Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Svet sa mení, musia sa aj hudobníci


Svet sa mení, musia sa aj hudobníci

Pred dvesto rokmi mal priemerný človek šancu vypočuť si svoju obľúbenú skladbu od hudobníka možno raz za život (ak mal šťastie). Pred dvadsiatimi rokmi si mohol kúpiť kompaktný disk a vypočuť si skladbu kedykoľvek mal chuť. Posledné dva roky už nepotrebuje nič, len internet.

S technologickou zmenou sa tak menil aj vzťah "hudobník poslucháč". Pred dvesto rokmi bol potrebný fyzický kontakt a k službe poskytovanej hudobníkmi mali prístup len tí, ktorým to bolo dovolené alebo si zaplatili. Čierni pasažieri mali smolu. Pred dvadsiatimi rokmi už stačil len obchodný vzťah sprostredkovaný cez vydavateľstvo. Hudobníka ste nemuseli fyzický stretnúť, ale mali ste k dispozícii jeho fyzický produkt. Dnes už hudobníka a poslucháča nemusí spájať nič. A to sa mnohým hudobníkom samozrejme nepáči. Mnohí sú totiž presvedčení o tom, že bez kontaktu strácajú aj možnosť zárobku.

Prechod medzi druhou a treťou fázou je najlepšie ukázať na číslach. Ešte v roku 1996 mal hudobný priemysel hodnotu 60 miliárd dolárov. Bola to zlatá doba vydavateľstiev. S novými technológiami a internetom však začal tento priemysel upadať a v roku 2014 dosiahol hodnotu 15 miliárd dolárov. Teda 4 krát menej! A to už sú v číslach za rok 2014 zahrnuté nové služby ako iTunes obchod alebo Spotify a ostatní online distribútori. Prepad hudobného priemyslu posledných rokov je tak neoddiskutovateľný fakt.

Nové technológie a hudba

A umelci s odpoveďou na seba nenechali dlho čakať. Najnovšie sa tento rok skupina 200 svetových umelcov (medzi nimi napr. aj Taylor Swift) spojila, aby sa spolu vytvorili kampaň namierenú proti YouTube, ktorý podľa nich sprístupňuje hudobným fanúšikom až príliš veľa hudby zadarmo. Bez ohľadu na to, ako to s ich požiadavkou na zmenu autorského práva dopadne, je už dnes jasné, že online streamovanie hudby tu s nami ostane a navyše bude rásť. Za posledný rok sa zdvojnásobil počet pesničiek prehratých cez online streaming na 172,4 miliárd ročne.

Aj napriek tomuto rýchlemu rastu prehrávania cez online servery priniesli tieto otvorené prehrávacie platformy pre umelcov "len" štvrtinové príjmy (0,6 mld. dolárov) v porovnaní s príjmami z spoplatnených služieb (2,3 mld. dolárov), kde patrí napr. Spotify.

YouTube tak stojí medzi dvoma mlynskými kolesami. Na jednej strane sú hudobníci, ktorí by radi videli väčší podiel na príjmoch YouTube a viac vynucovania autorských práv. Na druhej strane sú klasickí používatelia, ktorým už dnes YouTube odstraňuje zvuk z videí, kde je zvuková stopa porušujúca niekoho autorské práva.

Ako celkom zaujímavé riešenie sa javí nová možnosť na YouTube, ktorá umožňuje nahrať video, ktoré je "monetizated by claimant". To znamená, že autor videa môže použiť vo svojom videu zvukovú stopu, na ktorú existujú autorské práva, ale vzdáva sa všetkých výnosov, ktoré zarobí video na reklame, v prospech vlastníka pesničky. Týmto spôsobom ostane ovca celá (bežný človek má vo videu hudbu, ktorá sa mu páči) aj vlk sýty (hudobník zarába na šírení jeho hudby).

Vývoj hudby a jej ceny

Ďalšou výhodou príchodu moderných technológií pre hudobníkov je nepochybne zvýšenie ich podielu na celkových tržbách z hudby. V dobe kompaktných diskov mal síce hudobný priemysel niekoľko krát väčší objem, ale hudobník mal z neho len malý podiel.

V roku 1983 sa iba približne 8 % z ceny vinylového albumu ušlo priamo hudobníkovi. Zvyšok si rozdelili nahrávacie spoločnosti a distribútori. Keď sa na scéne objavili CDčka, hudobníci z ich predajnej ceny videli menej ako 5 %. Postupne sa tento podiel v roku 2002 vyšplhal na 10 %. Avšak vďaka príchodu možnosti predaja hudby online, ktoré pomohlo znížiť náklady na balenie a distribúciu, sa dostali hudobníci až na 14 % až 17 %. Toto je efekt, na ktorý nesmieme zabudnúť, keď hodnotíme vplyv moderných technológii na hudobný priemysel.

Celkovo je však pomerne ťažké porovnať vývoj cien a výnosov rôznych technologických spôsobov ako komercionalizovať hudbu. V roku 1889 v San Franciscu otvorili prvý salón s fonografom, kde ste si mohli vypočuť pesničku za jeden nikel (v dnešných cenách 1,30 dolára). Keď o pár rokov neskôr začal Thomas Edison predávať voskové valce s nahranou hudbou pre domáce počúvanie, stála každá dvojminútová nahrávka 50 centov (dnešných 14 dolárov). Rovnakú cenu mali aj nosiče pre prvé gramofóny nemeckého vynálezcu Emila Berlinera. Neskôr, po II. svetovej vojne, prebiehal konkurenčný boj medzi 12 a 7 palcovými platňami, pričom ich cena sa pohybovala od 99 centov (dnešných 8,94 dolárov) do 6,45 dolárov (58,23 dolárov). V osemdesiatych rokoch to boli kazety za cenu už dnešných 16 dolárov a v neskôr v roku 1992 ich predajom prekonali CD za asi 19 dolárov.

Môžeme sa pozrieť na vývoj cien aj trochu inak. Bez ohľadu na technológie a len cez prizmu ceny albumov. V roku 1974 stál priemerný album 24,50 dolára, o desať rokov neskôr 16,50 dolárov; v roku 1994 vzrástla cena na 17,98 dolárov; vrchol dosiahla v roku 2004 a to 18,42 dolárov. Odvtedy klesla cena na 14,97 dolárov v roku 2009 a 11,97 dolárov v roku 2014. Pointou je, že samotné nosiče ako zdroj príjmov hudobníkov pomaly ale isto strácajú na dôležitosti.

Dva typy reakcií na Slovensku

Spomínaný prepad hudobného priemyslu a ceny albumov dostihol aj umelcov na Slovensku. Ich reakcie môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch kategórií. Jedni sa spoľahli na štát a jeho zákony, tí druhí na svoju šikovnosť a moderné technológie.

Zástupcovia tých prvých pretlačili minulý rok v zákonodarnom zbore nový autorský zákon. Na jeho základe sa zvýšila a rozšírila "hudobná" daň na rôzne zariadenia, ktoré by už len potenciálne mohli niesť hudobné stopy. Hudobná daň sa tak od 1.1. 2016 týka mobilného telefónu (0,7 % z jeho ceny), tabletu (0,6 %), kamery (1 %), fotoaparátu (0,35 %), či tlačiarne, skeneru alebo smart TV (3 %). Ak si tak dnes kúpite televízor v hodnote 600 eur, v tejto cene zaplatíte 120 eur na DPH a ďalších 18 eur na poplatkoch za autorské práva.

Z ekonomického pohľadu nejde o nič iné, ako zvyšovanie nepriamych daní. Na rozdiel od DPH však nepoputujú tieto dane do štátneho rozpočtu, ale ich príjemcami sú kvázi súkromné organizácie, tzv. organizácie kolektívnej správy autorských práv ako napríklad SOZA, LITA a pod. Tieto následne podľa rôznych kľúčov alokujú vyzbieranú daň medzi svojich registrovaných autorov ako tzv. "náhradu autorskej odmeny". Ak by ste sa chceli dopátrať, koľko eur z vašich peňazí dostala tá, alebo oná kapela či spevák, tak ste bez šance. Tieto informácie totiž nie sú dostupné.

Obhajcovia existencie organizácií ako SOZA a ich činností argumentujú tým, že nové technológie a hlavne internet uľahčili nielen legálne kopírovanie (voči ktorému je postavený nový autorský zákon), ale obchádzanie celých zákonov o právach duševného vlastníctva. Inak povedané, rozšíril sa problém nelegálneho sťahovania a pirátstva. Využitie štátneho monopolu na získanie "zaslúženej" odmeny môže byť síce lákavé, ale zároveň však vytvára neistotu a náklady do budúcnosti.

Ako sme svedkami v prípade tohto zákona, je ťažké určiť mieru "tej správnej výšky odmien" a predovšetkým predpovedať ich vývoj do budúcnosti kto zaručí, že organizácie si neprelobujú o pár rokov novelu s navýšenými odmenami? Je veľmi ťažké odolať pokušeniu hýbať s desatinnou čiarkou, ak ide o milióny eur.

Pritom však existujú umelci, ktorí nezobrali príchod informačných technológií a internetu ako ohrozenie, ale ako príležitosť. Ide o spomínanú druhú skupinu umelcov. Napríklad v hip hopovej komunite čelia umelci rovnakému problému s (ne)ochotou poslucháčov kupovať si originálne nosiče. Navyše sa hip hop vzhľadom na jeho špecifický obsah nemôže spoliehať na hranosť v rádiách a následne tantiémy zo SOZA. Títo interpreti majú preto všetky dôvody hľadať alternatívne riešenia ako premeniť svoj talent a hudbu na zisk.

Raperi využili samotný internet a nové technológie vo svoj prospech. Začali na svojich profiloch na sociálnych sieťach a na koncertoch ponúkať originálne veci na predaj (trička, mikiny, šiltovky, okuliare, energetické nápoje atď.) viažuce sa na samotných interpretov (potlače s ich menami, textami, alebo názvami pesničiek). Takéto predmety sa ukázali ako vysoko efektívny spôsob speňaženia hudby. Majú totižto dve dôležité vlastnosti: 1) hodnota, ktorú im pripisujú fanúšikovia, je často oveľa väčšia ako hraničné náklady na ich produkciu, existuje tu teda pomerne ziskový priestor a 2) tieto predmety - na rozdiel od predaja hudobných stôp - nie je možné bezplatne stiahnuť, neexistuje teda pri nich problém čierneho pasažierstva ako pri predaji zvukových nosičov.

Jeden z najúspešnejších prevádzkovateľov tohto obchodného modelu na Slovensku, Rytmus, sa netají svojimi úspechmi v tejto oblasti podnikania. Najviac sa preslávila kolekcia mikín s nápisom JBMNT, na ktorej podľa vlastných slov zarobil stotisíce eur. A okamžite ho nasledovalo množstvo jeho kolegov z brandže. Dnes existuje špecializovaný web s názvom RukaHore, ktorého eshop má na Facebooku 132 tisíc fanúšikov a predáva produkty od 110 interpretov. Svoje okuliare, ruksaky, zimné topánky, či kryty na mobil tam predávajú všetci od Majka Spirita, cez Samuela Tomčeka, až po underground raperov ako Moloch Vlavo.

Všetci títo hudobníci sa tak naučili zarábať na svojej hudbe aj v prostredí, v ktorom sa autorské práva stávajú nevymožiteľným reliktom a legislatíva im prostredníctvom zákonov nedokáže zabezpečiť pravidelný príjem.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2016-12-0912
-
 54% ( 3 people voted )
+
Robus, uz minule, ked si tu bluznil o skolstve, som ti napisal, ze aj lzivu propagandu je nutne vediet pisat a tiez ju musi pisat clovek, u ktoreho nie je mozne spajat vytvaranie nim kritizovaneho problemu priamo s jeho osobou a tiez, ze mas v rukach papier o v ziadnej ekonomike nevyuzitelnom vzdelani, z univerzity, ktora je uz preslavena tym, ze udeluje doktoraty aj vyslovenym retardom...

A co ty mamlas urobis, hned v dalsom clanku moje slova o urovni komercnej ustanovizne v BB, zriadenej vyhradne pre vydavanie papierov o vzdelani retardom, potvrdis...

Nikto normalny nebude nikdy od ziadneho uctovnika, ani od tych ovesanych Nobelovymi cenami, ocakavat viac, ako zvladnutie obsluhy uctovnickej kalkulacky... Konkretne, zvladnutie mimoriadne narocnych matematickych operacii scitania, odcitania, delenia, nasobenia a vypoctu percent... Ak v tychto narocnych matematickych operaciach zlyha absolvent ZS, dana ZS by mala dostat ministerske napomenutie... V pripade takehoto zlyhania absolventa SS, by dana SS mala byt okamzite zrusena a v pripade takehoto zlyhania absolventa VS, by uz asi bolo vhodne uvazovat aj o vystrielani celeho pedagogickeho zboru danej VS...?

"Ak si tak dnes kúpite televízor v hodnote 600 eur, v tejto cene zaplatíte 120 eur na DPH a ďalších 18 eur na poplatkoch za autorské práva."

Robus, u nas je DPH 20%... Ak je maloobchodna cena televizora 600 eur, v nej zahrnuta DPH = 100 eur a nie 120 eur a 3%-ny poplatok za autorske prava = 14,56 eur a nie 18 eur, ako tvrdis ty... Neuveritelne, magor s papierom o uctovnickom VS vzdelani, nedokaze vypocitat ani hodnotu DPH, zahrnutej v maloobchodnej cene...

Clanok sice o nicom, pravdepodobne si si nim len plnil nejake publikacne zavazky, ale aspon si mi v nom odhalil mozgovy trust slovenskych pravicovych liberalov – Rytmusa... Vdaka tebe uz viem, odkial sa vzal Sulikov napad s trickami JBM Alianciu za RDN, od Rytmusa, Rytmus nejebe len nejaku alianciu, on jebe na vsetko, jebe na to JBMNT... :-DDD

Dakujem Robus, teraz uz viem, kto je skutocnym vodcom slovenskych pravicovych liberalov a mozno aj ceskych...? :-DDD

JBMVV Robus...


uctovnicka kalkulacka # VuguHewi66
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-12-09 18:02:01 5ee77486
Ach bože, siahodlhý článok o čomsi, a o ničom. Ano, bolo kedysi tak, a dnes je inak. Hudba je stále nejako dopravená k poslucháčovi. Kto chce zarobiť, nech sa postará o kvalitu! Ak kedysi bol analog s kvalitou 20Hz - 20000Hz, a toto sa dalo dostať na vinyl, potom s kvalitnou analogovou aparatúrou dostať do reprakov, to bol pôžitok! Dnes je akýchsi 300bitrate čo?? Kvalita? Koľko kvality dá hudobné CD-čko? Žiadne nedá kvalitu analogu!!! Žiadne! Ale soroš technopropaganda dennodenne melie o vývoji, špičkových technologiách, čo ja viem, čo ešte.Prečo sa opäť idú lisovať Vinyly? Aj mapriek tomu, že sú drahé. trocha prachu nezabrání, aby to dalej hralo! Na CD škrabanec, a môžeš vyhodiť! Digital je uchom poznať, je suchý, drapľavý, neautenttický! Nech akokoľvek zvukár nastavuje pulty, ekvalizery, a plno efektov, stále len domrví analogový signál z mikrofónu. Už za prvým kompresorom sa zdehonestuje čistá príroda - hlas speváka/čky, o čom je vlastne digitál? Technický virtuál, falošná ilúzia umeleckého prednesu. Nič iné! Pomocou tohto virtuálu sa kradne hudba, umenie, všetko. Na toto sa vymyslel digitál v umení! Zakázal by som ho.


Turansky # RetyGosa97
-
 62% ( 3 people voted )
+
2016-12-09 19:20:50 55879dd9
..Pande36...na scénu..Vaša parketa....ale odborne...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 19:29:59 58d4289b
Rád by som, Klopky, ale nedá sa. Pre mňa platí realita z prvej vety. Nie som na asociálnych sieťach, neviem čo je to pozerať filmy či počúvať hudbu na TvojaTrubkabodkacom, nekupujem platne, DVD prehrávač nemám. Načo by mi bola všetka tá márnivosť? Ale vy už viete že keď chcem, zistím si konkrétnu kultúrnu akciu, docestujem tam osobne a vychutnám si to naživo. A nemusí to byť vôbec so šťastím vidieť iba raz za život, ako autor píše. Napríklad, taký Iced Earth uvidím už po šiestykrát, tentoraz v hale v Gottwaldove, no ešte deň predtým si odskočím na klubový Sodomafest... Alebo, také filmy sa pozerajú zásadne v kine a keď nie je dostupný, môžem si naň bežne docestovať, zaletieť, to nie je problém. To, čo rieši autor článku ďalej, to sa mňa netýka. Takže sorry Klop, sám vidíte že som zaneprázdnený návštevami kultúrnych akcií a nemám čas na domáce strácanie času jalovým počúvaním tých lesklých platničiek do nemoty a čumením do TV bedne.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 21:22:23 d405c1fd
Pande, ale Death už počuť môžeš. Jedine z platne, alebo CD, alebo ak si zohnal master pásku. Neviem. To je výnimka, určite máš niečo čo už naživo počuť nebudeš. Na nejakých nosičoch určite. Napríklad demá od Anathemy a keď hrali ešte death doom a podobne. Už len staré kazety na Ebayi za brutálne ceny. Platne tak isto, jedne v Prahe. A rada black metalistov nehrá ani na živo. Ako starý Burzum. Dôvod je jasný, sám chlapík si doma trieskal BM, ale už sa mi nezdá taký dobrý... Neviem ako si na tom s Vargom. Pálil kostoly, čo je dobre. Kopa kapiel už neexistuje. Smutné, ale musí sa stať.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 45% ( 1 people voted )
+
2016-12-09 22:58:50 bca71470
Soros všetko on.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 23:13:39 bca71470
loading...
Tuan..., ak nepočúvaš hudbu z pásky, tak ďalej choď do riti. A tak tiež nie Soros môže aj za poškriabanú platňu, teda CD. Všetko Soros. Pozeráš sa ešte aj pod svoju posteľ, či tam nie je ten Soros?

Platne boli síce dobré, ale vyhrajú sa, preto sa nahrávali na kazetu/cievkáč. Bol si hrdým vlastníkom platne a nesústružil si ju, radšej brúsiť Type IV kazety s vhodnou redukciou šumu, ak si nenahrával na šrote. Aj tie CD zneli lepšie na páske. Kilohertzov mali dosť, ale boli pomalé a menej vydržali ako klasiky. Samozrejme nie cez staré tesly, ale Apexy a TEACy...

bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 23:16:06 bca71470
Nemôžem napísať kotučák.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 23:17:10 bca71470
Neviem kde som tam zakoktal...?
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 23:19:38 bca71470
Inak Turansky, ako vlastne počúvaš hudbu? Stavím sa že z integrovanej Realtek zvukovky alebo čínskeho rádio-cd prehrávača z tesca. neveril by si, ale aj ten analóg býval dosť na piču, keď si mal na piču hifi.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-09 23:27:54 bca71470
Potešujúca tá mimoriadna dávka humoru s tými Šorošovými cédéčkami. Zdá sa, že chudákovi Jurajovi v poslednom čase nič nevychádza. Takže bratia liberáli, bacha na vinylistov ! Akékoľvek praskanie, či už v éteri, či cez steny susedov treba hlásiť ihneď ! Buďte bdelí !!!
FcKensie # HegaNojy80
-
 45% ( 1 people voted )
+
2016-12-10 07:00:36 59ad0c66
Je sympatické..FcKesie80.. že humor je aj Vašou doménou. No isté Vaše vyjadrenia navodzujú tzv. "býčiu atmosféru" a oponenciu. Je to síce "zábavné" no riešenia sú "tá het"...Prajem...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-12-10 10:11:41 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0308 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made