Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

ZLÉ PENIAZE


ZLÉ PENIAZE

Pozor, táto recenzia obsahuje pár spolierov!

Who controls the past controls the future.

Výrok pochádza z Orwelovej antiutópie 1984 a je aj v dnešnom čase neuveriteľne aktuálny. Interpretácia príčin minulých javov sa zrkadlí v myslení intelektuálnych elít. A o tento spôsob uvažovania sa neskôr opierajú elity politické, keď ospravedlňujú opatrenia, ktoré im zaručujú moc a vplyv.

V žiadnom obore ľudskej činnosti nie je interpretácia minulosti rozhodujúcejšia ako v ekonómii. Kde jeden a ten istý jav môžeme hodnotiť dvoma diametrálne odlišnými hodnotovými súdmi (už len na taký rast cien majú predajca a kupujúci výrazne odlišný názor).

Ak by sme sa na 20. storočie pozreli očami ekonómie hlavného prúdu, tak na začiatku sa objaví hospodárska kríza interpretovaná ako zlyhanie neregulovaného, voľného trhu. Takéto vysvetlenie príčiny vynieslo do svetla reflektorov Keynesa a hospodárskym trendom sa stal socializmus. Až stagflácia sedemdesiatych rokov presvedčila intelektuálnu väčšinu, že rast cien nie je liekom na všetky neduhy sveta. Kyvadlo mienky akademických elít sa otočilo naspäť ku kapitalizmu.

A prišla recesia v 2008. Bitka o to, ako si budeme interpretovať jej príčiny beží v plnom prúde. Víťaz tejto vojny mudrlantov určí, čo si budeme myslieť o ekonómii a hospodárstve najbližšie desaťročia.

Jeden taký skromný príspevok do intelektuálneho zápasu o budúcnosť je aj kniha Juraja Karpiša Zlé peniaze.

Karpiš si všíma dva javy veľkú recesiu (ako sa pravdepodobne naša už "úspešne ukončená" kríza bude v budúcnosti označovať) a vznik spoločnej európskej meny. Popisuje, čo týmto udalostiam predchádzalo, ako prebiehali a čo po nich nasledovalo. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kniha je iba kronikou krízových rokov, ale Karpiš v podstate podáva správu o stave tohto sveta s fokusom na bankovníctvo a ekonomické myslenie.

V roku 2008 sme si na krátku chvíľu uvedomili, že banky piliere svetového hospodárstva sú v podstate babylonské veže postavené z marcipánu. A Karpiš, na rozdiel od ekonómov hlavného prúdu, nerieši, ako postaviť stavby maximálne vysoko a aby súčasne pri tom nespadli pri bežnej letnej búrke. Kniha sa zaoberá otázkou, prečo na stavenisko svetového hospodárstva chodia nákladiaky plné perníkov a nie pálených tehál (pod tehlami svetového hospodárstva treba rozumieť peniaze).

Problémom nakoniec nie sú stavbári (komerční bankári), ale majitelia tehelne (politici a centrálni bankári). Tí totiž spravili z pardubického (dnes frankfurtského) perníka jediný povolený stavebný materiál.

V dnešnej dobe sa zvykne dávať stavbárom perníkových panelákov za vinu snáď všetko zlé, čo sa vo svete stane. Bankstri, sa im hovorí. Od suchého leta v Sýrii, až po obezitu amerických stredoškolákov, za všetkým hľadaj bankstrov. Keby vraj kvôli vlastnej nenásytnosti neťahali činžiaky stále vyššie a vyššie, ale budovali tie malebné perníkové chalúpky, ako to bolo myslené, tak dnes nemáme problém.

To je samozrejme omyl.

Bankári nemajú inú možnosť, ako sa na úverovej expanzii podieľať. Ak by sa snažili zachovať si triezvy úsudok, tak banka stratí trhový podiel a je nahradená konkurenčnou inštitúciou. A kľúčom k úspechu je čo najlepšie hrať partitúru, ktorú zložil centrálny bankár (a jeho prostredníctvom v podstate politik). Nenadarmo existuje celý odbor vykladačov, ktorí sa snažia zrozumiteľne sformulovať, čo centrálni bankári svojimi krokmi zamýšľajú.

Ten, čo sa bude správať podľa zámerov sociálnych inžinierov, bude zarábať. Ten, kto ich pochopil nesprávne, alebo by sa nebodaj chcel správať konzervatívne, bude tratiť (a bude nahradený).

Ako to správne naznačil člen CEO Citigroup Charles Prince Pokiaľ muzika hrá, musíte vstať a tancovať. Tak stále tancujeme. A dealujeme ďalej do hospodárstva perník, ktorý nám centrálna banka ponúka za stále nižšie a nižšie ceny, žiada sa dodať.

Zaujímavou témou sú regulácie, ktoré majú domčeky z cukroviniek udržať v stanovenej výške.

Celkom dobrým ukazovateľom stability stavby je percento vlastného kapitálu na súvahe banky. Vyššia hodnota vlastného kapitálu motivuje aj vlastníkov inštitúcie k obozretnému investovaniu, keďže neriskujú iba prostriedky klientov.

Karpiš spomína, že v 19. storočí predstavoval vlastný kapitál približne tretinu veľkosti aktív amerických bánk. Po runoch na banky v časoch hospodárskej krízy bola zavedená štátna schéma poistenia bánk. Dnes je preto vkladateľom srdečne jedno, či banka nejakú rezervu v podobe vlastného kapitálu na vyplatenie klientov v prípade strát vôbec má. Nemôžeme sa preto čudovať, že je dnes na úrovni 5-tich percent.

Za povšimnutie stojí, že výrazne menej regulované hedgové fondy majú podiel vlastného kapitálu na úrovni 50 percent. Lebo tie nemôžu rátať s nadšenou ochotou zachraňovať inštitúciu z peňazí daňových poplatníkov.

Tá istota, že centrálna banka vám v prípade potreby dodá toľko marcipánovej hmoty, na zaplátanie dier po roztopených perníkoch, o koľko len požiadate, je posledným klincom do rakvy triezveho investovania. Lebo po kríze nie je rozdiel medzi bankstrom zachráneným z verejných zdrojov a obozretným finančníkom, ktorému pomáhať nebolo treba.

Existuje ešte jedna rozšírená teória, že dealeri perníkov (perníku) disponujú kvalitným meteorologickým servisom, ktorý ich v dostatočnom predstihu varuje pred blížiacou sa búrkou. A oni zastavia tehelňu, respektíve začnú sťahovať marcipánové tehly z obehu.

Karpiš veľmi detailne popisuje tristné výsledky modelovania počasia v praxi. Aj keď podľa vyjadrení rešpektovaných meteorológov tesne po búrke by sa mohlo zdať, že ju predpovedali úplne všetci.

Taký Joseph Stiglitz v roku 2002 (zhodou okolností presne rok na to, ako dostal Nobelovu cenu za ekonómiu) odhadol riziko hypotekárnych gigantov Fredie Mae a Fanny Mac pre verejné peniaze na nulu. To mu ale po kríze nebránilo napísať knihu o tom, čo bolo príčinou kolapsu.

A nielen, že sociálni plánovači nemajú k dispozícii predpoveď počasia. Oni ani nemajú okno, z ktorého by sa mohli pozrieť, či prší, alebo sneží práve teraz!

Dáta, na základe ktorých sa plánuje ekonomická aktivita každého z nás, majú totiž niekoľkomesačné oneskorenie. Aj preto mohol Ben Bernanke v roku 2008 povedať FED momentálne nepredpovedá recesiu, keď už vonku duneli hromy ekonomickej búrky v plnom prúde.

Ako keď ministerstvo financií SR predpovedalo v poslednom štvrťroku 2008 na nasledujúci rok rast HDP 5% nakoniec to bolo 5 percent, ale pokles. Nahnať celý národ v decembri v plavkách, s nafukovačkami pod pazuchou, na kúpalisko. To je jediná úloha štátnych propagandistických meteorológov.

Nedá sa očakávať, že by Karpišova interpretácia ekonomického kolapsu našla v dnešnej dobe širšiu popularitu. Problémom nie je ani tak to, že by zatvorenie perníkovej tehelne finančne zabolelo veľké množstvo ľudí (a teraz nemyslím bankstrov, ale armádu štátnych zamestnancov, dôchodcov ...). Presťahovanie z marcipánových mrakodrapov do kamenných domčekov by znamenalo hlavne bolestivú ranu ľudskej predstave o vlastnom poznaní a možnostiach. Až raz ale takúto intelektuálnu pokoru získame, svet sa zmení na lepšie miesto na život.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Svet2016-04-28
-
 64%  ( 4 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyr   os
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

FOTO, VIDEO: Masové protesty v Brazílii, přes 100 tisíc lidí v ulicích							
				FOTO, VIDEO: Masové protesty v Brazílii, přes 100 tisíc lidí v ulicích
Masové protesty pokračují po celé Brazílii, účastní se více než 100 000 lidí ve městech Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, hlavním městě Brasilia a dalších městech. ...
Balancuje svět na hraně jaderného ostří?
Zo systému do systému
Tábory Nucených Prací (TNP) — 2

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0261 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made