Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Súkromné vymáhanie práva


Súkromné vymáhanie práva

Aj tí "najväčší liberáli" majú problém akceptovať predstavu súkromného vymáhania práva, kde by systém spravodlivosti v spoločnosti kompletne zabezpečovali súkromné spoločnosti. Systém, v ktorom by si každý mohol vybrať vlastného "dodávateľa bezpečnosti a spravodlivosti" a nebolo by to založené len na princípe monopolného postavenia jednej gigantickej organizácie, ktorá sa nemusí obávať straty zákazníkov – a teda robiť si, čo sa jej zachce.


A pritom o čo by to bolo lepšie. Nehovoriac o rýchlejšom a efektívnejšom vymáhaní spravodlivosti – ušetrili by sa aj enormné prostriedky už len z toho dôvodu, že by sa nezatýkali ľudia, ktorí nikomu neublížili (tzv. victimless crime). Podľa niektorých odhadov spadá až 86% väzňov vo federálnych väzniciach v Spojených štátov do tejto kategórie, z celkového počtu 1,5 milióna!


Ľudia už zistili, že ak je monopolne štátom zabezpečovaná produkcia potravy, znamená to hlad, ak je rovnako zabezpečovaná doprava, znamená to nedostupnosť, meškanie a diskomfort, ak zdravotná starostlivosť, znamená to zbytočné úmrtia a ak je rovnako zabezpečovaná spravodlivosť, znamená to väčšinou nespravodlivosť, alebo jej veľmi dlhé a náročné vymáhanie.


Napriek tomu sa obávajú systému spravodlivosti založeného na trhovom princípe, pričom hlavným argumentom je to, že potom by sa bohatí ľudia jednoducho vykupovali spod obvinení a ušli by tak "spravodlivému trestu". Na tejto výčitke by nebolo nič zvláštne, ak by to neplatilo práve pre dnešný systém spravodlivosti, kde sa to deje buď neoficiálne alebo oficiálne tam, kde je to legalizované.


Jedným z posledných prípadov, ktoré zarezonovali médiami, bolo 100 miliónové vykúpenie sa spod obvinení Bernieho Ecclestona. Sudca mníchovského súdu akceptoval 100 miliónov dolárov od Ecclestona a tým fakticky zastavil ďalšie jednanie v tejto veci. Bernie bol obvinený zo 44 miliónového úplatku nemeckému bankárovi Gerhardovi Gribkowskemu (ktorý si už odpykáva 8,5 ročný trest), za to že v roku 2006 podpísal predaj práv Formuly 1 spoločnosti CVC, čím si Bernie upevnil svoju pozíciu šéfa F1.


Hrozil mu 1o ročný trest, no ako neformálny šéf F1 s ročným obratom 1,5 miliardy dolárov nemal problém túto sumu zaplatiť, čo samozrejme vyvolalo vo verejnosti vlnu kritiky.


V prípade štátneho systému spravodlivosti a vymáhania práva táto kritika ale nemá absolútne žiadny vplyv na ďalšie fungovanie týchto inštitúcií. Nik nemôže povedať, že ich služby už nebude využívať, alebo že im nezaplatí. Nik neskrachuje. Naopak vytvorí to precedens, ktorý budú právnici radi využívať.


Toto je prípad, ktorý by sa aj v trhovom systéme spravodlivosti dal riešiť finančnou kompenzáciou, keďže predpokladám že Bernie nie je človek, ktorého nevyhnutne treba pred verejnosťou zamykať do klietky. No ak má byť reč o spravodlivosti, tak si dovolím predpokladať, že by suma za uzavretie prípadu s 1,4 miliardovým prevodom nebola taká nízka a že Bernie by po vynesení rozsudku neodchádzal s úsmevom na tvári. Na druhej strane ak by to aj bola adekvátna kompenzácia, arbiter ktorý vo veci rozhodol by sa musel snažiť dôveryhodne zdokladovať závery svojho rozhodnutia.


V trhovom systéme sa dodávatelia musia obávať reakcie spotrebiteľov aby nestratili trhový podiel. Preto sa snažia dodávať čo najkvalitnejšie služby. To platí v každej oblasti a takisto by to platilo aj v prípade spravodlivosti. Stačí ak si verejnosť uvedomí, že dodávanie bezpečnosti a spravodlivosti je služba ako každá iná. Dovtedy tu budeme mať skôr nespravodlivosť a konformisti budú stále hovoriť o potenciálnych trových rizikách.Author: Martin Bulak # QoxiPedy87
Svet2014-08-215
-
 45%  ( 1 people voted )
+
súkromné vymáhanie práva tu už dávno funguje. kto si akého právnika podplatí tak dopadne súdny proces.
kto neplatí, prehrá.

Peter # RoduByba06
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2014-08-22 11:09:24 c350b50b
...
sionista # GusuSidu37
-
 67%  ( 5 people voted )
+
2014-08-22 12:54:44 b22996a2
Systém súkromnej spravodlivosti existuje už dlhú dobu. Schválne hovorím o systéme súkromnej spravodlivosti, lebo tento systém nezahŕňa len vymáhanie práva, ale najprv jeho uplatnenie, a to uplatnenie u súkromnej spoločnosti a až následne po vydaní právoplatného rozhodnutia súkromnou spoločnosťou aj jeho vymáhanie.

Ide o systém rozhodcovských súdov - kedy súkromná spoločnosť (väčšinou s.r.o. alebo a.s.) vydáva na základe vopred dohodnutej rozhodcovskej doložky rozhodnutia, ktoré sú postavené na roveň rozhodnutí štátnych súdov.

Stačí si požičať u poskytovateľa nebankových pôžičiek, súčasťou zmluvy je rozhodcovská doložka a vopred dohodnutý rozhodcovský súd. V praxi to znamená, že pár súkromných osôb, ktoré vedú nebankovku, sú dohodnuté s pár súkromnými osobami, ktoré vedú rozhodcovský súd a v prípade neplnenia zmlúv sa rozhodnutia vydávajú ako na bežiacom páse. Výsledky vidíte v praxi sami.

Nie je určujúce, či spravodlivosť uplatňujú súkromné spoločnosti, alebo štát, vždy je rozhodujúci len ÚMYSEL. Ak to robím s úmyslom napĺňať najvyšší princíp Spravodlivosti, môžem to robiť aj v rámci súkromnej spoločnosti. A naopak, ak je úmyslom len zarobiť peniaze a mať pohodlný život na úkor ostatných, nepomôže ani sebe-väčší dohľad štátu.

Dobré ráno, ľudia, otvorte oči!

Michal Novak # VugaKehy40
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2014-08-22 12:55:11 d405d1ed
Vedel som, že takéto niečo existuje, ale "padla mi sánka"...čo je toto za spoločnosť, kde to žijeme? To radšej totalitu, komunistov a ŠTB ako toto...Veď je to mafiánsky prístup!!!

Bertold # FuliXuju84
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2014-08-22 13:04:41 4e636d4f
Ten ofotený exekučný príkaz tam dal aký chytrolínko?, hádam platený bloger denníka sme, aktualne....či?:-)
Takto sa manipulujú a oblbujú ovčania: tá suma 0,41 eur bol zvyšok z istiny ,ktorá niekoľkokrát previšovala trovy exekúcie,dlžník uhradil najprv pohľadávku/istinu/ a ostalo mu z nej 0,41 eur,ale trovy neuhradil vieš Ty podrypávač-o.i. bolo to aj v médiach-cmuk

Jan Loksa # JivuKasi38
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2014-08-25 15:59:48 b2298af2

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   sed
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Ukrajinci nechtějí poslechnout povolávací rozkazy


Ukrajinci nechtějí poslechnout povolávací rozkazy
Ukrajina zahájila třetí fázi mobilizace a v každém městě a vesnici jsou povolány desítky mužů do armády. Místní lidé už začínají chápat, že musí odporovat válce společně a ...
Ukrajinský parlament nepřijal podmínky pro půjčku MMF
VĚDCI VYVINULI MATERIÁL, DÍKY KTERÉMU PŮJDE DÝCHAT POD VODOU BEZ KYSLÍKOVÝCH BOMB
ŠÉF FBI JAMES COMEY: EVROPU ZASÁHNE TEROR JAKÝ JSTE DOPOSUD NEZAŽILI

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0241 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne