Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Svet potrebuje lepšie pravidlá, svet potrebuje StartUpy miest


Svet potrebuje lepšie pravidlá, svet potrebuje StartUpy miest

Veda a technika dnes postupujú míľovými krokmi. Mosty stavajú robotické tlačiarne a čoskoro si možno vytlačít e aj steak na nedeľný obed. Už dnes je väčšina kuchynských robotov a spotrebičov pripojená na internet, testujú sa prvé auta bez vodičov a mate E-hodinky, ktoré majú väčší výkon ako počítač, na ktorom vyslala NASA prvého človeka na mesiac.

Pre rýchlu ukážku tohto progresu sa stačí pozrieť na to, koľko svetla sme dokázali vyprodukovať za hodinu práce v rôznych dobách. Podľa dát zozbieraných Williamsom Nordhausom je zrejmé, že nie len sme sa za posledných 100 rokov neuveriteľne zlepšili, ale navyše má krivka vysoko pozitívny trend do budúcnosti (Graf 1).
Graf 1.

Tento obrovský boom a zlepšenie v jednej časti našej kultúry (technológie a veda) sa však v takej miere neobjavuje v inej časti kultúry v spoločenských inštitúciách, normách a pravidlách, ktoré formujú naše vzájomné interakcie. V budúcnosti tak môžeme očakávať, že skutočnými obmedzeniami ďalšieho vývoja nebudú ani tak dostupné zdroje, vhodné technológie, ale skôr pravidlá, podľa ktorých žijeme/budeme žiť.
Ľudia v rozvojových krajinách sú očividne najviac zasiahnutí negatívnymi následkami života v rámci nesprávnych inštitúcií. Sú to tak práve tieto časti sveta, ktoré potrebujú v najrýchlejšej možnej miere zmeniť ich inštitúcie a prijať tie, o ktorých vieme, že fungujú. Bohatstvo je tvorené prostredníctvom kooperácie veľkého množstva ľudí, ktorých interakcie majú charakter hry s nulovým súčtom. To znamená, že potrebujeme inštitúcie, ktoré tento typ interakcií podporujú. Sem patria predovšetkým dobré definovaná a chránená inštitúcia súkromného vlastníctva, bezproblémové možnosti obchodovania a investovania a rôznymi nástrojmi zviazaný často najväčší predátor v krajine štát.
To sa však ľahšie napíše ako vykoná. Dôvodom je, že zlé pravidlá neškodia, resp. nevyhovujú všetkým rovnako. Vždy existujú hlboko v systéme zakorenené špeciálne záujmy rôznych skupín, ktoré ťažia z momentálneho inštitucionálneho usporiadania. A to aj napriek tomu, že ich krajina ako celok na to dopláca. Rozvojové krajiny tak môžu pomerne ľahko a bezproblémovo kopírovať posledné výsledky vedeckých poznatkov a využívať moderné technológie, to však už neplatí o fungujúcich inštitúciách. Tam nie je kultúrna evolúcia taká jednoduchá. Riešenie tohto problému môžu predstavovať mestské StartUpy.
StartUp mesta
Ekonómovia sa dlho venovali fungovaniu rôznych pravidiel a ich vplyvu na blahobyt. Menej však možnostiam zmeny existujúcich pravidiel a implementácii nových. Časť ekonómov a medzi nimi aj držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Romer, sa však pokúsili tento problém zaseknutých inštitúcií vyriešiť. A prišli s jednoduchým riešením, keď nemôže isť Mohamed k hore, pôjde hora k Mohamedovi. Alebo inak povedané, keď nemôžu ísť dobré inštitúcie a pravidlá k obyvateľom rozvojového sveta, pôjdu títo obyvatelia k dobrým inštitúciám a pravidlám. Stačí založiť nové mestá s fungujúcimi inštitúciami, kde sa miestni vládcovia s určitým typom autonómie dôveryhodne zaviažu, že budú tieto inštitúcie chrániť a ľudia sa tam sami nasťahujú.
Jeden z prvých "prirodzených experimentov" tohto typu sa uskutočnil v Hong Kongu. Z politicko-historických dôvodov sa Hong Kong stal dočasne Anglickou kolóniou a pod určitou formou Britskej administratívy ostal až do konca 20. storočia. Táto oblasť v Číne tak zdedila svoju inštitucionálnu výstavbu skôr od adoptívnych rodičov z Veľkej Británie, ako od jej pravých rodičov. A práve toto inštitucionálne dedičstvo stojí za ekonomickou vyspelosťou Hong Kongu v porovnaní s ostatnými časťami Číny
Neskôr sa čínska vláda pokúsila o obdobný experiment a založila s podobnými inštitúciami ako Hong Kong dnes prosperujúce mesto Shenzhen. Mesto bolo síce neustále podriadené Čínskej vláde, ale fungovali v rámci neho pravidlá a inštitúcie veľmi odlišné od vtedajšej Číny. Konkrétne inštitúcie, ktoré umožňovali ľahko investovať a podnikať zahraničným firmám a obchodovať bez štátneho zasahovania jednoducho povedané pro-trhové inštitúcie. Množstvo ľudí sa následne začalo sťahovať do tohto mesta a z relatívnej málo osídlenej oblasti sa stalo veľkomesto s približne 11 miliónmi obyvateľov. Následne sa toto mesto stalo akými návodom ako robiť reformy v rámci celej Číny a zároveň argumentom prečo ich robiť.
Toto je model, ktorý chcú ekonómovia okolo Paula Romera zopakovať aj v ostatných rozvojových krajinách. A umožniť tak vytvoriť oblasti s novými a hlavne fungujúcimi inštitúciami a to bez nutnosti meniť existujúce a hlavne nefungujúce inštitúcie v rámci celej krajiny. Chartrové mestá tak umožňujú začať od čistého stola a obísť rôzne špeciálne záujmy, ktorým vyhovuje status quo. Takéto mestá navyše dovoľujú experimentovanie s rôznymi spôsobmi inštitucionálneho usporiadania interakcií medzi ľuďmi. A to všetko bez toho, aby ste museli o svojich predstavách presviedčať milióny obyvateľov v rámci celého štátu alebo ich nútiť do niečoho, čo nechcú.
V budúcnosti tak nebude problém dostupnosť nových technológii. Veda postupuje míľovými krokmi dopredu. Rovnako sa zdá, že nás nečaká ani nejaký rapídny nedostatok vzácnych surovín. Stále sme lepší v ich využívaní a objavujeme stále nové ložiská. To, čo bude v budúcnosti brzdiť tvorbu bohatstva a zlepšovanie podmienok pre život sú inštitúcie, normy a zákony. Jednoducho pravidla spolunažívania. A práve startupy miest môžu byť jedným zo spôsobov ako tento problém riešiť.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2016-01-185
-
 50%  ( 4 people voted )
+
Robus, ty moj oblubeny imbecil, vravis, ze "Svet potrebuje lepšie pravidlá, svet potrebuje StartUpy miest Veda a technika dnes postupujú míľovými krokmi. Mosty stavajú robotické tlačiarne a čoskoro si možno vytlačít e aj steak na nedeľný obed."...? :-DDD

Po precitani si druhej vety tvojho dristu, som okamzite preskocil na jeho zaver... Steaky zasadne nejedavam, vzdy si radsej dam rezen a tomu, ze mosty, leziac nad riekami a udoliami, sa cele dni a noci nudia a preto stavaju roboticke tlaciarne na tlacenie steakov, sa vobec nedivim... Tiez by som sa na ich mieste nudil a pravdepodobne staval nejake roboticke tlaciarne...?

Rehot, ktory si mi vsak sposobil v zavere tvojho dristu, ma takmer katapultoval z kresla...

"To, čo bude v budúcnosti brzdiť tvorbu bohatstva a zlepšovanie podmienok pre život sú inštitúcie, normy a zákony. Jednoducho pravidla spolunažívania." :-DDD

Vravis, ze svet potrebuje lepsie pravidla, lebo pravidla spolunazivania (zakony) budu brzdit tvorbu bohatstva... Zabudol si konkretizovat, koho bohatstva...? Netrap sa ale kvoli nim, oni tie zakony velmi uspesne obchadzaju uz dnes... :-DDD

Ano pupus, najlepsie pravidla spolunazivania su ziadne pravidla... :-DDD

Zavidim americkej ambasade, ze sa jej podarilo pre INESS v tebe ziskat takeho prenikaveho myslitela...

Odkaz pre Riska Duranu: Risulko, kontroluj trosku ludovu tvorbu Robusa, lebo sa pomaly ale iste menite z propagandistickej zumpy na estradu... Ak si toto vsimne americka ambasada, pravdepodobne vas okamzite prestane sponzorovat...? V USA maju komediantov dost, kvalitnych, takmer vsetkych zidovskych... :-DDD

Uz len jedna otazka na zaver... Robus a kvalifikujes sa ty vobec na siritela liberalneho amerikanizmu...? Si uz obrezany...? Ak nie, tak sa okamzite daj obrezat... Hocikomu... Nech ti kludne ufikne aj zalud, ved aj tak uz jeden nosis na krku... :-DDD


inessolog # JaruHeho62
-
 63%  ( 9 people voted )
+
2016-01-18 16:06:37 c6a9f601
Proti tomu, že svět potřebuje lepší pravidla, nelze nic namítat, ale lidstvo potřebuje především nastolit trvalý globální mír! Vyzývám proto především všechny obyvatele Evropy: "Evropané, mějte rozum! Evropa byla vtažena do projektů známých jako 1. a 2. světová válka jednou a tou samou globální mocností, a teď jen líně přihlíží tomu, jak se tato mocnost snaží zatáhnout Evropu do další identické, 3. světové války."
Jednu možnost vzniku a zavedení nového světového řádu, v rámci kterého by byl globálně nastolený trvalý mír na celé planetě, jsem popsal v článku: http://miloslav7
.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-
planete.html

Miloslav Dedek # LafiToju89
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2016-01-18 16:22:18 b2d186f6
chovanculiak, ty si k0k0t a práve vďaka takým k0k0t0m ako ty svet vyzerá ako vyzerá, nwo sa šíri a svet sa stáva jednou veľkou väznicou. založ si také mesto na svojej záhradke a imigranti ti tam dôjdu sami.
ty yebo, len zabúdaš, že v takých mestách sa dá len makať a možno "zarobiť", ale nie žiť. preto ľudia z miest keď si zarobia peniaze, utekajú na dovolenky na chaty, k moru do zátoky , alebo na metalový festival, a hocikde inde, len aby neboli v tom tvojom vysnívanom meste - väzení, a tie peniaze utratia na to , aby mohli 2 týždne v roku žiť.. aj z ba.výhody tých miest, ako divadlá , plesy, reštaurácie na úrovni si užíva len malá časť iluminátov, ktorým tie mestá patria, resp. ich ovládjú.
a tie mestá potrebujú zdroje, vodu, potraviny z okolitého sveta.
toto je presne politika iluminátov, napchať ľudí do mestských preľudnených anonymných get, aby na nich robili a nezavadzali v okolí na golfových ihriskách a v poľovných revíroch a dať im možnosť zarobiť si a kúpiť to čo im vlastne ilumináti zobrali, tj. slobodu, možnosť byť v prírode, užiť si voľný čas.a v getách sa dajú ľahko ovládať, výberom daní (kreditná ekonomika), odstavením vody, elektriky a pod. a funguje to tak už od škôl.
ale jestvuje proti tomu obrana! sú to rómovia! nasťahuj ich do toho tvojho honkongu, a narobia ti z toho obrí luník. :DDD

urbi et orbi # WoraWeta90
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-18 18:31:40 b2295d05
"Jednoducho pravidla spolunažívania"... jojo abysme se s tou státní svinskou vrchností a jejich "umělým prostředím" snesli, co... Ale má to cenu?

ojeebinn # KeveQeko77
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-19 00:44:30 4e88be76
aky startup ? co to je za kktinu? vies co by potrebovalo ludstvo? menej takych snilkov a zbytocnych slov odtrhnutych od reality

pacient01 # FavoJeju52
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-19 12:18:38 b9456815

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   šty
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Krivda


Krivda
Fašista nie je ten stredoškolský učiteľ informatiky... Fašisti sme my všetci, čo sme na túto zvláštnu hru Pánov a poddaných pristúpili... Nemusíme ju už hrať. Už sa viac nenecháme ...
Je rozumné ustupovat zlu?
BOWLINGOVÁ KOULE A PEŘÍ PADAJÍ V NEJVĚTŠÍ VAKUOVÉ KOMOŘE NA SVĚTĚ
Otrávení Pacifiku. USA v ohrožení?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0278 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo