Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Žijeme v 1984?


Žijeme v 1984?

 

Vo Veľkej Británii, kde je nainštalovaných najviac bezpečnostných kamier na obyvateľa na svete, sa neznížila kriminalita a záznamy ani nijako výrazne neposlúžili pri stíhaní zločinov už spáchaných. No napriek tomu sa počet kamier, aj na Slovensku, ustavične zvyšuje a na letiskách sa podrobujeme, viac či menej, ponižujúcim praktikám.

Nečudo, že sa čoraz častejšie vynárajú porovnania so známym distopickým románom Georgea Orwella 1984. Minimálne v jednej kľúčovej veci je to porovnanie až mrazivo presné. Svet Veľkého brata bol globalizovaný. A nikde nie je globalizácia taká jednoznačná ako v prípade internetu. Internet nie je slovenský ani americký. Sledovací systém americkej vlády PRISM, ktorý nedávno odhalil mladý technik Edward Snowden, sa nás teda priamo týka, najmä ak uvážime, že jeho primárnym cieľom mali byť údajne cudzinci.

Americkí kongresmani Snowdena už označili za vlastizradcu. Anonymný autor petície na jeho podporu zasa tvrdí: "Je to národný hrdina a mal by okamžite dostať úplnú a absolútnu milosť." Zdá sa, že americká verejnosť momentálne súhlasí viac s prvou verziou. Aj názor na Bradleyho Manninga, ktorý priznal, že odovzdal tajné diplomatické depeše serveru Wikileaks, sa však časom mení. Zo zabudnutia trojmetrovej samotky sa dostal na titulné stránky novín a hnutie na jeho podporu sa rozrastá.

Zásluhu na tom má aj fakt, že sa nepotvrdili katastrofické scenáre Pentagonu. Dodnes nebol doložený ani jeden prípad obetí na životoch spôsobených únikom Wikileaks. NSA, americká bezpečnostná agentúra prevádzkujúca PRISM, však rovnakú taktiku skúša aj v Snowdenovom prípade a hovorí o ohrození bezpečnosti a možných obetiach na životoch Američanov.

Nech je to však akokoľvek, dve veci sú nepopierateľné. Odvaha Snowdena, ktorý mohol predať tajné informácie, ku ktorým mal prístup, ruskej či čínskej rozviedke a zarobiť milióny. Rozhodol sa ich však zverejniť a dokonca sa k svojmu činu priznať. A po druhé, koniec jeho bezstarostného, pohodlného života v peknom dome na Havaji. Na tom sa zhodnú jeho podporovatelia i kritici. "Nemôžete čakať na niekoho iného, aby konal," povedal a držal sa toho. Asi nie som jediný, kto v tom vidí jasný odkaz na Bradleyho Manninga a Wikileaks.

Samozrejme nemôžeme si namýšľať, že bezpečnostná politika veľmocí bude mať medzi svojimi prioritami ochranu nášho súkromia. Rovnako vlády a armády štátov, i tých demokratických a slobodných, budú mať vždy tajomstvá a svoje ľudské práva si pred nimi budeme musieť vždy strážiť, ale jestvuje i opačná naivita.

Naivná viera, že moje e-maily či obsah Facebooku nie je nič, čo by ma mohlo ohroziť, a flegmatické akceptovanie plošného odpočúvania. Ani rodine Anny Frankovej asi neprekážalo, keď ich v Holandsku zapísali do centrálneho registra obyvateľstva ako židovskú. Motiváciou bolo koniec koncov rešpektovať náboženské presvedčenie občanov a na základe toho poskytnúť cirkevný pohreb. Tento zoznam však po okupácii hitlerovským Nemeckom mimoriadne efektívne poslúžil aj pri realizácií transportov do koncentračných táborov.

Odpočuté a zaznamenané informácie sa totiž dajú použiť nielen v súčasnosti a v súčasnom kontexte. Sám Snowden povedal, že agentúra, pre ktorú pracoval, otočila prezumpciu neviny naopak. Niekoho si vytypovali a potom spätne hľadali indície použiteľné proti takejto osobe. Dnes sa však štáty nemusia ani na nič pýtať, na internete vymieňame právo na zábavu za súkromie a slobodu.

 

Autor je riaditeľ Inštitútu ľudských práv.

 

Skrátená verzia tohto textu vyšla v denníku Pravda.

 

 

 Zdroj: http://www.jetotak.sk/ludskepr ava/zijeme-1984

 

 Author: obcan # TyliHuto53
Svet2013-07-0112
-
 71% ( 11 people voted )
+
Pán autor , článok je síce pekný , ale od riaditeĺa by sme oćakávali viac , ako len nejaký článok.
Máte aj nejaké návrhy na rieśenie problémov ,,( ne ) ľudských práv,, , ktoré sa tu pomaly zavádzajú ?
Ďakujem.

tan # WyhyBoko99
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-07-01 15:09:10 c362112b
tieto opatrenia na sikanu ludi sa zavadzaju preto lebo sme vo vojne.vo vojne.z afganistanom,cyprom, eritreja v afrike, a este neviem kde.napriklad nedavno bala afera ze na misiu do Eritreja sa daval uradnicke uplatok 45 tisic korun.je to vlastne platena dovolenka v afrike...ale sme s nimi vo vojne.neviem aky uplatok sa dava za dovolenkovu misiu na cypre.nedavno sa pisalo ze tam sa chodia vo volnom case potapat atd...na to je penazi dost.len teraz mame v afganistane 2 jednotky. jedna stoji 130 milion ojro.druha vyslana za fica +lajcak. nejaky special kuklaci.40 milion rocne..takze len afgan stoji 170 milion euro rocne.ale na platy sestriciek.na vytlky,na ucitelov,na pridavky.atd .neni. lajcak posiela slovakov vykonavat spionaz do iranu. v pripade konfliktu .dalsi stat z ktorym budeme vo vojne....a zase pribudnu kamery a sikan obycajnych pracujucich...,kto je na pricne toho stavu?.fico +lajcak . lajcak ako minister otvorene pracuje pre cia.

zubata anca # BymeMoqe72
-
 62% ( 3 people voted )
+
2013-07-01 17:10:59 4e621624
,
illuminatedBimbo # WavaPihi67
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-07-01 17:52:49 b22882ad
,
illuminatedBimbo # WavaPihi67
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-07-01 18:05:56 b22882ad
.
illuminatedBimbo # WavaPihi67
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-07-01 18:45:52 b22882ad
Za uplynulých 20 rokov, t.j. po páde železnej opony a skončení studenej vojny, USA a ich spojenci , rozpútali viac vojnových konfliktov ako ich bolo od konca II. svetovej vojny až do pádu východného bloku. Za uvedené obdobie USA založilo ďalších viac ako 100 vojenských základní dislokovaných po celom svete. Svet sa nestal bezpečnejším, ale vďaka tzv. demokracii sa stal doslova sudom s pušným prachom na ktorom tancujú nadnárodné monopoly s horiacimi pochodňami a svietia na cestu nimi zvoleným administratívam. Špehovanie, donášanie, politické vraždy, ktoré pred pádom východného bloku zdobili titulné stránky novín sa v súčasnosti dostávajú do klasickej čiernej kroniky na posledných stranách svetovej tlače. Slovo "súkromie", ktoré bolo nosným heslom boja Západu proti Východu sa stalo anachronizmom, a boj za ochranu súkromia sa stal terorizmom a extrémizmom, ktoré sa trestá bez súdov, bez obhájcov a bez žalobcov, ale presnými bezpilotnými lietadlami. Nikto nekontroluje aká je úloha dennodenne vypúšťaných "civilných" satelitov, aká je úloha "cvičných" letov špionážnych lietadiel a slovo "mier a súkromie" je cudzie už aj na pôde OSN. Záverom - agresívna podstata imperializmu ukázala svoju pravú tvár, ale nie je to tvár bratstva, rovnosti a slobody, ale tvár surového svetového tyrana.
Regency # KyjiHibo22
-
 76% ( 15 people voted )
+
2013-07-01 19:07:33 c35b6fdb
loading...
to Regency

pekne si to povedal...až mi je to divnô...K+

Pavol Starak # RycuQulo65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-07-01 19:23:10 4df7e017
cele je to velmi jednoduche, majetny sa musia branit pred hnevom nemajetnych.a kapitalizmus sa moze tisic razy volat demokracia a v kazdej dedine postavit muzeum zlocinov komunizmu svoju podstatu nikdi nezmeni.

kvak # PuvaXada50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-07-01 19:45:18 c3a873d1
Regency - imperializmus je slovo, ktoré vymysleli sionisti na zakrytie svojich cieľov. Celé je to ich dielo popísané už dávno v Protokoloch.
Alebo niekto verí tomu, že si my bieli Európania z čírej tuposti, alebo úmyselne masochisticky robíme sami sebe takto zle?
Kto vlastní banky?
Kto vlastní mienkotvorné médiá?
Kto vlastní Hollywood?
Kto šíri medzi nami pakultúru za účelom osprosťovania?


marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 4 people voted )
+
2013-07-02 08:20:14 4e624f11
kto-kto-kto-kto=maršal Džukov
kto-sto-nicevo # LyteMogy91
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-07-02 09:40:53 55ede335
"Ani rodine
Anny Frankovej asi neprekážalo, keď ich v Holandsku zapísali do centrálneho registra obyvateľstva ako židovskú."

Veľmi dobrý článok.

TakTak # VykaXowe39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-09 18:11:40 b28fc218
Veru, ale zážitky z detstva písať guličkovým perom do denníčka bolo pre ňu úplne košér, lol! Ale, nie o tom som chcel. Ako som na konci zistil, autor je riaditeľ INŠTITÚTU (!) ľudských práv. No tak to dovi, dopo...


:-DDD


Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-09 18:32:00 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   dv
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

VIDEO: OHEBNÝ OLED DISPLEJ PŘEDSTAVEN


VIDEO: OHEBNÝ OLED DISPLEJ PŘEDSTAVEN
Firma, která má bohaté zkušenosti s výrobou ohebných solárních panelů, pracovala s OLED panely, aby jim dodala vlastnosti vhodné pro opakované prohýbání a skládání. Displej s ú...
Skrytá tajemství peněz
Kresťanstvo: dokonalé dielo psychologickej manipulácie
QB počítač kontra

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0329 s
good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo