Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Všežravý štát


Všežravý štát

Debaty o veľkosti, resp. viac či menej prerozdeľujúcom štáte, neskončia nikdy. Pravica sa stotožňuje so štátom minimálnym a naopak ľavica chce prerozdeľovať viac. Václav Rambousek patrí k prvej skupine. Vo svojej knihe Všežravý štát ponúka pohľad, ako v takom štáte funguje demokracia, ako sa narába s objemom peňazí v štátnej správe a nakoniec, že štát vlastne žiadne peniaze nemá.

Demokracia ešte neznamená výhru a bezstarostný blahobyt. Stačí sa pozrieť ako demokratický systém dopadol vo Venezuele alebo pozorovať situáciu u nás či v Česku. Pri klasifikácii demokracie sa však pre tento raz držme churchillovskej definície, ako z doteraz najlepšej formy vlády, akú sme vymysleli. Základný problém tvorí otázka – kto bude rozhodovať a o čom? Zvyčajne víťazná politická strana utvorí vládu alebo vládnucu koalíciu. Veľkou dilemou je následne distribúcia verejných statkov. Koľko treba vyzbierať, aby sme uspokojili vlastných voličov v širokom spektre rôznych záujmov je bod, na ktorom by sa malo ľavé a pravé politické spektrum rozchádzať, no súčasnosť je iná. Dnes už je podstatne ťažšie hľadať rozdiely medzi ekonomickými programami politických strán.

Na chod štátu sa zbierame z našich daní. Aká by mala byť ich výška sa práve rozhoduje vo voľbách. Ibaže, nielen že strany neponúkajú alternatívu, ale aj väčšinové hlasovanie nemusí priniesť zhodu v tom, aké verejné statky preferovať. Ako môže zlyhať kolektívne rozhodovanie nám predostrel v 18. storočí francúzsky filozof Condorcet. Problém známy ako hlasovací paradox spočíva v nemožnosti dospieť k želanému výsledku určenia priorít. Na rozdiel od jednotlivca a jeho jasných preferencií, v skupine je veľmi ťažké dospieť k jednoznačnému výsledku a preto je zároveň obtiažne definovať verejný záujem. Z tohto dôvodu je verejný záujem redukovaný len na záujem skupiny profesionálnych politikov.

Podnikatelia vo verejnom záujme

Výška daní je politickou otázkou. Viac "spravodlivosti" alebo viac "efektívnosti"? Viac spravodlivosti sa v politickom ponímaní rovná viac daní a viac prerozdeľovania. Menšie dane znamenajú viac prostriedkov pre súkromný sektor, ktorý hospodárenie zvláda omnoho lepšie ako verejný sektor.

Závažný problém predstavuje neprehľadnosť daňového systému. V spleti daňových výnimiek, zákonov a pravidiel sa stratí toľko peňazí daňových poplatníkov, že uvažovať o zvyšovaní daní je absurdné. Záujmy lobistov vytvárajú tlak na udeľovanie rôznych výnimiek a týmto spôsobom zahusťujú labyrint daňovej legislatívy. Následne, komplikovanosť zákonov a vysoké dane nútia firmy a podnikateľov manévrovať a znižovať tak výnosy daní pre štát. V súvislosti s tým, autor si všíma zaujímavý údaj. "Na počiatku 90-tych rokov dvadsiateho storočia mal napríklad český zákon o dani z príjmu desať tisíc slov a slovo "výnimka" sa v ňom vyskytlo 60x. O trinásť rokov neskôr mal osemdesiat tisíc slov a výnimka sa v ňom vyskytovala 260x." Tento začarovaný kruh je nezmyselný a pokým si politici neuvedomia jeho dopady, alebo neprestanú sledovať iba záujmy vlastných sponzorov, privedie nás táto špirála do nafúknutia železnej gule, ktorú budú vliecť budúce generácie.

Ďalším podstatným bodom je monopol na poskytovanie verejných statkov. Z prirodzených dôvodov má verejný sektor tendenciu k rozširovaniu. Táto zhubná vlastnosť požiera čím ďalej, tým viac prostriedkov zo súkromnej sféry, pretože verejný sektor disponuje monopolom na obstarávanie verejných statkov, rozhoduje sa v beztrhovom prostredí a je bez ohrozenia bankrotu.Inými slovami je to ako podnikanie s verejnými peniazmi za verejné peniaze.

Ako funguje hospodárenie štátu čítame denne v novinách – o koľko štát zákazku predražil, aké pravidlo bolo pri výberovom konaní porušené alebo dokonca, či vôbec vypísal súťaž o zákazku. Myslíte si, že politici sú natoľko hlúpi, že robia takéto chyby, ktoré vychádzajú na svetlo sveta? Nie, nie sú. Politici sa iba pohybujú v rámci mantinelov nastavených dnešným systémom. "Podnikanie s verejnými peniazmi, verejné súťaže o štátne zákazky a s tým spojená korupcia sú bacily spoločenského rozkladu." Kde je veľa zdrojov, tam je veľa záujemcov. Je to akoby ste hodili do vody so žralokmi krvavú návnadu a začali by sa okolo nej zbiehať ďalší a ďalší predátori. Vtipne to vystihuje Václav Rambousek tvrdením – "čím viac moci, tým viac mu zvoní mobil". Liečba chorého systému pozostáva z uzavretia peňazovodu politickým záujmom a nie vo zvýšení represie za daňové úniky!

Omyly zdravého rozumu

Dostávame sa k hlavnému problému. Lobistické a politické skupiny sú zrastené vlastnými rovnakými ekonomickými záujmami. Prezývka "crony capitalism" je výstižná. Príčina prečo si tak málo uvedomujeme dôsledky zákonov šitých na mieru záujmovým skupinám sa nazýva systém "koncentrovaných benefitov a roztrúsených nákladov". Zisk z podnikania "podporovaného" účelovými zákonmi je obrovský, zatiaľ čo občania jeho dôsledky pocítia iba minimálne. Preto do lobingu putujú nehorázne prostriedky, aby si z koláča, stihol uhryznúť každý potenciálny lobista.

Autor uvádza negatívne príklady drancovania verejného rozpočtu v podobe odborov alebo mantry "zelenej energie". Odbory – bojovníci v mene sociálnej spravodlivosti, inklinujú k podpore ľavicových strán a väčšiemu prerozdeľovaniu, čo je zase len zámienka na zásahy do ekonomiky v záujme vybraných skupín. Čiže odbory sú iba prezlečenými záujmovými skupinami. Zelená energia alebo obnoviteľné zdroje sú súčasným hitom, keď v záujme zachovania obývateľnej planéty investujeme do iných ako fosílnych palív. Falošný strach o životné prostredie maskuje finančné záujmy o bohaté dotácie, ktoré by v trhovom prostredí našli úplne iné využitie.

Opäť len presúvame zdroje z produktívnych do neproduktívnych odvetví. Návod, ako obísť tieto politické manévre a plýtvanie verejných financií, podáva autor počas celej knihy – obmedziť výdavky na politiku, znížiť dane, znížiť prerozdeľovanie a ponechať prostriedky v rukách jednotlivcov, ktorí vedia najlepšie ako s nimi naložiť.

Čo s tým?

Aj keď nám pri pomyslení na politiku a verejné plytvanie zdvíha žalúdok, nesmieme rezignovať. Najlepšou odpoveďou je poznanie skutočností, základných ekonomických poučiek, inými slovami – politicko-ekonomická gramotnosť. Jedným z mnohých zaujímavých postrehov autora je výučba predmetov na školách prvého a druhého stupňa. Zatiaľ čo politici chystajú krížovú výpravu proti spoločensko-vedným predmetom, nikto nespochybňuje úlohu matematiky a prírodných vied. Ibaže, na čo je komu v bežnom živote tabuľka chemických prvkov alebo poznanie krúžkovcov a pavúkovcov, keď sa radujeme zo zvýšenia platu o 2% pri inflácii 4%?

Treba začať osvetou, ktorá by sa premietla do lepšieho vzdelania a následnou lepšou voľbou našich politikov. Kniha Václava Rambouska je nenáročná a tenká, ale obsahom potrebných vedomostí nenahraditeľná pre každého, kto chce vedieť príčiny súčasného ekonomického úpadku a lieku ako z toho von.

Tomáš Zemko http://www.hayek.sk/vsezravy-stat/Author: Tomas Zemko # XaboTado40
Slovensko2013-09-251
-
 47%  ( 5 people voted )
+
Dovolte mensi uryvok, a skuste si ho precitat cely, pred tym, ako niekto zareagujete:

Whitlaw proti nám bodal dlouhým, kostnatým prstem a vypočítával jednotlivé položky jako ťuhýk přibodávající svou kořist na trnitý keř. „Tím je důsledek nevyhnutelný. Vy jste odpovědní za skutky své vlády. Jedná vaším jménem. Je to váš zaměstnanec. Pokud správně nedohlížíte na jednání svého zaměstnance, svou odpovědnost si nezasloužíte. Zasloužíte si to, co dostanete. Víte, proč vláda dnes vypadá tak, jak vypadá? Protože neděláte svou práci. Koneckonců, čí odpovědnost by to jinak měla být? Chci říct, dokážete si představit někoho, kdo by měl všech pět pohromadě a úmyslně takový systém navrhl? Ne — nikdo, kdo by měl všech pět pohromadě, by to neudělal! Tenhle systém neustále padá do rukou těch, kteří jej chtějí na krátkou dobu získat — protože jim to dovolíme my.“
Někdo zvedl ruku. Whitlaw ji gestem odmítnul. „Ne, teď ještě ne.“ Usmál se. „Nemám v úmyslu vám vyplachovat mozky. Ano, vím, že si to spousta z vás o tomhle myslí — také jsem četl úvodníky v novinách, ty, které volají po ukončení ‚vyučování politické indoktrinace‘. Chci k tomu říct jen tohle: všimněte si, že vám neříkám, co byste dělat měli. Protože nevím, co by to mělo být. Je vaše odpovědnost, abyste si to určili — musíte si vytvořit vlastní styl účasti na věci. Protože tohle je jedna jediná volba, kterou v životě dostanete — ať už o účast stojíte, nebo nestojíte. Všimněte si, že neúčast je také rozhodnutí — je to rozhodnutí k tomu být obětí důsledků. Odmítněte možnost ovládání své vlastní odpovědnosti a důsledky se dostaví. Pokaždé! S tím můžete počítat.
V tomhle je pointa — dávejte pozor. ‚Ať to udělá někdo jiný‘ není jen heslo lenochů — je to krédo otroka. Pokud chcete, aby na vás někdo jen dával pozor a vy si nemuseli dělat starosti, je to v pořádku; můžete se připojit ke zbytku stáda. Stádo je spokojené — podle toho je také poznáte. V tom případě si ale nebudete moci stěžovat, až vás zavezou na jatka. Za to privilegium si zaplatili. Vy jste jim ho prodali. Takže jestli chcete být svobodní, uvědomte si jedno: u svobody nejde o to, abyste byli spokojení. Jde o vyhledávání a využívání příležitostí — a o jejich využívání s plnou odpovědností. Svoboda není pohodlí. Je to závazek. Závazek spočívající v odhodlání žít v nepohodlí. Tyto dvě věci nejsou neslučitelné, ale je zatraceně málo lidí, kteří nežijí z podpory.

No toto # SymuXuqa71
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2013-09-25 15:31:05 55d8955a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0252 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made