Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vybrané kapitoly z dejín školskej reformácie.


Vybrané kapitoly z dejín školskej reformácie.

V roku 1970 som začal chodiť do prvej triedy a o rok neskôr som sa naučil nové slovo "reforma". Nepamätám si síce celý rozsah "reformy", ale viem, že písané číslo sedem sa nesmelo škrtať a súdružka učiteľka nám prísne zakázala hovoriť, že dva a tri je päť. Namiesto toho po novom platilo, že dva plus tri sa rovná päť.

Niekedy v piatej, alebo šiestej triede nám náhle vymenili časť učebníc za nové, reformné. Asi v siedmej triede sme veľa počúvali o reformnom "Problémovom vyučovaní". Napokon som v ôsmej triede ukončil základnú deväťročnú školu, ktorá bola v rámci reformy skrátená na osem rokov.

Už ako gymnazista si pamätám, že od prvej triedy ZŠ sa zavádzala množinová matematika, ale projekt skončil na tom, že polovica učiteľov prvákov nevedela, čo je to množina a deti si nedokázali zapamätať slovo inklúzia.

Potom som na niekoľko rokov stratil kontakt so školstvom a znovu ho získal v roku 1997, keď začala ZŠ navštevovať staršia dcéra a opäť prerušil pred rokom keď zmaturovala tá mladšia. Sú to síce nedávne dejiny, ale za tých 16 rokov mi úplne splýva reformácia s protireformáciou a alternatívnou reformou.

Moje vedomosti o reformácii v školstve uzatvára krásny český film "Studujeme za školou", kde si študenti vynútia reformu výuky, tak aby bolo menej memorovania, viac tvorivého myslenia a hlavne prepojenie školy s praxou. Tieto princípy školskej reformy poznajú asi všetci, nie všetci, ale vedia, že film je z roku 1939.

Uznávam, že moje vedomosti o školských reformách sú veľmi deravé, ale napriek tomu si dovolím tvrdiť, že na našom území minimálne 80 rokov nepretržite prebieha reforma (rozumej nepretržitý sled náväzných, protichodných a ľavopravochodných zmien) školstva s cieľom, obmedziť memorovanie, rozšíriť tvorivé schopnosti žiakov a prispôsobiť vzdelávanie potrebám praxe. Vzhľadom k vyjadreniam takmer všetkých zúčastnených je tento proces neúspešný.

Vyvstáva zásadná otázka. Ako je možné, že za 80 rokov (mám vážne podozrenie, že tých rokov je viac asi tak od 1774) reforiem masarykovského, ľudáckeho, komunistického, či demokratického štátu s vládami a ministrami všetkých farieb politického spektra neprinieslo, nie že dokonalosť, ale ani všeobecnú akceptovateľnosť?

Dôvodov by sa iste dalo nájsť na desiatky, možno stovky či tisíce. Fantázii sa medze nekladú. Ja uvediem iba jeden, avšak všeobecne platný. Ako chce niekto stvoriť jednotný školský systém, ktorý bude vyhovovať státisícom detí a násobne väčšiemu počtu rodičov, starých rodičov, učiteľov, vychovávateľov a ďalších zúčastnených?

Keď existujú :

- ľudia, ktorí si pod dokonalým vzdelaním predstavia deti v uniformách, ktoré na povel vstávajú, čítajú, počítajú, jedia, čúrajú a spia. Deti, ktoré bez váhania odpovedia koľko, je ln(97) a čo sa píše v knihe Jóbovej verš 15. Lebo "Ordnung muss sein".

- ľudia, ktorí sú presvedčení, že dieťa nesmie byť vo svojom vývoji nijak obmedzované.

- ľudia, ktorí, za vrchol vzdelanosti považujú schopnosť precítenia kozmickej energie objímaním stromov.

- ľudia, ktorí sú presvedčení, že jedine oni sami dokážu svojím deťom odovzdať potrebné poznanie.

- ľudia, ktorí považujú za perspektívnu znalosť angličtiny, ale aj takí, čo na prvé miesto položia čínštinu, či svahilčinu.

- ľudia, ktorí akékoľvek vzdelávanie považujú za zbytočnosť.

 

Týchto ľudí nijako nie je možné uspokojiť jednotným vzdelávacím systémom. Nie je potrebné nijak rozsiahle vzdelanie z logiky, aby človek zistil, že úloha nemá riešenie.

 

http://www.menejstatu.sk/vybr ane-kapitoly-z-dejin-skolskej-reformacie /Author: Jan Tokar # PakaSika63
Slovensko2013-12-1010
-
 55% ( 1 people voted )
+
Mame tu bezmala 250 rokov povinnej skolskej dochadzky a statneho skolstva. Vysledok? Permanentna reforma, ze sa v tom uz ani prepytujem, diva svina nevyzna, permanentne klesajuca uroven vedomosti, absolventi skol nepouzitelni v praxi, mizerne plateni, vypaleni ucitelia a nakakani rodicia. Kde asi udelali soudruzi z NDR chybu?
V prvom rade si treba uvedomit ze skolstvo nie je zadarmo (plati ho kazdy z nas v daniach) a nemoze fungovat bez konkurencie. Statny monopol na vzdelavanie bol vzdy vymyvarnou mozgou nejakou statnou propagandou a vyucujucimi metodami ktore si vymyslel nejaky uradnik na ministerstve. Stat nas nuti platit za nieco co nam sam nanuti!!! Preto ten dnesny stav.
Libertariani uz davno hovoria ze popri zruseni dani z prijmu je treba zrusit povinnu skolsku dochadzku. Je blbost domnievat sa ze by nejaka vyznamna cast deti sa prestala vzdelavat. (Ina vec je domace vyucovanie-to mali aj taki geniovia ako Goethe, Einstein, Mozart a Lavoisier). Po zruseni ministerstva skolstva a vsetkych uplne zbytocnych a skodlivych osnov by si ziaci (ci ich rodicia) jednoducho kupovali "vzdelanie na mieru"-v USA sa to vola taylor made education. Proste by studovali to co ich bavi a zaroven ich to uzivi. U studentov ktori by si platili vzdelanie by bola daleko väcsia zodpovednost za volbu stud. oboru i za prospech, na druhej strane by bol tvrdy tlak na kvalitu vyucby-platim vam za to, vyzadujem kvalitu. Mizerni ucitelia by mohli predavat svoje sluzby za menej ako ti dobri (resp. by nepredavali vobec) presne to by bolo i so skolami.
Je najvyssi cas sa zamysliet nad definitivnou a totalnou reformou, to co tu mame dnes miesto skolstva je dlhodobo neurdzatelne pokial nemame skoncit ako narod debilov...

Conte di Savoya # CopyXegu39
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-12-10 18:33:58 55e54ecb
Ved to je ´tááák jednoduché... čosi niekoho naučiť:::::::... Prrrrr---
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-10 18:51:30 58d4289b
Conte, ty si stratil posledné zvyšky zmyslu pre realitu?
V zaujme kazdej spolocnosti je, aby bolo vzdelanie dostupne co najsirsim vrstvam.
V zaujme libertarianov je sluzit psychopatickej elite a podrývať narody a ich štáty.

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-10 22:08:12 55ede03e
Maesal Zukov:
Evidentne si nepochopil zmysel textu, povinna skol. dochadzka vobec nezabezpecuje vzdelanie (nanajvys nabiflenie sa encyklopedickymi vedomostami) dokazom toho je napr. to ze USAcky alebo svedsky skol. system produkuje mraky analfabetov. Obe krajiny maju pov. sk dochadzku:
http://www.prave-spektrum.sk/ar
ticle.php?630&ezin_author_id=105


-V zaujme libertarianov je sluzit psychopatickej elite a podrývať narody a ich štáty...

Presny opak je pravdou ale nerobim si iluzie ze ty to pochopis...
Conte di Savoya # CopyXegu39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-11 18:18:30 55e54ecb
Klopi zmen dealera, tento ti dodava nejake svinstvo ... :D
Conte di Savoya # CopyXegu39
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-11 18:23:34 55e54ecb
250 rokov? Ušlo mi niečo? M. Terézia zviedla povinnú školskú dochádzku a tá žila pred cca 150 rokmi nie pred 250 rokmi .
Anupew # JacaNidy24
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-11 23:23:09 55a2522e
loading...
Neviem o čo vám tu ide!Ak povinná školská dochádzka fungovala pred89. rokom,treba sa opýtať prečo nefunguje teraz!Sále niekto mení učebnice,v ktorých je čím ďalej viac hlúposti.To vedie k ohlúpovaniu žiakov. conte di savoya,---A čo keď sa nabifli?Niečo mu v tej hlave zostane. Nie každý sa bifl. Treba zmeniť systém nie stále nové učebnice. Nahliadnite do nich! Je to hanba ,aké učebnice sú. Potom treba kvalitných učiteľov ,ktorí sa nebudú pozerať na triedu ako celok ,ale si budú všímať jednotlivého žiaka. Dnes je žiak v ôsmom ročníku a učiteľ nevie poradiť akú školu by si mal vybrať.Učiteľ by mal byť aj psychológ a nezosmiešňovať žiaka pred celou triedou. To je horšie ako dať jednu výchovnú.Telesný trest je zakázaný a šikana zo strany učiteľov prekvitá. Zas česť výnimkám.Kvalitní učitelia s väčšou právomocou a bolo by všetko vyriešené.Ak sme kedysi robili v škole pestvá a učiteľ dal žiakovi facku,ani sa doma nepriznal. Dnes si hocijaký sopliak dovolí zámerne vyprovokovať učiteľku a ešte si to natáčať na mobil..Samozrejme spolupráca rodičov a učiteľov chýba
Dnešní učitelia,česť výnimkám,nie sú ochotní venovať žiakovi ani minútu svojho voľného času. Lebo nemá zaplatené. Čo už s takým učiteľom. Učiteľské povolanie by malo byť poslanie.
Koľkí z vás študovali za socializmu ? Nič vás nenaučili?
Už len to by chýbalo,aby zrušili povinnú školskú dochádzku.


Jambo # RuhiXowo85
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-12 11:26:21 4e621353
Pre Maršala Zukova to platí dvojnásobne. Okrem oplzlosti asi nevie nič.

Jambo # RuhiXowo85
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-12 11:29:38 4e621353
jambo, lebo ľudia nechcú nič povinne - odmietajú povinnosti. Ale práva chcú všetky. nehovoriac o pohodlnosti, lenivosti, znižovaní nárokov na vedomosti.

:"Dnešní učitelia,česť výnimkám,nie sú ochotní venovať žiakovi ani minútu svojho voľného času."...Koľko rodičov robí dačo vo svojom voľnom čase pre školu, deti? Koľko detí sa zadarmo venuje dačomu prospešnému pre budúcnosť spoločnosti?


Dr Hujer # QyxaCunu65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-12 11:41:32 57c596fc
Dr Hujer,---Dakedy fungovali,krúžky. Tu je reč o školskom systéme, zdevastovanom systéme. Zle si čítal!! napísala som,že spolupráca učiteľov s rodičmi chýba.Sú rodičia ktorí sa venujú, lebo majú možnosť a nerobia na dve-tri smeny.Aj deti kedysi sa venovali prospešnému pre budúcnosť spoločnosti,no iniciatíva vyšla zo strany učiteľov.. Dnes sa stáva,že žiak je nadaný, príde za učiteľom aby mu poradil ,napríklad chce poslať dajaký príbeh.poviedku a učiteľ mu povie: to si musíš sám zistiť,ja sa ponáhľam ešte tam a tam ,mám tam ďalší džop.

Jambo # CapuSuxo47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-12 12:08:59 4e621353

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
d   de
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Situace ve Fukušimě na konci roku 2015


 Situace ve Fukušimě na konci roku 2015
Široký ohlas mělo přiznání kompenzací pracovníkovi, který se podílel na likvidaci havárie v elektrárně Fukušima I a nyní onemocněl leukemií. V areálu elektrárny se podařilo zí...
BRITŠTÍ OBCHODNÍCI CHTĚJÍ PO KONCI DIKTÁTU Z EU OPUSTIT METRICKÉ JEDNOTKY A POUŽÍVAT JEN LIBRY A UNCE
Stát je příčinou chudoby, kterou pak řeší
Ústava nemôže byť protiústavná

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0415 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles