Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Zákaz predaja je nebezpečný ekonomický populizmus


Zákaz predaja je nebezpečný ekonomický populizmus

Ekonomický populizmus ľahko rozoznáme podľa toho, že prináša opatrenia, ktoré sú na prvý pohľad ľúbivé, ktoré majú okamžite viditeľný efekt, ale ktoré z dlhodobého hľadiska zlyhávajú. V konečnom dôsledku sa deklarovaný cieľ nedosiahne, zostávajú len deformácie s ich vedľajšími negatívnymi dôsledkami, ktoré sú spočiatku neviditeľné.

Vláda sa tento týždeň rozhodla dať zelenú poslaneckému návrhu novely Zákonníka práce, ktorého cieľom je radikálne rozšírenie zákazu predaja počas sviatkov a dní pracovného pokoja. Kým dnes sa tento zákonom stanovený zákaz vzťahuje na 3, 5 dňa počas roka, po schválení najnovšieho návrhu to bude až 15, 5 dňa, teda o rovných 12 dní viac!

Zákonom vynucovaný zákaz predaja je učebnicovou ukážkou ekonomického populizmu. Aké sú dva najčastejšie spomínané ciele zákazu? Sú nimi snaha vylepšiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom predavačiek a posilniť pro rodinné správanie občanov spotrebiteľov. Predavačky sa údajne namiesto vysedávania za pokladnicami budú môcť viac venovať ich deťom. A aj spotrebitelia, namiesto potĺkania sa v obchodných centrách, budú môcť viac času tráviť v kruhu rodiny. Zámery sú to bohumilé, ale v realite sa toto opatrenie, pretože je populistické, úplne minie účinkom.

Rozšírenie zákazu predaja neznamená to, že predavačky si budú môcť viac oddýchnuť. Znamená najmä to, že štát im zákonom zruší možnosť vyššieho zárobku počas ďalších dvanástich dní počas roka. Predavačky budú menej robiť a tým aj menej zarobia. Menej peňazí v rodinnom rozpočte je skutočným výsledkom tohto zákazu, čo je v úplnom rozpore s deklarovaným cieľom.

Zákazom sa taktiež nedá spotrebiteľov donútiť, aby viac času počas roka venovali rodine. Štát má v rukách množstvo ďalších možností, ktorými môže aj legislatívne podporiť rodinu, proti čomu nebude nikto namietať. Stačí sa len pozrieť na daňové a sociálne zákonodarstvo, ktoré nezriedka fungujúcu rodinu priamo znevýhodňuje. Zatvorenie obchodov však k dobrým opatreniam nepatrí jednoducho preto, že ľudí nepošle do rodín, ale do okolitého zahraničia, kde ekonomický populizmus obchody ešte úplne nepozatváral.

Ekonomický populizmus je nebezpečný nielen kvôli samotným opatreniam, s ktorými znefunkčňuje ekonomiku. Nebezpečný je aj tým, že roztáča špirálu ekonomického a politického populizmu, pre ktorý vytvára živnú pôdu. Politickí populisti najrôznejšieho razenia totiž využívajú práve nefungujúcu ekonomiku ako argument na presadzovanie ešte nezmyselnejších a škodlivejších opatrení. Na začiatku tak stojí zdanlivo nevinný zákaz predaja, na konci tejto špirály sú šialenci, ktorých nápady majú potenciál úplne rozvrátiť fungovanie ekonomiky a celej spoločnosti. To by mali mať na pamäti všetci, ktorí budú zákaz predaja plamenne obhajovať.Author: Jan Oravec # ByrePyfo96
Slovensko2017-03-2210
-
 55% ( 1 people voted )
+
Čo čakať od červených populistov? Budeme musieť preklenúť ich boľševické dni nakupovaním na benzínových pumpách. Ešte dobre, že dnes majú sortiment aký majú, za nich ste si tam mohli okrem hlavnej komodity kúpiť akurát iba olej, Arvu a Fridex.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 2 people voted )
+
2017-03-22 17:44:46 bc7b649f
..A viete ..Pande36..že máte pravdu . .. Ja som minule --kúpil na "benzínke" ponožky, manželka zips.., a dcéra šminky. Najedli sme sa spomínali na Vás ako by to malo byť--Vám je to jasné? /ešte aj mandarínky a banány mali tak "trochen " pachuť --ropnú , ale boli../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-22 18:46:59 58d4289b
A trochu srandy. V istých dobách sa dvaja riaditelia nemocníc bavili o službách cez Vianočné sviatky . Jeden tvrdil , že nemá žiadne problémy so zabezpečením služieb cez sviatky a druhý musel mať "evidenciu " aj 5 rokov do zadu aby niekomu nekrivdil. A záver ten bezproblémový mal dvoch lekárov..jedného Židovského a druhého Arabského...a im Vianočné sviatky..tak nejak nepripomínali...snaženie oslavnej pokory narodenia. Problém "rozšírenie zákazu predaja" pokiaľ sa spolitizuje, stava sa --pomaly spoločenský nebezpečenský-- či narušuje náboženské súžitie..aaa je skôr výsmechom ako problémom VÁŽNYM.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-24 08:11:45 58d4289b
Klop, bavíme sa o čase predaja počas dní celebrácie vrhu maštaľného pankharta a rozšíreného modloslužobníckeho víkendu na počesť priklincovania a reinkarnácie drevenej modly nie z pohľadu kolenačkára, ale obyčajného konzumenta, ktorý nechce dávať zbytočný príplatok na benzínovej pumpe. Tam sa nakupuje iba počas ciest. Zaujímavé je, že tento zvrátený nápad si od pátričkárskej bandy vykopnutej z parlamentu zázračne osvojil boľševik, avšak ten sa historicky nikdy neriadil potrebami trhu.
:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 45% ( 1 people voted )
+
2017-03-24 13:05:46 d425402c
Pande36-- miernite sa atakoch na stovky rokov uplatňované sviatočné dni ...náboženské. Pribehne soldateska z BB a za pomoci Ružomberských duchovno -- vzdelávajúcich sa , Vám natrhnú oné izé...a pobehovať po Liptove ...s natrhnutým ...je ...ale veď viete.
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-03-24 15:27:10 58d4289b
Vy sa, Klope, už musíte... konečne rozhodnúť... niekam sa zaradiť.... Jasne profilovať, na čej strane... aká línia (hoci aj generálna)... Nezáleží, že... tie lazy (aj s tou vašou krčmičkou) sú najvrchnejšej modle za chrbtom... ľudovo povedané, u (_!_) ...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-24 18:03:58 bc7b649f
loading...
Tak toto nie Pande...vy ma nútite k čomusi...rozhodujúcemu. Viete si vôbec predstaviť nemať kde kúpiť chlieb v nedeľu? A musieť ísť kdesi pred kostol ...prosíkať... na to treba ale mať "fištrón" . Predstavte si pred bohatým " reformovaným" okamžite , pred tým druhým--pyšným len tmavý a pred tretím naj--pravejším tam len koláče majú v nedeľu.. Ta vidíte --toto je diléma ---vybrať ktorý lepši aj na jedenie...lebo " toho pieseň spievaj koho chlieb ješ"...a vy len ták jednoducho...nijaký spev.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-24 18:50:41 58d4289b
Idiot Oravec, v buducnosti sa uz nebude pisat,ci hovorit o dotycnom ze je idiot, skratka povie len Oravec.
Az budes ty, ci tvoja manzelka, alebo dcera vstavat do roboty aj v nedelu, a budes si v tom hoviet, potom mas co povedat k tejto teme. Zatial len trepes, lebo to teba nezasiahne a ostatni su ti ukradnuti.
Mozno v tej svojej prazdnej hlave ale jednoducho nic nemas a krivdim ti.
Ale kedze si nedokazes predstavit, ze kompletne rodina ma ozaj vikendy len na to, aby si obcas sadla za nedelny stol a spolu poobedovala, je ti tvoja idiocia odpustena.

Vsetko sa totiz neda merat peniazmi a otrepane klise, ze zamestnanci radi chodia v nedelu a cez sviatky do prace, lebo im to zvysuje mzdu, je chory argument, ako je aj chora tvoja hlava.

rafael # RusyNecu46
-
 57% ( 4 people voted )
+
2017-03-25 13:14:41 55d89f5b
Nech sa ľudia ako debili pošliapu pred sviatkami, keď bude aj tri dni zatvorené. Akože boj proti kunzumu.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-25 21:01:35 bca71470
pre vsetkych nakupychtivich vikendovych nakupcov...chodte nakupovat v sobotu poobede do tomu, co nazyvam vyspela eu...do nemecka, talianska, rakuska atd...prajem prijemny nakup...

458

cockerba # CanyQuxu75
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-04-22 17:44:01 d9901faf

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   jede
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Ofenzíva trhu


Ofenzíva trhu
Internet druhej generácie (teda smartfóny, mobilný internet, personalizovaný obsah, GPS...) behom pár rokov pripravil revolúciu v prúdení informačného toku spoločnosťou.
WikiLeaks: Asi 80 společností kolaboruje s NSA včetně Intelu, IBM a Microsoftu
Sebaklam ateizmu
Kdo moc ví, je nepohodlný

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0222 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne