Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Privatizácia: Telekom áno, SPP nie?


Privatizácia: Telekom áno, SPP nie?

Vláda slovami ministra Kažimíra oznámila zámer predať 49% podiel štátu (vrátane podielu Fondu národného majetku) v Slovak Telekome, ktorého hodnota sa môže pohybovať do výšky 1 mld. eur. Zaujímavý je najmä kontext, v ktorom sa privatizácia uskutočňuje. Premiér Fico sa totiž voči privatizácii v minulosti viackrát ostro vyhranil. Odmietal privatizáciu Carga, bratislavského letiska, počas Radičovej vlády odmietol privatizáciu teplární a "takého majektu, ktorý prináša štátu peniaze". Svoj postoj neprivatizovať potvrdil aj po posledných voľbách.

 

SPP

V prípade stratového SPP (zodpovedného za obchod a distribúciu plynu) tak súčasná vláda namiesto predaja 49% štátneho podielu pristúpila k prevzatiu väčšinového podielu zo súkromných rúk. Argumentom mala byť garancia cien plynu, akási ochrana domácností pred súkromnými vlastníkmi. Odhliadnuc od hystérie, ktorú vláda vytvára okolo súkromného vlastníctva strategických podnikov, existuje viacero dôvodov, pre ktoré k neprimeranému rastu cien nemohlo dôjsť:

1. SPP je síce dominatným dodávateľom, ale nie monopolným dodávateľom plynu (ovláda približne dve tretiny trhu). V roku 2012 pôsobilo na trhu 22 dodávateľov plynu, z toho 10 v regulovanom segmente domácností (SPP malo v roku 2011 v segmente domácností 90% podiel na trhu, v roku 2013 očak va už len 79% podiel). Liberalizácia trhu s plynom otvorila priestor pre konkurenčných dodávateľov, ktorí preberajú stále viac bývalých zákazníkov SPP.

2. SPP je regulovaný Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, oprávnenosť zvyšovania cien preto musí vždy v konečnom dôsledku potvrdiť štát (aj preto tvorí SPP dodávaním plynu do domácností každoročnú stratu vo výške desiatok miliónov eur).

Slovak Telekom

Prečo spomíname SPP? Pretože podobností so situáciou v Slovak Telekome je toľko, že vláda by buď mala Slovak Telekom odkúpiť z rovnakých dôvodov ako SPP, alebo naopak, predať SPP z rovnakých dôvodov ako Slovak Telekom:

1. Rovnako ako v prípade SPP aj v prípade Slovak Telekomu štát vlastní 49% podiel spoločnosti.

2. Rovnako ako v prípade SPP je aj väčšinový podiel Slovak Telekomu vlastnený zahraničným vlastníkom.

3. Rovnako ako v prípade SPP má aj Slovak Telekom dominantné postavenie na telekomunikačnom trhu (tržby v roku 2012 dosiahli 2,13 mld. eur).

4. Rovnako ako v prípade SPP aj do činnosti Slovak Telekomu zasahuje štát prostredníctvom Telekomunikačného úradu a Protimonopolného úradu.

Natískajú sa preto otázky: pri predaji Slovak Telekomu už nehrozí zdražovanie pevných liniek, ako tým premiér strašil napríklad pri plánovanej privatizácii teplární bývalou vládou? Pri predaji Slovak Telekomu s jeho dominantným postavením už netreba garantovať ceny mobilných služieb, ako sa tým premiér oháňal pri prevzatí SPP? Pri predaji Slovak Telekomu sa už netreba obávať zvyšovania cien napríklad pri poskytovaní internetových služieb?

Zdá sa, že hystéria, ktorú vláda vyvolávala pri prevzatí SPP, sa rozplýva v momente, keď premiér hľadá pol miliardy eur na vyvlastnenie zdravotných poisťovní. Zíde sa určite aj nejaká rezerva na súdne spory, keďže len doterajšie arbitráže kvôli zákazu zisku poisťovniam stáli daňových poplatníkov okolo 50 miliónov eur.

Privatizovať, či neprivatizovať?

Rizikom pre občanov nie sú veľké podniky v súkromných rukách, ale ochranná ruka štátu nad monopolmi (či už štátnymi alebo súkromnými) brániaca vstupu ich konkurentov na trh. A to je aj slovenský prípad: k liberalizácii trhu s plynom prišlo na Slovensku až v roku 2007. No citlivý segment domácností si svojho poskytovateľa môže vyberať len od roku 2011, čo je aj jedným z dôvodov stále vysokého podielu SPP na trhu. Pamätníci si tiež spomenú na neudelenie licencie tretiemu mobilnému operátorovi na prelome tisícročí, ktorý mohol vytvoriť konkurenčný tlak na dvoch dominantných operátorov v časoch boomu penetrácie mobilnými telefónmi.

Je to práve transparentná privatizácia štátnych podielov v podnikoch, ktorá odstraňuje riziká podnikania štátnych nominantov z pliec daňových poplatníkov (na každoročné straty štátneho Carga či bratislavského letiska dnes doplácame všetci). Z tohto hľadiska je pozitívne, že premiér zmenil na privatizáciu názor. Rovnako dôležité však je, na čo sa jednorázové privatizačné príjmy použijú.

Minister Kažimír avizoval, že kľúčovým by malo byť zníženie dlhu. To by bolo dobrou správou, ktorá môže napomôcť pri uzdravovaní verejných financií, pokiaľ sa privatizačnými príjmami len neodďaľuje konsolidácia (nižší verejný dlh prinesie aj jeho lacnejšiu obsluhu). Ak sa však premiér rozhodne investovať privatizačné príjmy do unitárneho systému jednej zdravotnej poisťovne, môže nás tento špás ešte vyjsť poriadne draho.

ht tp://www.iness.sk/stranka/8983-Privatiza cia-Telekom-ano-SPP-nie.html< /p>Author: Jan Dinga # FifyGybi46
Slovensko2013-11-044
-
 50%  ( 2 people voted )
+
Čo sa týka operátorov tak im už zisky pomaly klesajú (rôzne alternatívy k volaniam a SMSkám ktoré sú zadarmo alebo lacnejšie ako ceny operátorov). Fico zrejme už v telekomunikáciách zlatú baňu na tunely nevidí. Preto predáva T-com resp. tú časť čo ešte štát vlastní.
Anupew # JacaNidy24
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-11-04 23:41:55 55a3d4a4
treba si zabezpecit balik na rozhadzovanie pred volbami

Yanath # VepeBeke80
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-11-05 07:33:35 b2297337
Anupew prečo Fico? Veď to dokonale ovládajú experti z matky Gorily KDH,ktorí už to dávno perfektne vyčistili pod patrolou cia mossad.

Bilek # PateJeha77
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-11-05 08:09:19 c31c4b14
Bilek máš pravdu ale fico je aktuálni tak mi vošiel do rany :)
Anupew # JacaNidy24
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-11-06 00:06:48 55a29e0e

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0213 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles