Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Štátne väznice a ich management


Štátne väznice a ich management

Stručný popis riešeného problému: Štátne väznice a ich management
Krajina pôvod: USA (neskôr UK, Nový Zéland, Kanada, Južná Afrika, Austrália, Puerto Rico)
Typ samosprávy: Mesto, Členský štát federácie USA
Názov samosprávy: Coral Gables, Miami, Florida
Rok realizácie: 1984 súčasnosť

Detailný popis riešeného problému

Štátom prevádzkované väznice čelia rovnakým problémov ako všetky ostatné inštitúcie, ktoré sú v managemente verejného sektora. Nedostatok alebo žiadna konkurencieschopnosť, nízka kvalita za vysokú cenu, poddimenzované financovanie, nedostatok miesta a následné preplnené cely, nedostatočná základná starostlivosť i hygiena, násilie, drogy, sexuálne útoky a mnohé ďalšie. Naviac, štátne väznice sa stávajú len akýmsi štartovacím miestom pre budúcich kriminálnikov, ktorí získajú tie "správne" kontakty na tých "správnych" ľudí, a ktorí v budúcnosti naďalej pokračujú v trestnej činnosti eventuálne majú tendenciu spáchať závažnejšie trestné činy, než tie, za ktoré boli odsúdení. V roku 1993 a 1994 sa v Británií pokúsili zaviesť do praxe štatistiku, podľa ktorej monitorovali efektívnosť štátnych nápravných zariadení. 80% odsúdencov sa opätovne vrátilo k páchaniu trestnej činnosti v nasledujúcich dvoch rokoch po prepustení z väzby. Po zistení týchto čísiel sa od zverejňovania a vedenia takejto štatistiky upustilo z dôvodu, že by sa vedenie väzníc neukázalo práve v najlepšom svetle.

Vyriešiť tento problém si žiada odstrániť štátny monopol vo väzenskom systéme, povoliť vstup súkromného sektora, ktorí vybuduje a bude riadiť nové väznice s lepšou ostrahou a lepšími podmienkami pre život odsúdencov.

Detailný popis stratégie na riešenie problému

V spojených štátoch rozkvitá podnikanie so súkromnými väznicami. Prvým priekopníkom bola už v roku 1984 firma Wackenhut Corrections Corporation v Miami na Floride. Dnes okolo 30 z 50 štátov profituje z neverejného riadenia týchto inštitúcií. O možnosť prevádzkovania väzenia sa uchádzalo a stále uchádza mnoho spoločností. Jedna z najväčších je Correctional Services Corporation, ktorá riadi nápravné zariadenia v 19 štátoch federácie. Po vytvorení aliancie s inými spoločnosťami (Sodexho, Wackenhut Corrections Corporation, Serco) prevádzkuje väznice napríklad aj v Puerto Ricu, Austrálií, Veľkej Británií, Južnej Afrike, Kanade a na Novom Zélande.

Do Veľkej Británie sa konkurencia medzi nápravnými zariadeniami zavádza postupne od roku 1992, kedy bola otvorená prvá súkromná väznica, The Wolds. 9 zo 136 väzníc sú pod managementom súkromného sektora, vrátane imigračných centier. V Anglicku a Welse sú všetky služby na prepravu väzňov v súkromných rukách. Na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť, konštrukčné práce a catering prebiehajú výberové konania.

Konkurencia tlačí prevádzkovateľov nápravných zariadení k efektívnemu nakladaniu so zdrojmi, zvyšuje štandardy a znižuje náklady.

Najväčšou prekážkou súkromných väzníc je byrokracia a záujmy politikov si "prilepšiť" najrôznejšími cestami. Napríklad do volieb v roku 1998 v USA prispela na volebnú kampaň Americká únia verejných väzníc sumou 4.1 milóna USD. Pre porovnanie, Correctional Services Corporation prispela čiastkou len 280 000,- USD. Je samozrejmé, že sa štátna moc nechce len tak bez boja vzdať takej štedrej finančnej výpomoci z vreciek daňových poplatníkov. Preto to asi ani nebude náhoda, že tak ako sa u nás zastavila privatizácia neefektívnych štátnych podnikov vytvárajúcich dlh, tak aj niekoľko štátov ukončilo a postavilo mimo zákon privatizáciu verejných nápravných zariadení.

V USA trvalo vybudovanie štátneho nápravného zariadenia 15-20 rokov. Súkromné boli postavené za 6-9 meiacov. Vo Veľkej Británií to bolo 10-12 rokov v porovnaní so súkromnými, ktorým to zabralo necelých 9 mesiacov. Tieto údaje tiež neochvejne demonštrujú efektívnosť súkromného sektora.

Popis výsledkov riešenia

Konkurencia funguje! Súkromné nápravné zariadenia stanovili nové štandardy ich managementu. Vo všetkých relevantných merateľných hodnotách vychádzajú z porovnaní súkromne riadené väznice lepšie ako štátne. Operujú lacnejšie, s väčšou efektivitou, nemrhajú peniazmi daňových poplatníkov, majú vyššie percento úspešnosti zacieliť sa na jadro problému trestancov, lepšie ich prevychovať a prispieť tak celej spoločnosti. Vo Veľkej Británií nezávislá inšpekcia väzníc konštatovala, že v súkromných väzniciach je lepšia zdravotná starostlivosť, menej problémov (útoky a nepokoje medzi trestancami), kvalitnejšie vzdelávacie i rekvalifikačné kurzy, odsúdenci trávia čas účelnejšie ako je tomu v štátnych zariadeniach. To všetko znižuje pravdepodobnosť, že by sa väzni po odpykaní si trestu vrátili k trestnej činnosti a pomáha im začleniť sa kvalitnejšie späť do spoločnosti.

Zdroje:< br />http://www.adamsmi th.org/80ideas/idea/36.htm
http://en.wikipedi a.org/wiki/Wackenhut#private_prisons
http://www.g4s .com/usw/usw-about_wackenhut/usw-history .htm
http://www.independent.co.uk /news/uk/study-rebuts-claim-that-jail-wo rks-1403683.htmlAuthor: ha # LivoPenu98
Svet2015-03-133
-
 50%  ( 2 people voted )
+
no, este presunut drogy z cierneho trhu do lekarni a polovica mafianov nebude mat co zrat (ale stale im este ostava vysoko zdaneny alkohol, statne zakazky a vypalne)

Yanath # VepeBeke80
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2015-03-14 19:54:13 559f68d2
reklama na veznice. bozinku ludia su tupucki... niekedy ma to tu pri citani este vie rozosmiat.
lolo # TinuPoku32
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-03-15 00:55:44 55a22681
Je naozaj mudre brat si priklad z krajiny, ktora ma najviac veznov k poctu obyvatelom? Pan Lipsic u nas presadil pravidlo 3x a dost . A za par rokov mame preplnene veznice. Zavedieme sukromne veznice a kam sa posunieme?
hellmuth # NosyTuce35
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-03-15 09:17:00 55edea94

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

KYJEV UVEDL POČET VOJÁKŮ, KTEŘÍ ZAHYNULI V DONBASU. ITÁLIE DODÁ UKRAJINĚ 90 OBRNĚNÝCH VOZŮ


KYJEV UVEDL POČET VOJÁKŮ, KTEŘÍ ZAHYNULI V DONBASU. ITÁLIE DODÁ UKRAJINĚ 90 OBRNĚNÝCH VOZŮ
Italská vláda povolila uspořádání jednání o zakoupení ukrajinskou armádou 90 obrněných vozů Iveco LMV, prohlásil italský premiér Matteo Renzi...
Aj Angela Merkelová môže vážne pochybiť
Další obrovský hřebík do rakve dolaru?
Nazdar parazité!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0251 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo