Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

SYRIZA? MIX REALISTICKÉHO VIDENIA SITUÁCIE GRÉCKA A NEREALISTICKÝCH OPATRENÍ


SYRIZA? MIX REALISTICKÉHO VIDENIA SITUÁCIE GRÉCKA A NEREALISTICKÝCH OPATRENÍ

Padla otázka, čo on považuje za najzásadnejšiu udalosť od vypuknutia hospodárskej krízy. Odpovedal nasledovne. Podľa mňa kľúčová udalosť ešte neprišla. Tá príde v dobe, keď sa v krajinách ako Grécko, Španielsko, Taliansko dostane k vláde strana ako Syriza, Podemos, alebo podobne. A povedia "My tie dlhy nesplatíme a eurovalu nič nevrátime". To bude ten historický moment, keď eurozóna bude musieť rozhodnúť čo ďalej.

Prešlo pár mesiacov a máme to tu. Tak sme sa znova vybrali za Martinom, aby sme sa porozprávali o situácii v kolíske našej kultúry a jej presahu na celú Európu.

Martin Vlachynský

Martin Vlachynský

Takže teraz sa začnú diať veci?
Koncom februára si eurozóna kúpila ďalšie štyri mesiace. Grécko čakajú v lete splátky dlhu voči MMF a dlhopisov, ktoré má v držaní ECB. Momentálne na to nemá prostriedky. Takže bude musieť prísť k dohode. Začína sa špekulovať o treťom záchrannom balíčku vo výške 30-50 miliárd. Ale dojednať ho to budú politické manévre iných rozmerov, než sme videli v 2010 či 2012.
Pod tlakom voličov sú nielen tradične nemeckí politici, ale aj Syriza. Celá sláva Syrizy je postavená na tom, že sa zbavia hnusnej Troiky a osekajú dlh. Na to aby aspoň čiastočne splnili tento veľký sľub, tak budú musieť vyjednať pomerne veľké odpustky. Už teraz predĺžením záchranného programu o štyri mesiace naštvali časť voličov aj vlastných členov, keďže tým porušili hlavné programové sľuby.
Grexit sa stal jednou z oficiálnych možností. V roku 2012 to bol čistý katastrofizmus a všetci európski politici boli odhodlaní spraviť všetko, aby Grécko udržali v Eurozóne. Určitý záujem tu stále je, ale už nie pripravenosť spraviť čokoľvek.

Čo je to vlastne zač tá Syriza? Sú to takí kovaní komunisti ako u nás poznáme z KSS?

Praví stalinskí komunisti sú v Grécku v strane KKE (Kommounistikó Kómma Elládas komunistická strana Grécka), ktorí majú štandardne svojich 5-7 percent.
Syriza, teraz už strana, bola pred pár rokmi koalícia zlepená zo 7-8 z maoistických, trockistických, zelených a "hipisáckych" strán. Jednoducho široké ľavicové spektrum od komunistov až po rôznych alternatívcov.

Luboš Blaha tam má starých kamarátov a dr í im palce.
To ma neprekvapuje. K Syrize vzhliada nejeden ľavičiar. Podľa intelektuálnej ľavice sa rôzne tretie cesty Tonyho Blaira, respektíve sociálna demokracia všeobecne, posunuli príliš do centra a skutočná ľavica je podľa nich teraz Syriza.
Ostatne Syriza nie je vyslovene komunistická, či marxistická, pretože neodmietajú súkromné vlastníctvo. Volajú skôr po masívnych ľavicových reformách.

Nachádzajú sa v strane aj rešpektovaní ekonómovia alebo sú to len blázniví populisti?
Ja zase do tej strany až tak nevidím, ale nehovoril by som o bláznivých populistoch. Minimálne tí hore, Tsipras, Varoufakis a ďalší, majú pomerne jasnú stratégiu. Z tohto pohľadu by som to považoval za minimálne manažérsky kvalitne zvládnutý projekt. Samotnému Varoufakisovi určite nechýba racionalita. Otázne je, nakoľko tie opatrenia, ktoré presadzujú sú populizmus a nakoľko im skutočne veria. Na jednej strane môže vyhlasovať zvyšovanie minimálnej mzdy, to ale nemusia byť až také zásadné zmeny. Podstatné je, ako budú nazerať na verejné financie. Pokiaľ sa to zase zvrhne do obrovských verejných investícií, tak to nevidím rúžovo.

Ja mám k Syrize dvojznačný postoj. Na jednej strane sú ich plánované opatrenia zmesou populizmu za hranicou zdravého rozumu, ale odmietnutie európskej pomoci považujem za jedinú možnosť ako sa dostať z dlhotrvajúcej krízy. Ako to vidíš ty?
V podstate hej. Jedná sa o taký mix realistického videnia situácie Grécka a nerealistických opatrení. Grécky dlh je obrovský a rovnako by potrebovala reštrukturalizáciu firma, ktorá by bola v takejto situácii.

Grécky dlh stále rastie?
V roku 2012 prebehol haircut, ale to bol iba dočasný prepad. Momentálne je v situácii, keď sa rast zastavil. V roku 2014 sa im podaril primárny prebytok, čo znamená, že už nepotrebovali generovať nový dlh na zabezpečenie bežných výdavkov štátu. Ale v zásade dlhodobá udržateľnosť je prakticky nereálna. Prepad výberu daní v januári naznačuje, že radosť zo slušných primárnych prebytkov bola predčasná.

Varoufakis ako jedno z riešení navrhol naviazať grécke dlhopisy na hospodársky rast. Už si sa stretol s podobným riešením?
V praxi sú bežne dlhopisy indexované na infláciu, o indexovaných na hospodársky rast som čítal len v teoretickej rovine, nepočul som o ich praktickom použití, ale nepátral som po tom detailne. Perpetuálne dlhopisy (vyplácajú sa iba úroky, ale pokiaľ sa ho emitent nerozhodne splatiť, tak majú nekonečnú platnosť), čo bola druhá časť návrhu, tie existujú.
Ak by sa ale grécke dlhopisy pretransformovali na perpetuálne, tak by sa jednalo o monetizáciu dlhu (výška dlhu sa znižuje infláciou). Pretože by sa vymenili za grécke dlhopisy vo vlastníctve ECB, ktorá ich pôvodne nakúpila s plánom neskoršej splatnosti, respektíve predaja.

Kto ešte vlastní grécky dlh?
Väčšinu má Eurosystém, asi 60 percent dlhu, čiže dočasný euroval a bilaterálne pôžičky. Ďalej ECB a grécke banky. Určité percento má medzinárodný menový fond. A niektoré zostali aj v rukách súkromných investorov, ale z pohľadu globálneho finančného trhu je to zanedbateľné množstvo.

ECB zrušila výnimku pre grécke dlhopisy, ktoré mohli byť rovnako prijímané ako collateral (záruka) pri pôžičkách ako nemecké.
Áno. ECB poskytuje komerčným bankám likviditu a tie jej za to poskytujú collateral. Ten musí mať stanovený rating, ale Gréci dostali výnimku. A táto možnosť bola po nástupe Syrizy zrušená.
A takáto výnimka nebola udelená len pre grécke štátne dlhopisy, ale aj pre dlhopisy gréckych bánk. Tá už rovnako neplatí. To znamená, že grécke banky musia dnes dávať ako collateral iné cenné papiere, napríklad dlhopisy dočasného eurovalu.

A to je reakcia na víťazstvo Syrizy vo voľbách?
V podstate áno. ECB povolila používanie gréckych dlhopisov vďaka tomu, že grécka vláda pristúpila na reformy. Čiže vnímala dlhopisy ako bezpečné, lebo sa vláda zaviazala reformovať. Ale s nástupom novej vlády vidí centrálna banka splatiteľnosť dlhopisov ako ohrozenú a neakceptuje ich.

Je to relevantný tlak na grécku vládu?
Je to tlak. Teraz sú nútené banky, ktoré chcú získať dodatočnú likviditu využívať pôžičky ELA (Emergency Liquidity Assistence). Ale povolenie používať tento nástroj ECB prehodnocuje každé dva týždne. Nepovolenie by pre grécke banky znamenalo vážny problém. ECB tento nástroj už viackrát využila, napríklad v Írsku. Zavretie ELA by znamenalo pád bankového systému v danej krajine. A to si každá vláda rozmyslí.

Takže uzavretie ELA znamená pre Grékov návrat ku drachme?
Objem pôžičiek ELA už nie je tak dramaticky veľký. V roku 2012, na vrchole krízy, to bolo cez sto miliárd. Momentálne to bude pár desiatok miliárd v úveroch. Ale áno, ak grécke banky nenájdu vhodný kolaterál, tak by po zastavení ELA padli.

V akom stave sú momentálne grécke banky?
V lepšom ako boli v roku 2012, ale stále sú závislé na ECB. Vidíme to práve teraz. Akonáhle sa zjavila možnosť, že prídu predčasné voľby a Syriza pôjde do vlády, tak nastal pomerne výrazný odliv vkladov. V gréckych bankách je asi 140 miliárd vkladov, za posledných pár mesiacov ich uniklo asi 20 miliárd. Čo je 13-14% percent. Ak by takýto trend pokračoval, banky by boli nútené pomerne hlboko načrieť do ELA.

Môžeme to už nazvať run na banky?
Pokiaľ banka môže siahnuť na dodatočnú likviditu z ELA, tak si môže vkladov utekať koľko chce a oni to vedia pokryť z centrálnej banky. Akonáhle je tento kanál zavretý, tak to znamená koniec.

Guvernér ECB Draghi na začiatku roku ohlásil v eurozóne po americkom vzore kvantitatívne uvoľňovanie. Nemôže tento krok Grékom pomôcť? ECB môže nakupovať napríklad grécke dlhopisy.
Nemyslím si, že kvantitatívne uvoľňovanie Grécku nejakým zásadným spôsobom pomôže. Kvantitatívne uvoľňovanie pôjde cez národné centrálne banky a grécka centrálna banka nemôže teraz nakupovať iba dlhopisy s junkovým ratingom.

Prečo?
Sú na to pravidlá a mala by dohliadať, aby nemala také katastrofálne portfólium. Ale hlavne si nemyslím, že quantitative easing (QE) dokáže zabrániť defaultu Grécka. To nie je nástroj, ktorý by to nejakým zásadným spôsobom mohol ovplyvnil.
Európska centrálna banka má jediný cieľ a to dvoj-percentú infláciu. Čisto technokraticky sa na nič iné nepozerá. Ukazovatele im momentálne sprostredkúvajú, že Eurozóna vstupuje do deflácie a aby posunuli infláciu k tým dvom percentám, tak začali QE. Sú za tým síce ďalšie dôvody dúfajú, že peniaze sa dostanú do ekonomiky, začne sa úverovať, naštartuje sa rast ale to až v druhom slede. V prvom je inflácia dve percentá.

Aké aktíva teda chce Draghi v rámci QE nakupovať?
Chce nakupovať dlhopisy členských štátov, ale je to rozdelené podľa kľúča. Čiže do Grécka je nasmerovaná pomerne malá suma v porovnaní s celou Eurozónou.

Ako je momentálne v Grécku zainteresovaný Euroval?
Pri Grécku ide o dočasný euroval EFSF, ktorý požičal asi 141 miliárd.
Euroval je taká kvázi banka. Dohodol sa s Gréckom na výške pôžičky, splátkach a zároveň na trhoch ponúkol investorom eurovalové dlhopisy. Takže euroval čerpá peniaze z trhu. Ak by ale Grécko nedokázalo splácať svoje dlhy, tak by si euroval musel od členských štátov vypýtať peniaze na splácanie svojich vlastných dlhopisov.

Peniaze by sme museli poslať aj my?
Slovensko je členom eurovalu a ručí za jeho záväzky.

Ak by Grécko zbankrotovalo, koľko peňazí by sme museli poslať do eurovalu?
Stopercentný default je nepravdepodobný. To by bola veľká dejinná udalosť. Začali by sa im zabavovať aktíva po svete lode, stoličky na ambasádach. Ale to by znamenalo, že sa na trhy nevrátia o 2-3 roky, ale možno o 7-10 rokov. Vždy sa teda dlžník snaží nájsť nejakú dohodu s veriteľmi.
Väčšinou sa spraví nejaký swap (výmena). Napríklad dlžník ponúkne veriteľom, že za každý eurový dlhopis dostane v nový v hodnote 25 centov. Ber to alebo nie. Často zostane malá skupina investorov, ktorí to odmietnu a staré dlhopisy predajú supím fondom (vulture funds). Tie sa špecializujú na vymáhania skrachovaných dlhopisov.
Toto sa už ale stalo v roku 2012, keď sa Grécku odpísali dve tretiny dlhu. Inšpiratívnym scenárom môže byť aj krach Argentíny v roku 2001.

Existuje možnosť, že by Grécko zbankrotovalo a nechalo si euro ako menu?
Teoreticky to predstaviteľné je. Technická príčina, ktorá by tomu a priori bránila nie je. Ale všeobecná vôľa, nechať si Grékov po bankrote v eurozóne, by bola si nulová.
Závisí to v podstate od toho, či by v prípade bankrotu Gréci dostali nejaké prekleňovacie prostriedky na fungovanie štátu a či by zostali fungovať úverové linky pre grécke banky v eurosystéme. Ale akonáhle by sa tieto predpoklady nenaplnili, tak štát nemá peniaze na prevádzku, ani na rekapitalizáciu bánk. V tom prípade nemajú inú možnosť ako začať tlačiť vlastné peniaze. Alebo to nechať na trh, nech si obyvatelia sami rozhodnú, čím budú platiť. Ale asi všetci tušíme, že toto sa nestane.
Je tu ešte možnosť, o ktorej sa málo hovorí a to je zavedenie duálnej meny. Oni si môžu nechať euro, ale práve na verejné financie a bankový systém rozbehnúť novú drachmu. A meniť ich v nejakom pomere.

A krajina, ktorá si týmto procesom prejde, sa po určitom čase vráti na finančný trh s tvrdením, že ona už od teraz všetky svoje záväzky poctivo splatí? Ako je to pre investorov dôveryhodné?
Je to otázka výnosov. Investor si zváži, či možné výnosy prevážia riziko. Ak áno, tak do toho ide. Takto to funguje so štátnymi, a pred tým kráľovskými, dlhmi už storočia. Grécko zbankrotovalo za posledných 200 rokov asi 8 krát.
Teoreticky ešte existuje jedna možnosť. Od roku 2012 sme boli svedkami niekoľko predĺžení splatností dlhopisov, zníženia úrokov, odloženia úrokových splátok. Grécko má z eurovalového dlhu odložené splátky úrokov na prvých desať rokov, takže ich v podstate začne platiť až roku 2022. Dá sa teda ešte reštrukturalizovať dlh. Napríklad, že sa istina síce nominálne nezmenší, ale natiahne splatnosť na 50 rokov a zníži sa úrok o pol percentuálneho bodu.

Čo to podľa teba spraví s ostatnými zadlženými krajinami v Eurozóne?
Španielsky Podemos to naznačuje úplne jasne, že Syriza je ich vzorom a chceli by ísť týmto smerom. Španielsko našťastie dostalo peniaze iba z trvalého eurovalu, nejakých 40 miliárd bankám, čo ale na španielske pomery nie je extrémna čiastka. Otázne je, čo to spraví v Portugalsku, kde ešte nie je tak skoordinovaná protieurópska opozícia ako v Španielsku alebo Grécku. Írsko bolo z týchto štátov najpoctivejšie a išlo do reforiem najrazantnejšie. Samozrejme, aj írski voliči sa budú pýtať, prečo by oni nemali dostať nejaké úľavy, keďže zaplatili vysoké náklady na reštrukturalizáciu bánk.

Bolo by vylúčenie Grécka z eurozóny varovným prstom pre Portugalcov a Španielov?
To je otázne. Napríklad Beppe Grillo z talianskeho hnutia piatich hviezd tvrdí, že eura by sa mali Taliani zbaviť. Paradoxne Gréci samotní sú relatívne pro-euro nastavení. Odchod Grécka z eurozóny je vec, ktorej sa Tsipras bude snažiť vyhnúť, pretože by bol pravdepodobne vnímaný negatívne.
Zaujímavé skôr bude, čo sa s vylúčenou krajinou bude diať v rokoch nasledujúcich po odchode. Tam je obrovské riziko, hlavne ak majú vo vláde stranu ako Syriza, že spadnú do takej venezuelskej schémy. Nová mena oproti euru výrazne zdevalvuje, začnú zavádzať cenové stropy, vznikne nedostatok tovaru, jednoducho veci typické pre niektoré štáty Južnej Ameriky. A to by mohol byť celkom strašiak pre ostatné krajiny Eurozóny.

Je možný aj pozitívny scenár? Po devalvácii klesnú Grékom mzdy a náklady na podnikanie a v kombinácii s už zavedeným európskym právom sa krajina stane magnetom na investície?
V Grécku mzdy klesli významne od začiatku krízy. V niektorých odvetviach bol pokles o niekoľko desiatok percent, napriek tomu sa to nejak zásadne neprejavilo na nezamestnanosti. Problémy sú tam štrukturálne grécky priemysel je do značnej miery nefunkčný. Nevznikajú nové firmy, ale nie preto, že by mali drahú výrobu z pohľadu nákladov. Sú neefektívni z toho dôvodu, že živia veľký, neefektívny aparát a narážajú na množstvo regulácií. Stačí si pozrieť, kde sa nachádza Grécko v rebríčkoch konkurencieschopnosti.
Potrebná je skôr celková reštrukturalizácia ekonomiky, námatkovo štátne železnice, fungovanie letísk ... Je tam jeden svetlý príklad prístav Pireus. Ten si prenajala čínska firma a hneď na úvod ich privítal asi dvojmesačný štrajk lodiarov. Ale nakoniec ho dokázali neuveriteľne povzniesť a prijali asi 1500 nových zamestnancov. Momentálne ho menia na jeden z najväčších prístavov v Stredomorí. A pri tom stačil len vstup neveľkého kapitálu a zmena manažérskeho prístupu. Nakoniec aj samotné odbory pochopili, že keď všetko naokolo bankrotuje, tak bude lepšie s Číňanmi spolupracovať.

Takže problém Grécka nie je euro, ale podnikateľské prostredie.
A politické prostredie. Grécko sa pohybovalo v klasických politických sínusoidách; od reforiem, po nárast byrokracie. Ale práve euro umožnilo vytvoriť ilúziu trvajúcu asi 7-8 rokov, že od teraz už všetko bude fungovať bezproblémovo. Spôsobilo prílev kapitálu, narástli ceny nehnuteľností, obrovským tempom narástli mzdy. Napríklad medzi rokmi 2000 2007 v Nemecku narástli mzdy asi o 10 percent, v Grécku cez 50 percent bez nejakého zásadného nárastu produktivity. Postavili sa olympijské štadióny, aténske letisko, diaľnice a vznikla obrovská bublina vo verejných financiách. Štát jednoducho uveril tomu, že takto to pôjde financovať do nekonečna. A potom prišiel zlom, z ktorého sa stále nespamätali.

Keď porovnáme alternatívy odpustenie dlhov a bankrot, je z nich pre Slovensko niečo prijateľnejšie?
Z Grécka by som sa z ekonomického hľadiska nebál. Podstatné je, čo to spraví s eurozónou. Buď to bude zlomový moment a vlády členských štátov nielen Portugalska, Španielska, ale aj Francúzska začnú politiku zdravých verejných financií brať vážne. Alebo to Grécko uhrá. Ale to budú chcieť ústupky všetci a EÚ pôjde smerom centralizácie a fiškálnej únie. Čiže také masívnejšie prerozdeľovanie ako dnes vidíme v rámci jednotlivých štátov, keď bohatšie centrá financujú tie menej rozvinuté regióny. Čo je pre mňa ten pesimistický scenár.

Tu treba vysvetliť prečo pesimistický, keďže bežného Slováka asi láka predstava, že nám budú Nemci posielať svoje peniaze.
Slovensko je z pohľadu verejných financií momentálne skôr na tej nemeckej strane. Pomerne draho sme si to zaplatili reformami. Napríklad ozdravenie bankového systému, ktoré sa udialo na prelome tisícročí, nás stálo v relatívnej mierke k HDP viac, ako sa odhaduje ozdravenie španielskeho bankového systému.
A samozrejme, tak ako sú teraz politickí troublemakeri krajiny periférie, tak by sa nimi neskôr mohli stať krajiny jadra. Už teraz istá opozícia existuje voči neustálemu otváraniu nemeckej peňaženky. Akonáhle sa ukáže, že to nepomohlo a prejavy gréckych politikov voči Nemecku budú také ako sú teraz, tak sa nemeckí voliči môžu obrátiť na strany ako AfD (Alternative für Deutschland). Tí budú mať o transferovej únii inú predstavu.

Rozhovor bol autorizovaný.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Európa2015-03-094
-
 45%  ( 1 people voted )
+
Věděli jste, že Merkelová studovala v Doněcku?


https://www.youtube.com/watch?t=203&v=j3Oe914
rT3U


any # GageFyma34
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2015-03-09 15:10:26 5b941bb3
Neviem prečo mi X-krát nešlo odoslať príspevok - vraj vulgárne slovo - ja som tam nič neslušné nepísal...preto mi z príspevku ostalo len toto "počudovanie sa"

332288 # CebyDupy59
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-03-10 00:45:01 b06b16eb
Veľmi pekné video.
Vidím kto diktoval SR, aby povinne prijalo ručenie za Grécky dlh. Tak sa to muselo stať, aj keby mali niekoho zavraždiť. A stalo sa to nezákonným spôsobom. Naštudujte si každý osobne rokovací poriadok NRSR. Je tam "kapitola "o hlasovaní parlamentu - uvedená nasledovne:

D E S I A T A Č A S Ť
ROKOVANIE O NÁVRHOCH ZÁKONOV
Návrh zákona
§ 67 ...
§ 88
Rokovanie o medzinárodnej zmluve
(1) Medzinárodná zmluva, pred ktorej ratifikáciou je potrebný súhlas národnej rady, sa prerokuje v druhom a treťom čítaní. O náležitostiach podľa § 74 rozhodne predseda národnej rady (§ 74 je nepodstatný - sú to čítania)

Podstatné je nasledovné:
Spoločné ustanovenia k desiatej časti!- teda spoločné pravidlá pre hlasovanie NRSR ! - Atu je v § 96 ods. 3 napísané:
(3) Ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona. To sa nevzťahuje na návrh zákona, ktorý národná rada vrátila navrhovateľovi zákona na dopracovanie [§ 73 ods. 3 písm. a)], na návrh zákona o štátnom rozpočte a na návrhy rozpočtov subjektov verejnej správy, ktorých rozpočty schvaľuje národná rada, a ktoré sa opätovne predkladajú za podmienok podľa osobitného zákona.57a)
A ako si pamätáme - možno zistiť z archívu hlasovaní NRSR - tak po neschválení zmluvy o Gr. a po páde vlády, bolo nové hlasovanie o rovnakej veci hneď cca po troch dňoch. TEDA SA JEDNÁ O NEZÁKONNÉ HLASOVENIE a tým aj neprávoplatný záväzok SR voči "EU-valu".

A druhá podstatná vec je - že to nikto nepotvrdí, asi ani súd v Hagu - ak má tú kompetenciu, lebo je to vyšší záujem, než záujem "dodržiavania demokratických princípov"....
A tým som sa dostal k tomu o čom je aj video, aj riešenie G. dlhu - "vyšší záujem"....žiadna logika, ekonomika, ...ale manipulácia ..., ktorá deformuje ľudí objektívnu realitu, riešenia....a vedie svet ku konfliktom...ak sa nebudú veci diať podľa princípu "vyššieho záujmu"

Neviem prečo mi X-krát nešlo odoslať príspevok - vraj vulgárne slovo - ja tam nič neslušné nevidím...preto je to necelé a "divné"

332288 # CebyDupy59
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-03-10 00:49:48 b06b16eb
jediné "neslušné" slovo tam bolo asi meno SR politika, ktorého "odstránili" po voľbách v roku 1998. Preto som nemohol napísať paralelu medzi nedávným odstránením Nemcova s cieľom odstrániť Putina a medzi kauzami samoúnosu MK a odstránením vtedajšieho predsedu vlády SR

332288 # CebyDupy59
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-03-10 00:53:54 b06b16eb

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

SOVĚTSKÝ IMPERIALISMUS: PAKT RIBBENTROP – MOLOTOV


SOVĚTSKÝ IMPERIALISMUS: PAKT RIBBENTROP – MOLOTOV
Podle V.I.Lenina je imperialismus poslední fází kapitalismu, kterou charakterizuje vláda monopolů a krizemi a válkami doprovázené dělení světa a jeho bohatství. Podle Wikipedie je ...
Žvýkačky a bonbony v USA obsahují buď toxický kukuřičný sirup, nebo nervově paralytický aspartam
Jak nebezpečná je Ebola?
Kolik miliard nás stál pobyt „spřátelené“ sovětské armády za 23 let od roku 1968?!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0305 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage