Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

ROZHOVOR S KUCHAŘEM: VAŘÍM PRO MIGRANTY, ALE TI SI NIČEHO NEVÁŽÍ


ROZHOVOR S KUCHAŘEM: VAŘÍM PRO MIGRANTY, ALE TI SI NIČEHO NEVÁŽÍ

Azylanti prichádzajúci do Európy sa nie vždy správajú pokojne, čakajúc na pomoc zo strany domácej krajiny. Ich búrlivá povaha vie rýchlo vzplanúť pri rôznych nedorozumeniach. O svoje skúsenosti sa pre regionálne periodikum Jižní Čechy Teď podelil kuchár Miloš Hlaváček, ktorý varí pre azylantov v nemeckom Freyungu. (ilustrační foto)

Ponúkame rozhovor s ním:

Odkiaľ pochádzajú prisťahovalci?

Hlavne zo Sýrie a z Afganistanu. Teraz sú tam aj Kosovci a Albánci. Afričania tam nie sú, tí sú ubytovaní niekde zvlášť.

V akých podmienkach azylanti v Nemecku žijú?

Je to bývalá klinika, ktorá bola pred ich príchodom zatvorená. V novembri ju pripravili pre azylantov. Pár metrov pod tým je nová klinika, o ktorej domáci vravia, že už je tiež stará, pretože má dvadsať rokov. Čudovali sa, keď som im hovoril, že u nás sú aj nemocnice staré sto rokov či viac. Klinika bola zatvorená pätnásť rokov, a keď som sa pozeral po izbách, mali maximálne dvojlôžkové izby so sociálnymi zariadeniami, čo u nás nie je niekedy dodnes. V novovzniknutom azylovom dome je kapacita 550 miest pre prisťahovalcov. Budova nie je oplotená, sú len natiahnuté pásky, kam ubytovaný nesmie. Napríklad do lesa. Inak majú voľný pohyb a chodia aj do mesta.

Aký je režim v azylovom dome?

V súčasnej dobe je tam asi 400 ubytovaných, ale počet sa stále mení. Štyridsať ich odvezú a dvadsať privezú. Kam, to neviem. Režim tam nastavený nie je, okrem pravidelného prísunu jedla. Bezpečnostná agentúra nás varovala, aby sme nevyvolávali žiadne konflikty, pretože tí ľudia sú schopní zaútočiť a je im to jedno. Konfliktní sú predovšetkým Kosovci a Albánci. Počas práce a výdaja jedla sme za nepriestrelným sklom. Je tam štrbina, cez ktorú im jedlo podávame. Musia len prísť na raňajky, obed a večeru. Inak žiadny režim nemajú.

Nemajú žiadny sociálny program?

Videl som až teraz, že tam niekto z azylantov učil deti po nemecky. Inak nič. Až teraz sa snažia po sebe upratovať.

Doteraz po sebe neupratovali?

Nie sú na to zvyknutí. Neupratovali po sebe nič. Tam bol šialený neporiadok. Až teraz ich začali naháňať, aby upratovali. Ráno musia po sebe pozametať nádvorie a sú z toho hotoví, že to po nich niekto vyžaduje. To nikdy asi nemuseli robiť. Žijú úplne v inom životnom štýle než Európania. To by ste museli vidieť na vlastné oči. Nikdy neboli zvyknutí pracovať, a ak áno, hneď za to chcú výhody.

Aké je zloženie obyvateľov azylového domu? Sú tam rodiny s deťmi?

Rodín je tam málo. Z tohto počtu ľudí je tam asi len pätnásť rodín, inak sú to väčšinou mladí chlapi a pár mužov vysokého veku.

Kto robí ochranku?

Je to nemecká agentúra, ale sú u nej zamestnaní predovšetkým cudzinci. Keď napríklad Afganistan bojoval s Američanmi, tak bojovníka vzali so sebou a on pre nich teraz pracuje, aby do Nemecka dostal celú rodinu. Pracuje pre nich tiež Chorvát, ale Nemcov je tam zamestnaných málo. V agentúre sú cudzinci už roky.

Môžete sa s azylantami rozprávať?

Môžeme. Počas práce na to ale nie je čas. Keď idem po práci k autu, pokrikujú, zdravia, ale keď sú u výdaja jedla, tak sa priateľsky nesprávajú. Ukazujú toto chcem, tamto chcem a sú pritom nepriateľskí až agresívni. Chcú si všetko vydobyť. Majú dojem, že musia všetko dostať, na všetko majú nárok, pretože sú azylanti. Kým o nič nejde, tak by sa aj kamarátili. Z toho dôvodu sa nejakej konverzácii s nimi radšej vyhýbam.

Zažili ste tam nejaký hádku?

Nie, len z počutia. Oni si to priamo v dome nedovolia. Ochrankári sú naozaj poriadni chlapi. Medzi nimi je aj jedno dievča a poriadne sa narobí. Je z Afganistanu a k nej si nič nedovolia, poradili by si s azylantom jednou rukou.

Aký názor na azylu majú obyvatelia Freyungu?

Je to zaujímavé. Najskôr boli nadšení, že bude kšeft v meste. Teraz už vytriezveli, pretože im tam kradnú, robia neporiadok, stále ich naháňa polícia, chodia im do záhrad a všade už museli nasadiť kamery. Ich reakcie rýchlo vzplanú a vyvolávajú konflikty aj medzi sebou.

Kradnú, pretože majú nedostatok?

Tak to asi nie. Viem, že dostávajú vreckové a nedostatkom by trpieť nemali. Počul som, že dostávajú cez 300 eur na dospelého a asi 250 na dieťa, ale podložené to naozaj nemám. Jedlo majú zaistené, ubytovanie tiež. Ale sú stále potrební. Skôr sa to ani neevidovalo a chodili si pre jedlo viackrát. Musela sa zaviesť evidencia a dať aj ďalšieho človeka, ktorý to stráži. Aj deti od malička kradnú. Dieťa ide už po niekoľkýkrát pre chleba, tak ho pošleme preč, že už nemajú nárok, tak aspoň ukradne téglik, naberačku na čaj, čokoľvek je po ruke. Niečo jednoducho musí odniesť. A dospelé ženy, ktoré chodia s deťmi pre obed, spustia krik, počítajú deti a využijú zmätok, aby ukradli jeden obed navyše. Jednoducho stále sa snažia niečo obísť. Alebo za seba vysielajú deti, pretože tým sa ťažko niečo odopiera. Urobia nevinnú tvár a myslia si, že im všetko musíš dať. Ženy sedia v šatkách a pozerajú, či to vyjde. Ja myslím, že by mali byť doma, pomáhať tam a robiť. Môj príbuzný bol služobne dlhšiu dobu v Togu a opisoval, že je tam tak úrodná pôda, že zasadíte prútik a za týždeň je z toho strom. Ale oni stále tancujú, spievajú, budú slúžiť, ale nie samostatne pracovať.

Ako sa správajú k zariadeniu, ktoré majú k dispozícii?

Vyslovene ničiť, to si nedovolia. Nad nimi je kontrola, ale občas niečo vyhodia z okna.

Vážia si toho, čo im Nemci poskytujú?

Tak to rozhodne nie. Idú po ekonomických výhodách, ale čo by chceli robiť, to neviem. Rodiny s deťmi asi pred niečím utiekli, to by som veril, ale ako chcú žiť a z čoho, to neviem. Či chcú pracovať alebo žiť zo sociálnych dávok, to vám nikto nepovie. Ale keď sa im niečo nepáči, konajú impulzívne a vyhodia niečo von oknom. Napríklad vyhodili obrazy, stoličky i postele. Naozaj si nevážia ničoho a veľa toho letí z okna. Ochranka ich zaženie, aby to upratali, ale neviem si predstaviť, že by sa tak správal niekto z nás.

To sa trochu nezhoduje s predstavou, že sú chudobní, a teda by si mali tieto veci vážiť. Naopak, hovorí sa, že títo azylanti sú veľmi dobre technicky vybavení drahými telefónmi a podobne. Je to pravda?

Je to pravda. Majú zlato, obrovské zlaté prstene, niekoľko zlatých reťazí a aj malé deti majú iPhony. Vidíme to, ako chodia po nádvorí, hodinu držia mobil a telefonujú. Vybavenia sú veľmi dobre, to nie sú chudáci. Niektorí možno áno, ale väčšina z nich chudobná nie je. Idú si pre jedlo a telefonujú alebo počúvajú muziku. Ale čakal som, že ich uvidím modliť sa, a to som teda nikdy nevidel.

A ako sa zmenia ich bežné dni, keď majú ramadán?

Robili sme im balíčky s jedlom, pretože môžu jesť až po západe slnka, ale aj tak tie ženy kradli jedlo. Snažili sa ho vziať a rovnako ho tam niekde jedli. Zatvoria okná a povedia, že Alah sem nevidí a je to vyriešené.

Majú nejako prispôsobený jedálniček?

Predovšetkým tým, že nevaríme z bravčového. Spracováva sa kuracie, mleté mäso hovädzie, hovädzie vcelku. Počas ramadánu sa do balíčkov dávali len syry, ryby a voda. Vravia, že vodu nechcú, že chcú džús, tak Nemci bežia a kúpia džúsy. Keď chcú mlieko, tak sa objednajú pollitrové mlieka so slamkou.

Kto toto všetko platí?

Mesto Freyung. Bavorsko je veľmi bohatá krajina, ale domáci ľudia sa koľkokrát tak dobre ako utečenci nemajú.

Dostáva mesto nejaké dotácie?

Tak to neviem, náš šéf hovorí, že to platí mesto. Máme im dávať všetko, čo si zaželajú. To je veľká spotreba, haldy obrúskov, téglikov, toaletného papiera. To všetko je vraj platené mestom. Aspoň to tak hovorí náš nadriadený.

Ako sa dodržiava hygiena?

Pri tom nie som, to presne neviem. Ale viem, že som prišiel vo februári a niekedy v apríli ich donútili, aby si konečne umyli sprchy a záchody. Takže predpokladám, že to s hygienou nebude dobre. Oni si napríklad neuvedomili, že odpad treba hádzať do odpadkových košov, všetko hádžu z okien. Máme tam veľké kontajnery na odpad, a keď sa do neho niekto netrafí, nechá rozsypané vrece na zemi.

Kto upratuje?

Sneh to prikryl, ale na jar ich prinútila ochranka k upratovaniu a od tej doby upratujú. Vždy tak šesť až osem ľudí z tých päťsto uprace a tí potom prídu k okienku a povedia, že hodinu pracovali, tak vyžadujú viac mäsa alebo väčšiu porciu. Tak im nadľahčene hovorím, že ja už robím štyridsať rokov. Musím povedať, že vďační za pomoc rozhodne nie sú. Keď to vidím, tak ma niekedy berie taký hnev, že si hovorím, že si zoženiem prácu v normálnej krčme. Keď vidím, ako robíme zbierky na naše choré deti a rodičia potom za to ďakujú, a keď to porovnám so správaním azylantov, tak je to skutočne k zlosti. Nechcem, aby to takto dopadlo aj u nás. (...) Je to nespravodlivé i voči miestnym. Oni majú všetko zadarmo, jedlo, ubytovanie a miestna dôchodkyňa si to nemôže dovoliť. Mesto im nedá ani korunu a z dôchodkov si môžu dovoliť jedno až dve jedlá denne. Vdovy v Nemecku žijú koľkokrát na hranici biedy. Mali by sa tam rýchlo spamätať a niečo s tým robiť, kým nebude neskoro.

A ako imigranti vedia, na čo majú nárok a kedy majú štrajkovať?

Napríklad k nim príde taký biely muž, ktorý s nimi chodí po dvore, berie si ich jednotlivo a stále s nimi hovorí. Kde sa títo ľudia berú, to ja neviem a ako som povedal, sú medzi nimi šéfovia, ktorí to riadia a oni ich počúvajú. Ale keď zistia, že je kus mäsa na tanieri, štrajk končí. Urobia všetko pre výhody a tipoval by som, že medzi nimi môžu byť aj najatí bojovníci. Je to len môj odhad.

Myslíte, že by sa nemali miešať medzi našich obyvateľov?

Po tejto skúsenosti si myslím, že rozhodne nie. Pomôcť sa dá aj inak a v ich krajine. Nie som proti pomoci, ale táto invázia nám neprinesie nič dobré. Navyše je ich toľko, že im tým rovnako nepomôžeme, ich celkovú situáciu doma to nevyrieši.

Ako dôkaz vám prinášame video, na ktorom vidieť nelegálnych migrantov na hranici medzi Gréckom a Macedónskom, ako protestujú proti jedlu. To pre nich pripravil Červený kríž:Author: ac # VobiBijy89
Európa2015-08-265
-
 72%  ( 8 people voted )
+
no nie je to krasa
kolko pracovnich prilezitosti ti sikovni kapitalisti pre svojich obcanov vitvorili, mozu tam varit,pratat, strazit a zivnostnici mozu dodavat potravini a tovari a cim viac veci sa rozbije tim viac tam mozu dodat,
proste parada.
tak uz tolko nekvicte , ale zacnite zhanat zakazki napr. na dodavku sracaku toho je v demokracii zatial dostatok.

kvak # FuhiSula63
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2015-08-27 14:27:56 c31c43a9
Príspevok od kvákajúceho dementa opäť nečitateľný...

.-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 47%  ( 7 people voted )
+
2015-08-27 15:49:03 d405c1fd
Imigranti přichází, hranice nás nechrání.
Schengen vůbec nefunguje, imigranty dopravuje.
Dovoz je to perfektní, miliony za pár dní.
Brusel nás tu likviduje, a Sobotka přizvukuje.
Německo, Rakousko, v EU je všem ouzko.
Mešita na Řípu, mešita na Hradčanech, a ženy se nám přemění, v batmana zjevení.
Chceš - li Čechu přežíti, Korán začni bifliti.
Přestaň ihned krásti, Abdaláha doma vítej, abys byl státu milej.
Kdo imigranty nemiluje, o problém si koleduje.
Salám Alejkům, tvá země brzy bude patřit šejkům.

Pavol Poezie # HilaFasu86
-
 71%  ( 7 people voted )
+
2015-08-28 07:41:41 4faafecd
Keď nechceme imigrantov tak nech odídu aj kresťania, lebo sú z púšte. Bez nich a ich pokrytectva by bolo lepšie.
VypIta placacka # CevePyli42
-
 46%  ( 3 people voted )
+
2015-08-28 09:01:30 5f66dc42
Cesky politik Tomio Okamura navstivil zariadenie pre ilegalnych imigrantov vo Vysnych Lhotach:
LenkaB # LyroKomo25
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-08-29 21:52:04 58d7436a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Centrální bankovnictví - iluzorní výdobytek společnosti


Centrální bankovnictví - iluzorní výdobytek společnosti
Článek je předmluvou, kterou napsali Dan Šťastný a Josef Šíma ke knize Peníze v rukou státu od Murrayho Rothbarda. Kniha je zdarma ke stažení ve formátech pdf, epub a mobi.
Vzpomínáček Speciál — Černobyl
Korejská válka ještě neskončila
Detoxikácia ako priorita

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0273 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles