Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Spotrebné dane robia chudobných chudobnejšími


Spotrebné dane robia chudobných chudobnejšími

Najchudobnejších dvadsať percent domácností v Británii utratí v priemere 1 286£ (~ 1 515€) ročne na ‘dane z hriechu’, ktorými sú najmä dane zo stávkovania, dialničná daň, letištná daň, tzv. ‘zelené dane’, a spotrebné dane z tabaku, liehu a pohonných látok. K tomu všetkému navyše minú 1 165£ (~ 1 372.5€) na DPH. Tieto čísla však ešte nezahŕňajú ceny samotných tovarov, iba daň. Sú to značné sumy peňazí pre ľudí žijúcich z minimálnej mzdy. Pre tých v spodnom kvintile (delí súbor hodnôt na päť rovnakých dielov, pozn. prekladateľa), predstavuje 1 286£ utratených na ‘daniach z hriechu’ 11.4 percenta ich disponibilného príjmu domácnosti. Na každú ôsmu libru, čo najchudobnejší Briti vynaložia, jedna libra im je vzatá na daniach z hriechu. Dokonca aj cirkev na vrchole svojej moci vyžadovala iba desiatok jednej libry od svojich kajúcnych hriešnikov.

 

Ak sa poohliadneme po jednotlivcoch, skôr ako po chudobných ako skupine, údaje hovoria ešte jasnejšou rečou. Veď i konzervatívne odhady ukazujú, že priemerný nízkopríjmový fajčiar, motorista a požívateľ alkoholu utratí 12.6, 8.2 a 2.5 percent zo svojich príjmov na dane z hriechu vzťahujúce sa na tabak, pohonné látky a alkohol v tomto poradí. Opäť si pripomeňme, že tieto cifry ešte nezahŕňajú cenu samotného tovaru, ani jeho DPH (hoci DPH z dane je zarátaná). Iste, že nie všetci chudobní ľudia pijú, fajčia a používajú motorové vozidlo. Napokon by bolo vskutku ťažké si predstaviť veľa ľudí žijúcich z nízkych miezd schopných si dovoliť byť fajčiarmi, konzumentami alkoholu a motoristami, ale veľké množstvo ľudí sa venuje aspoň jednej z týchto činností a sú tvrdo penalizovaní britskými daňami  zpôžitkárstva.

Neúmerne nespravodlivý dopad spotrebných daní na nízko príjmové skupiny sa kĺbi s prekvapujúcim stupňom nezáujmu tých, ktorí zvyčajne hovoria v prospech chudobných. Niektorí by zašli ešte ďalej a uviedli zjavne regresívne opatrenia, akými sú minimálna jednotková cena, dane z obezity, či perlivých sladených nápojov. Zdá sa, že ‚verejné zdravie‘ a environmentalistická agenda tromfnú tradičné obavy o chudobe a nerovnosti.

Po mnoho rokov sa opatrenia proti chudobe v Spojenom kráľovstve zakladali na neefektívnych, byrokratických a zložitých komplexoch rôznych dávok a daňových kreditov. Tento systém viedol k deštruktívne nákladnému sociálnemu štátu, ktorý sa kúsok po kúsku stal čoraz viac hradeným z nepriamych daní a daní z hriechu. Takéto nepriame dane sú neproporčne uhrádzané z príjmov chudobných. V roku 1977, najchudobnejší kvintil utratil 22 percent svojho disponibilného príjmu domácnosti na nepriame dane. Dnes sa toto číslo pohybuje na úrovni 30 percent. V porovnaní s tým, najbohatší kvintil zaznamenal zníženie proporcie príjmu utrateného za nepriame dane z 20 na 15 percent. Rastúce nepriame a pôžitkárske dane umelo nafúkli životné náklady nízko-príjmovým pracujúcim, zatiaľ tým, ktorí žijú z dávok, udrapli nezanedbateľné sumy peňazí . Pre mnohých zo spodnej polovice príjmového rozdelenia toto predstavuje ekvivalent "jednou rukou dáva a druhou berie".

V novej správe Inštitútu ekonomických záležitostí (Institute of Economic Affairs/IEA, londýnsky think-tank, pozn. prekladateľa) Agresívne regresívny, navrhujeme škrty v spotrebných daniach z liehu, tabaku a pohonných hmôt o polovicu, zrušenie zelených dotácií v energetike a zníženie DPH na 15 percent, ako dôležitého kroku smerom k zníženiu životných nákladov, ktorý by mal najväčší dopad na chudobných. V tejto zníženej sadzbe, ‘dane z hriechu’ by stále pohodlne presiahli náklady vyplývajúce z externalít a infraštruktúry, ktoré sú s týmito typmi tovarov spojené.

Nie je to taký radikálny návrh, ako by sa mohlo zdať. V zásade žiadna iná krajina v EÚ nemá také vysoké dane na lieh, tabak a palivo. Zníženie sadzby za tabak na polovicu by ju priblížilo priemeru EÚ a zníženie DPH na 15 percent by ju posunulo bližšie k úrovni, ktorá bola normou medzi rokmi 1979 a 1991. Redukcia sadzby dane z pohonných hmôt na polovicu by zlacnela benzín viac, ako je tomu vo väčšine EÚ krajín, ale stále menej, ako je tomu v Spojených štátoch a bola by to cena podobná tej z pred desiatich rokov v Británii (očistené o infláciu).

Takmer všetky krajiny EÚ majú nižšiu spotrebnú daň z liehu ako Británia. Z toho väčšina, vrátane Španielska, Talianska a Nemecka neúčtujú žiadnu sadzbu na víno a drvivá väčšina má takú pivnú sadzbu, ktorá je menej než polovičná oproti súčasnej výške v Británii (s výnimkou jedine Írska, Švédska a Fínska). Vskutku, väčšina krajín EÚ uvaľuje sadzbu z piva na úrovni menej ako dvadsať percent zo súčasnej britskej úrovne.

Daňové sadzby, ktoré navrhujeme, nie sú ničím nezvyčajným podľa medzinárodných a historických štandardov. Naopak, anomáliou je práve súčasné kárne a regresívne nepriame zdaňovanie.
 

Článok bol publikovaný 14.10.2013 na In stitue of Economic Affairs.

Pre INESS preložil Andrej Arpáš.

http://www.iness.sk/stranka/8 944-Spotrebne-dane-robia-chudobnych-chud obnejsimi.html



Author: Andrej Arpas # QunaMyro72
Svet2013-10-182
-
 46%  ( 3 people voted )
+
o com je tento clanok?iba co ma rozculil!
ak je niekto chudobny a chce aj napriek tomu fajcit a pit na ukor napr. stravy a dostojneho byvania,tak je to obycajna tupost daneho cloveka a je to jeho rozhodnutie.
ja by som na alkohol a tabak uvalil aj 300%nu dan oproti sucastnemu stavu.aby si to mohol dovolit iba ten kto na to naozaj ma.znizenie dani prinesie iba to,ze znacna cast tupych ovečiek bude este viac holdovat tymto neduhom a nebudu prejavovat zaujem o to co sa deje na politickej scene.budu lahsie manipulovatelny,prinesu vyssie zisky zdravotnictvu,tabakovym vyrobcom a vyrobcom alkoholu

TNT1973 # HamuQeno04
-
 57%  ( 4 people voted )
+
2013-10-18 19:25:40 d991c738
Autor objavol ameriku :D
(Bastiat uz 200 rokov pred nim :DDD)
AKEKOLVEK dane zvysuju chudobu, to som tu uz x-krat vysvetloval.
Howgh

Conte di Savoya # CopyXegu39
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-10-20 15:22:56 55e54ecb

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:







Podporte nás aj cez BITCOINY



12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Ropa a bohatstvo


Ropa a bohatstvo
Súčasná situácia s cenou na trh s ropou je veľmi zaujímavá, pokiaľ ju hodnotíme napríklad z pohľadu minulých hrozieb blížiaceho sa oil peeku (teórie tvrdiacej, že dosahujeme maximá...
Princípy Svätej vojny alebo Menší džihád
Koľko v budúcnosti ušetria elektrické autá?
Poker o všechno: Moskva zvyšuje sázky. Obama provokuje, ale ustupuje. Putin couvat nechce a nebude. Kterými městy pojedou vítězné tanky?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0688 s | panel
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles