Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Vieme to napraviť?


Vieme to napraviť?

V 15. storočí, Čína mala najvyššiu životnú úroveň na svete. Miesta ako Nanjing dosiahli vrchol rozvoja s veľmi modernou infraštruktúrou, silnými ekonomikami, významným medzinárodným obchodom, skvelým zdravotníctvom a rastúcou strednou vrstvou.

Inde vo svete, Európania žili krátke, drsné životy v špine a totálnej chudobe a zomierali po tisíckach počas morovej epidémie. V porovnaní s Číňanmi boli v podstate neandertálcami a bádatelia ako Marco Polo písali ohromné príbehy o bohatstve a honosnosti na Východe.

Ak by ste v tom čase boli povedali čínskemu obchodníkovi, že počas ďalších niekoľkých storočí sa svetová dominancia presunie do Európy (a relatívne neznámej Ameriky), tak by vás bol vysmial. Bolo to jednoducho nemysliteľné vzhľadom na náskok v rozvinutosti, aký mala Čína pred zvyškom sveta.

A napriek všetkému, stalo sa to. Dejiny nám ukazujú, že tie skvelé západniarske veci (priemyselná revolúcia, technologické úspechy) a tie nie až také skvelé západniarske veci (imperializmus, otroctvo, genocída) dokázali presunúť nadradenosť z Východy na Západ.

Ironicky, situácia sa mení znova a dôvodom je niekoľko faktorov.

Na konci druhej svetovej vojny bol zlátaný nový globálny finančný systém, ktorý výrazne zvýhodňoval Spojené štáty. Počas nasledujúcich desaťročí, ostatné krajiny poslušne upratali dopady veľkorysosti americkej vlády a financovali nadmernú spotrebu tovaru.

Dostalo sa to až do takého bodu, kedy ľudia mali pocit, že je prirodzeným právom Američanov, aby mali obrovské domy, lacný benzín a kvantá harabúrd, rovnako ako vládu, čo dokázala kúpiť čokoľvek, čo chcela, bez nutnosti vziať do úvahy fiškálnu zodpovednosť. Veľká časť týchto vecí bola umožnená na úkor chudobných roľníkov v zámorí.

Oni dlhé roky dovážali americké, infláciou zasiahnuté produkty a trpeli obrovskými rozdielmi v životnej úrovni, to celé iba kvôli spôsobu, akým bol svetový finančný systém nastavený. Tento systém, postavený na Spojených štátoch ako strede ekonomického vesmíru, je teraz kompletne zničený a je to najväčšia zmena pravidiel za niekoľko storočí.

Je možné takúto silu zastaviť alebo otočiť? Veľmi nepravdepodobné.

Takéto obrovské zmeny v svetovom poriadku sa dejú iba pomaly, podobne ako gigantické lode menia kurz v úzkom prieplave. Prvotné zárodky zmien sa objavili pred desaťročiami, keď Spojené štáty začali mať neustály rozpočtový deficit na začiatku 60. rokov minulého storočia a dokonca ešte skôr, keď v roku 1913 bol schválený zákon o federálnom rezervnom systéme (ktorý navždy poznačil emisiu peňazí v krajine).

Táto negatívna zotrvačnosť rástla veľmi dlhý čas. Dnešné krízy dlhov, inflácie a nezamestnanosti sú len poslednými symptómami rakoviny, ktorá sa rozrastla celé desaťročia.

Absolútne objektívne, pacient sa už nedá zachrániť a dôvody sú pomerne jednoduché.

Americká dlhová situácia je už teraz veľmi ošemetná a aj vlastný rozpočet vlády ukazuje pretrvávajúci deficit na mnoho ďalších rokov. Nepochybne to predstavuje istú úroveň rizika pre veriteľov krajiny a trhy budú vyžadovať vyšší výnos, aby boli ochotné požičať peniaze americkej vláde.

Aj keby sme predpokladali, že celý existujúci dlh bude premenený na nové dlhopisy, vyššie náklady spojené s požičiavaním absolútne ochromia americké ministerstvo financií. Čím viac si požičajú, tým drahšie to bude a čím drahšie požičiavanie bude, tým viac si budú musieť požičať, aby splatili úrok.

Štáty sa zvyčajne ocitnú v tomto začarovanom kruhu, keď si musia začať požičiavať, aby zaplatili úroky z už existujúcich dlhov. Spojené štáty sú už dávno za týmto míľnikom.

Ak budete študovať stav amerických financií, tak uvidíte, že závezné sociálne programy ako dôchodky, rôzne dávky a zdravotná starostlivosť vysávajú 75% celkových federálnych príjmov z daní. To je celé ešte pred zaplatením čo i len centu úrokov. Zvyšok rozpočtu zahŕňa mnoho biliónov dolárov na ostatné výdavky ako napríklad rozkroky-ohmatávajúci agenti letiskovej bezpečnosti.

Vzhľadom na aktuálny rozpočet iba na samotné posvätné oblasti ako armáda a dôchodky, na príjmovej stránke chýba viac ako $400 miliárd. Amerika si musí požičiavať, aby zaplatila úroky.

Je možné, že príde rytier v žiarivej zbroji a zoseká výdavky o nutných (a drsných) viac ako 50%, aby sa aspoň dosiahol vyrovnaný rozpočet? Možné áno, ale extrémne nepravdepodobné pokiaľ mu nebudú udelené diktatórske právomoci. Získať väčšinu zo 435 členov Kongresu, aby prijali takéto bolestivé politické dôsledky , je prinajmenšom veľmi neisté.

Avšak tieto škrty by boli dosť len na vyrovnanie rozpočtu. Aby sa dosiahol pokrok v splácaní dlhu, museli by sa urobiť ešte výraznejšie škrty. A to je iba na dnešnej úrovni. Dlh narastá každým dňom, rovnako ako zbytočné výdavky na prorastové opatrenia.

Výdavky na dlh každopádne narastú, čo spôsobí, že deficit rozpočtu sa vymkne spod kontroly smerom ku eventuálnemu bankrotu.

Keďže veľká časť svetového finančného systému je postavená na americkom dlhopisnom trhu, americký bankrot rozpúta reťazovú reakciu insolventnosti bánk a firemných bankrotov, nehovoriac o spustení vlny záväzkov plynúcich z credit default swaps a iných derivátovych produktov v objeme niekoľkých miliárd dolárov.

Druhá (pravdepodobnejšia) možnosť je, že Americká centrálna banka bude naďalej financovať deficit premieňaním čistého vzduchu na peniaze, až kým eventuálne nedôjde ku strate dôvery v dolár ako rozumného uchovávateľa hodnoty.

Jediný dôvod, prečo sa to už nestalo je, že zatiaľ neexistuje žiadna vhodná alternatíva, ale existujú jasné náznaky, že investori a zahraničné vlády hľadajú rýchle riešenie. Menšie alternatívy ako Švajčiarsky frank, Singapurský dolár a zlato sú na rekordných maximách.

Odmysliac benevolentného diktátora alebo nejaký zázrak, táto situácia je nezastaviteľná a nezvrátiteľná až pokým ďalšia verzia svetového poriadku nezmení pravidlá ešte raz.

Zajtra prediskutujem sociálne dopady, ale najprv by som rád počul vaše názory na túto tému. Myslíte si, že problémy súčasného systému sú napraviteľné bez kompletného resetu v spôsobe, akým funguje svet?

Zdroj: Simon Black, Sovereignman.com  http://www.hayek.sk/vieme-to-napra vit/

Preklad: Patrik GalloAuthor: Patrik Gallo # JypoRylo60
Čína2013-09-123
-
 62%  ( 3 people voted )
+
Je jasné, že táto situácia, táto recesia, musí skončiť niekoho bankrotom. USA budú medzi prvými.

ale čo by sa následne stalo? revolúcia? Obrovské protesty a nedostatok tovarov?

človek potrebuje vodu, jedlo, elektrinu (alebo iný zdroj vykurovania). ako dopadne slovensko s potravinovou sebestačnosťou 55%? Ak to príde, a vieme že to príde, bude to drsné...

Robo # XybeMefy06
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-09-12 15:34:23 1f82a53a
nič sa nestane, dolár krachne, USA si natlačia inú menu ,štáty si zoštátnia aj reálne svoje centrálne banky,nielen na papieri a kurzy mien sa budú určovat podla parity kúpnej sily...to je celé...život pojde dalej len USA už nebude dostávat tovary a sluzby z celého sveta za zelené papieriky t.j. zadarmo ako tomu je dnes...v minulosti od Indianov kupovali pôdu za farebné sklíčka a korálky...teraz im už na ich podvody nik nenaletí

brano # PelaSedo59
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2013-10-23 15:06:32 c305bafe
Číňania, rovnako ako Indovia, Rusi, Brazílčania a všetci Arabi sú si dobre vedomí, že IBA zlato a striebro stále boli, sú a budú peniazmi!

iliak # QixiRibo79
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-11-04 19:56:01 b2124bfc

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Smrti se více bojí věřící, nebo ateisté?


  Smrti se více bojí věřící, nebo ateisté?
Všechna náboženství mají jedno společné. Vydávají se za to pravé, které nás přivede ke spáse. Spásou přitom myslí až stav po smrti. I když se v představách, co se s námi po ...
DILEMA: BÝT AUTORITOU NEBO CELEBRITOU? PAPEŽ FRANTIŠEK SI VYBRAL
ISLÁM DNES JAKO KŘESŤANSTVÍ VE TŘINÁCTÉM STOLETÍ?
Čo hovoria na náboženstvo pôvodní kmeňoví amazonskí šamani?

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Rusko pomalu škrtí Evropě kohoutek se zemním plynem


											Rusko pomalu škrtí Evropě kohoutek se zemním plynem
Zatímco ukrajinský operátor plynovodu Naftogaz prohlašuje, že veškerá přeprava plynu z Ruska do Evropy běží normálně, Bloomberg hlásí, že ruský export zemního plynu do Evropy slá...
Vývoj verejného dlhu SR
Estonský pozemní bojový dron THeMIS ADDER má za sebou ostré střelby
Čo majú spoločné karibskí piráti a kalifornskí väzni?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0232 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles