Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vlaky zadarmo - déjà vu reálneho socializmu


Vlaky zadarmo - déjà vu reálneho socializmu

Ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny Milton Friedman je chronicky známy popularizáciou výroku, že "obed zadarmo neexistuje". V kontexte aktuálneho balíčka sociálnych opatrení aplikovaného na Slovensku preskúmajme či môžu dlhodobo existovať "vlaky zadarmo" a čo toto opatrenie prináša ekonomickým aktérom domácnostiam, podnikom a vláde (politikom).

"Vlaky zadarmo" je politické rozhodnutie. Znamená intervenciu štátu do spontánnych trhových procesov. Nemá žiadne ekonomické opodstatnenie a bude tak dlho aplikované, ako to pre politikov bude výhodné. Keďže železnice vlastní štát, zdrojom financovania vlakov zadarmo sú dane. Vláda tak preto svojou legálnou donucovacou mocou (daňovými zákonmi) zaťažuje jednu skupinu domácností a "pomáha" inej skupine. Ekonómovia nazývajú tento proces prerozdeľovaním.

Obhajcovia sociálnej spravodlivosti budú samozrejme podporovať takéto opatrenia, veď čo zlé môže byť na podpore študentov alebo dôchodcov. Problémom je však neefektívnosť tohto druhu sociálnej podpory, keďže "strojvodca" neskúma, či cestujúci študenti a dôchodcovia sú sociálne prípady, alebo patria do vyšších príjmových vrstiev obyvateľstva. Ako príklad neefektívnosti (a nesociálnosti) takéhoto prerozdeľovania môžeme uviesť nezamestnaného obyvateľa Veľkého Krtíša, ktorý zaplatí zo svojho 100 eurového nákupu potravín 20 euro daň z pridanej hodnoty. Tieto prostriedky potom politici použijú na podporu študenta z rodiny s nadpriemeným príjmom, bývajúcej v rodinnom dome v Devínskej Novej Vsi, ktorý denne cestuje vlakom zadarmo na prednášky na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Ak by už išlo politikom naozaj o preukázanie sociálnej empatie, mohli by zaviesť vlakové režimky zadarmo napríklad pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi a ich rodiny. Táto cieľová skupina má však iba 330 tisíc osôb, čo oproti 2,5 miliónu aktuáne oprávnených nárokovateľov (väčšina súčasných či budúcich voličov) je zanedbateľné.

Okrem priamych aktérov vlakov zadarmo sú tu ešte aj nepriami. Autobusové spoločnosti (podniky) a samosprávne kraje. Cenová intervencia v segmente vlakovej dopravy, v dôsledku ktorej spotrebitelia nahrádzajú autobusy vlakmi, znamená zmenu biznis plánov autobusových dopravcov. Rušenie liniek, prepúšťanie zamestnancov a znehodnotenie investícií. Pre samosprávne kraje (dotujúce regionálnu autobusovú dopravu) to znamená vyššie dotácie (úhrada strát vo verejnom záujme) v trasách, kde sa obidva typy dopravy prekrývajú. Môžeme teda hovoriť o multiplikácii neefektivity a nespravodlivosti ako dôsledku tohto politického rozhodnutia.

Termínom reálny socializmus sa nazýva typ ekonomicko-politického systému, ktorý sme na Slovensku mali do roku 1989. Hlavným dôvodom jeho kolapsu bola ekonomická neefektivita, ktorá spôsobila zaostávanie v porovnaní s vyspelými ekonomikám, v ktorých politici viac či menej nechali pôsobiť "neviditeľnú ruku trhu". V socializme nemal centrálny plánovač k dispozícii trhové ceny, ktoré vyjadrujú relatívnu vzácnosť jednotlivým zdrojov a preto tieto zdroje väčšinou použil na nesprávnych miestach. Aj preto sa reálny socializmus v poslednej dekáde často označoval ako "nedostatková ekonomika". Niektoré tovary sa vyrábali nadmerne a iné zas nedostatočne. Centrálny plánovač preto zaviedol na nedostatkové tovary prídelový systém, cez ktorý rozdeľoval žiadané tovary. Nie náhodou sa toto nápadne podobá zavedeným limitom na počty bezplatne cestujúcich, ktoré predstavili tento týždeň slovenské štátne železnice, ako reakciu na veľký záujem vlakov zadarmo. Rakúski ekonómovia Mises a Hayek vedecky dokázali, že socialistický ekonomický systém je dlhodobo neudržateľný a nevyhnutne sa musí rozpadnúť. Nakoľko vlaky zadarmo sú socialistický koncept, jeho budúcnosť je vopred jasná.Author: Ivan Sedliacik # LujaTalu40
Slovensko2014-12-256
-
 39%  ( 8 people voted )
+
Konkrétnosti a konkrétnosti...píše autor članku! A furt len zmyselnosť posilňuje nejakými "citovými...onééé" plytkosťami! Ak "spiaci " sprievodcovia, poloprázdne vagóny cestujúcich, "nutne" vždy kritizovateľný grafikon vlakov sú charakterizovateľným snakom --donedávna ! Tak keď sa naplnia "vozové jednotky" tak EKONOM FRÍEDMAN DOKÁZAL ŽE V OBRATE JE SÍLA EKONOMIKY!Ak sa pohybuje čosi vždy ---aspoň rozvíri vzduch! Ak to nie je niekomu jasné dajú sa použiť aj odbornejšie dôkazy! Dôkazy vplyvu na faktory súvisiace s mimo dopravnými aspektami!
klopi # JuxuQoxa93
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2014-12-26 17:33:56 58d4289b
AKO SOM SA STAL OBEŤOU BOĽŠEVICKO-KOMUNISTICKÉHO EXPERIMENTU. (Mikropoviedka)
Tento článok mi vnukol príležitosť podeliť sa s vami so železničnou tortúrou, ktorú som absolvoval pred týždňom a ktorá plne korešponduje s nadpisom môjho príspevku. Vybral som sa na pozvanie istej firmy do Bratislavy. Sám už neviem prečo - možno podvedome pod dojmom správ, ktoré v poslednom čase omieľajú bezprecedentný populistický krok zo všetkých strán - som si zvolil dávno zabudnutú cestovnú kombináciu: Po rokoch pocestujem výnimočne vlakom a uprostred cesty prestúpim známemu do auta. Naspäť to isté, ale v obrátenom garde. Pre cestu tam som si zvolil súkromnú novinku. Vlak šiel načas, grafikon nie je holubník a úmyselne vytvárať konkurencii podmienky na meškanie majú zaiste ošetrené v zmluve. Postál som si však asi 40 km medzi vagónmi pri záchodkoch ako za starých čias. Zatiaľ sa inak milý a upravený personál horlivo snažil nájsť mi miesto. Nie vo všetkých staniciach majú totiž predajné miesto a lístok si musíte chtiac-nechtiac zakúpiť vo vlaku. Chápem situáciu - starý štátny železničný moloch sa bráni súkromnej šťuke vo svojom rybníku, pardon, na svojich koľajniciach... Tu trochu odbočím: Niektorí ste si iste položili otázku, prečo som si nekúpil lístok cez internet. Správne, ale práve v tom to je – cez internet! Tí, ktorí ma poznajú vedia, že kupujem zásadne z ruky do ruky a v hotovosti.
Cesta späť bola zaujímavejšia. Pani za okienkom ma zrejme na pohľad ošacovala, že na Intercity nemám a vystavila mi lístok na obyčajný súčasný boľševický rýchlik. Nechal som teda odísť miestenkový Intercity a vzrušene som čakal pol hodinu na komunistický koženkový zázrak. Vagóny nasiaknuté pachom vyradenej zapožičanej stariny zo susedného štátu mi pripomenuli staré časy, rovnako ako opätovné státie medzi vagónmi pri záchodkoch. Ibaže tentoraz to bolo celú cestu. Bol síce štvrtok, ale tzv. údajne sociálne slabá žiacka komunita sa už s radosťou zadarmo presúvala cez celú republiku. Po sto kilometroch sa objavila prvá lastovička vlakového personálu. Vidím cez dvere skoro 130 kilovú sprievodčíčku, ako sa s námahou prepasírováva pomedzi sedadlá. Nie je síce v uniforme, ale prezradil ju tablet hompáľajúci sa na jej vodnatielkovom bachore a červená páska na rukáve ako kápo z gulagu. Je mi jej tak trochu ľúto. Zrejme posila na poslednú chvíľu povolaná zo zálohy v dôchodku, pomyslel som si. Čo už, pokus o budovanie svetlých zajtrajškov si vyžaduje mobilizovať všetky sily. Vnútil som jej lístok, otrávene a bez slova si ho pozrela a už sa drala do ďalšieho vagóna. Pred cieľom sa ešte mihla dvojica uniformovaných sprievodcov, ale tí nič nechceli. Keď cestovný adrenalín opadol, pomyslel som si, že som vlastne žiadny lístok nepotreboval. Stačilo zapadnúť medzi označenú sociálnu luzu pre ktorú bol tento nepochopiteľný experiment vymyslený a tváriť sa ako žiak. S tým by problém nebol, ale dúfam že po tejto skúsenosti si na železnicu spomeniem už len pri prejazde cez priecestie.
Namiesto epilógu:
To, že žiadny obed nie je zadarmo, je čistá pravda. Rovnako ako aj to, že žiaci prvovoliči si zvolia iný smer...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 10 people voted )
+
2014-12-26 19:38:45 bc7b649f
hm. pande uz nemusi klikat na pluska, sam si zvyrazni prispevok? chytra panda. kradnem :)

toto poprosim vysvetlit:
"Nechal som teda odísť miestenkový Intercity a vzrušene som čakal pol hodinu na komunistický koženkový zázrak"


ked si taka mudra mecarova cicina, nebude problem vysvetlit, preco este doteraz, tolko rokov po prevrate jazdime na kozenkovych zazrakoch...ved bravcova hlava to mohla hned zmenit, ci?


kucma # FyvaFixa25
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2014-12-26 20:45:27 bc707035
Trochu z ináho uhla... Mám taký dojem , že cez Vianočne sviatky by v našich Tatrách bolo "polopusto" -nebyť "déja vu reálneho.."... Totiž ten "ľadový mozaikový experiment" na Hrebienku --pod nafukovaciou kopulou---spôsobil , spôsobuje, mimoriadnu návštevnosť, zo širokého okolia ..vďaka "úľavam" v cestovnom / starý rodičia a vnúčata- hlavná to klientela/ ! Ináč na Hrebienku je --- len pešia túra--- k dispozícií---bez snehu!A ťahala by--- pozemná---a ťahala polo prázdne "vagóniky" aj s trpkým úsmevom !
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-12-27 04:57:15 58d4289b
Aké IQ musí mať jedinec aby pochopil že ak štát niečo niekomu dá, inému to musí zobrať?
(P.S. Služby, či skôr "služby" železníc už vyše 20 rokov bojkotujem.)

General Guderian # TyroMury04
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2014-12-27 07:39:30 55e4d202
PS-VB:
Vyššie ako ty-to je jediná isotoa v dnešnom neistom svete v ktorom tak zňfalo tápeš...

General Guderian # TyroMury04
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-12-27 09:14:28 55e4d202
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   p
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Protidemokratická demokracie


Protidemokratická demokracie
Žijeme v přeregulované Evropě, v přeregulovaném státě a přeregulovaných městech. Volení politikové se předhánějí v tom, jak zpřesní zákony a předpisy, jak zvýší tresty a ...
Zelenú energiu áno, ale nie lacnú!
USA se staly horším policejním státem, než si Orwell dokázal představit
Súkromná zoologická záhrada

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0293 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles