Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Školstvo je drahé. A nezaplatené


Školstvo je drahé. A nezaplatené

Také jednoduché to pravdepodobne nebude. Predovšetkým, ak sa neuskutočnia rozsiahle inštitucionálne a obsahové reformy. Učitelia sa zasa po dlhšom čase ozývajú a upozorňujú na problémy v školstve. Prvou otázkou by však malo byť, či zvyšovanie zdrojov v školstve povedie skutočne k zamýšľanému cieľu ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu pre deti.

Nie je totižto možné pristupovať ku školstvu tak, ako pristupovali naši prapraprarodičia a očakávať výsledky aktuálne pre dnešnú modernú a rýchlo sa meniacu spoločnosť.

Pre potreby ďalšej diskusie však na chvíľu predpokladajme, že toto nie je problém a zamerajme sa len na finančnú stránku problematiky.

Teda konkrétne na dve časti: množstvo zdrojov plynúcich do vzdelávania a problematiku platov učiteľov.

Keď sa však pozrieme na štatistiky a hlavne ich vývoj v čase, tak dostaneme menej pesimistický obrázok. Podľa štatistík OECD medzi rokmi 2000 až 2011 vzrástli výdavky v slovenskom školstve na jedného žiaka vyše dvojnásobne.

Viac peňazí v školstve

Išlo o najväčší nárast spomedzi krajín EÚ. Aj keď môže byť pravda, že z malého základu sa rastie relatívne rýchlo, neobstojí argument, že financie v školstve v čase nerastú.

A tento nárast pokračoval aj po roku 2011, kedy výdavky na jedného žiaka v regionálnom školstve dosiahli 1 781 eur ročne a v roku 2016 to už má byť 2 244 eur. To je dvakrát viac ako tempo rastu priemernej mzdy v tomto období.

Často citovanou štatistikou, poukazujúcou na nedostatočné financovanie slovenského školstva, je podiel výdavkov na školstvo na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny.

Podľa posledných štatistík OECD za rok 2011 dávalo Slovensko na vzdelávanie len 4,4 % HDP, pričom priemer EÚ bol 5,8 %. Tento údaj je však skreslený štruktúrou a výpovednou hodnotou slovenského HPD.

Na Slovensku tvorí veľkú časť HDP export a kapitálovo-náročná výroba, ktorú nie je možné jednoducho zdaniť, a tak zapojiť do financovania vzdelávania (zváracie stroje odvody a dane neplatia).

Preto o zdrojoch plynúcich do vzdelávania dostaneme lepší obraz, ak ich vztiahneme k celkovým výdavkom verejného sektora. Cez takto prerátane štatistiky dosahuje Slovensko vo financovaní vzdelávania približne priemer EÚ vyše 11 % rozpočtu ide do vzdelávania.

Čo s nízkymi platmi učiteľov?

Ostáva tak problém s nízkymi mzdami učiteľov. Platy učiteľov na Slovensku sú naozaj relatívne nízke v porovnaní s ostatnými krajinami.

Slovensko je však rovnako pozadu aj v ukazovateli podielu zdrojov, ktoré plynú z celkových výdavkov na vzdelávanie na platy učiteľov. Podľa štatistík OECD ide v EÚ na platy učiteľov 62,1 % a na Slovensku iba 52 % z výdavkov na regionálne školstvo.

Ak by pomer výdavkov na platy učiteľov a ostatných výdavkov dosiahol na Slovensku priemer EÚ, platy učiteľov by vzrástli skoro o 20%. A to bez zvyšovania verejných zdrojov v školstve. Slovenské školstvo má tak relatívne vysoké náklady na správu a údržbu.

Učitelia majú nízke platy, lebo sa financujú školy, ktoré navštevuje pár žiakov, ale stoja rozpočet obcí a vlády množstvo zdrojov.

Analýzu môžeme posunúť ešte o úroveň nižšie. Čo ak je zdrojov na platy učiteľov dosť, ale sú zle distribuované?

Miliarda eur na učiteľov

Ak sa pozrieme do rozpočtu verejnej správy na roky 2015-2018, uvidíme, že na osobné výdavky pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve ide 1 miliarda eur a učiteľov je 62 557.
To znamená 16 384 eur osobných výdavkov na učiteľa (z toho na hrubé mzdy ide 12 111 eur). Rovnako podľa ministerstva financií je za rok 2015 priemerný mzdový výdavok na učiteľa 1 009,32 eur. Pričom priemerná mzda v hospodárstve bola v tomto roku 879 eur.

Problémom nízkych platov tak musí byť v celkovom nedostatku zdrojov určených pre učiteľov ale skôr v ich rozdeľovaní. V školstve je odmeňovaná schopnosť desaťročia vydržať za katedrou.

A, naopak, penalizovaní nízkymi platmi sú mladí a potenciálne inovatívni učitelia, ktorí ešte len začínajú učiť. Pritom však títo učitelia môžu dosahovať oveľa lepšie výsledky a ponúkať kvalitnejšie služby ako ich dekádami ošľahaní kolegovia.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2015-11-201
-
 50%  ( 0 people voted )
+
A preto, Chovanculiak, by som mladým nastupujúcim dal nástupný plat 1 000,- netto a to len na skušobnú dobu. Po nej zdvihnúť na 1 500,- netto, každým rokom pridať aspoň 50,-.... a v triede len tak do 10 žiakov aby to malo aj nejakú efektivitu, prázdniny skrátiť na 1 mesiac /aj tak sa decká len poflakujú a pozabúdajú zbytočne plno potrebných informácií...............
A v podstate máme vystarané o najmúdrejších a najvzdelanejších potomkov!

chechtak bob # HupoGate40
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-11-22 08:02:35 d5b58aad

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   še
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Vůdkyně Okupace Wall Streetu nyní pracuje pro Google a chce financovat zverbování soukromé milice							
				Vůdkyně Okupace Wall Streetu nyní pracuje pro Google a chce financovat zverbování soukromé milice
V bublině na obrázku: Přidej se k revoluci, zaplatím ti. Pamatujete na Justine Tunney? Ta anarchistka z Okupace WS se ukázala jako zaměstnankyně kultu Googlu, která tepala mé reportáže o...
Ruské vojenské výdaje rostou
Utečenci v Nemecku vyvolávajú konflikty
Alkohol a mrtvice?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0693 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles