Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ropa a bohatstvo


Ropa a bohatstvo

Súčasná situácia s cenou na trh s ropou je veľmi zaujímavá, pokiaľ ju hodnotíme napríklad z pohľadu minulých hrozieb blížiaceho sa oil peeku (teórie tvrdiacej, že dosahujeme maximálne možné množstvo produkcie ropy a po dosiahnutí tohto maxima jej ceny závratne narastú).

Súčasnosť je opačná, ropa v skutočnosti dosahuje hodnoty, ktoré vídali staršie generácie bežne, ale ja ako vysokoškolák, si ich len zložito môžem vybaviť. Trh ukazuje, akú má silu psychológia a ľudská inovatívnosť, npr. v spojení so schopnosťou prinášať energetické alternatívy.

Postoje a názory k situácii na trhu v zmysle jej účinkov na trh sa rôznia, pri prvotnom pohľade môžeme nadobudnúť dojem, že sa jedná o obrovskú ujmu na strane producentov ropy ich zisky sa ohromne znížia, nakoľko sa jedná i o jednotlivé krajiny, ktoré svoje tokové bohatstvo generujú z predaju vyťaženej ropy, jedná sa i o zníženie príjmov celých štátnych celkov viď. príklad Ruska, Venezuely alebo Iránu. Komplikácie. Štátne firmy vygenerujú nižší zisk pre celok, súkromné spoločnosti v ropnom biznise odvedú nižšie dane. Takzvaný break-even point pre ich fiškálnu stabilitu je zhruba na úrovni 100 USD, čo je hodnota už takmer dvakrát prekročená. Nestabilita je na dosah. Pohľady, ako som spomenul v prvok kroku sa však rôznia.

Druhý sa dotýka opačnej strany barikády, keďže sa jedná o zmenu ceny jedna strana je pri znížení vždy na tom lepšie nateraz sa jedná o konzumentov. Zdôrazním, že v prvom dojme sa jedná iba o konzumentov. Pozrieme sa na to spolu neskôr v článku.

Vytiahnem pár odborných čísiel experti z ekonomického fóra dospeli k presvedčeniu, že sa jedná o ,,transfer" bohatstva zo strany producentov na stranu konzumentov to leží práve v zmene ceny. Dospeli i ku kvantifikácií jedná sa o 1,5 trilióna amerických dolárov alebo pomerne vyjadrené 2 % svetového HDP. Tvrdenie uzatvárajú s názorom, že sa v podstate jedná o istý benefit, stimul pre spotrebiteľov k spotrebe vychádzajúc z názoru, že spotrebitelia majú omnoho vyššiu váhu na tvorbe svetového HDP ako producenti ropy, môže to mať pozitívne implikácie. To i pre ten dôvod, že tendencia k spotrebe na úrovni štátov je vyššia u importérov, než u exportérov ropy.

Ďalšie číslo. V kontexte USA je súčasná zmena ceny ekvivalentom celoplošnej daňovej úľavy na úrovni 80 miliárd USD. Prosto podané zníženie ceny zvýši kúpnu silu spotrebiteľov, v súčasnosti v platnosti pre USA pokles ceny o 80 centov na cene tankovaného benzínu/nafty ma vyššie uvedený efekt ako zníženie ceny o 80 miliárd USA.

Dostávame sa k bodu na ktorým som prv upozorňoval spotrebitelia ropy nepozostávajú len z konečných spotrebiteľov v hospodárstve, čo je dôležitý faktor. Pozostáva z mnohých spotrebiteľov, ktoré sú podnikateľmi a užívajú palivá čisto ako vstup pre ich činnosť. Dosah tejto zmeny je v hospodárstve rozsiahly, prakticky sa môže jednať o napríklad test tzv. konceptu multiplikačného účinku ten vyjadruje, aký má účinok uvoľnenia 1 USD vládou do spotreby. V tomto prípade sa doslovne nejedná o takýto stimul zo strany vlády, avšak je možné nájsť istú analógiu, ktorú popisujem ďalej.

Dôležité je ešte podčiarknutie faktu, že efekt zníženia ceny je vysoký primárne v krajinách s nízkym daňovým zaťažením palív (kontrast npr. USA a SR&ČR).

Aká je situácia v svetovom kontexte ?

Severná Amerika získa pravdepodobne 0,3 až 0,5 % k svojmu HDP vďaka navýšeniu spotreby, prednostne vďaka zisku hospodárstva z titulu zvýšenia spotrebiteľskej aktivity. Kanada, z titulu vyššieho podielu energetického sektora na hospodárstve ako celku teda skutočnosť, že spotrebiteľské zázemie v Kanade nie je tak rozsiahle v porovnaní so zázemím v USA v číslach vyjadrené, spotrebitelia tvoria nižšiu časť hospodárstva krajiny a i pre tento dôvod nemôže Kanada dosiahnuť hodnoty rastu ekvivalentné úrovni rastu USA účinok na zmenu miery rastu HDP bude medzi 0,2 až 0,3 %. Mexiko príkladom bude krajinou, kde nastúpi ,,cut" v HDP zhruba o 0,2 až o 0,4 %.

CEE miera rastu sa posilní o číslo na úrovniach okolo 0,5 až 0,7 %.

Centrálna a južná Amerika Brazília, Argentína, Chile a Stredoamerické ekonomiky očakávajú prírastok k ich miere rastu na úrovni okolo 0,2 až 0,3 %.

Blízky východ a východná Afrika prídavok k miere rastu až do úrovne 1,5% .

Západná Európa primárne ako importér dosiahne posilnenie rastu o 0,3 až 0,4 %. Nórsko, príkladný exportér dosiahne približne 0,2 až 0,4 zníženie miery rastu HDP.

Záverom, najvyšší beneficienti sa stanú krajiny USA, EU, Japonsko a Čína. Globálne miera rastu HDP vzrastie o 0,3 % až 0,5 %.

Čo politika?

Jedna z prvých viet v učebniciach ekonómie je jej vymedzenie ako vedy, kde nie je možné vykonávať experimenty. Súčasný vývoj i práve pre tento aspekt je veľmi atraktívny na pozorovanie. Veľmi zaujímavé je zrovnanie zníženie ceny ropy a jej nepriame prospechy pre celkové hospodárstvo, len vďaka tomu, že spotrebitelia majú vyšší objem prostriedkov na spotrebu a pre svoje vlastné rozhodovanie. Poskytuje to výstupy pre tvorcov hospodárskych politík. Pokiaľ je možné dosiahnuť vyššiu mieru HDP práve transferom financií spotrebiteľom, prečo tento krok nebol podniknutý skôr a aké sú tieto dôvody? Ďalej, je na mieste v krajinách s vysokou závislosťou na prospechy z produkcie ropy, previesť dodatočný transfer späť k štátu vo forme daní? Prečo áno a prečo nie, i pre to je súčasné dianie zaujímavé z viacerých stránok.Author: Peter Ondrovic # LukyBaru34
Svet2015-02-061
-
 45%  ( 1 people voted )
+
v médiích nikde nepoložená otázka.
Proč byla před pár lety cena za litr benzínu výrazně menší než je dnes, přestože tehdy byla světová cena za barel ještě vyšší než je dnes. (a to i v době kdy byl okolo 80-100 usd).

Jinak samé kecy, hry s čísly bůhví odkud, plus a mínus autobus.. a koho zajímá že si američani polepší...když my ryjem držkou v zemi. Ptejte se pro dobro nás anebo pište na americký web.

franta # SijaNogi43
-
 64%  ( 4 people voted )
+
2015-02-07 01:18:52 5e70c9d9

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sede   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Gigantické mimiviry mají imunitní systém


  Gigantické mimiviry mají imunitní systém
Užaslí virologové vystopovali obranný mechanismus velikých mimivirů, podobný slavnému bakteriálnímu systému CRISPR. Mimiviry se s ním brání proti všetečným virofágům. Dočkáme se ...
Sametová? Promarněná šance!
Formy socialismu a pseudosocialismu I - Podstata socialismu
Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0184 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles