Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Technologickým pokrokom k bohatstvu


Technologickým pokrokom k bohatstvu

2/3 príjmov pre prácu, 1/3 pre kapitál. Takto znie jedno zo základných, dlhodobo nemenných pravidiel ekonómie o rozdelení príjmov medzi mzdy pre pracovníkov a zisky pre vlastníkov kapitálu. Tento pomer sa ale v posledných 20 rokov výrazne mení v neprospech pracovníkov, ktorých súčasný podiel tvorí už len okolo 60 percent. Jedno z možných vysvetlení je príchod Číny a jej lacnej pracovnej sily na svetové trhy. S tým, ako budú rozvojové krajiny bohatnúť sa ale bude tento vplyv postupne zmenšovať. Ani v rozvojových krajinách ale nie sú pracovníci schopní ťažiť z ekonomického rastu, tak ako vlastníci kapitálu.

Za týmto paradoxom stojí druhé vysvetlenie, technologický pokrok. Výkonnejšie a súčasne lacnejšie počítače a robotické zariadenia umožňujú firmám automatizáciu v nevídanom merítku. V nie tak vzdialenej budúcnosti nás roboty nahradia v prácach, o ktorých si mnohí ešte stále myslia, že sú navždy privilégiom mysliaceho človeka. Administratívni pracovníci, šoféri, ale aj právnici či ekonómovia budú nahradení robotmi, ktorí ich prácu urobia precíznejšie, rýchlejšie a hlavne omnoho lacnejšie. Podľa oxfordskej štúdie Carl Benedikta Freya a Michaela Osborna až takmer polovici dnešných zamestnaní hrozí ich nahradenie počítačmi a robotmi.

Pre mnohých táto otázka nepredstavuje problém. Technologický pokrok sa tu neobjavil predvčerom a do zabudnutia už poslal nejedno povolanie. Napriek tomu nás nesužujú 50 % nezamestnanosť a masy ľudí hladujúcich na uliciach, ako si to počas priemyselnej revolúcie predstavovali ludisti. Ich základný chybný myšlienkový predpoklad bol ten o konečnom množstve práce, ktorú je treba urobiť pre uspokojenie ľudských potrieb. Ľudské potreby sú ale v skutočnosti nekonečné a s nimi sú nekonečné aj pracovné možnosti, ktoré budú tieto potreby napĺňať. Zároveň je dôležité mať na pamäti, že kapitál nahrádza človeka vo výrobnom procese vtedy, ak robí tento proces lacnejším. Lacnejšie vstupné náklady sa rovnajú lacnejším výstupným cenám. Myšlienka o umelom spomaľovaní technologického vývoja je tak myšlienkou o znižovaní úžitku spotrebiteľa.

Prečo sa teda v posledných rokoch roztrhlo vrece so štúdiami zaoberajúcimi sa vplyvom technológii na trh práce? Spúšťačom je zrejme fakt, že situácia na pracovných trhoch má ďaleko od optimálnej. Zvaliť všetku vinu na hospodársku krízu by bolo síce veľmi jednoduché, v skutočnosti ale zamestnanosť vo vyspelých krajinách vykazuje klesajúci trend dlhodobo. Možno ešte dôležitejšie sa javí stagnácia reálnych miezd vztiahnutých na životné náklady. V krajinách ako USA, Veľká Británia či Nemecko sa reálne mzdy aj napriek výraznému technologickému pokroku takmer nepohli. Ukazuje sa, že sa tak nedeje práve preto, že pracovníci sú nahradzovaní automatizovaným kapitálom. Vlastníci kapitálu tak získavajú čoraz väčší podiel príjmov na úkor miezd pre pracovníkov. Priamym dôsledkom je aj rastúca príjmová nerovnosť, keďže kapitál je v porovnaní s prácou koncentrovaný v rukách menšieho počtu ľudí.

Zdá sa tak, že na jednej strane stoja ekonómovia so svojou teóriou podporenou dlhodobou historickou skúsenosťou, na strane druhej nespokojní zamestnanci s neútešnou bezprostrednou skúsenosťou. Pravdu je zrejme treba hľadať niekde uprostred. Ako sme už zmienili, jedným z najčastejších argumentov ekonómov v prospech technologického pokroku je historická skúsenosť. Len zbehlý pohľad na životné podmienky pred priemyselnou revolúciou a dnes z Vás musí urobiť jej veľkého fanúšika. Aby sme ale pochopili dnešnú nepriaznivú situáciu, je potrebné sa pozrieť na proces industrializácie pozornejšie, ako to dokladuje článok The future of jobs: The onrushing wave. V ňom ekonomický historik Joel Mokyr poukazuje na skutočnosť, že reálne mzdy v Anglicku medzi rokmi 1760 1830, teda uprostred priemyselnej revolúcie, stagnovali podobne ako to vidíme dnes. Zlepšenie nastalo až na konci 19. Storočia, kedy mzdy začali kopírovať rast produktivity. Toto 60 ročné hluché obdobie Mokyr vysvetľuje ako dobu, ktorú ľudia potrebovali na to, aby sa prispôsobili revolúcii, ktorá úplne zmenila charakteristiky práce. Remeselníkov v malých dielňach nahradila pásová výroba, s jednoduchou opakujúcou sa úlohou, prísny režim a disciplína podriadená novým spolupracovníkom, strojom. Víťazmi revolúcie boli dobre zaplatení kvalifikovaní pracovníci, ktorý sa starali o potrebnú údržbu strojov. Trvalo ale niekoľko desaťročí, kým sa úžitok z nových technológii dostal postupne aj k nekvalifikovaným pracovníkom a kým sa tí, vďaka investíciám do vzdelania prispôsobili novým trendom.

Ako teda reagovať na dnešnú situáciu? Jednoduchým riešením by bolo výrazne progresívne zdanenie a prerozdeľovanie smerom od vlastníkov kapitálu. To má ale zároveň výrazné demotivujúce účinky, čím sa dostávame späť k spomaľovaniu pokroku a znižovaniu úžitku spotrebiteľov, teda nás všetkých. Ideálne riešenie by bolo také, ktoré by technologický vývoj naopak urýchlil, ale zároveň minimalizoval jeho nepriaznivý vplyv na pracovníkov. Dobrou správou je, že jedno také riešenie poruke máme. Podpora školstva, vedy a výskumu a zlepšenie dostupnosti vzdelania (už dnes poskytované pomocou nových technológii) zabezpečia nielen technický progres, ale najmä pomôžu stlmiť jeho dopady na trhu práce. Vzdelanie umožní nielen rýchlejšie sa prispôsobiť dynamickým zmenám, ale zároveň znížiť príjmové rozdiely. Súčasne je nutné myslieť aj na záchrannú sieť pre tých, ktorých sa zmeny dotknú. Spolu slobodnými trhmi, ktoré umožnia prechod medzi prácou a kapitálom a tvorbu nových zamestnaní je toto najlepšia cesta ako zabrániť ďalším 60 rokom stagnácie.


http://www.hayek.sk/technolog ickym-pokrokom-k-chudobe/Author: Jakub Sokol # HoheWedi06
Technológie2014-10-074
-
 58%  ( 2 people voted )
+
Bludný článek.
Už jen jako příklad školstvím šířený a odměňovaný blud typu: "Ľudské potreby sú ale v skutočnosti nekonečné a s nimi sú nekonečné aj pracovné možnosti, ktoré budú tieto potreby napĺňať."
- Ale nejsou nekonečné možnosti ty "potřeby" zaplatit (z pohledu jednotlivce s omezenou peněženkou)...

nemma # HajaQyco43
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-08 20:35:19 4e889937
::Jednoduchým riešením by bolo výrazne progresívne zdanenie a prerozdeľovanie smerom od vlastníkov kapitálu. To má ale zároveň výrazné demotivujúce účinky, čím sa dostávame späť k spomaľovaniu pokroku a znižovaniu úžitku spotrebiteľov, teda nás všetkých""
autor trepe blbosti> ak zdanime bohatych miliardarov tak sa spomali pokrok? Prave naopak, ak by stat zdanil a mal peniaze na podporu vedy, tak by sa pokrok zvysil. Svetove elity vobec nepotrebuju pokrok pre nas hlupych zamestnancov, oni potrebuju poslusnych otrokov ktori makaju dovtedy kym su potrebni a potom nech zdochnu. Elity nepotrebuju vzdelanych otrokov ale hlupych a ovladatelnych otrokov.
Sucasne vzdelanie nie je vzdelanie, lebo uz plne funguje proces debilizacie obyvatelstva, ktoreho vysledkom je vela hlupych "vystudovanych" ludi, ktori maju vysokoskolsky diplom ale nic nevedia, nic nechapu a hovno dokazu robit. Naviac si myslia, ze diplom je nieco extra. Jedine co je realne extra pre mnohych vysokoskolakov je ich extra hlupost, extra neschopnost a extra namyslenost. V tom okamziku, ako nabehne celosvetova robotizacia fabrik a mnohych sluzieb, budeme tvrdo redukovani a eliminovani, lebo elity planety nepotrebuju 7 miliard zamestnancov
peternovak # GaboBogy46
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-10 14:34:09 2e1ea742
peternovak: Bohatství-kapitál-uskladněné úsilí není vytvářeno pouhým PŘESOUVÁNÍM vynucených peněz... Naopak ale ho lze snadno (a to se také děje) spotřebovávat (přičemž to, že zůstane pořád dost peněz nic nemění na tom, že reálné bohatství se snížilo).

mrkej # JowuCyha13
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-10 20:30:05 4e888d58
Dodatek: Spotřebovávat neboli z valné části zničit.
(Podle vynucených peněz, které jsou přitiskávány na jiném základě...to nepoznáš.)

mrkej # JowuCyha13
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-10 20:47:28 4e888d58

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   še
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Vládny bager vo vašej záhrade


Vládny bager vo vašej záhrade
Je dobré, že opäť ožila diskusia o vyvlastňovaní, v ktorej rezonujú obavy z možného zníženia ochrany vlastníctva. Rovnaká diskusia s rovnakými obavami prebehla pred niekoľkými rokmi...
Nigel Farage: Proč lidi využívají daňové ráje
Vzdělání pro kočku aneb inflace titulů
Jedno zapomenuté výročí.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0232 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo