Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú


Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú

Jeden z najväčších mýtov ekonomického rozvoja je, že z kapitalizmu, alebo ako to ja radšej nazývam, z ekonomickej slobody, profituje iba úzka skupina ľudí, zatiaľ čo väčšina na nich dopláca. Pôvod tohto mýtu siaha ku Karlovi Marxovi, ktorý sa domnieval, že konkurencia vedie k zni ovaniu ziskov, čo sa následne odrazí vo väčšom vykorisťovaní pracujúcich.

Teoretizovanie tohto nemeckého ekonóma sa empiricky ukázalo ako mylné, pretože v skutočnosti celosvetovo priemerný príjem na osobu vzrástol desaťnásobne za posledných 200 rokov. Lenin preto túto teóriu neskôr upravil.
Táto modifikácia bola nevyhnutná, pretože robotníci na industriálnom západe za čias Lenina sa mali jednoznačne lepšie ako v Marxových časoch. Preto Lenin, ako prvý sovietsky diktátor, vo svojom diele Imperializmus - najvyššie štádium kapitalizmu, prišiel s tvrdením, že napriek Marxovej teórii sa bohatstvo západných robotníkov aj naďalej mohlo zväčšovať v dôsledku extrakcie bohatstva z kolónií. Táto jeho práca mala hlboký vplyv na celé generácie afrických nacionalistov, ktorí odmietali kapitalizmus, a namiesto neho prijímali sovietsky socializmus.

Ekonomická sloboda napriek tomu pokračovala v zlepšovaní života robotníkov nielen v kapitalistických krajinách, ale dokonca aj v tých socialistických. Inak povedané: zo slobody profitujú všetci - dokonca aj tí, ktorí ju nemajú.
Nositeľ Nobelovej ceny Friedrich Hayek to zhrnul v roku 1960 vo svojom slávnom diele The Constitution of Liberty:

"Nie je dôležité, akú slobodu by som rád uplatnil ja, ale dôležitá je sloboda, ktorú niektorí ľudia potrebujú, aby mohli robiť veci prínosné pre spoločnosť. Takúto slobodu môžeme zaručiť jedine ak ju dáme všetkým. Výhody slobody sa neobmedzujú len na voľnosť, respektíve ľudia nemajú najväčší prospech z tých aspektov slobody, ktoré aj sami priamo využívajú."

"Nepochybujem, že neslobodná väčšina profitovala z existencie slobodných menšín, a že dnes neslobodné spoločnosti profitujú z toho, čo získali a čo sa naučili od slobodných spoločností. Samozrejme, výhody čerpané od druhých sa časom mohli prehĺbiť zvyšovaním počtu tých skupín ľudí, ktorí si už svoju slobodu uplatnili. Argument pre slobodu niektorých sa preto vzťahuje na slobodu všetkých."

Keď Hayek napísal tieto slová, boj medzi komunistickým a kapitalistickým svetom bol v plnom prúde, a rozvíjajúci sa tretí svet sa ocitol uprostred tohto zápasu. Poďme sa teda pozrieť na konkrétny príklad toho, čo Hayek myslel tým, keď napísal, že "neslobodné spoločností ťažia z toho, čo získajú a naučia sa od slobodných spoločností".
V roku 2002 Stephen Van Dulken, odborný kurátor oddelenia patentov v British Library napísal výborne hodnotenú knihu Vynájdenie 20. storočia, 100 vynálezov ktoré zmenili svet. Wall Street Journal ju označil za "pozoruhodnú", Boston Globe ju opísal ako "panoramatický záber storočia." V tejto knihe Van Dulken identifikoval 100 najdôležitejších vynálezov 20. storočia, pre každý rok jeden, pričom skoro všetky pochádzali z krajín, kde bola sloboda.

Keď som sa pozrel na pôvod jednotlivých vynálezcov, narátal som 47 Američanov, 30 Britov, 4 Francúzov, 3 Kanaďanov, 3 Nemcov, a 2 Švédov. Argentína, Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Maďarsko, Írsko, Izrael, Taliansko, Japonsko, Sovietsky Zväz, a Švajčiarsko mali po jednom vynálezcovi.

Pri pohľade na jurisdikcie, kde sa títo vynálezcovia rozhodli zaregistrovať svoje vynálezy, nastáva drobná zmena. V Spojených štátoch bolo zaregistrovaných 46 patentov, vo Veľkej Británii 29, Svetová organizácia pre duševné vlastníctvo zaregistrovala 11, Nemecko 5, Francúzsko 2, Európska Únia ako celok 2, a Kanada, Dánsko, Maďarsko, Japonsko a
Švajčiarsko registrovali po jednom.
Niektorí čitatelia môžu namietať, že Van Dulkenov výber musel byť subjektívny. Súhlasím, ale verím, že vynálezy ako lietadlo, klimatizácia, elektrická práčka, asfaltovačka, vysávač, neónové osvetlenie, nehrdzavejúca oceľ, rýchle zmrazovanie potravín, semafory, nylón, radar, teflón, čiarové kódy, počítač, guľôčkové pero, mikrovlnná rúra, mikročip, kevlar, atď., by zaradil do svojho výberu asi každý.
Inými slovami: je nepravdepodobné, že pri pohľade späť na 20. storočie by niekto zostavil diametrálne odlišný zoznam.
Treba povedať, že vynálezcovia z Van Dulkenovho výberu neovplyvnili len svoje domovské krajiny. Výhody z ich objavov sa rozšírili po celom svete a zlepšili životy všetkých ľudí, aj tých žijúcich v neslobode.
HDP na obyvateľa v USD

Zdroj: Svetová banka
Ukážme si ďalší konkrétny príklad. Medzi rokmi 1960 (rok africkej nezávislosti) a 2015 sa rozdiel v HDP na obyvateľa medzi krajinami subsaharskej Afriky (SSA) a Spojenými štátmi skutočne zväčšil. V roku 1960 priemerné HDP na obyvateľa tvorilo 6,31% rovnakého ukazovateľa v Spojených štátoch. Inverzné priemerné HDP na obyvateľa v Spojených štátoch predstavovalo 1,59% v SSA.

V priebehu nasledujúcich 55 rokov HDP na obyvateľa v SSA očistené o infláciu vzrástlo o 55%. V Spojených štátoch zatiaľ vzrástlo o 203%. To znamená, že v roku 2015 krajiny SSA dosiahli 3,21% amerického HDP na obyvateľa a americké HDP na obyvateľa činilo 3110,7% HDP v SSA. Inak povedané, HDP na obyvateľa krajín subsaharskej Afriky narástlo z 1075 na 1660 dolárov.

Avšak rozdiel v strednej dĺžke života, ktorý je najlepším indikátorom celkovej životnej úrovne, sa medzi nimi zmenšil. V roku 1960 stredná dĺžka života v SSA tvorila 58% strednej dĺžky života v Spojených štátoch. Inverzne to bolo 174%. V priebehu nasledujúcich 55 rokov dĺžka života v SSA vzrástla o 47%, zatiaľ čo v Amerike vzrástla o 14%. Takže v roku 2015 stredná dĺžka života v SSA vzrástla na 75% americkej, zatiaľ čo americká stredná dĺžka života klesla na 134% africkej. Vyjadrené v rokoch: stredná dĺžka života v krajinách SSA vzrástla zo 40,17 rokov na 59 rokov, a za to isté obdobie v USA narástla "len" zo 69,77 rokov na 79,16 rokov.

Stredná dĺžka života pri narodení v rokoch

Zdroj: Svetová banka

Afričania nemuseli zbohatnúť, aby si mohli užívať dlhší a lepší život. V skutočnosti by bolo prekvapujúce, keby tieto krajiny zbohatli vzhľadom na to, že od získania nezávislosti mnohé z nich experimentovali so socializmom a ďalšími formami protekcionizmu. Niektoré (ako Zimbabwe) v tom pokračujú dodnes.
Napriek tomu celá Afrika profituje z technologického pokroku, ktorý vzniká v kapitalistických krajinách. Lietadlá americký vynález - prinášajú život zachraňujúce lieky do najodľahlejších končín Konga. Syntetický inzulín - kanadský vynález - zachraňuje životy v Južnej Afrike. Kopírka - ďalší americký vynález - uľahčuje vzdelávanie chudobných ľudí v Angole.
Počas posledných rokov sa objavujú malé, ale zlovestné príznaky úpadku politickej a ekonomickej slobody vo svete. Mýlil sa Francis Fukuyama, keď predpovedal víťazstvo liberálnej demokracie a kapitalizmu v jeho práci Koniec dejín a posledný človek? Ja som si to rozhodne nemyslel, keď som ho bránil v roku 2014.

Stále dúfam, že Fukuyama sa nemýlil, a že tieto negatívne tendencie sa nakoniec obrátia. To znamená, že najdôležitejšie pre ďalší pokrok ľudstva je, aby - ako to povedal Hayek - aspoň menšina ľudí na tejto planéte zostala slobodná.

Z originálu uverejneného na FEE - Foundation For Economic Education preložil Martin Garaj.


Author: Marian # GaqyTamo97
Svet2017-03-254
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Od citania clanku ma odradil uz jeho nadpis, precital som si ale niekolko jeho zaverecnych viet...

"...najdôležitejšie pre ďalší pokrok ľudstva je, aby - ako to povedal Hayek - aspoň menšina ľudí na tejto planéte zostala slobodná."

No prosim a ako mam potom liberalov nenazyvat imbecilmi...? Ako ich mam nazyvat, slobodne mysliaci ludia s vyraznou zapornou deviaciou od priemerneho intelektu, ci ako...? :-DDD

Ved presne o to ide vo vsetkych otrokarskych spolocnostiach, o slobodu a blahobyt otrokarov, na ukor vacsiny, za cenu neslobody a chudoby mas... Takto to bolo v otrokarskej spolocnosti, aj vo feudalizme a presne takto to je aj v kapitalizme a ta priepast medzi slobodou mensiny a neslobodou vacsiny a medzi blahobytom mensiny a chudobou vacsiny, sa v kapitalizme bude vzdy len zvacsovat... A liberali tvrdia, ze toto ma byt nasim dovodom pre oslavy... :-DDD


alternativny liberal # CociVume87
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2017-03-26 00:19:25 3ab02ef8


Teoretizovanie tohto nemeckého ekonóma sa empiricky ukázalo ako mylné, pretože v skutočnosti celosvetovo priemerný príjem na osobu vzrástol desaťnásobne za posledných 200 rokov

Ano v tom je pes zakopany,to je mantrou kapitalizmu, inflacia, aby podobna veta mohla takto zniet.
Bez inflacie by totiz tie prijmy bud stagnovali ,alebo by isli este dole.
Preto tak radi tito nevzdelani poctari tak radi vitaju inflaciu, nakolko potom mozno zavesit takuto tupovinu, ze vzrastli prijmy desatnasobne, stonasobne, tisicnasobne, len realne mzdy nie a nie zverejnit.
Zesme sa pred tridsiatimi rokmi naranajkovali cela rodina za 30 centov a teraz za 5 eur,to uz ale nenapisu.

rafael # RusyNecu46
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2017-03-26 08:30:30 55d89f5b
Alebo tiež z trochu iného uhla: Tzv. slobody sa dožadujú aj takí čo o tom slove niekde náhodou počuli ale význam a povinnosti, vďaka svojmu od prírody zníženému IQ, nevedia posúdiť. Môj obľúbený a stále aktuálny príklad: V JAR bolo pred rokmi dobre všetkým. Jedným, čo tam priniesli fungujúci priemysel, ekonomiku a kultúrnu spoločnosť, druhým, domácim, čo sa tam po prvýkrát stretli napr. so základnými hygienickými návykmi. Potom niekto širokým nozdrám naštepil marxistické plky. Teraz majú síce slobodu po svojom, môžu dokonca zdieľať verejný pisoár s bielymi (o ten detail im šlo predovšetkým), ale nevedia čo s ňou. Výsledok? Úpadok, chaos, rozvrat. Ako všade, kam ako rakovina metastázovala boľševická idea...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2017-03-26 14:31:47 bc7b649f
Ano, cernochom sa v JAR zilo vyborne, naozaj len o malo horsie ako zidom v koncentrakoch, len marxizmus im to pobabral, aj zidom to urcite pobabral marxizmus... Ak by nie ten marxizmus, mozno by si dodnes boli mohli uzivat slobodu nemeckych rekreacnych taborov...? :-DDD

Paki, dnes si sa namiesto tvojho pravidelneho nedelneho fantazirovania o stretnutiach s imaginarnymi priatelmi na imaginarnych tajnych ostrovoch, v imaginarnych tajnych baroch, pri imaginarnom vine, rozhodol nedelu zasvatit uistovaniu sveta o tvojej debilite...? Snazis sa uplne zbytocne, nemyslim, ze by sa tu nasiel co i len jediny normalny clovek, ktory by mal o nej akekolvek pochybnosti... Som si isty, ze vsetkych normalnych ludi si o nej presvedcil uz davno... :-DDD


pakilog mackovity # SeraWuno74
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2017-03-26 15:51:27 ca38cb28

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Bratři Mašínové jsou hrdinové. Víc takových!


Bratři Mašínové jsou hrdinové. Víc takových!
Bratři Mašínové byli hrdinové, kteří se dokázali vzepřít zločinnému komunistickému režimu a probojovat se do demokratické země. Kdo z vás by to dokázal...
DANĚ A RÁJE
Náboženstvo otrokárov: Čo káže Pán?
Rusko s plynovodem v očích odpouští Severní Koreji dluh

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0217 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo