekriviť prvú a druhú základnú skutočnosť. To znamená, ujasniť si pojem hodnota. V súčasnosti okrem skutočných hodnôt vytvárame obrovské množstvo pseudohodnôt. A neplytvať peniazmi, ako prostriedkami výmeny skutočných hodnôt a služieb, na spomínané pseudohodnoty a pseudoslužby.  

Niet peňazí

No bodaj by si ich nemal keď jednu tretinu výplaty dáš na alkohol a cigarety, druhú na  futbal, hokej, čosi vsadíš v stávkovej, čosi minieš na niečo, čo vlastne ani nepotrebuješ. A takto to ide doslova z kopca s každým z nás a s celou spoločnosťou. Len tých somarín, na ktoré sme ochotní prispieť, je také enormné množstvo, že u každého jednotlivca môžeme vysledovať hlúpe mrhanie peniazmi avšak v rozličných obmenách. Jeden je ,,expert“ na hazard, iný na cigary, ďalší na značkové veci, sused holduje futbalu, ďalší tenisu, iný hokeju, tá zas je ochotná míňať na kozmetiku, ďalšia je expert na mobily (každý rok iný). A všetci svorne sa napchávame zaručene ,,kvalitnými“ potravinami zo supermarketov (najlepšie keď sú v akcii), lebo na tie BIO nám už neostalo potlačených papierikov. Keď nás z nich rozbolí nejaká časť tela, ochotne prispejeme farmaceutickému priemyslu za ich zázračné (veď tak to tvrdia v reklame) pilulky. A takto si tu žijeme a všetci pospolu bedákame, že niet peňazí.

Kde sa človek pozrie, len samé plytvanie na kvázihodnoty, ktoré sa silou mocou chcú natískať za užitočné, ľuďom prospešné. Asi najlepšie to vidieť u cigariet, ale postupne si ukážeme aj ďalšie škodlivé veci (nie len ekonomicky), ktoré však spoločnosť až tak negatívne nevníma. Ale to až v ďalšom článku.

 

http://www.martinhrustinec.blogspot.com


Martin Hruštínec
Share/Bookmark Subscribe pošli na vybrali.sme.sk TopČlánky.cz Facebook


V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank, variabilný symbol: 4444. Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na dolezite zavináč dolezite.sk


Napíšte nám. Pošlite nám email s Vašim dotazom, návrhom alebo pripomienkou na adresu dolezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článok je dôležitý alebo zaujímavý? Pošlite ho cez e-mail alebo ho ukážte priateľom na Facebooku. Rozširujte informácie, nato sú predsa tu!

bertold   |   ip:95.103.19   |   2011-06-20  (22:04)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Týmto potvrdzujem, že odovzdávam do entity menom štát, právomoc uvaliť na mňa akékoľvek pravidlá(daňové,odvodové,ohlasovacie), a žiadať odo mňa akékoľvek obete(v prípade vojny i život). Na oplátku požadujem od štátu, aby mi dodal služby aké si sám zvolí, v kvalite a množstve aké sám uzná za vhodné.To všetko podmieňujem jedine tým,aby som mohol raz za štyri roky odovzdať svoj bezvýznamný hlas tým,ktorí ma vo svojej predvolebnej kampani (najlepšie financovanej) presvedčili o tom, že ma budú najmenej okrádať.


Bludar   |   ip:91.127.20   |   2011-06-20  (23:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Uz som sa zlakol, ze to bude normalny clanok....

cize podla autora ak by ludia kupovali, len to najnutnejsie tak by vlastne ani financna kriza nebola ???


liberte   |   ip:85.248.9.   |   2011-06-21  (01:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Som presvedčený o tom že v žiadnom systéme v dejnách neexistovalo spravodlivé prerozdelenie a ani nebude.
Stotožnujem sa z Martin pri názore že ludia mínajú svoje prostriedky na veci ktoré nepotrebujú.Osobne poznám takých dosť.
V jednom rozhovore z Karlom Krylom sa ho reportér pýtal načo mína svoje peniaze.Kryl mu na to odpovedal že on svoje peniaze nemína ale vymiena za veci ktoré potrebuje.otvoreneoci   |   ip:67.213.71   |   2011-06-21  (04:40)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  bertold, neda sa stebou len suhlasit, este stale vecsina si neuvedomuje ze za krizami nie su banky, ale statne systemi ktore odsavaju zivotnu silu z produkujucej triedy a lonaju do parazitneho nadora. Treba sa zbavit rakoviny, to je jedine vychodisko do buducnosti.


solim   |   ip:81.89.53.   |   2011-06-21  (07:18)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pekný článok.Veľmi poučný.Je to o tom ako pristupovať k žitiu.Je pravda,veľa vecí po ktorých som sníval a potom získal sú odvtedy pre mňa zbytočné.Premrhal som prostriedky ktoré sa dali aj rozumnejšie využiť.A tak isto je to aj s časom ktorý máme daný na život.Nemá význam ho premrhať pred tým farebným panelom z ktorého sa na nás sypú ohlupujúce filmy,seriály,správy a relácie(česť vínimkam,stará dobrá klasika a pod.),lepšie je ho venovať tvorivej činnosti.Niečomu čo nás a našich blížnych obohacuje a prináša prospech.


Odi   |   ip:212.158.1   |   2011-06-21  (10:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  To otvorene oci:

A to jako myslis, co. Kdo ovlada vlady? Kdo myslis ze ovlada takovou vladu USA? Podivej se na poradce obamy a jeho podrizene, vse je to luza z bank nebo navazujicich sluzeb jako je burza. A pak jeste jednou rekni, muze za to vlada... Za to muze zotrocena vlada, co slouzi ne volicum (ukazka selhani systemu rizeni a volebniho systemu ne systemu jako je demokracie apod.).

Uvidime jak dopadne Island, kde obcane rekli ne temto praktikam. A mozna pak my ovcane ostatnich zemi si dame rici, ze bojovat se vyplati.


Cromwell   |   ip:91.127.14   |   2011-06-21  (10:53)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  No a bodaj by to aj mohlo byť inak. Ľudské pijavice v " demokratických spoločnostiach" to majú dávno zosumarizované, že ak budú svoje občianske okolie oblažovať počinmi elementárnej spravodlivosti tak sa im to vôbec nevyplatí. Ľudia v ich okolí, určení na pracovné súťaženie by pracovne zleniveli a perspektívne by prestali rásť aj finančné kôpky samoprideľované parazitom. Preto sa sysli držia hesla - "čím drzejší, tým dôležitejší". A toto je aj v implicitnom ponímaní popudom pre pracovné súťaženie slušných ľudí, ktorí sa v takto ponímanej konštelácií stávajú sluhami ľudských pijavíc.


eros   |   ip:89.126.82   |   2011-06-21  (12:26)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Clanok dobry. Uz sa tesim na druhu cast a to serialy nesledujem :-).
anon   |   ip:95.105.16   |   2011-06-21  (13:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
   Predtým ako autor zverejní druhý diel mu dávam do pozornosti nadhľad v prednáške prof. Ilony Švihlíkovej z českej akademickej pôdy, používa jeden zaujímavý poznávací prostriedok - dialektiku - pri rozbore ako sa dospelo do dnešného stavu globálnej ekonomiky ,...
http://www.youtube.com/watch?v=wdwmhXOsN-E&;feature=related
http://www.youtube.com/user/TVSolidarita#p/p


illuminatedBimbo   |   ip:91.127.8.   |   2011-06-21  (13:38)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  http://dolezite.sk/Euroval_163.html


otvoreneoci   |   ip:67.213.71   |   2011-06-21  (14:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Odi, prosim ta upresni ktora ta burza je povinna pre obcanov. V ktorom state je povinnost si brat uveri, lebo je to nariadene statom. Kde ta nutia vkladat peniaze do bank a vlastne o com to tocis?
Prilis velke dane su v kazdom state, lebo na tych daniach parazituje armada parazitov. Tu je kamen urazu, ktory vola po neodkladnom odstraneni a naprave.


bata   |   ip:83.168.14   |   2011-06-21  (15:34)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Prelom hosspodarske krize?
Neverim v zadne prelomy samy od sebe. To, cemu jsme zvykli rikat hospodarska krize, je jine jmeno pro mravni bidu. Mravni bida je pricina, hospodarsky upadek je nasledek. V nasi zemi je mnoho lidi, kteri se domnivaji, ze hospodarsky upadek lze sanovat penezi. Hrozim se dusledku tohto omylu. V postaveni, v nemz se nachazime, nepotrebujeme zadnych genialnych obratu a kombinaci. Potrebujeme mravni stanoviska k lidem, k praci a verejnemu majetku. Nepodporovat bankrotare, nedelat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydirat pracujici. Tomas Bata, 1932jojoXY   |   ip:86.59.6.6   |   2011-06-21  (16:31)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Problém je v tom ako sa peniaze dostávajú do obehu (zhora) SÚ VYRÁBANÉ U MOCICHTIVÝCH NENAŽRANÝCH BANKÁROCH. ich hlavnými nástrojmi sú FED, ECB, MMF, ratingové agentúry, Burza...
Majú takú moc (sú deregulované) tak že to ohrozuje teraz samotné štáty. To preto, že sú vedené neschopnými, skorumpovanými zbabelcami, ktorých jediná túžba je byť bohatý.
Tým že majú absolútnu moc nás zadĺžiť a vedia že samy to nebudú splácať, nevadí im to.


jojoXY   |   ip:86.59.6.6   |   2011-06-21  (16:33)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Teraz už ale je peňazí toľko že strácajú na hodnote- stále menej si môžeme za ne kúpiť - to je inflácia.
Problém však nastáva keď štáty nemôžu už svoj dlh ani teoreticky splatiť (game over) a trh stráca dôveru v štát mal by nastať bankrot.
Avšak v prípade Eura dali hlavy dokopy (podplatili) bankári ktorý mohli prísť o značnú časť svojich investícií politikov a vymysleli Euroval - jeden štát ručí za druhý a nástroj Diabla je na svete.
Pri prípadnom krachu pôjde do .... celá Európa.
Riešenie - začať rozmýšľať o systéme, ako prerozdeľovať peniaze zdola, smerom od pracujúcej vrstvy ktorá niečo produkuje.
PS: Tento systém sa už nedá zachrániť, je totiž ÚMYSELNE vedený do bankrotu !
Stewe002   |   ip:95.103.19   |   2011-06-26  (17:43)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Keby som si kupoval len veci co potrebujem, to by bolo bohapuste prezivanie a nie zivot... Vsetky veci co si kupujem POTREBUJEM ci uz to je hra alebo je to potravina... Prezivanie nestaci! Problem podla mna je uplne inde... Je to obycajna chamtivost! Tuzba mat viac ako druhy! A patricne to aj davat najavo.. A ked uz ani chamtivost a chvastanie nie je dost zabavne... Prejde sa na tuzbu kontrolovat... Mat moc nad druhymi... Toto chore a primitivne chovanie je pricinou krizy ako takej... Ako vidime je to moralny a psychologicky problem... ktory je ale sposobeny prave akumulovanim penazi a majetku! Co sa tyka toku penazi... Cely system je nastaveny tak aby tok.. bol brzdeny! Vsetci ktory mozu sa snazia akumulovat peniaze a nie ich davat spat do toku.. Setrenie a akumulacia brzdi tok cize nie je dobre pre ekonomiku! A tu mame problem... Lenze je tu hacik.. Kto moze akumulovat (Setrit)? Iba ten co ma nadbytok! Takze zatial co zopar ludi s vysokym prijmom akumuluju, ostatny menej stastny nemaju ako, lebo tolko proste nezarobia! Cize robia na tych co mozu akumulovat lebo maju nadbytok, na ukor vacssiny... Paradoxne ty co maju menej a musia zit z vyplaty do vyplaty su ty co hybu ekonomikou! JE TO TAK NASTAVENE!!..Aby vacssina vzdy musela robyt na mensinu! Lenze chorost tohoto systemu nema konca, Ty co maju vela profituju este aj na tom! Odtial: Peniaze robia peniaze! Aky to nonsens! Ak by kazdy poslal peniaze ktore ma, (alebo aspom vacssinu z nich) spat do toku.. Vsetko by sa ozivilo.. Kazdy by mal suvisli prijem a suvisli vydaj... a nebol by problem s ekonomikou... Je to prirodzeny tok energie! Cize v podstate konzum je dobry pre tok penazi! Je dobry pre ekonomiku! Cize bola by to ekonomika Davania a Prijmu! Lenze to by nemohla existovat vrstva ludi co ma ovela viac ako ostatny! Ziadne elity! Ziadna smotanka! Preto by som navrhol system kde by bolo dovolene akumulovat iba urcite mnozstvo penazi, a ostatne proste dat do obehu! Pouzit energiu a zaroven ju odovzdat dalej a takto stale dookola! A zrazu by sme zistili ze aky sme bohaty... Odrazu peniaze by neboli jedina dolezita vec v nasich zivotoch! a zacali by sme si vsimat ovela dolezitejsie veci!


palo   |   ip:77.234.24   |   2011-06-26  (18:06)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Stewe002 presne tak, cakal som ze tieto veci napise autor do clanku, no namiesto toho ku koncu nam dal kazen o tom ze my najmensi sme na chybe, pretoze kupujeme zbytocne veci. Ale ake su to zbytocne veci? Ved co je pre jedneho zbytocne, pre druheho je to uzitocne alebo nevyhnutne. A ked pre tu "zbytocnu" vec obetuje cast zo svojho casu a svoju pracu, cize zarobi peniaze vytvorenim inych veci, ktore su uzitocne pre inych ludi tak kolobeh sa nenarusuje.


trtko   |   ip:84.245.64   |   2011-06-26  (18:30)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Suhlasim so Stewe a Palom.. Samozreme pan autor "financny analitik" ja sa zivim ako financny agentludom pomaham zdarma a beriem len provizie sktorych cast poputuje do aktiv a zbytok do pasiv je to jednoduche.... Samozrejme autor to bud nevie alebo nechce vediet dufal som ze clovek s takym clankom aspon zaklady financii uverejny ale som sa milil nevie onic viac o financiach ako moja mladsia sestra :-D


Stewe002   |   ip:95.103.19   |   2011-06-26  (18:42)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  palo mozno to da do pokracovania :)
Ja by som este dodal ze nedostatok penazi je ZAMER.. Pretoze tak sa s penazi stane nedostatkova komodita.. Nielenze nedostatkova ale aj najviac potrebna! Cize najviac cenena a vyhladavana! A tu prichadzaju kombajny... kombajny rozumej BANKY! Banky sa snazia vyzerat ako institucie co pomahaju ludom mat peniaze. Vdaka tzv. bankovymi produktami (pozicky a pod..) predavaju a obchoduju s komoditou peniaze... Problem je ze peniaze reprezentuju nasu pracu, nasu slobodu, nas zivot! Ak by to zostalo len pri bezurocnych pozickach, to by bolo fajn.. Lenze to nie je a ani nikdy nebude... Banky maju tu drzost poziciavat peniaze za tucne uroky! ktore vlastne ani v obehu neexistuju! Kazda uzera je zlocin. Iba pre banky to neplati! Banky nic neprodukuju ani nevytvaraju ziadne hodnoty ci uz hmotne alebo nehmotne! Vsetci musia tvrdo makat a vytvarat hodnoty aby si zabezpecili zivobitie iba Banky nemusia!... Takze prve co by som urobil Zrusil by som vsetky sukromne bankove a penazne subjekty!!! a vytvoril jednu statnu centralnu banku kontrolovanu sofistykovanym pocitacovym systemom na transakcie a bankove sluzby.. (konta a spravovanie atd..) nic ine podla mna ani netreba! Samozrejme by som akekolvek obchodovanie s peniazmy postavil mimo zakon!!!


Pandemonium   |   ip:188.123.1   |   2011-06-26  (19:00)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Omyl, svetovej meny je dostatok! Dolárov je stále viac a viac. Oficiálne rotačky idú dňom a nocou. Tie čierne viac-menej v noci. Jedna taká bola naposledy odhalená napríklad v Albánsku...


Stewe002   |   ip:95.103.19   |   2011-06-26  (19:52)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Pandemonium.. samozrejme ze ich je dost... Ich nedostatok vsak je UMELE VYTVORENY...


PavolPijak   |   ip:212.81.19   |   2011-07-20  (15:47)
50% hlasovalo = 0  
mínus plus
  Nedávno som čítal knihu "Demokracia je principiálny omyl". Viem, že neveríte vlastným očiam, ako som aj ja neveril, keď som dostal túto knihu do rúk. Autor knihy Pavol Peter Kysucký tvrdí, že demokracia je degeneratívny systém a produkuje z dlhodobého hľadiska len zlo rovnako ako aj socializmus, ktorý všetci dobre poznáme. Autor obhajuje tržnú ekonomiku, ale tvrdí, že demokraciu (systém štátneho zriadenia) vymysleli a udržujú pri fungovaní vrstvy zlodejov a mafiánov, ktorí si vymysleli dobrý politický systém, za ktorým sa môžu skryť a za nič neručia. Však všetci vieme, že už Kaliňák, posledný minister vnútra tvrdil v televízii, že ich SMER je dobre fungujúca s.r.o. Je to jasné, SMER neručí za nič, je s ručením obmedzeným a je to dobre zarábajúca firma, zarábajúca peniaze z korupcie. Po každých voľbách nastúpia noví politici, podľa autora knihy noví zlodeji a nič sa nielenže nemení, ale zákonite sa musí zhoršovať. Hlavne v knihe sa tvrdí, že s demokratickým systémom sa nedá nič urobiť, pretože medzi absolútne bezcharakterných demagógov a zlodejov a mafiánov sa ľudia s charakterom nedostanú. Teda, čím je demokracia rozvinutejšia, tým menšia šanca na to, že tam budú aj charakterní politici. Nemôžu vydržať medzi zlodejmi. Súčasne som bol prekvapený, že rovnaké názory, že demokracia je zlodejský systém sú známe už viac ako 70 rokov od amerických teoretických ekonómov ao sú Ludwig von Mises, Murray N. Rothbard, ale aj nemecký ekonóm Hans Hermann Hoppe. V knihe na konci sa cituje nemecký ekonóm Hans Hermann Hope, ktorý tvrdí, že tým, že demokratickí politici nie sú za nič zodpovední, tak v skutočnosti ani nikdy neriešia žiadne problémy, o ktorých by aj vedeli, pretože z princípu fungovania demokratických vlád, kedy sú pri moci obmedzený čas, len možno jedno volebné obdobie, tak chcú nakradnúť čo najviac. A po nás potopa. Okamžite som si kúpil aj knihu od tohto nemeckého ekonóma a je to tam jasne popísané ešte ostrejšie. Tržná ekonomika s tým nemá nič spoločného. Naopak demokracia deformuje tržné prostredie a spôsobuje mu veľké škody. Ako hovorím, prečítajte si najskôr túto knihu a potom doporučujem kúpiť aj knihu od Hoppeho „Demokracie, anarchie a omyly ekonomie“, vyšla v nakladateľstve Liberární institut, Praha. Hoppeho kniha je v niektorých častiach dosť teoretická a kto nerozumie ekonomike, asi tým teoretickým dôkazom nebude rozumieť. P. P. Kysucký navrhuje aj riešenie, ktoré ekonomickí teoretici podľa mňa nenašli. Autor v knihe „Demokracia je principiálny omyl“ navrhuje nový štátny systém, ktorý sa má v budúcnosti presadiť proti súčasnému demokratickému. Súčasný systém štátneho zriadenia s tržnou ekonomikou v Číne mi to trochu pripomína. Mne sa to celkom pozdáva: Knihu je možné kúpiť v niektorých kníhkupectvách alebo priamo cez www.negativa.sk . Ale kniha nie je len o demokracii. Je to podstatne zaujímavejšie. Je tam toho veľa. Napíšte mi Váš názor na tieto knihy, ak si ich prečítate.diskusia / forum Pridaj príspevok do fóra
Prosím diskutujúcich, aby nepoužívali vulgarizmy a dodržiavali kultúru diskusie. Ďakujem. (admin)

Meno:


Tripcode (?): (nepovinné, ale odporúčané)


dva + jeden =
(výsledok zadajte číslicou)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

  Príspevok:


Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?


 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?2013-05-26  (17:26)  |  Ekonomika
Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?

Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu


2013-05-14  (10:03)  |  Ekonomika
V průběhu posledních deseti let vládní instituce, německý kancléřský úřad, Mezinárodní energetická agentura, americké ministerstvo energetiky,... operují s argumentem, že vrcholu světově vytěžitelného množství ropy a zemního plynu již bylo dosaženo, nebo že již tato hranice byla překročena. Vžil se pro to termín „Peak Oil“ – ropný zlom. Následovat má už jen hrozivý růst cen a nedostatek energie.


Komu patří peníze v bance?


2013-04-26  (10:08)  |  Ekonomika
Lidé často žijí v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to „jejich“ peníze, že je mají v bance uschovány. Omyl. Hluboký omyl...


BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ


2013-04-25  (09:18)  |  Ekonomika
Finanční firma Boston Consulting Group prohlašuje, že krize eurozóny musí být řešena radikálním vyvlastněním normálních střadatelů. Mysleli jste si, že žijete ve společenském systému, ve kterém je soukromé vlastnictví nedotknutelné a že být pilný, spořivý a odpovědný vůči svým potomkům je ctností? Tak se probuďte z iluze!


Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová manipulace trhu se zlatem


2013-04-22  (09:14)  |  Ekonomika
Byl jsem první, kdo poukázal na to, že Federální rezervní systém manipuloval všechny trhy, nejen ceny dluhopisů a úrokové sazby, a že Fed manipuluje trh se zlatem za účelem ochrany směnné hodnoty amerického dolaru, který je ohrožen kvantitativním uvolňováním FEDu. FED zvyšuje nabídku dolarů rychleji, než jak roste jejich poptávka a tím je cena či směnná hodnota dolaru předurčena k poklesu.


Trh s papírovým zlatem kolabuje


2013-04-18  (09:46)  |  Ekonomika
Nedostatek fyzického zlata určeného na prodej v Asii. Oficiální historkou předloženou „spolehlivými“ finančními analytiky je, že cena zlata se propadla v důsledku „poklesu obav“, že centrální banky budou nyní schopny „krmit“ inflační tlaky, a tudíž že jednoho dne začnou opět důvěřovat americkému dolaru.


Zlato a jeho propad – co za ním může být?


2013-04-17  (12:58)  |  Ekonomika
Co je původem? Řada komentářů dávala propad zlata do souvislosti s prodejem kyperského zlata. To však vůbec nemusí být pravda. Toto je první ze série extrémních pohybů.


Už je to tady: Největší holandská banka oznámila klientům, že nedodá jejich zlato


2013-04-17  (09:18)  |  Ekonomika
Minulý týden došlo k pověstnému překročení Rubikonu na trhu s investičním zlatem ve fyzické podobě, když jedna z největších evropských bank v Evropě vypověděla smlouvy se svými klienty a informovala je, že dodávky fyzického investičního zlata nebudou možné.


HODNOTA BITCOINU PŘESÁHLA 1 MILIARDU DOLARŮ, ZATÍMCO DALŠÍ MĚNY SE HROUTÍ


2013-04-09  (14:01)  |  Ekonomika
Během jen několika málo let je Bitcoin už měnou, s níž je třeba počítat. Jejich hodnota už přesáhla 1 miliardu dolarů s tím, že pro budoucnost se počítá s většími zisky. Jelikož jde o revoluční a nezávislou virtuální měnu, tak se mnozí hrnou k bitcoinům ve snaze vyhnout se zabrání peněz v bankách a propadající se ekonomice spjaté s centrálními bankami. A navíc se široká škála příležitostí k využití Bitcoinů už stává běžnou věcí, jelikož popularita této inovativní a bezpečné měny roste.


Kyperská krize z pohledu tradera


2013-04-06  (19:39)  |  Ekonomika
Kyperská krize ovládla titulky médií. Zkušenější investoři i tradeři místo debat o variantách řešení vyhledávají způsoby, jak na aktuální situaci vydělat. Je to prostě tak, krize a katastrofy na finančních trzích mohou být skvělou příležitostí k zisku. Byl jsem požádán, abych ukázal, jak využívám takové situace k zobchodování. Pojďme se tedy podívat, jak krize na finančních trzích může přinést slušný zisk bez zbytečného rizika.


Světová finanční pyramida v číslech


2013-04-06  (15:33)  |  Ekonomika
Ptáte se, proč je světová ekonomika v tak vážných problémech? A jak si vlastně může být tolik lidí jistých, že světový finanční systém nakonec zkolabuje? Pravdou je, že pokud se na celou věc podíváme přes optiku tvrdých čísel, není tak náročné pochopit, proč je světová finanční pyramida odsouzena k zániku.


Hromadí si Rusko s Čínou zlato, protože plánují zabití petrodolaru?


2013-04-04  (09:57)  |  Ekonomika
Bude se ropa brzy obchodovat v měně, která je tisíce let stará? Co by systém „zlata za ropu“ znamenal pro petrodolar a US ekonomiku? Hromadí si Rusko a Čína ohromná množství zlata, protože plánují zabití petrodolaru? Už od 70. let byl US dolar tou měnou, kterou mezinárodní komunita používala k obchodování ropy po celém světě. To vytvořilo ohromnou poptávku po US dolarech a po US dluhopisech. Co se ale stane, když zbytek světa začne ten v rostoucí míře méně stabilní US dolar odmítat a počítání ve zlatě by se mohlo objevit v měnovém vypořádávání mezinárodního obchodu? Skutečností je, že není třeba mít moc představivosti, abychom si to spočítali.


Co se dá očekávat od zlata a stříbra v nejbližších týdnech?


2013-04-03  (09:27)  |  Ekonomika
Trpělivost a pevné nervy. Jediná tvrdá měna světa, zlato, opět poroste. Nachazíme se v nejdelším období konsolidace od roku 2001. Inflační deprese je však na cestě. Biliony nově tvořených peněz ze vzduchu zatím sedí v bankách, přibývají každým dnem a čekají na příležitost. Jakmile se hráze protrhnou, svět zaplaví inflační povodeň, která bude zničující pro úspory v papírových penězích. Kupní síla zmizí, životní náklady skokově narostou a příjmy většiny populace budou v nejlepším stagnovat.


Po Cypre potopa?


2013-04-02  (09:09)  |  Ekonomika
Schválil sa záchranný balík pre Cyprus. Má hodnotu 10 mld. euro a je podmienený tým, že na záchranu sa poskladajú i majitelia vkladov nad 100 000 euro, ktorí môžu prísť o 40 % svojich vkladov, pričom niektoré odhady hovoria aj o 80 %. Predstavitelia EU verklíkujú, že ide o jednorazové a úplne ojedinelé opatrenie.


História sa opakuje-netreba nič vymýšlať-všetko tu už bolo- banková mafia


2013-03-31  (14:34)  |  Ekonomika
Článok ktorí ba sa mali všetci občania naučit naspamat už v základnej škole a dennne sa ho modliť po očenáši.


Svetová finančná pyramída v číslach


2013-03-27  (12:51)  |  Ekonomika
Pýtate sa, prečo je svetová ekonomika v tak vážnych problémoch? A ako si vlastne môže byť toľko ľudí istých, že svetový finančný systém nakoniec skolabuje? Pravdou je, že ak sa na celú vec pozrieme cez optiku tvrdých čísel, nie je až tak náročné pochopiť, prečo je svetová finančná pyramída odsúdená na zánik. Celkový dlh vo finančnom systéme Spojených štátov je v súčasnosti približne 56 biliónov dolárov, zatiaľ čo vklady na bankových účtoch predstavujú približne len 9 biliónov dolárov. To znamená, že aj keby sme vybrali všetky bankové vklady v USA do posledného centu a znásobili ich šesťkrát, ešte stále by to nestačilo na zaplatenie nahromadených dlhov.


Bitcoin pro začátečníky


2013-03-26  (09:59)  |  Ekonomika
Všichni jistě máme v živé paměti, co se nedávno událo na Kypru – tamní vláda na požadavek Evropské unie provedla měnovou reformu a znárodnila svým obyvatelům část úspor. Je zcela evidentní, že vzhledem k děravým státním rozpočtům a neschopnosti států omezit své výdaje budou tyto scénáře pravděpodobně přicházet častěji a po celé Evropě.


Spolehlivý žlutý kov


2013-03-18  (09:08)  |  Ekonomika
V posledních deseti letech se stalo Rusko největším kupcem zlata ve světě. Experti se dohadují, zda není ještě před Ruskem Čína. Podle oficiálních údajů je to Rusko, které zvýšilo zásoby zlata o 570 tun. Existují však podezření, že Čína své údaje o nákupu zlata Čínskou národní bankou poněkud snižuje. Údajně utajováním skutečných rezerv připravují čínští finančníci jakousi velmi vychytralou strategickou linii s úmyslem předvést svou sílu ve „vhodnou chvíli“. Překvapení má být například spojeno s tím, že se najednou Čína objeví jako největší držitel zlata a zatlačí do pozadí dosavadního „šampiona“ – strýčka Sama.


VATIKÁN CHCE „CENTRÁLNÍ BANKU SVĚTA“


2013-03-18  (09:04)  |  Ekonomika
Vatikán volá po “globálním veřejném úřadu” a světové centrální bance, aby spravovali finanční záležitosti, až nastane zrežírovaný ekonomický kolaps. Dokument vydaný vatikánským ministerstvem spravedlnosti a míru “by měl být rajskou muzikou pro demonstranty z ‘Okupace Wall Street’


Zavedie nový pápež Bitcoin menu vo Vatikáne?


2013-03-18  (08:55)  |  Ekonomika
Najdôležitejšou neekonomickou udalosťou tohto týždňa bolo zvolenie pápeža. Tento post prekvapivo obsadí Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ktorý podobne prekvapivo nepochádza z Európy – ako prvý pápež od roku 741.


Maďarsko vytvorí systém štátneho bankovníctva


2013-03-14  (23:16)  |  Ekonomika
Nový systém založený na sieti družstevných sporiteľní, ktoré kontroluje štát, zlepší dostupnosť úverov a zníži závislosť podnikateľov na pôžičkách v cudzej mene, uviedol maďarský premiér Viktor Orbán.


Indie a reálne používání zlata


2013-03-14  (09:20)  |  Ekonomika
Naposledy jsem se Indii specificky věnoval v červnu loňského roku v souvislosti s repatriací zlata. Nyní se na ní podívám znovu. Pokud jde o zlato, o Indii se často mluví v souvislosti s omezením dovozů. Přitom Indie se do trhu se zlatem aktivně zapojuje. Připojila se k Turecku, které začalo využívat zlato v mezinárodním obchodě.


Čo dnes znamenajú pojmy gramotnosť a negramotnosť?


2013-03-13  (06:22)  |  Ekonomika
Ako je možné, že 80% absolventov stredných škôl v New York city je braných za negramotných? Úlohou vzdelávania je pripraviť ľudí do života tak, aby mladí ľudia našli miesto v spoločnosti a uplatnenie na trhu práce. Pokrok priniesol tlak na spoločnosť zvýšiť laťku v pohľade na gramotnosť a negramotnosť. Čo teda gramotnosť a negramotnosť znamenájú v dnešnej dobe?


Zlato proti strachu z inflace


2013-03-12  (09:54)  |  Ekonomika
Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat velkou část svých zlatých rezerv z New Yorku a Paříže do trezorů ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento krok znamená revoluci, protože je to poprvé od druhé světové války.


Má zlato reálnu hodnotu 20.000 USD za 1 uncu?


2013-03-08  (17:07)  |  Ekonomika
Podľa bretton-woodskej kalkulácie má zlato hodnotu 20 000 dolárov za 1 uncu. Globálny monetárny systém je založený na krehkých základoch dôvery. Vďaka pôsobeniu centrálnych bánk, tlak na systém bude aj naďalej rásť.


Mýty o zlých kapitalistech


2013-03-05  (10:47)  |  Ekonomika
"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard


Kde je inflace?


2013-02-26  (10:32)  |  Ekonomika
Kritici rakouské školy popichují rakušáky, jakým je například Robert Murphy, protože v americké ekonomice je momentálně velmi nízká inflace.


BITCOIN: MŮŽE FINANČNÍ MONOPOLY ZNIČIT INTERNETOVÁ TECHNOLOGIE?


2013-02-18  (09:05)  |  Ekonomika
Velké banky ničí naši ekonomiku … a naši zemi. Jsou doslova vedeny jako zločinné podniky (což už přiznávají i média mainstreamu), vlastní i naše politiky a to ony podněcují k těm nejhorším a nejautoritářštějším tendencím v naší vládě. Jak nedávno uvedl ten bývalý dohlížitel nad výkupem bank z dluhů, velké banky „nám pořád ještě drží zbraň u hlavy,“ a – potud, pokud ony vládnou hornímu bidýlku – věci se zlepšovat nezačnou.


Světový bankovní byznys: Šokující údaje


2013-02-13  (13:09)  |  Ekonomika
Výbor pro finanční stabilitu (FSB) byl vytvořen na summitu G20 v dubnu 2009, v době, kdy byla světová finanční krize v plném proudu. Na konci roku 2012 vydal svoji Zprávu o monitorování globálního stínového bankovnictví, vyhodnocující informace o aktivitách bank a dalších finančních subjektů v r. 2011 (1). Globální stínový bankovní systém vzrostl na 67 bilionů dolarů, hodnotu srovnatelnou s globálním GNP ve stejném roce. To se vymyká představivosti a drasticky to mění celý náhled na světovou ekonomiku…


Elektro varování pro Slováky


2013-02-10  (23:45)  |  Ekonomika
Pokud se v příštích 20 letech rozhodnete navštívit ČR, chovejte se tak, jako by žádná elektřina vůbec neexistovala.


Made in Czechoslovakia - tohle by mělo zajímat každého občana ČR


2013-02-10  (21:14)  |  Ekonomika
České značky se vyrábějí mimo ČR. Zde zůstaly jen obchodní a logistická centra. Již víte, proč má ČR nejvyšší nezaměstnanost od roku 1933 ? Z čeho se tu budou platit daně ?


Kto profituje z inflácie?


2013-02-01  (09:18)  |  Ekonomika
Inflácia, vždy a všade, je primárne spôsobená nárastom peňažnej zásoby a kreditu. V skutočnosti, inflácia je nárast peňažnej zásoby a kreditu. (pozn. inflácia definovaná ako nárast cenovej hladiny je zmena pôvodnej definície. Jedná sa o súvisiace, ale rozdielne javy.)


Ďaľšie z ekonomiky...Vyhľadávanie


Dôležité.sk na Facebooku

handmade.sk - ručná výroba, výrobky, ručná práca, predaj, obchod
Najlepšie hodnotené za týždeň

Najčítanejšie za týždeň

Posledné príspevky vo fóre

Na čo čakať
PaniWeatBeatrice . kanevehu0:   Som pani Weat Beatrice, legitímna pôžička pôžičky, dávam pôžičku veľmi vážnym ľuďom, ktorí potrebujú pôžičky finančnej podpory. Potrebujete pôžičku, aby ste svoje účty mohli odstrániť? Ak potrebujete pomoc naliehavo......

Na čo čakať
ivanmarko . lolabivy23:   Som investor.

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
SERGIOOSWALDO . reqikice79:   AHOJ, DOBRÝ DEŇ,

Nižšie splátky? Ľudia nebláznite..
Romav . donyvyxa40:   Máte finančé problémy ? y máme pre Vás riešenie.

Veľký Tresk rozbil ateizmus na cimpr-campr
LorinaBlodgett . sewycecu64:   Mozno by ste si mali pozried kto je to vlastne ateista :D

OMG ...


Ďalšie...

Najdôležitejšie články

Etikoterapia

Etikoterapia vychádza z vplyvu negatívnych pocitov na dušu. Poznáme 7 najdôležitejších pocitov, ktoré nám poškodzujú zdravie - závisť, nenávisť, krivda, zloba, ľútosť, strach alebo trápenie sa za iných. Ak niektorý z týchto pocitov ľudia „pustia do svojho vnútra“, tak za všetky následky nesú sami zodpovednosť. Už Sokrates povedal, že telo je iba obalom duše . Ak ochorie duša, ochorie aj telo.


Mlieť ako kedysi alebo prečo vymreli kamenné mlyny?

Václav Havel – z jiné strany mince

TORONTSKÉ PROTOKOLY

Emil Páleš: Jezuiti

Slováci majú viac ako 8000 ročné etnické gény

Portal o ekologickej a energeticky efektivnej architekture
Náhodný výber za posledný týždeň

Zaujímavé linky

Varíme vegánskyV tejto časti nájdete recepty bez použitia mlieka, syrov, vajec a ostatných živočíšnych produktov.


Energetické žiariče - elektrosmog

Vegan-fighter

Ľudovít Štúr

Anketa

Čo si myslite, ze sa udeje v eurozóne?


Grécko nakoniec vyhodia alebo samo odide (28%)


Euro padne, alebo budu dva druhy (36%)


Nič, premlčí sa (36%)


Navrhnite vlastú anketu
Najdôležitejšie z domova

 - Monika, Chill out!Monika, Chill out!

Ronald Reagan raz povedal Ťažká práca ešte nikoho nezabila, ale načo riskovať.


Zastavme SMER! (bankrot a peklo)

Ja som vám to hovoril!

Jiří Krampol: Trilogie...

Čipovanie psov? Neprispôsobivých sa to netýka!

Umylo vám dieťa riad? Pýtajte faktúru!

Najdôležitejšie zo sveta

VIDEO: STRANA NEZÁVISLOSTI BRITÁNIE NIGELA FARAGE ZAMĚŘUJE POZORNOST NA BILDERBERG 2013

Otázka, o čem se bude přesně diskutovat na Bilderbergu, by měla dělat starosti jak levici, tak pravici. Člen Evropského parlamentu Gerard Batten vyhlásil ohledně Bilderbegu poplach a tvrdí, že napsal všem hlavním mediálním kanálům mainstreamu v Británii zrovna tak, jako předložil i požadavek komisaři Hertfordshirské policie podle Zákona o svobodném přístupu k informacím, aby se dověděl, kdo platí náklady na všechna ta policejní opatření.


Google-Berg: Globální elita se transformuje na ...

USA se lekly úspěchů syrské armády

To, čo sa stalo v Bostone, sa v iných častiach sveta ...

Norové mění investiční politiku

USA kontra svet v štatistických číslach

Najdôležitejšie z ekonomiky

 - Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?Kto stojí za bločkovou lotériou? Kto na tom zarobí?

Na Slovensku sa intenzívne plánuje zavedenie tzv. bločkovej lotérie. Aký prínos bude mať pre občanov Slovenska?


Tichý pohřeb pohádky o ropném zlomu

Komu patří peníze v bance?

BANKÉŘI PŘESTÁVAJÍ RESPEKTOVAT SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ

Útok FEDu na zlato: Spekulace nakrátko a cenová ...

Trh s papírovým zlatem kolabuje

Najdôležitejšie z technológií

 - USA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFIDUSA SCHVÁLILY POLYKACÍ PILULKY S MIKROČIPEM RFID

Velká Británie nedávno schválila léky na předpis obsahující mikročipy RFID. Nyní i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podobné léky s mikročipy pro použití ve Spojených státech.


VIDEO: POSTAV SI SVŮJ VLASTNÍ NEZJISTITELNÝ KALAŠNIKOV

Pozor na brýle Google

Skypuj opatrně – Microsoft čte vše, co píšeš

Kriticky o okuliaroch google glass

Funkční zbraň vytisknutá 3D tiskárnou

Najdôležitejšie z videí

Elektronický koncentrák

Podívejte se na tento dokument a zjistíte, jak moc nám NWO šlape na paty. Za jak dlouho budou povinné čipy do těla?


Tento obludný systém se reformovat nedá!

Najdôležitejšie z kníh

Kolik Američanů čte knihy?

Jak populární je v Americe čtení knih? Z těch, kteří čtou, kolik jich knihu skutečně dokončí? Jaké žánry jsou populární? A co vydavatelé - jak jim jde obchod s knihami?


Dan Millman Čísla života

Najdôležitejšie z kultúry

Pán premiér Fico: Zrušte zmluvu s Vatikánom alebo zmeňte Ústavu SR!

Právni experti  majú naďalej  výhrady voči tejto zmluve. Táto zmluva má na Slovensku totiž charakter medzinárodnej ľudskoprávnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi aj pred slovenskou ústavou. Je to v poriadku? Naše súdy, sú a budú viazané jej obsahom. Bývalý pán premiér Dzurinda sa opäť ozval na túto tému a môže sa stať, že táto zmluva zapríčiní veľké problémy, ktoré sa v uplynulých rokoch začali ukazovať, aj súčasnej vláde. Už pád druhej Dzurindovej vlády kvôli tejto problematike ukázal aký výbušný potenciál je v tejto téme skrytý. Najlepším riešením by bolo referendum  a následné zrušenie tejto jednostrannej zmluvy... Pán premiér Fico si dúfam ako právnik uvedomuje, že nerobiť s touto zmluvou nič, môže našu krajinu priviesť do nemalých problémov.


Sexuálna výchova detí v Chorvátsku a jej pozadie – ...

Náhodný výber z archívu

O aspektoch vedenia psychologickej vojny

Ako sa prehlbuje cyklická hospodárska kríza, ako si obyvateľstvo uvedomuje bezperspektívnosť kapitalistického režimu, tak vzrastá aj fanatická nenávisť voči socialistickému zriadeniu., čoho dôkazom sú pochybné aktivity poslancov OKS a Ústavu pamäti národa.


Len jediná dôveryhodná banka v histórii ?

Kauza Dominiqua Kahna skončená. USA nemajú zlaté ...

Obamovi rodičia sa ho plánovali vzdať

Stretnutie s Bohom - Pohľad do večnosti - Ian McCormack

9/11: Intercepted (film)

Archív

Recenze: Nigel Farage - Flying Free

Když jsme na gymplu měli při různých angličtinářských a esejistických příležitostech jmenovat lidi, se kterými bychom chtěli jít na večeři, které obdivujeme, kteří nás inspirují atp., ustálila se mi trojice Lance Armstrong, Václav Klaus a Jaromír Jágr. Z gymnázia už jsem nějaký ten pátek pryč a jsem rád, že jsem od těchto inspirujících osobností s výrokem o mladické hlouposti nemusel znechuceně odstoupit. Všechny tři se mi také (z různé vzdálenosti) poštěstilo vidět naživo.


Ako také ovce

Prednáška o peniazoch a peňažnej politike

Poďme konfrontovať Zbigniewa:

Odhalenie kampane Bohatšie Slovensko

Od deda Sorosa nie je nič zadarmo!


    Pridať novú informáciu / článok  |  Mobilná verzia  |  iPhone  |  Napíšte nám  |  Nastaviť ako homepage  |  Pridať medzi obľúbené  |  RSS  |  Webmasters
   

dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made


Generated in 0.3531 s