Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Únia kapitálových trhov | Akčný plán EÚ alebo ďalšia deformácia trhu?


Únia kapitálových trhov | Akčný plán EÚ alebo ďalšia deformácia trhu?

Vystúpenie Richarda Sulíka v europarlamente v rámci rozpravy k téme: Rozhodnutie prijaté v súvislosti s balíkom týkajúcim sa Únie kapitálových trhov Capital Markets Union CMU. Únia kapitálových trhovmá prostredníctvom rôznych opatrení za cieľ zvýšiť objem investícií v Európskej únii, ako aj ďalej prispieť k dobudovaniu jednotného trhu Európskej únie.

Niektoré opatrenia je možné vítať, najmä pokiaľ ide o odstraňovanie administratívnych bariér. Iné opatrenia však vedú k ďalšej deformácii trhu, čo v konečnom dôsledku investície poškodí. Na to, aby investície v Európskej únii skutočne stúpli na žiadané úrovne, však je potrebné oveľa viac ako len opatrenia predstavené v balíku týkajúcom sa Únie kapitálových trhov.

Výber pripomienok k plánom týkajúcich sa budovania únie kapitálových trhov (CMU)

Únia kapitálových trhov pozitíva

Najdôležitejšou časťou Únie kapitálových trhov je "odstránenie prekážok brániacich investíciám prostredníctvom prehĺbenia jednotného trhu". Toto je možné v plnej miere vítať. Koniec koncov, voľný pohyb kapitálu je jedným zo štyroch hlavných princípov Európskej únie. Všetky iniciatívy Únie kapitálových trhov, ktoré vedú k odstraňovaniu zbytočných administratívnych bariér, resp. všetky iniciatívy, ktoré vedú k zníženiu regulačného zaťaženia, sú prospešné.

Únia kapitálových trhov negatíva

Okrem odstraňovania bariér však Únia kapitálových trhov prichádza aj s iniciatívami, ktoré v záujme "zlepšenia fungovania trhu" trh ďalej deformujú. Medzi také iniciatívy patria napríklad:

 • Snaha dosiahnuť, aby malé a stredné podniky (Small and medium-sized enterprises SMEs) získavali svoje financovanie rovnako ľahko ako tie veľké
  To, že si SMEs požičiavajú drahšie ako veľké podniky má svoj dôvod úspory z rozsahu. Veľké podniky napríklad zvyknú mať oveľa rozsiahlejšiu úverovú históriu, dlhšiu históriu samotného podnikania, čo značí stabilitu, vyhodnotenie solventnosti u nich môže byť (relatívne, vzhľadom na veľkosť úveru) oveľa jednoduchšie a podobne. Tieto všetky rozdiely preto objektívne zvyšujú riziko a iné náklady pri požičiavaní SMEs. Ak by tieto rozdiely finančné inštitúcie nemohli zohľadňovať (alebo ich nemohli zohľadňovať v plnej miere), kapitál by bol prerozdelený menej efektívne, keďže by väčšie množstvo úverov získali podniky, ktoré ich nebudú môcť splatiť. Reálne sa tak celkové množstvo investícií zníži. 

Ak by navyše tieto náklady konvergovali, SMEs by mali menšiu motiváciu hľadať inovatívne spôsoby preukazovania svojej úverovej spoľahlivosti. Načo aj, keď by z toho mohli mať len náklady a nemohli by na tom získať? Ide tak aj o morálny hazard.
 • Snaha dosiahnuť, aby náklady na investovanie a prístup k investičným produktom konvergovali naprieč EÚ
  To je rovnaký problém ako vo vyššie uvedenom príklade so SMEs. Ak v nejakej krajine Európskej únie prevláda väčšia úverová disciplína ako v inej krajine EÚ, a teda sú tam štatisticky úvery splácané spoľahlivejšie, banky v tejto krajine majú vo všeobecnosti nižšie náklady na poskytovanie úverov, čo je objektívny dôvod na to, aby úvery v tejto krajine aj reálne boli lacnejšie. Ak sa však bude Únia kapitálových trhov snažiť konvergovať náklady jednotlivých krajín, opäť budú len zodpovednejšie krajiny doplácať na menej zodpovedné, celkové množstvo investícií sa zníži a bude to viesť k morálnemu hazardu.
 • Zníženie kapitálových požiadaviek na niektoré investície do infraštruktúry
  Kapitálové požiadavky boli vytvorené s cieľom zabrániť aktivitám, ktoré sú vnímané ako nadmerne rizikové. To, že niektoré druhy investícií (napr. do infraštruktúry) sú viac žiaduce môže byť pravda, no je to druhá a nesúvisiaca vec. Ak je určitá úroveň rizika neakceptovateľná tak musí byť logicky neakceptovateľná aj pre investície do infraštruktúry. Ak je akceptovateľná aj nižšia úroveň, nech sú kapitálové požiadavky znížené plošne a nie len pre vybrané projekty.

Čo by mala Európska únia spraviť na zvýšenie objemu investícií v ekonomike

 1. Únia kapitálových trhov by sa mala snažiť v čo najväčšej možnej miere odstrániť administratívne prekážky na trhu, no nemala by sa snažiť trh riadiť. Snahy o riadenie trhu prinášajú viac negatív ako pozitív. Prostriedkom na zlepšenie trhu teda nikdy nemôže byť jeho riadenie, ale vždy len ďalšia liberalizácia. Vďaka nej môže vzniknúť väčšia konkurencia, vďaka ktorej je možné lepšie nachádzať spôsoby, ako efektívnejšie napĺňať potreby zákazníkov.
  Európska únia však dnes robí častokrát presný opak snahami o riadenie trhu a "pomoc" spotrebiteľom zvyšuje regulačnú záťaž, čo zväčšuje bariéry na vstup na trh a obmedzuje tak konkurenciu. Finančné subjekty tak majú umelo väčšiu veľkosť, akú by mali na slobodnom trhu. V dôsledku toho sú niektoré finančné inštitúcie také veľké, že sú podľa EÚ "too big to fail" a je im zabránené zbankrotovať. To opäť bráni zdravej konkurencii a vyčisteniu trhu. V konečnom dôsledku tak Európska únia dosahuje opak zamýšľaného.
 2. Zníženie výdavkov ak Európska únia chce, aby sa objem investícií zvýšil, v prvom rade by mala sama znížiť svoje výdavky na čo najnižšiu úroveň. Euro, ktoré "investuje" Európska únia, je eurom, ktoré neinvestuje súkromný sektor. Na úkor reálne dopytovaných investícií tak Európska únia podporuje projekty, o ktoré na trhu nie je záujem.
 3. Ukončenie politiky lacných peňazí Európskej centrálnej banky nie nežiaducim následkom, ale cieľom ECB je prostredníctvom extrémne nízkych úrokových sadzieb znížiť množstvo úspor v ekonomike. No všetky investície musia pochádzať z úspor, a tak čím menej ľudia sporia, tým menej reálnych investícií sa uskutočňuje
  Vďaka nízkym úrokovým sadzbám síce ľudia môžu naoko "investovať" oveľa viac a stimulovať tak ekonomiku, ale keďže tieto projekty nie sú kryté reálnymi úsporami, sú odsúdené na zánik. Rast ekonomiky tak bol len bublinou. To bol koniec koncov aj dôvod aktuálnej krízy a o tom hovorí Rakúska teória hospodárskeho cyklu (ABCT).Ak teda Európska únia chce udržateľne zvýšiť množstvo reálnych investícií, Únia kapitálových trhov je (s určitými výhradami) dobrým krokom, no v prvom rade musí sama prestať tvorbe nových investícií brániť.

Prepis vystúpenia: Rozhodnutie prijaté v súvislosti s balíkom týkajúcim sa únie kapitálových trhov

Únia kapitálových trhov je správna vec, najmä ak ide o odstránenie prekážok brániacich investícii. Jednotný spoločný trh je vždy lepší ... koniec koncov voľný pohyb kapitálu je jedným zo 4 základných pilierov Európskej únie.

Problém je, že Komisia sa vo svojom návrhu nesnaží len odstrániť prekážky, Komisia vstupuje aj do procesov, do ktorých by sa rozhodne miešať nemala. Procesov, ktoré by mala nechať na trh.
Komisia sa snaží riadiť trh prostredníctvom regulácií, pričom problém je nie málo regulácií, ale veľa. Je jedno, ako dobre boli mienené.

Ak chce Komisia naozaj pomôcť súkromným investíciám, nech okamžite zruší Junckerov investičný 315-miliardový balíček.

Práve tieto investície s podporou verejných zdrojov budú vytláčať tie skutočné.

To by však Komisia musela pochopiť, že tu naozaj nie je na reguláciu všetkého.

Ďakujem.Author: richard sulik # QuguValo50
Európa2015-10-08
-
 50% ( 4 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

ZEMŘEL ÚDAJNĚ NEJSTARŠÍ ČLOVĚK V DĚJINÁCH LIDSTVA: BYL SILNÝ KUŘÁK A PŘEŽIL SVÉ ČTYŘI MANŽELKY


ZEMŘEL ÚDAJNĚ NEJSTARŠÍ ČLOVĚK V DĚJINÁCH LIDSTVA: BYL SILNÝ KUŘÁK A PŘEŽIL SVÉ ČTYŘI MANŽELKY
Indonésan, který o sobě tvrdil, že má 146 let, zemřel na vesnici, kde žil v provincii Střední Jáva. Podle jeho osobních dokladů se Mbah Ghoto narodil v prosinci 1870. To by z něj dě...
139 let stará záhada „andělské záře“
ÚKOL O BONBÓNECH UVEDL UŽIVATELE INTERNETU DO ROZPAKŮ. JAKÉ JE ŘEŠENÍ?
Cestovanie časom 1/5

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Konto pomoci Váhostavu


Konto pomoci Váhostavu
Pred vyše mesiacom vznikla charitatívna a dobročinná akcia Konto nádeje a pomoci Váhostavu. Dnes sú už k dispozícii prvé hmatateľné výsledky solidarity a dobroprajnosti mnohých občanov ...
Jak bude probíhat kolonizace Marsu?
Môže mať homosexualita nejaké výhody?
KONEC HOTOVÝCH PENĚZ? ZAČAL FINÁLNÍ ÚTOK NA SVOBODU OBČANA!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0202 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles