Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Utopené náklady elektromobility


Utopené náklady elektromobility

Na verejnosť sa dostal návrh Stratégie rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, respektíve jeho nové znenie.. Z materiálu je vidieť, že vznikol najmä preto, aby bol (väčšina materiálu opisuje, čo to vlastne to elektrické auto je a prečo je skvelé. Tušili ste napríklad, že medzi hlavné komponenty elektromobilu patrí karoséria, elektromotor, či batéria?). Ale zopár myšlienok v ňom dáva príležitosť pozrieť sa na súčasné trendy v oblasti elektrických áut.

Elektrické autá zažili svoju zlatú éru na konci 19. storočia a odvtedy sa beznádejne motajú v tieni bratov so spaľovacím motorom. Len intenzívne snahy regulátorov v USA a EÚ, ale aj charizma Elona Muska a jeho Tesla Motors v posledných pár rokoch ťahajú elektromobily späť na denné svetlo.

O (ne)výhodách elektromobilov sme pred časom písali tu. V skratke – elektromobily ponúkajú zaujímavé výhody, ale ku nim dostanete síce zmenšujúci sa, ale ešte stále dosť veľký balík nevýhod.

Ako každá technológia, elektromobily sú testované trhom, teda spotrebiteľmi. Tí zatiaľ rozhodli jasne. Po svete aktuálne jazdí len okolo 400 000 elektromobilov. Teda ak by sme všetky elektromobily sveta vzali a preniesli na Slovensko, stále by pokryli len zhruba šestinu vozového parku nášho maličkého štátu. Aj to je utopická predstava – v apríli 2014 bolo na Slovensku registrovaných 38 elektromobilov a 131 plug-in hybridov. Automobilov je registrovaných viac ako 2 600 000.

Napriek odporu ľudí, úradník už vybral víťaznú technológiu. Prečo práve elektrické autá? Prečo nie autá na zemný plyn, na stlačený vzduch alebo takéto elegantné vozy na drevoplyn? Ak by sme aj zadefinovali jednotný cieľ, napríklad znižovanie emisií (dotovanou elektrinou z hnedouhoľnej elektrárne...), zistíme, že neexistuje jediná správna technológia. Naopak, dnes sa posúvame do situácie, keď priemerný slovenský daňovník so svojím priemerným 11 rokov starým sadzometom bude dotovať zopár luxusných elektromobilov (aj maličký Nissan Leaf začína na 28 000 eurách).

Dva scenáre Stratégie predpokladajú 10 000, resp. 25 000 hybridov a elektromobilov na slovenských cestách v roku 2020. To by bol nárast o 5800% resp. o 14 700% oproti dnešnému stavu. Z malej základne sa ľahko rastie, ale aj tak tieto čísla pôsobia optimisticky. A stále je to len zhruba 0,35%/0,89% slovenského vozového parku.

A pre tento zlomok automobilov by sa mala vybudovať "národná sieť nabíjacích centier" na diaľniciach a rýchlostných cestách (cca. 50 centier – predpokladá sa postupné zahustenie s maximálnym intervalom 60km). Medzi ďalšie opatrenia patrí jazda v prednostných pruhoch, vyhradené parkovanie, či tzv. "zelené" verejné obstarávanie (teda miesto služobnej fabie za 10k+všimné bude verejná správa nakupovať elektrický Nissan za 30k+všimné). Za zmienku stojí aj povinnosť vybudovať nabíjaciu stanicu pri výstavbe nových parkovacích miest – a teraz čítajte pozorne: "10 % nových parkovacích miest rezidenčného parkovania bude vybavených nabíjacím bodom pomalého nabíjania a ďalších 30 % miest bude vybavených elektroinštalačnou prípravou na osadenie takéhoto nabíjacieho bodu, pri ostatných parkoviskách bude vybavených nabíjacím bodom pomalého nabíjania 5 % parkovacích miest a elektroinštalačná príprava na osadenie nabíjacej stanice bude vykonaná na ďalších 15 % parkovacích miest". To, že drvivá väčšina tohto budú utopené (stratené) náklady, ktoré predražia výstavbu, snáď ani netreba konštatovať. Nuž, ale stále lepšie ako vo Francúzsku, kde sa zjavil návrh dotovať za istých okolností kúpu elektromobilu sumou až 16 000 eur!

Aby sme len nekritizovali, Stratégia obsahuje aj zopár opatrení, s ktorými sa nedá nesúhlasiť, napríklad zjednodušenie administratívy pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry. Hoci lepším návrhom by bolo zjednodušenie administratívy pri výstavbe čohokoľvek...

Rozvíjať infraštruktúru pre elektromobily (či samotné elektromobily) je príležitosť pre súkromný kapitál, napríklad z oblasti energetiky. Európsky producenti elektriny trpia prebytkovým trhom, mimoriadne nízkymi cenami silovej elektriny a stagnujúcou spotrebou. Možno by sa im podarilo (napríklad v spolupráci s developermi vo veľkých mestách) zažať svetielko komerčnej nádeje pre elektromobily. Možno už dnes existuje komerčne zaujímavý segment pre elektromobily (Taxíky? Elektrobusy? Požičovňa miniáut pre turistov? Rozvoz pošty?). Ich uplatnenie však úradník ani pri najlepšej vôli nemôže uhádnuť a ním preferované napevno stanovené riešenie (povinná výstavba nabíjacích miest od Bratislavy po Medzilaborce) naopak odoberá vzácne zdroje, ktoré by trh využil na optimálnejšie riešenie.

S nástupom dotácii a zvýhodňovania malej skupinky bohatých motoristov však daňovník a spotrebiteľ opäť raz zaplače.

http://www.iness.sk/stranka/9 873-Utopene-naklady-elektromobility.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2014-08-292
-
 62%  ( 3 people voted )
+
Rýchloželeznice s rýchlosťou 400 km za hodinu, to je perspektívna oblasť, nájde sa osvietenec, čo sa k dielu prihotuje? Myslím, že áno.
Napriek odporu ľudí? Etatistov? Žijeme v socializme, tak prečo by vláda mala dbať na nestále vrtochy ľudu? Vláda prikazuje, pretože jej činnosť je dozor nad slobodou a súkromím a zrazu etatisti vyskočia, že nie sú elektromobily rentabilné. Azda nakradnuté prostriedky bývajú niekedy zmysluplne zúžitkované? Isteže, vynoril sa konkurent v boji o výpalné, preto sa etatisti angažujú.
Malo by prerozdeľovanie výpalného prebiehať opačne, v čo najväčšej miere by sa malo presúvať do najmenej vyhľadávaných odvetví, výborný návrh.
Nedá nesúhlasiť–zjednodušenie administratívy, kto čmáraniny dodržiava, sem tam sa nedá vyhnúť etatistickým špehom, ale kde niet vymožiteľnosti „práva“, tam nastal rozkvet slobody.
Zvýhodňovania malej skupinky bohatých motoristov, čo má byť? Veľa je povolaných a málo vyvolených. Daňovníci zaplačú? Nech nariekajú, keď sa lejú nakradnuté prostriedky práve do ich obľúbených bezodných dier a napríklad malá skupinka večných hypochondrov ryžuje na úkor svedomitých, bdelých a zdravých, aj vtedy sa sťažujú? Rovnostári by chceli rovnostársky podeliť výpalné.

Lidhja # JojaVime40
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2014-09-01 02:28:12 b228dfed
Lidhja # JojaVime40
nesklamal(a) si...veď Ty vieš.

Bertold # FuliXuju84
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-09-01 13:53:28 4e636d4f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Chce to víc Musků


Chce to víc Musků
Vítězství má mnoho otců, porážka je sirotek, říká klasik. Dnes získává úsloví ještě nový obsah. Jako by úspěšný výzkum, inovace a převratné nápady ani jednoho otce mít ...
Vítej zpátky, brontosaure!
ABSURDISTÁN
Generální ředitel Siemens vysvětluje, proč k sankcím na Rusko nikdy nedojde

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0211 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo