Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Programátor na úrade


Programátor na úrade

Treba ísť vybaviť niečo na úrady. Nedá sa to elektronicky, vraví účtovníčka. Som programátor, moja robota je hľadať chyby, odstraňovať duplicity, optimalizovať. Viem, že najbližšie hodiny budem trpieť viac ako bežný človek.

Akt prvý - Sociálna poisťovňa

Sociálna poisťovňa. Najúspešnejšia pyramídová hra, ktorá prežíva len vďaka tomu, že je nielen legálna, ale hlavne povinná. Zisťujem, že máme fungl novú pobočku kúsok vedľa domu v Karlovke. Už pri otváraní dverí rozmýšľam, že koľko asi tak stálo vybudovať túto pobočku a či by sa za tie peniaze nedali elektronizovať aspoň najčastejšie formuláre, ktoré tu od rána do večera (ehm, poobedia) zbierajú. Asi dalo, a bol by pokoj aj na všetkých ostatných pobočkách na Slovensku.
Na pobočke nie je vôbec nikto, vchádzam do nejakej kancelárie kde sú otvorené dvera a víta ma milá teta. Pekne odzdravím a vravím, že potrebujem registrovať zamestnávateľa. Dávam jej občiansky. Bez slova dlho niečo ťuká, a kuká do monitora. Nemám rád tieto situácie, neviem, či tam len nepíše na Pokeci kamoške a ja ako blb čakám. Potom z nej vylezie otázka typu: "Na základe akého osvedčenia tvoríte príjmy?" Život ma naučil, že na takéto otázky nie je hanba odpovedať neviem. Naopak, na úrade treba hrať blbého aj keď vieš. Všetko ide rýchlejšie. Vypisujeme spoločne nejaké tlačivá, ja jej ich sústavne posúvam, ona ich zoberie doplní a prepíše do počítača.
Pýta sa ma, že či mám pri sebe výpis z obchodného registra na firmu. Nemám. Vraví, že nevadí, že si ho tu vytlačí. Proaktívne, bez frflania. Super. A naozaj, vytlačený ho položí pred seba a opisuje z neho IČO a adresu firmy. Čiže presne to, čo som jej práve napísal do toho formulára. Au, moje lesy. Asi by bolo treba na ten výpis z webu www.orsr.sk napísať veľkým "TENTO VÝPIS NESLÚŽI NA TLAČENIE, KEĎ SI Z NEHO POTREBUJETE NIEČO OPÍSAŤ". Pri tomto právnom úkone by to fungovalo asi tak skvelo, ako ten aktuálny veľký červený nápis "Tento výpis má len informatívny charakter a nie je použiteľný pre právne úkony!". Uvažujem, že či to skartuje potom rovno alebo tento vzácny informatívny exemplár budú ešte roky skladovať v nejakom archíve.
Po štvrť hodinke si k vedlajšiemu stolu sadá druhý klient. Ja mám práve nadiktovať bezpečnostnú otázku, keby som stratil tú dôležitú grid kartu na prístup k elektronickým službám. Potichu vravím, že "Povedzme, že meno mojej ženy... za slobodna". Ona, že dobre a teraz odpoveď. "Horniaková" šepkám. "Prosím?" hovorí zvýšeným hlasom. Trochu hlasnejšie zopakujem "Horniaková". Nakloní sa cez celý stôl a pýta sa "Ako???". Vzdávam to a vravím nahlas "Horniaková" s dovetkom "ale už to nie je asi moc bezpečné." "Tak veď Vy dostanete tú grid kartu a to nebude mať nikto." Momentálne mi v hlave blikajú všetky programátorské výstražné kontrolky, ale udržím sa ticho.
Vybavené. Neodpustím si obľúbenú otázku, že "Prosím vás, a keby som Vám toto všetko poslal emailom podpísané elektronickým občianskym preukazom, tak sem nemusím chodiť?" Na druhej strane vidím výraz tváre - nefunguje ani obraz, ani zvuk. Chápem, že nechápe a odchádzam.

Prestávka

Po ceste na druhý úrad sa zastavujem v obchode vyzdvihnúť si novú počítačovú myš. Kúpil som si ju online, zaplatil kartou. Prejdem k automatu, naťukám jedno dlhé číslo a štvormiestny PIN. Vylezie papierik, beriem ho a za dve minúty ma volajú k výdaju. Milá slečna povie "Nech sa páči, môžem ešte nejako pomôcť?" "Ďakujem, to bude všetko." a idem preč.

Akt druhý - Všeobecná zdravotná poisťovňa a klientske centrum

Prichádzam na Záhradnícku, parkujem v tom tankodrome pri Miletičke. Už pri chôdzi k dverám šípim problém. Stojí tam nejaký pán, myká dverami a čumí na nápisy na dverách. Je tam oznam, že najbližšia pobočka je na Tomášikovej. Trochu tam chýba oznam, že toto už nie je pobočka. Je niečo po pol tretej, úradné hodiny sú do tretej. "To pôjde." vravím si. 14:50 parkujem pri klientskom centre. Parkovanie zadarmo na asfalte, fajn zmena. Vnútri to vyzerá pekne, všade stojan na tlačenie elektronických kolkov (skvelý oxymoron). Hľadám pobočku poisťovne, na dve otočky to dám, lebo informátorovi očividne už padla.
Vidím tam dve okienka, dvoch klientov, hľadám kde tu dostanem poradové číslo. Tretie kolečko. Nič. Vchádzam dnu 14:55 a pýtam sa či treba poradový lístok. Slečna si ma premeria a vraví, že "Ale poďte. Ako Vám môžem pomôcť?" Tento skvelý začiatok nádejného vzťahu okamžite zničím mojou požiadavkou "Potrebujem zaregistrovať zamestnávateľa" a dorazím "a aj tú dohodu o elektronickej komunikácii" Odpoveďou je zmätené "A to idete teraz?" Hovorím, že som bol na pobočke, ktorú už zrušili. Krúti hlavou a vraví. "V dnešnej dobe si to neviete pozrieť?". Čítačka občianskeho preukazu sa mi otvára vo vrecku. V hlave si predstavujem ako jej vysvetľujem, že v dnešnej dobe by som tu hlavne nemal čo vypľňovať nejaké papiere, že jej práca už dávno nemala existovať, lebo jediné, čo tu väčšinu dňa robí je prepisovanie existujúcich údajov z papiera do počítača. A to len preto, že niekto nevedel ten formulár, keď už nie rovno zrušiť, tak elektronizovať alebo pri najhoršom, napísať aspoň tak, že ho vieš vyplniť aj bez pomoci priateľa na telefóne.
Túto päťsekundovú pauzu v mojom v mozgu preruší hláška z vedľajšieho okienka "To je tak na dvadsať minút". Už sedím, nikam nejdem, ona to vie, ja to viem. Vravím, že "To dáme." Pýta si vyplnené tlačivo. Usmievam sa a vravím, že ho mám vyplnené v mobile. Tak ho dostávam vyplniť papierovo. Pýta si výpis z obchodného registra. Nemám. Nevadí, ona si ho tu vytlačí. De ja vu!
V tlačive narazím na políčko "Deň platenia poistného", píšem tam jedna, ale spýtam sa, že čo sa tam zvykne dávať. Vraví, že "Koniec mesiaca, dajte 31." Prepisujem, kukám na to. "Hmm, a to budem platiť každý druhý mesiac?" "Hmm, dobre tak dajte 30." "A február je zadarmo? No viete čo, ja tam radšej nechám tú jednotku."
Papiere si berie k sebe, začína prepisovať do počítača, ale hneď sa zháči: "Mne to nefunguje. Aha, no my vlastne máme o tretej uzávierku systému. To tu už vtedy nikto nerobí." Usmievam sa od ucha k uchu, štípem sa do stehna, či sa mi nesníva. "No nevadí, nahodím to zajtra a o to druhé môžete požiadať elektronicky." Som spokojný, je 15:08, dvíham sa a pýtam sa, čo by sa stalo, keby som jej to tlačivo, čo som tu teraz vyplnil, poslal emailom podpísané elektronickým občianskym preukazom. Nedá sa.
Slovenská republika, rok 2016, stav po elektronizácii verejnej správy za miliardu eur.


Author: JANO SUCHAL # LufuKepu19
Slovensko2016-08-121
-
 67%  ( 5 people voted )
+
Už na prvý pohľad je diskusný príspevok neštandardne dlhý. To svedčí o tom, že dotyčný sa nedokáže vyjadrovať stručne, Nie je to náhodou opičiak Truhlík? Ten sa tu pokúšal mudrovať povestne nudnými traktátmi. Vidím, že už i ďalší prekukli ich obsahovú prázdnotu a nechcú strácať čas s exhbicionistom. Malá osvedčená pomôcka pre selekciu diskusií v kabarete Dôležité: čo má 15 riadkov je už podozrivé, nad dvadsať je to zaručene on...

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2016-08-13 09:07:39 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   dev
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Európska únia chce viac kontrolovať, radšej by však mala reformovať


Európska únia chce viac kontrolovať, radšej by však mala reformovať
Európska únia je neslávne známa svojimi reguláciami a zasahovaním do života ľudí. Napriek častej kritike v týchto reguláciách nepoľavuje a ani zjavne nepoľaví. Európskej únii sa toti...
Kauza Snowden: USA sa sami robia terčom posmechu
Pod rúškom ochrany spotrebiteľa
Světovou ekonomiku čekají nové otřesy, tvrdí experti

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0233 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made